اقتصادسبک زندگیکسب و کارویژه ها

بیل گیتس و زاکربرگ برای فرزندان‌شان دلاری به ارث نمی گذارند

ثروتمندان جهان معتقدند که ثروت آن‌ها فقط به فرزندان‌شان تعلق ندارد و می‌تواند از آنِ همه فرزندان نسل‌های بعدی آن‌ها باشد. نه فقط مارک زوکر برگ و بیل گیتس بلکه بسیاری از ثروتمندان جهان بر این باورند که برداشت مستقیم از ثروت آن‌ها، تحت عنوان ارثیه می‌تواند برای فرزندان‌شان مضر باشد.

موسس فیس‌بوک یکی از ثروتمند‌ترین افراد جهان است. دارایی خالص مارک زاکربرگ ، ۷۴ میلیارد دلار است و او ۹۹ درصد این عدد بزرگ را به خیریه خواهد بخشید. موسس بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شبکه اجتماعی جهان، بارها روی این موضوع تاکید کرده. حتی او به همراه همسر خود، بعد از به دنیا آمدن دخترش، مکس، در پستی در فیسبوک دوباره  اعلام کردند که ۹۹ درصد دارایی‌ آن‌ها به خیریه خواهد رسید.

«ما می‌خواهیم تو در دنیایی بزرگ شوی که از دنیای اکنون ما بهتر باشد و برای این کار تمام تلاشمان را خواهیم کرد؛ چراکه نه‌تنها تو را دوست داریم، بلکه در قبال تمامی بچه‌های نسل بعد مسئول هستیم.»

گفتنی است این زوج، بنیادی با نام Chan-Zuckerberg Initiative تأسیس کردند که هدفش بهبود پتانسیل‌های انسانی و ایجاد فرصتی برابر برای همه بود. دختر بعدی آن‌ها هم با نام آگوست پس از آن به دنیا آمد.

بیل گیتس اما به اندازه زاکربرگ در محروم کردن فرزندانش از ارثیه سفت و سخت نیست. او که پیش از این ۵۰ میلیون دلار را به حساب فرزندانش ریخته بود، اکنون با دارایی خالص ۸۹.۶ میلیارد دلار یکی از ثروتمند‌ترین مردان جهان است.

مؤسس مایکروسافت، یک بشردوست واقعی است. او با کمک همسرش، ملیندا، بزرگترین مؤسسه‌ی خیریه‌ی دنیا را به نام The Bill & Melinda Gates Foundation تاسیس کرده‌اند.

از تمام دارایی او به ۳ فرزندش به عنوان ارثیه تنها تنها ۱۰ میلیون دلار (معادل ۰٫۰۱۱۶ درصد ) له ارث می‌رسد. گیتس در این باره می‌گوید: «اینکه من برای فرزندانم ثروت زیادی بر جا بگذارم، به نفع آن‌ها نیست. وارن بافت کسی بود که در این مورد با من صحبت کرده بود و من فکر می‌کنم او در این‌باره درست می‌گفت.»

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن