اقتصادایرانصنعت و تجارتویژه ها

همکاری غول خودرو سازی ایران با سه خودرو ساز بزرگ جهانی

پلتفرم جدید

شرکت ایران خودرو با سه شرکت ایتالیایی، المانی و کره ای برای ساخت خودروهایی با پلتفرم جدید با هدف صادرات و بومی سازی تولیدات همکاری می کند.

حسین نجاری مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو) گفت: خودروهای پلتفرم جدید این شرکت با هدف صادرات۳۰ درصدی و بومی سازی ۷۰ درصدی تولید خواهند شد.

وی در نخستین نشست سازندگان پلتفرم جدید این شرکت افزود: پروژه پلتفرم جدید شرکت شامل همه فرآیندهای طراحی، مهندسی، اجرا، ارزیابی و تولید است تا موقعیت این شرکت را در سطح جهان ارتقا دهد.

وی ادامه داد: در این پروژه، شرکت های معتبر پینین فارینای ایتالیا، ماهله آلمان و هیوندای پاورتک جمهوری کره در عرصه طراحی و توسعه خودرو همراه با بیش از ۱۰۰ عرضه کننده و تولیدکننده داخلی مشارکت دارند.

وی یادآور شد: نخستین محصولات این پلتفرم جدید در سال ۲۰۲۰ میلادی وارد بازار خواهد شد که با هدف صادرات ۳۰ درصدی محصولات و بومی سازی ۷۰ درصدی تولید می شوند.

مدیر پروژه پلت فرم جدید ایران خودرو همچنین از برنامه‌ریزی برای تولید خودروهای برقی و هیبریدی خبر داد.

وی اظهار کرد: این پروژه تمام فرآیند تولید یک محصول از طراحی تا پلت فرم را در بر می‌گیرد.

مدیر پروژه پلت فرم جدید ایران خودرو ادامه داد: پینین‌فارینا وظیفه طراحی چهار مدل بدنه شامل سه‌دان، هاچ بک، اس یو وی و وانت در مدل‌های بنزینی، دیزلی، هیبرید و برقی را برعهده خواهد داشت.

وی با بیان این که شرکت بین‌المللی ماهله مسوولیت طراحی و توسعه موتور این پلت فرم را بر عهده دارد، تصریح کرد: هیوندای پاورتک نیز مسوولیت طراحی گیربکس اتوماتیک این پلت فرم را برعهده خواهد داشت.

مدیر پروژه پلت فرم جدید ایران خودرو خاطر نشان کرد: طبق برنامه‌ صورت گرفته خودروهای تولیدی بر روی این پلت فرم تا ۷۰ درصد داخلی سازی شده و ۳۰ درصد محصولات تولیدی نیز به بازارهای خارجی صادر خواهد شد.

سپهری معاون طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خودرو در نخستین نشست سازندگان پلتفورم جدید ایران خودرو اظهار کرد: ایران در منطقه خاورمیانه بزرگترین تقاضای خودرو را دارد و حتی بالاتر از ترکیه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر انگیزه بالایی در سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور و سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد، تصریح کرد: ظرفیت و قابلیت تولید قطعات مختلف خودرو در ایران در بالاترین سطح نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه از جمله ترکیه است.

معاون طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خوردو ادامه داد: در سال ۲۰۲۵ باید سه میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید شود که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته آن نیز یک سوم آن نیز باید به بازارهای خارجی صادر شود.

بر اساس این گزارش مارتین برگر نخستین نشست سازندگان پلتفرم جدید ایران خودرو اظهار کرد: این شرکت در زمینه طراحی و توسعه انواع موتورهای خودرو فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در طراحی موتورهای خودرو موضوع کاهش آلایندگی و تخریب محیط زیست مورد تجهیز است، خاطرنشان کرد: در همکاری خود در ایران نیز به این موضوع نیز توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره شرکت ماهله آلمان ادامه داد: طبق آمارهای جهانی، حمل و نقل جاده‌ای نقش ۱۰ درصدی در دی اکسید کربن منتشره در هوا دارد. بنابراین حرکت به سمت موتورهای پاک کاهش آلایندگی هوا را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: اگر موتورهای احتراق داخلی به برقی و هیبریدی تبدیل شود، کمک شایانی به کاهش آلودگی هوا خواهد کرد.

برگر تفسیر کرد: تا سال ۲۰۳۰ تعداد خودروهایی که از فناوری هیبریدی و برقی در بخش قوای محرکه و موتور خود استفاده می‌کنند، به شدت افزایش خواهد یافت.

همچنین در این نشست موزاکو قائم مقام شرکت پینین‌ فارینا گفت: خوردوهایی چون فراری از جمله محصولاتی است که طراحی آن توسط پینین‌ فارینا صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: پینین‌فارینا در سال ۱۹۳۰ در ایتالیا تاسیس شد که علاوه بر طراحی خودرو در طراحی کشتی کرن و ساختمان نیز فعال است.

وی ادامه داد: این شرکت ایتالیایی در طراحی خودرو با خودروسازانی چون فیات، بی ام و، میتسوبیشی، ولوو و فورد همکاری می‌کند و هم اکنون نیز به ایران آمده است.

قائم مقام شرکت پینین‌ فارینا افزود: ما افتخار می‌کنیم که ایران خودرو نیز به جمع همکاران ما در طراحی بدنه خودرو پیوسته است.

وی با بیان این که با همکاری ایران خودرو پلت فرم جدیدی را براساس جدیدترین تکنولوژی مورد استفاده در این صنعت طراحی خواهیم کرد، تصریح کرد: یک پلت فرم کامل را طراحی می‌کنیم که بر روی آن مدل‌های مختلف خودرو تولید و در ایران عرضه خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن