اقتصادجهانویژه ها

فروپاشی اتحادیه اروپا و قدرت گرفتن روسیه

جورج سوروس(George Soros) سرمایه‌دار مشهور آمریکایی گفت: «اتحادیه اروپا در آستانه فروپاشی قرار گرفته است

جورج سوروسGeorge Soros سرمایه‌دار مشهور آمریکایی گفت: «اتحادیه اروپا در آستانه فروپاشی قرار گرفته است

«جورج سوروس» این سرمایدار آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» تصریح کرد که اتحادیه اروپا در آستانه فروپاشی است و این در حالی است که روسیه در حال تبدیل‌شدن به یک «قدرت طغیان‌گر ملی‌گراست.»

سرمایه‌دار آمریکایی مجارستانی‌تبار، که مدیریت صندوق ۲۶ میلیارد دلاری سوروس و ریاست هیأت مدیره جهانی بنیادهای “جامعه باز” را را برعهده دارد در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال‌تایمز گفت که ملی‌گرایی هم‌اکنون به «ایدئولوژی برتر جهان» تبدیل شده است.

وی سپس به اتحادیه اروپا که ۲۸ کشور عضو آن هستند، اشاره کرد و گفت: «اتحادیه اروپا، نهادی است که در آستانه سقوط ناگهانی است و روسیه هم‌اکنون بر پایه ملی‌گرایی، قدرت طغیان‌گراست.»

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که سوروس علیه دولت «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان توطئه کرده است و اوربان معتقد است که سوروس شبکه‌ای را برای تضعیف کابینه وی و اعمال نفوذ در سیاست‌های اتحادیه اروپا در بروکسل به وجود آورده است.

نخست‌وزیر مجارستان به طور مداوم، سوروس را به دامن‌زدن به بحران پناهجویان در اروپا و تخریب هویت فرهنگی اروپا متهم می‌کند.

در ماه اکتبر سال گذشته میلادی، نخست‌وزیر مجارستان گفت که که بیش از ۲۰۰ عضو پارلمان اروپا توسط امپراطوری این میلیاردر آمریکایی به عنوان «دوستان این شبکه» لیست شدند.

اوربان که قصد دارد سال آینده میلادی، برای چهارمین بار به‌عنوان نخست‌وزیر مجارستان برگزیده شود، به سرویس‌های محرمانه کشورش دستور داده است تا درباره امپراطوری سوروس تحقیقاتی انجام دهند و این تحقیقات را علنی کنند.

اوایل همان سال، جرج سوروس، مجارستان را یک کشور مافیایی خواند و اوربان در واکنش به وی گفت: «تنها شبکه‌ای که به شیوه‌ مافیایی رفتار می‌کند و در مجارستان شفاف نیست، شبکه سوروس است».

مقامات روسیه در سال ۲۰۱۵، فعالیت سازمان‌های سوروس را به دلیل تهدیدات امنیتی که برای کشور داشتند، ممنوع کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن