اقتصادصنعت و تجارتویژه ها

پرداخت وام مسکن از شنبه عملیاتی می شود

در حالی ابوالقاسم انارکی عضو هیات مدیره بانک مسکن ازافزایش وام بانک مسکن وپرداخت آن درشنبه آینده خبر می دهد که محمد هاشم بت شکن مدیر عامل این بانک می گوید وام مسکن افزایش نخواهد یافت

بر اساس این گزارش ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیئت مدیره بانک مسکن از پرداخت وام‌های جدید مسکن از شنبه هفته آینده خبر داد.

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق  تقدم و صندوق پس انداز مسکن یکم، اظهار کرد: بر این اساس در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم پرداخت می‌شد که مطابق دستورالعمل جدید ۱۰ میلیون تومان بدون خرید اوراق به مبلغ وام افزوده می شود. با احتساب وام ۲۰ میلیون تومانی تعمیر در مجموع ۹۰ میلیون تومان به متقاضیان خرید مسکن وام پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۵۰ میلیون تومان وام از طریق اوراق حق تقدم پرداخت می‌شود که با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام بدون اوراق و ۲۰ میلیون تومان تعمیر،‌مجموعا در این مناطق ۸۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: در سایر شهرها نیز سقف وام از ۶۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن در خصوص وام زوج های جوان گفت:‌ در تهران ۱۰۰ میلیون تومان از محل اوراق حق تقدم، ۲۰ میلیون تومان هم بدون سپرده‌گذاری و ۲۰ میلیون تومان هم وام تعمیر پرداخت می‌شود.

رحیمی انارکی با اعلام این‌که وام‌های جدید خرید مسکن از شنبه هفته آینده پرداخت می‌شود، بیان کرد: در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۲۰ میلیون و در سایر شهرها نیز ۶۰ میلیون تومان از محل خرید اوراق حق تقدم، ۲۰ میلیون تومان بدون سپرده گذاری و ۲۰ میلیون تومان وام تعمیر پرداخت می‌شود.

به گفته وی، در سایر شهرها مجموعا ۱۰۰ میلیون تومان وام خرید مسکن پرداخت می‌شود.

این گزارش حاکی است محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن با تأکید بر اینکه سقف وام خرید مسکن فعلاً افزایش نمی‌یابد و کاهش اقساط این وام می‌تواند با حمایت صندوق توسعه ملی امکان‌پذیر باشد، گفت: نرخ سود اوراق مسکن که ۱۷.۵ درصد است، کاهش نمی‌یابد.

محمدهاشم بت‌شکن در پاسخ به این  سؤال که پرسید وزیر راه و شهرسازی از بانک مسکن خواسته تا مسئله بالا بودن نرخ سود اوراق مسکن را بررسی و گزارش آن را ارائه دهد، گفت: در جلسه که با حضور وزیر راه و شهرسازی و انبوه‌سازان برگزار شد، مسئله اوراق، حق‌تقدم (خرید و ساخت مسکن) مطرح شد و انبوه‌سازان اعلام کردند که نرخ سود آن بالاست.

وی افزود: بالا بودن نرخ سود اوراق مسکن مربوط به بانک نمی‌شود، چراکه این مصوبه شورای پول و اعتبار است و اگر شورای پول و اعتبار موافقت کند نرخ سود اوراق کاهش یابد، ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد.

بت‌شکن با اشاره به اینکه شورای پول و اعتبار به تمام بانک‌ها برای انتشار اوراق مسکن مجوز داده اما هیچ بانکی از آن استفاده نمی‌کند، گفت: بانک مسکن معتقد است این صحیح نیست که انبوه‌سازان رسوب حساب خود را در بانک‌های دیگر نگه‌ دارند و از بانک مسکن تقاضای تسهیلات با نرخ سود پایین را داشته باشند،ما معتقدیم برخی از انبوه‌سازان رسوب حساب‌های خود را در بانک‌های دیگر انجام می‌دهند و از بانک مسکن تقاضای تسهیلات می‌کنند.

مدیرعامل بانک مسکن تأکید کرد: اگر انبوه‌سازان می‌خواهند از اوراق استفاده کنند، سرمایه‌های خود را به بانک مسکن بیاورند؛ چراکه ویژگی این اوراق این است که انبوه‌سازان با استفاده از اوراق آپشن‌های جدیدی به خریداران مسکن ارائه خواهند کرد و واحدهای مسکونی آنها از ۶۰ میلیون تومان تسهیلات آماده به خریداران برخوردار خواهند بود.

بت‌شکن در پاسخ به سؤال دیگری که پرسید آخوندی وزیر راه و شهرسازی پیشنهادی به دولت مبنی بر کاهش اقساط وام ۸۰ میلیونی مسکن و نرخ سود این بانک ارائه کرده بود، آیا از این پیشنهاد خبری هست، گفت: ما نیز این پیشنهاد را شنیدیم، بانک مسکن به دنبال این است که ارائه تسهیلات به‌گونه‌ای باشد که بازپرداخت آن در استطاعت مالی تسهیلات‌گیرندگان باشد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه افزایش بازپرداخت و کاهش نرخ سود و انتظار کمتر متقاضیان برای دریافت وام، هر سه پیشنهاد‌های بانک مسکن است که روی آن کار می‌شود، افزود: هرچقدر که دوره بازپرداخت بیشتر شود، متقاضیان مبلغ سود بیشتری را باید پرداخت کنند.

وی افزود: در حال حاضر نرخ تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن برای بافت‌های فرسوده ۸ درصد و سایر مناطق ۹٫۵ درصد است و بازپرداخت آن ۱۲ ساله است. این مدل که در حال حاضر وجود دارد در استطاعت مالی متقاضیان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن