اقتصادنفت

دولت به مجلس خط داد؛ بنزین ۱۲۰۰ تومان

مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با بیان اینکه دولت به‌دنبال تعدیل برخی هزینه‌ها در لایحه بودجه ۹۷ می‌باشد، گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه تلفیق از آمادگی دولت برای عرضه بنزین با قیمت ۱۲۰۰ تومان خبر داده است.

وی با بیان اینکه در جلسه کمیسیون تلفیق برخی وزرای دولت از جمله وزیر نفت و وزیر اقتصاد و همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه حاضر بودند، گفت: در این جلسه نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از آمادگی دولت برای تعدیل قیمت بنزین و تعیین قیمت ۱۲۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین در سال آینده خبر داد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه تأکید کرد، به هر حال نرخ پیشنهادی ۱۵۰۰تومانی در نظر گرفته شده برای بنزین در سال ۹۷ قطعی نبوده و نمایندگان مجلس در این خصوص نظرات خود را دارند.

لاهوتی ادامه داد، بر اساس گفته‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت برای تعدیل برخی هزینه‌های ذکرشده در لایحه بودجه اعلام آمادگی کرده است.

وی با بیان اینکه در ادامه جلسه، نوبخت به مباحث کلی مانند هدفمندی یارانه‌ها و طرح کلان اشتغال‌زایی اشاره کرده است، گفت: دولت از افزایش قیمت سوخت ۱۷٫۴۰۰ میلیارد تومان درآمد در نظر گرفت که قسمتی از منابع مورد نیاز برای هزینه ۷۳ هزار میلیارد تومانی طرح اشتغال‌زایی در سال ۹۷ را تأمین می‌کند.

علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ ، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درخصوص جلسه این کمیسیون گفت: در کمیسیون تلفیق با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و زنگنه وزیر نفت چند موضوع مختلف درخصوص نرخ حامل های انرژی و کلیات بودجه مورد بررسی قرار گرفت.

یوسف نژاد تصریح کرد: جهت گیری کمیسیون تلفیق بودجه مجلس و دولت این است که فشار اقتصادی به مردم مخصوصاً اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه تحمیل نشود.

وی گفت: موضوع افزایش قیمت حامل های انرژی برای جامعه اهمیت دارد، بنابراین باید به دقت مورد رسیدگی قرار گیرد، در تبصره ۱۸ لایحه بودجه مقرر شده که با افزایش نرخ حامل های انرژی ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد به دست بیاید که با محاسبه تامین منابع ۱۵ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصدی که بانک ها، دولت در نظر می گیرند، در مجموع حدود ۷۴ هزار میلیارد تومان بابت اشتغالزایی صرف شود.

یوسف نژاد بیان کرد: اینکه شنیده می شود قیمت بنزین هر لیتر ۱۵۰۰ و گازوئیل به لیتر ۴۰۰ تومان خواهد رسید، باید توجه کرد که در لایحه پیشنهادی دولت اعدادی در این خصوص تعیین نشده و تلاش این است که قیمت حامل های انرژی مطابق با شرایط اقتصادی در جامعه تعیین شود و رشد قیمت حامل های انرژی با شیب کند باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ ادامه داد: آقای نوبخت و زنگنه که در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه حضور داشتند نیز بر ضرورت اینکه شیب افزایش قیمت حامل های انرژی تند نباشد، تاکید داشتند، البته در ماده ۳۹ این اختیار به دولت داده شده است که تا سال ۱۴۰۰ قیمت حامل های انرژی به ۹۵ درصد قیمت ها در فوب خلیج فارس برسد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس در خصوص لایحه بودجه سال ۹۷ گفت: لایحه بودجه پیشنهادی دولت در سال ۹۷ شامل هزار و ۱۹۴ هزار میلیارد تومان می‌شود که از این منابع  ۸۱۳هزار میلیارد تومان منابع مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و بیمه‌ها، ۳۶۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی و تملک دارایی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن