جهانسیاستویژه ها

عصر پسا پوتین در روسیه آغاز می شود

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اختصاصی به نقل از برخی منابع سیاسی در روسیه از خستگی “ولادیمیر پوتین” و احتمال عدم شرکت او در انتخابات ریاست جمهوری مارس سال آینده این کشور، خبر داده است.

روزنامه “ایندپندنت” بریتانیا با انتشار گزارشی به نقل از برخی منابع دولتی و سیاسی در روسیه از عدم تمایل ولادیمیر پوتین برای شرکت در انتخابات ۴ ماه آینده در این کشور خبر داده است؛ با این حال به نوشته این گزاش پوتین هر چند هم شخصا خواهان کناره گیری از قدرت باشد اما شرایط خاص سیستم سیاسی روسیه به او این اجازه را نخواهد داد که به آسانی از هسته ای اصلی قدرت بیرون برود، چون همه چیز روسیه در دو دهه گذشته به وجود او وابسته شده است.

بر اساس این گزارش اما برخی منابع در روسیه با اشاره به عدم تمایل و انگیزه شخصی پوتین برای حفظ موقعیت کنونی اش در کرملین، دلیل این امر را خستگی پوتین و قصد او برای کناره گیری از قدرت اعلام کرده اند.

گمانه زنی ها درباره حضور یا عدم حضور پوتین به زمان اعلام نامزدی او و نیز اعلام نامزدی مستقل یا حزبی او (حزب روسیه واحد) بستگی دارد. بسیاری انتظار دارند پوتین حداکثر تا میانه های ماه دسامبر برای شرکت در انتخابات پیش‌رو اعلام نامزدی کند؛ همچنین هنوز مشخص نیست پوتین از چه جایگاهی – حزبی یا مستقل- برای حضور در انتخابات آتی اعلام نامزدی کند.

برخی نیز معتقدند عدم نامزدی زودهنگام پوتین به او این اجازه را می دهد که از حملات احزاب مخالف در امان بوده و زمان کمتری برای حمله به پوتین در اختیار احزاب و گروه های مخالف باشد.

“گلب پاولوفسکی” مشاور پیشین کرملین و رییس کنونی بنیاد “سیاست موثر” به ایندپندنت گفته است: انتخابات آتی، کمپین انتقال روسیه به دوره پس از ولادیمیر پوتین است.

به گفته این تحلیلگر سیاسی، حلقه درونی یاران اطراف پوتین به طور جدی خواهان ادامه حضور او در منصب ریاست جمهوری هستند و نیاز آنها به پوتین بیش از نیاز پوتین به آنهاست.

به گفته پاولوفسکی: در فردای روسیه بدون پوتین، سوال اصلی مردان سابق حلقه درونی قدرت پوتین این خواهد بود که سرنخ جریان پول از کجا می آید؟

سه منبع مختلف به ایندپندت گفته اند پوتین پاییز سال ۲۰۱۶ قصد کناره گیری از ریاست جمهوری را داشته و به افرادی خاص در کابینه ماموریت داده تا سناریوهای مختلف خروج او از قدرت را بررسی کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن