اقتصادصنعت و تجارتویژه ها

لایحه بودجه با ساختاری متفاوت

صندوق رفاه امید جایگزین سازمان هدفمندی یارانه ها می شود

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در جلسه تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه امسال با بودجه‌های سال‌های گذشته متفاوت است، افزود: به خوبی روشن شده که بودجه تنها یک فهرست درآمدی و هزینه‌ای نیست بلکه بودجه بُرشی از برنامه چهار ساله دولت است.

وی با بیان اینکه در تبصره‌های ۱۴، ۱۸ و ۱۹ لایحه بودجه ۹۷ شاهد یک تحول بزرگ خواهید بود، ادامه داد: دولت روند جدیدی را آغاز کرده و در سال‌های بعد نیز ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: پایه اصلی بودجه امسال، شفافیت است و پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها صورت می‌گیرد.

روحانی با اشاره به اشکالات نظام بودجه‌ای فعلی کشور گفت: تاکنون این‌طور بوده است که یک دستگاه می‌گفت، من در سال گذشته هزار تومان گرفتم و ۹۰۰ تومان خرج کردم و امسال ۱۰ درصد از سال قبل باید بیشتر بگیرم؛ یعنی ۱۱۰۰ تومان، اما کسی که صرفه‌جویی می‌کرد، کمتر هم بودجه دریافت می‌کرد؛ لذا رقابتی برای هزینه کردن بودجه و تسلسلی برای گرفتن اعتبار شروع شده بود و نمی‌دانستیم که ارائه یک خدمت چقدر برای دولت هزینه دارد.

وی با تأکید بر اینکه نظام بودجه‌ریزی باید بر مبنای عملکرد و نتیجه باشد، نه بر مبنای هزینه پارسال، تصریح کرد: این روند در بودجه ۹۷ آغاز شده است؛ به گونه‌ای که حدود ۳۴ درصد بودجه‌ای که تقدیم می‌شود، به صورت عملیاتی است و این میزان باید ادامه یابد تا در سال‌های آینده به طور کامل نظام بودجه‌ای به صورت عملیاتی شود.

رئیس‌جمهور افزود: در لایحه بودجه ۹۷، در بخش استانی ۱۰۰ درصد بودجه به صورت عملیاتی تعریف شده است.

روحانی با اشاره به افزایش اختیارات استان‌ها در لایحه بودجه سال آینده گفت: برای سال‌ آینده ۲۴ درصد بودجه هزینه‌ای و ۳۰ درصد بودجه عمرانی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد تا استان‌ها خودشان مدیریت کنند و نمایندگان مجلس در استان خودشان بهتر بتوانند بر کار استاندار و برنامه‌ریزان نظارت کنند.

روحانی افزود: اگر بخواهم بودجه امسال را در یک جمله خلاصه کنم، «بودجه سال ۹۷، بودجه‌ای بر مبنای اشتغال فراگیر و بر مبنای رفع فقر و ایجاد عدالت خواهد بود». شرایط ما در گذشته به گونه‌ای بود که دولت می‌بایست مسیر اقتصاد را در مسیر رشد و توسعه قرار بدهد. به جز سال ۹۲، ما در تمام دولت یازدهم، رشد مثبت داشتیم.

روحانی گفت: اولین ویژگی بودجه سال ۹۷، بحث اشتغال است که مهمترین نکته ای است که در این بودجه قرار داده ایم و دولت به مردم اعلام می کند که ما سال آینده با تجهیز این منابع می توانیم حرکت بزرگی را در اشتغال ایجاد کنیم.

روحانی با بیان اینکه سازمان هدفمندی یارانه ها تبدیل به صندوق رفاه امید می شود، گفت: شرایط جدید برای یارانه جدید به وجود می آید. باید همدیگر رو یاری کنیم تا نیازهای مردم را براورده کنیم.   هر آنچه برای تبصره ۱۴ بدست می آوریم یا برای رفع مطلق و یا برای بخش سلامت هزینه می کنیم.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه تحول در بهره وری از آب بویژه در بخش کشاورزی ادامه می یابد، ادامه داد: وضع صندوقهای بازنشستگی درست نیست؛ این گونه مشکلات از آسمان و بیرون مرزها نیامده است. صندوق بازنشستگی، صندوق تامین اجتماعی و بانکها باید از بنگاهداری دست بردارند و سهام بنگاهها را بفروشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن