صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی

کاوش در غار بتمن | معرفی اپلیکیشن Batcave

 ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
من جلوی آرامگاه والدینم عهد کردم تا شهر گاتهام را از وجود شرارتی که جان پدر و مادرم را گرفت پاک کنم. در طول روز من میلیاردر خیر گاتهام یعنی بروس وین هستم اما در شب، جنایتکارها و ترسوها به من می‌گویند: بتمن… من شوالیه تاریکی هستم.
کاوش در غار بتمن | معرفی اپلیکیشن Batcave
بت‌کیو (Batcave) نام یک اپلیکیشن موبایل با محوریت شخصیت ابرقهرمان بتمن است که در آن می‌توانید به اطلاعات کاملی پیرامون دنیای این شخصیت محبوب، دسترسی داشته باشید. در ادامه با معرفی اپلیکیشن بت‌کیو همراه باشید.

طرفداران شخصیت‌های محبوب همیشه به‌دنبال کسب اطلاعات در مورد چهره محبوبشان هستند و فرقی هم ندارد که این فرد یک شخصیت زنده و یا یک شخصیت خیالی باشد. یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کمیک از دنیای کمیک‌های دی‌سی (DC Comics)، بتمن نام دارد. این شخصیت ابر‌قهرمان، علاوه بر کمیک، حضور فعالی در دنیای بازی‌های ویدیویی و همچنین سینما داشته و از همین رو طبیعی است که طرفداران بسیاری داشته باشد. طرفدارانی که به‌دنبال اطلاعات پیرامون شخصیت محبوب خود هستند، علاوه بر منابع مکتوب می‌توانند به مستند‌ها، سایت، انجمن و همچنین اپلیکیشن‌های موبایل رجوع کنند. اپلیکیشنی که امروز قصد معرفی آن را داریم، بت‌کیو (Batcave) نام دارد که مختص طرفداران بتمن طراحی و منتشر شده است.


اپلیکیشن بت‌کیو (Batcave)

اپلیکیشن اندروید بت‌کیو که به صورت رایگان با قابلیت پرداخت درون‌برنامه‌ای منتشر شده است، اطلاعات کاملی را در مورد بتمن در اختیار شما قرار می‌دهد. در متن مقدمه این اپلیکیشن آمده است که:

من جلوی آرامگاه والدینم عهد کردم تا شهر گاتهام را از وجود شرارتی که جان پدر و مادرم را گرفت پاک کنم. در طول روز من میلیاردر خیر گاتهام یعنی بروس وین هستم اما در شب، جنایتکارها و ترسوها به من می‌گویند: بتمن… من شوالیه تاریکی هستم.

بت‌کیو شامل سه بخش اصلی با عناوین شخصیت‌ها، مقالات و بخش ویژه است. در قسمت اول می‌توانید با تمامی شخصیت‌های دنیای بتمن و شهر گاتهام آشنا شوید. در این قسمت همه کاراکترها لیست شده‌اند و می‌توانید مشخصات کاملی را در مورد بتمن، جوکر، آلفرد پنی‌ورث، جیسون تاد، سلینا کایل، هارلی کویین و… بدست آورید. قسمت مقالات هم شامل مقاله‌های مرتبطی است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.


استفاده از تصاویر گرافیکی مرتبط، منوهای اپلیکیشن را جذاب‌تر کرده است

در بخش مقالات اولین قسمت «داستان بازی» نام دارد که شامل داستان کامل سری بازی Batman: Arkham است. در این بخش می‌توانید فصل‌های داستانی این سری بازی را از نسخه Origins تا Knight مطالعه کنید. دومین قسمت بخش مقالات «پایان بازی» نام دارد که شامل بررسی احتمالات، حدس و گمان‌های پایان بازی نسخه Batman: Arkham Knight است. سایر مقالات اپلیکیشن بت‌کیو با عنوان‌های «بتمن بودن»، «مرگ‌های جوکر در تاریخ کمیک‌بوکی»، «خالق بتمن» و «قلب یخی»، «بزرگ‌ترین ترس بتمن»، «اولین و آخرین شکست شوالیه تاریکی»، «جک کشنده»، «راک‌استندی بزرگ»، «سرنوشت با چاشنی بد شانسی» و «One Shot One Kill» لیست شده‌اند. همچنین در این قسمت می‌توانید لیست کامل‌ بازی‌های ویدیویی و فیلم‌های سینمایی ساخته شده بر اساس کمیک بتمن را به همراه مشخصات آنها مطالعه کنید. در ادامه این مقالات که بخش اصلی اپلیکیشن بت‌کیو را شامل می‌شوند، می‌توانید مقاله «۲۰ موضوعی که نمی‌دانید!» را در مورد بتمن مطالعه کنید تا با حقیقت‌های جالب این شخصیت ابرقهرمان آشنا شوید.

قسمت سوم بخش اصلی اپلیکیشن Batcave، «بخش ویژه» نام دارد. در این قسمت می‌توانید به اطلاعات مهمی در مورد بازی Batman: Arkham City و Batman: Arkham Asylum دسترسی داشته باشد. این قسمت‌ها که با عنوان «اسرار بازی» معرفی شده‌اند در قالب دو قسمت در این بخش ویژه، لیست شده‌اند. در ادامه این بخش ویژه، دو قسمت، آموزش حل معماهای ریدلر (در ۲ بخش) و محفل جغد‌ها نیز تهیه شده است.


در قسمت شخصیت‌ها می‌توانید مقالات کاملی در مورد تمامی شخصیت‌های مرتبط با دنیای بتمن و شهر گاتهام را مطالعه کنید

اپلیکیشن بت‌کیو توسط گروه پرشین‌پلی (Persian Play) تولید و در حال حاضر برای کاربران سیستم‌عامل اندروید از کافه بازار آماده دانلود است. در این اپلیکیشن می‌توانید به اطلاعات کامل در مورد بتمن و دنیای پیرامون آن دسترسی داشته باشید. این اپلیکیشن محتوای کاملی را ارائه می‌دهد و در بروزرسانی‌ها بخش‌های جدیدی به آن اضافه خواهد شد. جدا از محتوا، بت‌کیو رابط کاربری (User Interface) بسیار خوبی داشته و علاوه بر استفاده از فونت روان و خوانا «ایران‌سنس»، تصاویر و پوستر‌های گرافیکی جذابی دارد. البته عدم بهینه سازی تصاویر، باعث شده که حجم اپلیکیشن کمی نسبت به سایر اپلیکیشن‌های محتوا محور بیشتر باشد. همچنین این اپلیکیشن بیشتر بر روی بازی‌های ویدویی دنیای بتمن تمرکز دارد و کمتر به مباحث خود کمیک و حتی فیلم‌های سینمایی آن پرداخته شده است. با اینکه بت‌کیو کامل‌ترین اپلیکیشن در مورد شخصیت ابرقهرمان بتمن است اما هنوز نیازمند بهبود و کامل‌تر شدن است. استفاده از کمیک‌های برتر بتمن و انتشار ترجمه آنها و همچنین معرفی کتاب‌های پیرامون این شخصیت و پرداختن به دنیای سینمایی آن، می‌تواند پیشنهادهایی برای بروزرسانی‌های بعدی بت‌کیو باشد.


طرح‌های جذاب و طراحی صفحه مقالات، خواندن متن را در این اپلیکیشن‌، راحت‌تر کرده است

با وجود اشکالاتی کوچک، باز هم اپلیکشین موبایل بت‌کیو (Batcave) که به صورت رایگان برای سیستم عامل اندروید منتشر شده است، کامل‌ترین اطلاعات را در مورد بمتن بر روی موبایل به شما خواهد داد. پیدا کردن اطلاعات کامل در مورد داستان، انواع شخصیت‌ها و مراحل بازی در محیط اینترنت سخت بوده اما اپلیکیشن بت‌کیو به‌خوبی این اطلاعات را یک‌جا در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین در قسمت «بخش ویژه» این اپلیکیشن، برای اولین بار می‌توانید راهنمای قدم‌به‌قدم مراحل و پازل‌های ریدلر را به زبان فارسی مطالعه کنید. در پایان اپلیکیشن Batcave، یک دایرکتوری بسیار خوب برای علاقه‌مندان بتمن است و برای استفاده و نصب آن می‌توانید از کافه بازار کمک بگیرید.
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.