جهانسیاست

وزیر خارجه فرانسه چمدان سفر به تهران را بست

ژان ایوس لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که وی به زودی به ایران سفر خواهد کرد تا مقدمات سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری کشورش را به تهران فراهم کند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سفر در حالی انجام می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از تایید توافق هسته ای امتناع کرده و تصمیم گیری در مورد سرنوشت آن را به کنگره واگذار کرده است. فرانسه امیدوار است این توافق را نجات دهد.
لو دریان گفته که در سفر به تهران درباره برنامه موشکی ایران و نقش منطقه ای آن صحبت خواهد کرد. انتظار می رود که سفر وی در نیمه دوم ماه جاری میلادی (نوامبر) انجام شود.

وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه در سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک از توافق هسته ای دفاع کرد و مدعی شد که این توافق «احتمالی دستیابی ایران به سلاح هسته ای را از بین می برد.»
مکرون اولین رئیس جمهوری فرانسه است که از سال ۱۹۷۶ به ایران سفر می کند. لو دریان تاریخ برای سفر مکرون به تهران عنوان نکرد. کاخ الیزه اخیرا اعلام کرد که سفر مکرون به ایران با دعوت رسمی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران صورت می گیرد. تارنمای ریاست جمهوری ایران چندی پیش به بازدید سال آینده مکرون اشاره کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن