نقش گمرك در تجارت بين الملل

شیرین نوری

‏‎در دنياي امروز، ضرورت جوامع بشري تجارت بين المللي است.

‏‎يکي از اين حلقه هاي تجارت بين المللي گمرک است که در حقيقت در يک مبادله تجاري بين المللي گمرک هم نقش دارد. اگر گمرک، نقش خودش را خوب و به موقع و سريع انجام دهد، گردش کالا روانتر و سريعتر انجام خواهد شد.

بنابراين گمرک به عنوان یکی از دستگاههای اجرایی مهم در راستای تسهیل فضای تولید و اشتغال، موظف است صادرات کالا و واردات کالاهای اولیه را تسهیل کند.

همگي مي دانيم كه افزايش درآمد گمركي به کاهش وابستگی به نفت، حمایت از تولیدات داخلی و مبارزه عملی با قاچاق منجر مي شود.

البته آنچه كه درباره درامدهاي گمركي مهم است اين است كه که حاصل چه نوع واردات و صادراتی بوده است و آیا بر تقویت نظام اقتصادی یا رشد و توسعه اقتصادی و فضای کسب و کار اثرگذار بوده است يا خير؟

چرا كه زماني كه از بالا رفتن درآمد گمرک صحبت می‌کنیم باید در نظر گرفت كه اگر کشور کاملا واردکننده هم باشد، درآمد گمرکی افزایش می‌یابد، اما این شاخص مفید نیست و اگر کشور صادرکننده مواد خام با ارزش افزوده کمتر باشد باز هم درآمد گمرک بیشتر می‌شود که باز هم اين مورد نشانه خوبی نیست.

در دولت يازدهم آمارها نشان می‌دهند که واردات خودرو بیشتر شده است و این افزایش واردات خودرو با وجود تعرفه بالای واردات آن که حدود ۵۵ درصد است، منجر به افزایش درآمد قابل توجه گمركي شده است البته بدون در نظر گرفتن درآمدهای حاصل از واردات خودرو عملکرد درآمدی گمرک ایران نشان می‌دهد که درآمدهای گمرکی از محل حقوق ورودی سایر کالاها ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل  افزایش داشته است.

هر چند دیپلماسی گمرکی ایران در دولت یازدهم بسیار فعال بوده است  و علاوه بر توسعه همکاری ها با سازمان جهانی گمرک و امضای پنج موافقت نامه همکاری های گمرکی با کشورهای چین، ترکیه، کره جنوبی، آذربایجان و روسیه، شاهد فصل جدیدی از روابط گمرکی با روسیه از طریق امضای کریدور سبز گمرکی و چین از طریق موافقت نامه مشارکت راهبردی بودیم و علاوه بر مذاکرات فنی با سفرای دهها کشور طرف معامله، شاهد آغاز گفت وگوهای ایران و اتحادیه اروپا درباره مسائل گمرکی بوده ایم و از سوي ديگر کامل ترین بسته حمایتی گمرک از تولید و صادرات نیز در دولت یازدهم اجرایی شده است و برای نخستین بار ارایه خدمات و تسهیلات به تولیدکنندگان و صادرکنندگان با کمک سامانه جامع گمرکی بصورت هوشمند صورت گرفت،

اميد است با اتخاذ سیاست‌های صحیح اقتصادی، دولت تمرکز خود را از نفت (به عنوان تنها عامل تأمین‌کننده منابع دولت) به سمت سایر درآمدها از جمله درآمدهای مالیاتی و گمرکی تغییر دهد چون بدیهی است با تقویت و توسعه بخش‌های اقتصادی کشور از جمله گمرک جمهوری اسلامی ایران، نقش آنها در تأمین منابع دولت بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

همچنین ببینید

بستن
بستن