اقتصادجهانسیاست

میلیاردر آمریکا نشین دنبال تغییر رژیم کمونیستی چین

یک سرمایه دار فراری و ضد رژیم چین گفته است به طور جدی هدف تغییر رژیم کمونیستی چین را دنبال می کند.

خبرگزاری فرانسه مصاحبه ای اختصاصی با ” گو ونگویی” سرمایه دار در تبعید چین انجام داده است.

این سرمایه دار چینی که از سال ۲۰۱۴ از چین گریخته و هم اکنون در نیویورک زندگی می کند از دولت آمریکا درخواست پناهندگی سیاسی کرده است و این در حالی است که دولت چین می کوشد او را از آمریکا مسترد کند.

دولت چین او را به فساد مالی و انواع و اقسام اتهامات مالی و جنایی متهم کرده است و از پلیس بین الملل استرداد او را خواسته است.

حتی گفته می شود در سال جاری میلادی دو مقام اطلاعاتی چین به آمریکا رفته و برای مسترد شدن او به چین با مقامات آمریکایی رایزنی کرده اند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه آقای ونگویی که حدود ۱۷ میلیارد دلار سرمایه او در چین توقیف شده و دو برادر او از زمانی که او از کشور گریخته، زندانی شده اند؛ با حلقه ای از مشاوران سیاسی ترامپ از جمله “استیو بنن” مشاور مستعفی او ارتباط دارد و خواستار تشدید جنگ تجاری مورد نظر دولت ترامپ با چین بوده است.

گو ونگویی ۴۷ ساله یک سرمایه دار در بخش مسکن و ساخت و ساز است و در جریان ساخت و سازهای مربوط به المپیک ۲۰۰۸ پکن صدها میلیون دلار سود کسب کرده است.

ونگویی با وجودی که حدود ۱۷ میلیارد دلار از سرمایه اش در چین توقیف شده، اما هم اینک دارای آپارتمان هایی در نیویورک و لندن و همچنین یک قایق تفریحی لوکس و مقادیر زیادی پول در بانک های اروپایی و آمریکاست.

ونگویی با برخی مشاوران نزدیک ترامپ از جمله “استیو بنن” استراتژیست مستعفی ترامپ که قائل به ایده ” جنگ تجاری ایالات متحده آمریکا با پکن” است، رابطه نزدیکی برقرار کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن