آی سی تیموبایلویژه ها

نگاه سیاه و سفید به فضای مجازی؛ هرگز

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در نشست خبری خود در نمایشگاه مطبوعات گفت:طرح رجیستری آغاز شده و در مرحله پایش است بنا بر گزارش سازمان تنظیم مقررات مرحله ثبت در حال پیشرفت است و طبق گزارش بالغ بر ۶۰درصد عملیات ثبت گوشی‌ها انجام شده است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه از نظرات عمومی در سیاستگذاری‌ها با استفاده از شبکه های مجازی،استفاده می کنیم ، ادامه داد:اعتقاد به خرد جمعی داریم و فضای مجازی ارتباط ما را با مردم تسهیل می کند و می توانیم انعکاس رفتار خودمان را ببینیم.

وزیر ارتباطات حمایت از کسب و کارهای نوپا را حمایت از توسعه شبکه ملی اطلاعات ارزیابی کرد.

وی درباره جزئیات آغاز طرح رجیستری گوشی‌های موبایل و اینکه برخی فروشندگان گوشی‌های موبایل موجود در انبار خود را برای انجام رجیستری از کارتون خارج کرده و این می‌تواند موجبات سوءاستفاده هایی شود، خیلی کوتاه پاسخ داد و گفت: رجیستری گوشی‌های موبایل در هیچ چارچوبی قابل دور زدن نیست.

وی درباره تکلیف گوشی‌های موبایل آیفون با شروع طرح رجیستری در کشور نیز پاسخ داد: همه برندها باید چارچوبی را که کمیته تصمیم‌گیری رجیستری اعلام می‌کند رعایت کنند. گوشی آیفون هم نماینده توزیع دارد ولی نمایندگی رسمی خودش نیست. اجازه بدهید کمیته تصمیم گیری‌های لازم را انجام دهد و بعد اعلام می کنیم. ما هر حرفی بزنیم ۲۰۰ هزار تومان روی قیمت گوشی‌های بازار می‌رود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید برای فضای مجازی برنامه ریزی کنیم که در آن برای نکات مثبت و منفی، تفاوت به وجود بیاوریم و اجازه دهیم که فرصت های فضای مجازی دیده شود و نگرانی های موجود برطرف شود.

وی درباره هجمه های وارد شده به فضای مجازی و این که چگونه می توانیم برای استفاده صحیح از این فضا فرهنگسازی و تبلیغات کنیم گفت: هجمه به خود فضای مجازی، اتفاقات بدی است که در این حوزه می افتد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم نگاه سیاه و سفید به این فضا داشته باشیم و هر اتفاقی را به این حوزه، ربط بدهیم مانند این است که اگر اتفاق بدی برای ما می افتد بگوییم لعنت بر دنیا، در صورتی که این دنیا مختصاتی است که ما در آن حضور داریم.

وزیر ارتباطات گفت: فضای مجازی، عرصه ای است که نکات مثبت و منفی در آنجا رخ می دهد و خصلتش این است که به انعکاس نکات مثبت و منفی، سرعت می دهد بنابراین هنر ما این است که این فضا را توسعه دهیم و از فرصت های آن استفاده و نکات منفی آن را دفع کنیم.

آذری جهرمی افزود: هجمه ها زمانی بیشتر می شود که اتفاقات منفی در جامعه رخ می دهد و این فضا سرعت آن را زیاد می کند و تاثیرات آن دو چندان می شود که قابل مدیریت هم نیست البته ما نباید این گونه برخورد کنیم که اگر کسی یک واقعیتی را بیان می کند بگوییم که نظرات غلطی بوده و مخالفت با فضای مجازی است.

وزیر ارتباطات افزود: البته با تمام نکات مثبت و منفی این فضا کسی هم رضایت ندارد که این فضا را ببندیم چرا که با بسته شدن این امکان، نکات مثبت آن را از دست می دهیم.

آذری جهرمی ادامه داد: مشکلی که امروز فضای مجازی ما با آن روبرو است این است که صفحه صاف و یکنواخت است یعنی همانگونه که در آن اطلاعات و اتفاقات مثبت تبادل می شود اتفاقات و اطلاعات منفی و ناهنجاری های اجتماعی هم با همان سرعت در آن پخش می شود.

وی تاکید کرد: باید برنامه ریزی کنیم که در فضای مجازی، تفاوت به وجود بیاوریم و اجازه دهیم که فرصت های فضای مجازی دیده شود و نگرانی های که داریم دفع شود.

آذری جهرمی یادآور شد: اما این که نگرش صفر و یکی داشته باشیم و بگوییم که باید این فضا را ببندیم، منطقی نیست و دولت اصلا چنین نگاهی ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن