اقتصادصنعت و تجارت

قرارداد مپنا و جنرال الکتریک، آمریکا وارد صنعت نفت وگاز ایران شد

مذاکرات دو طرف در حال تبدیل به قرارداد است و به زودی همکاری سودمندی را برای مپنا و جنرال الکتریک رقم می زند.

عباس علی آبادی مدیر عامل گروه صنعتی مپنا از امضای پیش قرارداد با شرکت جنرال الکتریک خبر داد و گفت: مذاکرات دو طرف در حال تبدیل به قرارداد است و به زودی همکاری سودمندی را برای مپنا و جنرال الکتریک رقم می زند.

وی در حاشیه امضای قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ارس، در پاسخ به خبرنگار ایرنا در مورد مذاکره مپنا و جنرال الکتریک گفت: این همکاری ها در زمینه نیرو، نفت و گاز خواهد بود.

وی در پاسخ به طرح مباحثی مبنی بر آمریکایی بودن شرکت جنرال الکتریک، افزود: طبق قانون و مقررات آمریکا، هم اکنون شرکت های آمریکایی که در داخل خاک آمریکا هستند، اجازه کار با ایران را ندارند، اما شرکت هایی که خارج از حوزه آمریکا، در حوزه اروپا هستند امکان همکاری را دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به امضای قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی منطقه آزاد ارس، گفت: این قرارداد مربوط به احداث یک واحد نیروگاهی کلاس اف (F) به صورت سیکل ترکیبی با ظرفیت ۴۵۱ مگاوات است.

مدیر عامل مپنا افزود: ارزش این کار این است که علاوه بر بخش دولتی که پنج هزار مگاوات نیروگاه در دست احداث داریم، برای بخش خصوصی هم این کلاس از توربین را احداث می کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به اینکه این فناوری ساخت داخل خواهد شد، این اقدام سطح توانایی فنی و تکنولوژیکی کشور را ارتقا دهد.

علی آبادی گفت: در گذشته با تجمیع تقاضا این امکان را فراهم کردیم که توربین ساز شویم؛ امروز با تجمیع تقاضا تلاش می کنیم که بتوانیم با کلاس های بزرگتر و سایز های بزرگتر نیاز کشور را تامین کنیم.

وی اطمینان داد هیچ فرایند انتقال تکنولوژی از این نوع در آینده نخواهیم داشت، چرا که در شرایطی هستیم که توسعه تکنولوژی توسط خود ما انجام می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن