ایران ،بریتانیا و خلیج فارس/ حسن فتحی

|
1 دیدگاه

از زمانی که ایران در عصر صفویه از بریتانیا برای بیرون راندن پرتغالی ها کمک گرفت و در حقیقت پای آنها به این آب ها باز شد روابط دو کشور ایران و بریتانیا با فراز و نشیب های بسیاری مواجه بوده و در تمامی این سال ها روابط دیپلماتیک دو کشور تحت الشعاع وضعیت خلیج فارس و وضعیت داخلی ایران قرار داشته است.
در روزهای گذشته به دلیل برخی اظهار نظرها روابطی که به تازه گی احیا و باز یابی شده بود دچار خدشه شده بطوری که سفیر بریتانیا در تهران به وزارت امور خارجه احضار گردیده و انتقاد ها به سیاست لندن شدت گرفت.
سفر خانم “ترزا می” نخست وزیر بریتانیا به خلیج فارس و حضور در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس و در کنار آن سخنان نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور علیه ایران از مسایلی بود که سبب بروز تنش در روابط دو کشور گردید. زیرا با توجه به ماه عسل روابط تهران با لندن این ذهنیت به و جود آمده بود که بریتانیا برای گسترش رابطه با ایران دست به تنش زدایی زده و از مساله سازی پرهیز خواهد کرد ولی مواضع اخیر نشان داد که لندن درصدد است در راستای توسعه رابطه با اعراب خلیج فارس باردیگر این دریای استراتژیک را به دریاچه امن خود تبدیل کرده و سیاست قایق های توپدار را پیش بگیرد. با وجود این که سال ها از منقضی شدن این سیا ست گذشته و ناکارآمدی آن بر همگان آشکار گردیده و عصر جدیدی در دیپلماسی آغاز شده اما به نظر می رسد هنوز در بریتانیا در به همان پاشنه می چرخد .
بریتانیا در سال ۱۹۷۱ اقدام به تخلیه کلیه پایگاه های خود در شرق سوئز کرد ه و از خلیج فارس خارج شد. ولی امروزه درصدد است با احداث یک پایگاه چند منظوره در بحرین باردیگر حضوری فعال در خلیج فارس داشته باشد. هدف اصلی بریتانیا از روشی که در پیش گر فته در حقیقت برنامه ریزی برای دوران پس از برگزیت و خروج از اتحادیه اروپایی است تا ناتوانایی های خود در اروپا را از طریق شیوخ خلیج فارس برطرف سازد.
بریتانیا به این نتیجه رسیده که سیاست ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا گرایش به شرق و در کنار آن پرداختن به مسایل داخلی است. به همین دلیل به انتقاد از اعراب خلیج فارس پرداخته و یا خواستار حقیقی شدن کمک ها و هزینه ها در ناتو شده است. در این شرایط که بریتانیا به دلیل خروج از اتحادیه اروپایی با مشکلات اقتصادی و سیاسی مواجه خواهد شد و آمریکا هم گرایشات منطقه ای خود را تغییر خواهد داد دست به سوی متحدان سنتی خود دراز کرده است ولی اشتباه لندن این است که به این بهانه راه انتقاد و ضدیت با تهران را پیش گرفته که با توجه به معادلات چندان عاقلانه به نظر نمی رسد.
بریتانیا در عوض چالش با ایران برای جلب رضایت اعراب حاشیه جنوبی خلیج فارس ،بهتر بود به گونه ای عمل می کرد که منافعش را به چالش با ایران گره نمی زد .زیرا هم بریتانیا و هم متحدانش در خلیج فارس به این واقعیت واقف هستند که به هیچ وجه نمی توانند نقش ایران را در تحولات این منطقه نادیده گرفته و نفی کنند . به همین دلیل در عوض چالش و تقابل با ایران می توانستند سیاست تعامل و همراهی را پیش گرفته و با تقویت امنیت در خلیج فارس راه را به روی تنش آفرینی و مساله سازی هایی که به ضرر کشورها و ملت هاست مسدود سازند.

4 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: رشیدی

با سلام
از چه طریق میتونیم برای شما یاداشت ارسال کنیم؟ با تشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.