اقتصادصنعت و تجارت

اروپا شریک کشاورزی و غذایی ایران می‌شود

نشست هیات تجاری بلندپایه اروپایی و فعالان اقتصادی ایرانی در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و توسعه روستایی برگزار شد؛ میزبان این نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بود که در هتل اسپیناس برگزار شد. مسعود خوانساری، ر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ابتدای این نشست گفت: «مشکلات بانکی همچنان به قوت خود باقی است که اگر این مشکلات حل شود حجم تجارت ما با اروپا می‌تواند بیشتر می‌شود.»

رئیس اتاق تهران تصریح کرد: «در ارتباط با اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی می‌توانیم مکمل یکدیگر باشیم. همان‌طور که در حال حاضر ایران به خیلی از کشورهای همسایه خود صادرات محصولات صنایع غذایی دارد. مطمئناً اروپا هم می‌تواند با سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه ما را هم پوشش دهد. اتاق بازرگانی تهران تلاش کرده بعد از برجام دفتری را به‌عنوان دفتر سرمایه‌گذاری ایجاد کند تا نیازهای داخل را برآورده کند و مشکلات سرمایه‌گذاری را رفع کند.»

هوگان: سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها در صنعت غذایی است

این گزارش حاکی است در ادامه «فیل هوگان»، کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا سخن گفت. او در این نشست بابیان اینکه استانداردهای بالا در حوزه غذا منجر به ارتباط خوب میان ایران و اروپا خواهد شد، گفت: «سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها را در سطح دنیا در حوزه صنایع غذایی داریم.»

هوگان، افزود: «بیش از ۴۰ شرکت بسیار خوب از ۱۹ کشور اتحادیه اروپا در این جلسه حضور دارند و ظرفیت‌های بسیار بالایی برای همکاری در بازار ایران وجود دارد، به‌نحوی‌که در بخش لبنیات، گوشت، سایر مواد غذایی، سبزیجات و شکلات و نیز دانه‌های گیاهی برای خوراک دام نیز می‌توانند همکاری‌های خوبی را صورت دهند.»

هوگان، خاطرنشان کرد: «در بخش ایجاد زنجیره غذایی نیز پوشش خوبی را فراهم خواهیم آورد، ضمن اینکه در اتحادیه اروپا، سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها را برای کنترل صنایع غذایی اعمال می‌شود.» او ابراز امیدواری کرد که این جلسه فرصت همکاری میان ایران و اروپا را ایجاد کرده و شرکت‌ها بتوانند باهم همکاری بیشتری داشته باشند، البته ملاقات رودررویی نیز تدارک دیده‌شده است و اگر بخواهیم اهداف را در هر دو سمت به دست آوریم، باید همدیگر را خوب بشناسیم.»

درخواست‌ اروپایی‌ها برای صادرات گوشت گاو به ایران بدون محدودیت سنی!

کمیسیونر اتحادیه اروپا و هیات همراه در دیدار خود با وزیر جهاد کشاورزی و معاونینش درخواست‌های عجیبی از حجتی داشت که می‌توان به صادرات گوشت گاو بدون محدودیت سنی، لبنیات، شیرخشک و میوه تازه از جمله کیوی اشاره کرد.

در این دیدار کمیسیونر اتحادیه اروپا خطاب به وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه از برنامه ایران برای پیوستن مجدد به شورای جهانی زیتون پرسید و اظهار کرد: می‌خواهم بدانم که آیا مجددا به شورای جهانی زیتون می‌پیوندید یا خیر؟ همچنین برای صادرات روغن زیتون به ایران با مشکل مواجه شده‌ایم که باید در نشستی به بررسی و پیگیری حل این مشکل بپردازیم.

فیل هوگان ادامه داد: گرچه شما خارج از فصل، کیوی از نیوزیلند وارد می‌کنید اما ما نمی‌خواهیم با این کشور رقابت کنیم و درخواست داریم مشکلات سر راه صادرات میوه تازه به ایران حل شود. البته می‌توانیم با پیگیری‌های متعدد و تشکیل هیات مشترک تجاری این موارد را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن