اقتصادبورس، بانک، بیمه

مدیر بزرگ ترین نهاد عمومی فعال در بورس تهران استعفا داد

محمود اسلامیان پس از سه سال سکانداری صندوق بازنشستگی کشوری با اعلام استعفای خود به وزیر تعاون از بزرگترین نهاد عمومی فعال در بازار سرمایه خداحافظی کرد.

محمود اسلامیان با اعلام استعفای خود از سمت مدیریت عاملی صندوق بازنشستگی کشوری به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پس از سه سال از سکانداری این صندوق با درآمد ۱۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومانی خداحافظی کرد .
بر اساس گزارش‌های دریافتی، غلامرضا شافعی به عنوان گزینه جایگزین وی بزودی از ربیعی برای تکیه بر صندلی ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکم خواهد گرفت.
شافعی پیش‌تر از سوی نوبخت در دولت یازدهم به عنوان معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری منصوب شده بود.
در وب‌سایت صندوق بازنشستگی کشوری عنوان شده که این صندوق « با هدف تضمین آینده کارمندان دولت با پرداخت مستمری و برقراری بیمه‌های درمانی و بیکاری در جهت ایجاد رفاه اجتماعی در سال ۵۴ تأسیس شده و هم اکنون به عنوان یکی از صندوق‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت می‌پردازد.»
هم‌اکنون سرمایه‌گذاری‌های صندوق بازنشستگی کشوری شامل حدود ۲۶۱ شرکت، در شش هلدینگ تجمیع شده که شامل هلدینگ حمل و نقل و گردشگری ، هلدینگ غذایی، دارویی و کشاورزی، هلدینگ عمران و ساختمان،هلدینگ مالی، بانکی و سهام ،هلدینگ نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاه (انرژی) و هلدینگ صنایع و معدن است.
این صندوق در ۶۰ شرکت دارای حق کنترل است و اکثر کرسی‌های آن را در دست دارد. در ۶۰ شرکت نیز حق مدیریت دارد، اما در ۱۴۰ شرکت با ارزش پرتفوی حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومانی سهام صندوق زیر ۱۰ درصد است.
از خرید بلوک ۱۳٫۵ درصدی سهام غیر مدیریتی بیمه ملت به قیمت هر سهم ۲۰۰ تومان از بیمه ایران و تامین وجه خرید این دارایی از طریق خرد کردن آن میان بازنشستگان در حالی به عنوان عملکرد اسلامیان یاد می شود که هم اکنون با گذشت حدود یکسال قیمت هر سهم بیمه ملت در بورس تهران به ۱۸۵ تومان نمی رسد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن