سبک زندگی

پنج روش برای اینکه مطمئن شوید ایده هایتان کارآمد خواهد بود

بهناز جلیلی

داشتن ایده بسیار خوب است اما این تنها اولین قدم در جاده استارت اپ است.اگر میخواهید مطمئن شوید که رویایتان قبل از پیشروی در مسیر موفقیت به شکست نمیرسد باید با دقت و ملاحظه به بررسی ایده خود پرداخته و از خود سوالاتی کاملا صادقانه بپرسید.

۱٫ با توانایی های خود بازی کنید
نگاه عمیقی به خودتان در آینه بیندازید. واقعا در چه چیزی خوب هستید؟ آیا تجربه خاص وارتباطات و یا هیچ مزیت خاصی در صنعت خودتان دارید؟ واقعا از انجام چه کاری لذت میبرید؟ آیا علاقه مهارت و یا تفریح خاصی هست که واقعا ازانجام آن لذت ببرید؟
هر تجارتی ناملایمات و سختی های زیادی دارد که تنها عشق به آن کار سختی ها را آسان میکند.
سپس چشم از آینه بردارید و از خانواده و دوستان خودسوال کنید و از آنها بخواهید صریح و صادقانه پاسخ دهند که آیا شما درست فکر میکنید یا خیر؟ مثلا اگر شما خود را یک سرآشپز حرفه ای میدانید ولی خانوده غذا بیرون را به غذای شما ترجیح میدهند ایده داشتن کیترینگ اصلا مناسب شما نیست!

۲٫ سس رمزآلود مخصوص خودتان را پیدا کنید
چه چیزی شما را متمایز ساخته و شما چگونه آن را به مشتری احتمالی میفروشید؟ممکن است شما واقعا در کاری که انجام میدهید عالی باشید ولی فراموش نکنید که هزاران شخص دیگر ممکن است همین کا ررا انجام دهند.
آیا محصول یا خدمت خاصی که شما را از سایرین متمایز کند دارید؟آیا میتوانید کیفیت بهتر قیمت رقابتی تر و یا خدمات بهتری ارائه دهید؟آیا فقط شما هستید و یا شما یکی از اعضای محدود کسب و کار های کوچک هستید که این کار را انجام میدهند؟آیا راه خاصی برای رسیدن به بازار هدفتان دارید؟
هرزمان که متوجه شدید چه چیزی شما را از سایر رقبا متمایز می سازد آن را صراحتا و به سرعت در طرح کسب و کار و بازاریابی تان ذکر کنید.

۳٫ یک برنامه جزء به جزء بنویسید
این قانون طلایی نوشتن طرح کسب و کار است : پایه ریزی درست انجام دهید و گرنه از پایه به دردسر خواهید افتاد.
دیدگاه محافظه کارانه ای در مورد اینکه هزینه تولید محصول و یا ارئه خدماتتان چقدر میشود ارائه دهید .فراموش نکنید همه ی هزینه ها اززمان تولید تا بسته بندی را در نظر بگیرید.)
در مورد سود حاصل از محصول یا خدمت و همچنین میزان فروش آن فکر کنید. سپس به پیش بینی نقدینگی بر اساس میزان نیاز به سرمایه خالص و زمان دقیق برداشت پول بپردازید.
اکثر استارت اپ ها به دلیل تمرکز بیش از حد بر سود احتمالی و عدم توجه به نقدینگی ورشکست میشوند.
نیازی نیست که شما یک نابغه حسابداری باشید. میتوانید طرح کسب و کارتان را خیلی ساده روی یک برگه بنویسید ولی اگر نتوانید برنامه ریزی کنید در واقع مشغول برنامه ریزی برای شکست هستید.

۴٫ مشتری ایده آل تان را شناسایی کنید
خانواده و دوستانتان میتوانند افراد خوبی برای بررسی ایده هایتان باشند ولی بررسی واقعی یعنی پیدا کردن مشتری بالقوه و
فهمیدن اینکه آنها واقعا چه چیزی می خرند و حاضر هستند برای آن هزینه کنند؟واقعا دنبال چه چیزی هستند؟ و در حال حاضر چه محصولی از رقبا را میخرند؟
حداقل با ده مشتری بالقوه صحبت کنید .مدلهای مختلف مشتری بالقوه را پیدا کنید و سوالات مختلفی از بازار انتخابی خود
بپرسید.
باید به سرعت مطمئن شوید مشتری های بالقوه شما چند نفر هستند و مقرون به صرفه ترین راه برای دستیابی به آنها چیست؟

۵٫ با خودتان صادق باشید
مجددا به جلوی آینه بروید و خودتان را نگاه کنید.چقدر متعهد هستید؟ چه میزان در روز باید برای رسیدن به نتیجه کار کنید؟آیا این همان شغل رویای شماست؟ آیا این شغل شما را به اهداف و زندگی ایده آل میرساند؟
چقدر حاضرید بابت آن ریسک و هزینه بپردازید؟
سوالات زیادی باید بپرسید ولی اگر واقعا مصمم به راه اندازی استارت اپ خود هستید و اگر علاقه و عشق زیادی برای رئیس خود بودن دارید جواب همه ی سوالات را خواهید یافت.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن