اقتصادبورس، بانک، بیمه

چگونگی اصلاح کارمزد بانک ها

رئیس کانون بانک های خصوصی تشریح کرد: چگونگی اصلاح کارمزد بانک ها

کورش پرویزیان رئیس کانون بانک‌های خصوصی درخصوص توقف طرح کارت های خرید گفت: قرار بود دولت در این طرح منابعی را در اختیار بانک‌ها قرار دهد تا آنها بتوانند با شرایط بهتری وام کالایی به مردم بدهند،اما فقط در یک مقطع این کار انجام شد و منتظر کمک تصمیم‌گیران به شبکه بانکی در این طرح هستیم.

وی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه تراکنش در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره برنامه توسعه خدمات کارمزدی و اصلاح نرخ‌ها اظهارداشت: بانک مرکزی کار جامعی را در حوزه فناوری در دست دارد و نظرات بخش‌های مختلف از جمله کانون بانک‌های خصوصی و مجمع عمومی بانک‌های دولتی را دریافت می‌کند.

وی افزود: موضوع مهمی که در حوزه کارمزدها وجود دارد این است که بخش فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیک نیاز به توسعه دارد و به همین دلیل باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.

رئیس کانون بانک‌های خصوصی تصریح کرد: انتظار داریم از محل منطقی شدن و اصلاح کامزدها این اتفاق رخ دهد. موضوعی که صاحبان کسب و کار را اذیت می‌کرد این بود که شبکه بانکی بخش عمده درآمد خود را از محل تسهیلات اعطایی به دست می‌آورد که با توسعه نظام کارمزدی هزینه آن باید بین بازیگران مختلف توزیع شود.

به گفته پرویزیان بانک‌ها آمادگی توسعه خدمات الکترونیک و پرداخت را با تکنولوژی روز دنیا دارند و به همین دلیل حتما قبل از آن باید نرخ‌های کارمزد اصلاح شود.

رئیس کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص علت توقف طرح کارت اعتباری خرید بانک مرکزی که قرار بود به سه شکل طلایی، نقره‌ای و برنزی اجرایی شود، گفت: مساله بسیار مهم در رابطه با کارت‌های اعتباری این است که بتوان روابط مشتریان و بانک‌ها را تنظیم کرد. یکی از محصولاتی که بانک‌ها ارائه کرده و در این شرایط بسیار مهم است، اینکه بتوان تقاضای کالای داخلی را پوشش داد، مصرف‌کنندگان کالای ایرانی بتوانند منابعی در دسترس داشته و کالا را خریداری کنند که این موضوع در تمامی بانک‌ها امکان‌پذیر است.

وی افزود: اما موضوعی که وجود دارد این است که برخی تنها موضوع دادن اعتبار از طریق کارت را دنبال می‌کنند در حالی که سیستم کارتی در دنیا با آنچه که اکنون در شبکه بانکی ما می‌گذارد، متفاوت است. به عبارتی نوع توانمندی، اعتباری که مشتریان دارند، باعث در اختیار قرار دادن کارت برای آنها می‌شود.

پرویزیان گفت: قرار بود دولت در این طرح منابعی را در اختیار بانک‌ها قرار دهد تا آنها بتوانند با شرایط بهتری وام کالایی را به مردم ارائه کنند. در یک مقطعی این اتفاق افتاد و منتظریم اگر تصمیم‌گیران مربوطه بتوانند این کمک را به شبکه بانکی انجام دهند، بانک‌ها زیرساخت‌های مربوطه را که از قبل فراهم کرده‌اند، در اختیار قرار دهند.

وی در پاسخ به این سوال که بانک‌ها از منابع خودشان این تسهیلات را نمی‌دهند، گفت: بانک‌ها از منابع خود نیز در این باره استفاده کرده‌اند اما به هر حال تفاوت نرخی بین منابع بانکی و آنچه که دولت می‌آورد، وجود دارد تا بتواند با قیمت ارزان‌تری در اختیار مردم قرار گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن