ناامنی در ترکیه / بهاره سلطانپور ابیانه

|
0 دیدگاه

شنبه ۲۰ آذر ماه در نزدیکی  میدان تکسیم استانبول انفجاری رخ داد  که سبب کشته شدن  دست کم ۳۸ تن وزخمی شدن ۱۶۶ نفر شد . اردوغان رئیس حزب عدالت و توسعه  ورییس جمهور ترکیه ۱۵ دقیقه  قبل از این انفجار تروریستی از این محل   عبور کرده بود . اردوغان این اقدام تروریستی را محکوم کرد  . علاوه بر رئیس جمهور ترکیه بیشتر مقامات بین المللی از جمله ینس اشتولتنبرگ دبیر کل ناتو ، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مارتین شولتس  رئیس پارلمان اروپا این انفجار را محکوم و خواهان مبارزه با اقدامات  تروریستی در ترکیه شدند .

نخست وزیر ترکیه بن‌علی ییلدیریم  صراحتا اعلام کرد که حزب کارگران کردستان (پ.ک .ک ) در انفجار استانبول دست دارد . وزیر کشور ترکیه سلیمان سویلو ، نیز اعلام کرد از عاملان این حمله تروریستی انتقام خواهیم گرفت   . ازاوایل  سال ۲۰۱۵  تا  به امروز که سال ۲۰۱۶میلادی رو به پایان است ، چند انفجار در شهر های مختلف  ترکیه رخ داده که همه مقامات ترکیه  انفجار ها را تروریستی اعلام کرده اند. ۲۹ ژوئن در فرودگاه آتاتورک استانبول  سه انفجار  در پایانه پروازهای بین‌المللی فرودگاه آتاتورک رخ داد  . عوامل این انفجار ۳ تن بودند که دو نفر از آنها تابع کشور های خارجی و یک نفر اهل ترکیه بود . در این انفجار دست کم ۳۶ نفر  کشته و ۱۴۷ نفر مجروح شدند که بین کشته ها ۱ نفر ایرانی  دیده می شد . ۷ اکتبر نیز در انفجاریک دستگاه موتورسیکلت در نزدیکی یک کلانتری درمنطقه ینی بوسنا استانبول  ۱۰ نفر  کشته شدند . اما کشور ترکیه فقط انفجار ها را تجربه نمی کند بلکه در تاریخ سیاسی ترکیه ۵ کودتا نیز رخ داده که در هیچ کشوری تا به حال در طول چند  دهه متوالی ، این همه جنگ و خونریزی دیده نشده است . نخستین کودتا در سال ۱۹۶۰ ، دومین کودتا در سال ۱۹۷۱ ، سومین کودتا در سال ۱۹۸۰ ، چهارمین کودتا در سال۱۹۹۷  و کودتای  ۱۶ جولای ۲۰۱۶  ، پنجمین کودتا در تاریخ سیاسی  این کشور به دست ارتش به حساب می آید  . به زبان ساده تر می توان گفت کودتا و انفجار های تروریستی در تاریخ سیاسی ترکیه   موضوعی کاملا عادی به نظر می رسد .

شاید بتوان ناتوانی دولت اردوغان در اداره امور کشور را یکی از عوامل مرتبط با  حملات تروریستی مکرر در این کشور دانست . مخالفان دولت  اردوغان از سازمان اطلاعات و امنیت این کشور نا امید شده اند زیرا این سازمان نمی تواند جلوی  حملات تروریستی در این کشور را بگیرد . ترکیه که سالانه میزبان بیشترین گردشگر نسبت در مقایسه با  کشور های همسایه است   اکنون به کشوری ناامن تبدیل شده است . کشوری که  شهروندانش انگشت اتهام خود را  به سوی رئیس جمهور  نشانه رفته اند. سیاست های غلط اردوغان مثل خرید نفت از داعش و از همه مهم تر تقویت نیروهای تروریست در  خاورمیانه  ،   ترکیه را با مشکلات بسیاری  در صحنه داخلی و حتی  بین المللی روبه رو کرده که ادامه این روند  بیش از پیش به اعتبار این کشور لطمه وارد خواهد کرد.  .

2 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.