اقتصادبورس، بانک، بیمه

بورس تهران به ۳۰ بورس بزرگ جهانی متصل می شود

بهادر بیژنی جانشین رییس سازمان بورس در امور بین‌الملل گفت: با اجرای پروژه کاستودین که اتصال بازار سرمایه ایران به یونان را دنبال می‌کند، انتظار می‌رود بازار سرمایه ایران به بیش از ۳۰ بازار مهم دنیا متصل شود.

بهادر بیژنی جانشین رییس سازمان بورس در امور بین‌الملل گفت: با اجرای پروژه کاستودین که اتصال بازار سرمایه ایران به یونان را دنبال می‌کند، انتظار می‌رود بازار سرمایه ایران به بیش از ۳۰ بازار مهم دنیا متصل شود. وی درباره راهکارهای بین المللی شدن بازار سرمایه گفت: بحث بین المللی شدن بازار سرمایه موضوعی فراتر از حضور یا جذب سرمایه گذار خارجی، است. وی با بیان اینکه بین المللی شدن بازار سرمایه فرآیندی است که برای تکیمل آن باید قدم هایی برداشته شود و یکی از گام ها دسترسی دو جانبه است، افزود: به این ترتیب که ما به بازارهای بین المللی دسترسی داشته باشیم و برعکس این موضوع نیز رخ دهد. همچنین تعامل و بالا بردن استانداردها مهم است. نقش ما در تصمیم گیری های بین المللی جهانی نیز نکته دیگری است. علاوه بر اینها برای بین المللی شدن بازار سرمایه باید به صورت فعالانه در این مهم گام برداشت.

بیژنی درخصوص جذب سرمایه گذار خارجی به عنوان یکی از مهمترین اهداف بین المللی شدن بازار سرمایه گفت: حجم سرمایه گذاری خارجی پس از اجرای برجام به میزان قابل توجهی افزایش یافته و حدود ۴ برابر شده است که نشان می دهد با بهبود شرایط بین المللی، توجه سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران افزایش یافته است.
جانشین رییس سازمان بورس در امور بین‌الملل، ارتباط با نهادهای ناظر سایر بازارهای بین المللی را یکی دیگر از راهکارهای بین المللی شدن بازار سرمایه دانست و گفت: سازمان بورس در این راستا چند بازار سرمایه را هدف گذاری کرده که یکی از آنها آلمان است، در سپتامبر سال گذشته با نهاد ناظر بازار سرمایه آلمان تفاهم نامه ای امضا و جلسات متعدی برگزار شد. دو ماه قبل نیز جلسه ای با مسئولان بورس آلمان برگزار کردیم.
بیژنی همچنین از امضای تفاهم نامه با نهاد ناظر بازار سرمایه هند خبر داد و گفت: در مذاکرات با نهاد ناظر هند موفق به تعریف پروژه هایی شدیم که یکی از انها تعریف پلتفرم مشترک بورس کالای ایران و بورس کالای هند بود که در نمایشگاه بورس کیش افتتاح شد.
جانشین رییس سازمان بورس در امور بین‌الملل با اشاره به موضوع کاستودین ادامه داد: یک بحث بانکی موضوع کاستودین است که در حال حاضر سپرده گذاری مرکزی در این رابطه وارد مذاکره با یک برخی بانک های داخلی شده و در صدد هستند هرچه سریعتر این پروژه را اجرایی کنند.
به گفته بیژنی، با اجرای پروژه کاستودین که اتصال بازار سرمایه ایران به یونان را دنبال می کند، بازار سرمایه ایران به بیش از ۳۰ بازار مهم دنیا متصل شود. سپرده گذاری این پروژه را با تعریف کردن نقش بانک کارگزار و بحث های کاستودین پیگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه چنین برنامه هایی باعث تحول بازار سرمایه ایران می شود، گفت: از دیگر چالش های پیش روی بین المللی شدن بازار سرمایه ایران عدم تعیین رتبه اعتباری کشور است که تحقق این موضوع همکاری در سطح کل نهادهای مالی کشور را نیاز دارد.
بیژنی، نبود رتبه اعتباری کشور را یکی از موانع اصلی انتشار اوراق ارزی دانست و گفت: انتشار اوراق ارزی یکی از برنامه های سازمان بورس است ولی یکی از لوازم این مساله، تعیین رتبه اعتباری کشور است که بعدها از تعیین رتبه اعتباری کشور به تعیین رتبه اعتباری شرکت ها و اوراق خواهد رسید. این بحث در کنار تعیین نوع ارز، نحوره انتقال به کشور، نحوه بازپرداخت اصل و سود اوراق نکاتی است که باید با همکاری مسوولان بانک مرکزی حل شود و می تواند در جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار تاثیر گذار باشد

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن