صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی

اخبار اقتصادی

۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حداقل دستمزد کارگران و بازنشستگان افزوده شود
ضرورت افزایش ریالی دستمزد کارگران؛ به جای درصدی
آنچه برای کارگران شاغل و بازنشسته اهمیت دارد، نه درصد افزایش مزد بلکه رقم ریالی افزایش است؛ فاصله دستمزد ۹۹ و سبد توافقی محاسبه شده برای ۱۴۰۰، بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و برای «واقعی شدن دستمزد» در ۱۴۰۰، همین رقم ریالی یعنی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باید به مزد کارگران حداقل بگیر افزوده شود.
 
تحریم بانک ها مانع خروج سود شرکت های سوییسی از ایران شد
اظهارات رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: همه شرکت‌ها با نقدینگی بالایی مواجه هستند که نمی‌دانند باید با آن چه کنند، مدام با بانک مرکزی در مراوده هستند که بتوانند سود خود را از کشور خارج کنند.
 
وزیر ارتباطات: شرکت مخابرات زورگو و انحصار طلب است
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تلکام ۹۹
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد شدید از مسئولان شرکت مخابرات ایران، آن‌ها را به «انحصارگرایی» و «اعمال زور» متهم کرد و گفت: شرکت مخابرات مقابل توسعه بخش خصوصی را گرفته است و نمی‌دانم چطور در عرض مدت سه ماه شرکت مخابرات که ۲۸۰ میلیارد سود داشت به ضرر منهای ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
 
چه منافعی بالاتر از زندگی مردم؟/واکنش نمایندگان و لرزه های نرخ ارز معیشت را به خطر می اندازد
مروری بر چرایی افزایش قیمت دلار
واکنش بازار به مواضع نمایندگان مجلس، نرخ ارز، بویژه ارزهایی مانند دلار و یورو همیشه مورد توجه آحاد جامعه و تمام کارگزاران اقتصادی از تولیدکننده و مصرف کننده تا واردکننده و صادرکننده بوده است؛ از همین روی تکانه‌هایی که در اثر تغییر نرخ ارز ایجاد می‌شود، می‌تواند تاثیر بالایی بر فعالیت‌های اقتصادی داشته باشد؛ در حالی که چه منافعی بالاتر از منافع ملی وجود دارد که نمایندگان مجلس را به چنین واکنشی وامی‌دارد؟
 
آزادی پول های مسدود شده از کره جنوبی یا خرید واکسن کرونا؟
بنا به اظهارات رییس کل بانک مرکزی
عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، از توافق تهران با دولت سئول درباره «نحوه جابجایی و مصرف» بخشی از منابع ارزی مسدودشده بانک مرکزی ایران در کره جنوبی «به مقاصد مورد نظر» خبر داد.
 
شستا؛ سود ۲۴ هزار میلیارد تومانی و اظهارات امانتداران بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی!
گفته هایی از مقام وزارت تعاون
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق بازنشستگی کشوری و شستا بهترین مدیریت را در ۲۰ سال گذشته تجربه می‌کنند و امروز بنگاه غیرضروری و کاغذی در این مجموعه‌ها وجود ندارد.
 
آینده بورس در ایران
مروری بر فراز و نشیب بازار سرمایه و گمانه زنی روزهای آتی آن
ایران در سال ۹۹ روزگار متفاوتی را پشت سر گذاشت و روند حوادث به گونه‌ای غیرقابل‌پیش‌بینی پیش رفت؛ ویروس کرونا که البته تمام دنیا را تحت تأثیر قرار داد، زندگی ایرانیان را هم با دشواری‌های فراوان روبه‌رو کرد، اما هجوم مردم به سمت بورس و راه‌یافتن اصطلاحات بازار سرمایه به زندگی روزمره مردم یکی از پدیده‌های سال ۹۹ در جامعه ایران بوده‌ است؛ در حالی که از ماه‌ها پیش ورق برگشت و نه‌تنها سودهای حاصل‌شده که حتی سرمایه مردم هم از بین رفت.
 
عیدی و پاداش کارگران ساعتی و پاره وقت چطور محاسبه می شود؟
به موجب ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش
مبلغ پرداختی عیدی و پاداش به کارگران کارگاه‌های فصلی مشمول قانون کار و همچنین کارگران سایر کارگاه‌های مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند، باید بر ماخذ ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود.
 
سرنوشت بورس در اسفند ۹۹
پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در ماه جاری
چندی پیش علی دهقان‌دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تغییر دامنه نوسان توسط شورای عالی بورس خبر داد و گفت:مقرر شده تا دامنه نوسان خرید و فروش سهام از ۲۵ بهمن ماه از منفی دو تا مثبت ۶ درصد تغییر کند.
 
گرانی بی سابقه در ماه های اخیر/تورم 67 درصدی قیمت اقلام خوراکی
بر اساس اعلام جدید مرکز آمار ایران
در نرخ تورم بهمن ماه آمارهای بی‌سابقه از گرانی دیده می‌شود و مهم ترین آمار شاید تورم خوراکی‌ها باشد که حدود ۶۷ درصد اعلام شده است.
 
آیا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش اعتبار خواهد شد؟/ دلار ۴۲۰۰تومانی حذف نمی شود
بنا بر اظهاراتی عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: اعضای کمیسیون تلفیق، ۹۰ هزار میلیارد تومان، پیش بینی دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش دادند تا بخشی از تبعیض های ناروایی که در پرداختی بازنشستگان تامین اجتماعی با سایر بازنشستگان کشوری و لشگری وجود دارد، رفع شود.
 
کانال مالی سوییس برای خرید واکسن کرونا فعال می شود؟
در پی کمبود اقلام دارویی و بهداشتی در ایران
سخنگوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس گفت: مقامات سوییسی (در خصوص کانال مالی سوییس) به طور منظم در تماس با وزارت خزانه داری آمریکا هستند و شرکت هایی که تامین کننده اقلام غذایی، تجهیزات کشاورزی، دارو وتجهیزات پزشکی برای ایران هستند واجد شرایط برای مشارکت در این کانال محسوب می شوند.
 
فریاد بازنشستگان مقابل مجلس؛ طلب تامین اجتماعی را پس بدهید/وعده های نوبخت تو خالی است/همسان سازی همین امسال اجرا شود!
در پی اعتراض گسترده و ادامه دار بیمه شدگان تامین اجتماعی
تجمع امروز بازنشستگان مقابل مجلس، در اعتراض به خلف وعده‌هاست؛ بازنشستگان تا امروز فقط وعده و شعار شنیده‌اند و هیچ همراهی از جانب دولت و مجلس ندیده‌اند؛ سازمان برنامه و بودجه و دولت علاوه بر عدم پرداخت بدهی‌ها و حق و حقوق بازنشستگان، ۲۶ گروه میهمان ناخوانده را سر سفره تامین اجتماعی نشانده‌اند، گویی دست کردن در جیب بازنشستگان کارگری، انتها ندارد!
 
جزییات سه عرضه اولیه در اسفند ماه/عرضه دو شرکت در فرابورس تا پایان سال
مدیر عامل شرکت فرابورس ایران:
مدیر عامل شرکت فرابورس ایران گفت: اکنون سه شرکت در مرحله عرضه اولیه هستند اما براساس پیش بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال شاهد عرضه اولیه حتمی دو شرکت در فرابورس خواهیم بود.
 
مجری سیما عیدیِ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را «خبر خوش» اعلام می‌کند!/نادیده گرفته شدن اخبار اعتراض و رنج بازنشستگان در تلویزیون
یک فعال صنفی بازنشستگان کارگری:
یک فعال صنفی بازنشستگان کارگری از عملکرد صداوسیما در عدم پوشش تجمعات بازنشستگان کارگری انتقاد کرد و گفت: در ماه‌های اخیر، بازنشستگان کارگری تجمعات متعددی ترتیب دادند و به همسان‌سازی ناقص و تبعیض‌آمیز اعتراض کردند اما متاسفانه هیچ کدام از این اعتراضات توسط صداوسیما پوشش داده نشد.
 
روی آوردن مردم به خرید نسیه از سوپرمارکت ها/فروش اقساطی برنج و شکر و سیگار!
براساس گزارش های شهروندی و میدانی مطرح شد
گزارش های شهروندی و میدانی حاکی از آن است که با افزایش قابل توجه قیمت کالاهای اساسی فروش اقلام ضروری مردم دفتری و اقساطی شده است. به گفته برخی از فروشندگان، اقلام ضروری مردم در سر رسیدها ثبت می‌شود و فروشندگان، مواد غذایی را به متقاضیان نسیه می‌فروشند!
 
صعود قیمت دلار در جهان
در روزهای اخیر
ارزش دلار در معاملات جهانی مقابل بیشتر ارزهای مهم، صعودی شده است.
 
پرداخت وام بدون ضامن به مشمولان سهام عدالت/تشریح جزییات
نماینده وزارت اقتصاد خبر داد:
نماینده وزارت اقتصاد گفت: متقاضیان برای دریافت تسهیلات بانکی و کارت اعتباری سهام عدالت نیاز به ضامن ندارند و شبکه بانکی تلاش کرد خدماتی برای دارندگان سهام عدالت طراحی کند تا بتوانند نیاز‌های اساسی‌ و خردشان را مبتنی بر دارایی‌شان برطرف کنند.
 
افزایش حقوق کارگران در سال 1400/ حداقل مزد کارگری براساس تورم اعلام شده باشد
بنا بر اظهاراتی از رئیس کانون شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی
خط فقر اعلامی حدود ۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان است و هر عددی که در مذاکرات کمیته دستمزد بر سر آن توافق شود نباید از این عدد حداقلی یعنی از ۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان کمتر باشد؛ در حالی که آمار‌های تورمی دی ماه 99 نشان می‌دهد که این عدد باید بیش از ۹ میلیون تومان باشد.
 
روزهای پایانی بهمن و امید به رشد بازار بورس
بنا بر پیش بینی برخی کارشناسان
معاملات هفته گذشته چندان با روند امیدوار کننده همراه نبود ولی کارشناسان عقیده دارند بورس در هفته پیش‌رو در وضعیتی رو به رشد قرار خواهد گرفت.
 
نامه حاجی بابایی به نوبخت/همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را اجرا کنید!
در خصوص وضعیت بازنشستگان، کارگران و کارمندان
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر ضرورت توجه به برخی کاستی‌ها در بودجه ١۴٠٠ خواستار تبیین همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشکری شد.
 
چرا سکه و طلا گران تر می شوند؟روی آوردن عروس و دامادها به خرید بدلیجات
گمانه زنی ها درباره نوسانات بازارهای مالی
نایب رئیس اتحادیه سکه و جواهر تهران، افزایش قیمت اونس جهانی، افزایش نرخ ارز در داخل که خود سبب بزرگ‌تر شدن حباب سکه نیز شد، را عوامل تاثیرگذار در افزایش حدودا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی هر قطعه سکه و ۶۰ هزار تومانی هر گرم طلا ۱۸ عیار دانست و گفت: حباب سکه که تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود، طی یک هفته اخیر مجدد رو به بزرگ شدن گذاشته و تا حدود ۵۵۰ هزار تومان افزایش یافت.
 
واریز عیدی کارمندان رسمی و غیر رسمی با حقوق بهمن ماه
رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد:
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: عیدی سال ۱۴۰۰ کارمندان رسمی و غیررسمی با حقوق بهمن ماه پراخت می‌شود.
 
آمریکا بعد از فروش محموله بنزین ایران، نفتکش نفت خام را هم می فروشد!
بنا بر ادعای مقامات دادگستری آمریکا
یک مقام وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرد بیش از یک میلیون بشکه بنزین ایران که سال گذشته بر اساس تحریم‌ها ضبط شده بود به فروش رفته و یک نفتکش دیگر حامل نفت خام ایران که اخیرا توقیف شده است در مسیر حرکت به سوی آمریکاست و به‌زودی فروخته می‌شود.
 
نمایندگان مجلس، قوه مقننه و مجریه حق تعیین دستمزد کارگران را ندارند/با سرسپردن تامین اجتماعی به نامه دولت کارگران اعتراض می کنند
نماینده کارگران در شورایعالی کار:
نامه اخیر معاون حقوقی رئیس جمهور که همه مزایای مزدی کارگران باسابقه و غیرحداقل بگیر را هدف گرفته است، با انتقادات بسیار مواجه شده است. فعالان کارگری معتقدند؛ چنین نامه‌ای وجاهت قانونی ندارد و نباید به آن تمکین شود؛ در حالی که به گفته نمایندگان کارگران در شورایعالی کار، تنها مرجع قانونی برای تعیین دستمزد و مزایای مزدی کارگران، نهادی سه جانبه به نام شورایعالی کار است و هیچ مرجع حقوقی دیگری نمی‌تواند درباره دستمزد رای صادر کند یا اعمال نظر کند.
 
توافقنامه اوراسیا می تواند تحریم ها را بی اثر کند؟
بنا بر اظهاراتی از سخنگوی گمرک ایران
سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت ایران با اوراسیا با کلید خوردن توافقنامه تجاری، در ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۱۰۴ درصد رشد داشته که موید آن است که این توافقنامه می تواند یک فرصت بی نظیر برای بی اثرکردن تحریم ها باشد.
 
سهام عدالت صعود کرد
در هفته جاری
شروع معاملات این هفته از بازار سهام با روند نزولی سهام عدالت همراه بود اما روند سبد سهام عدالت در هفته‌ای که گذشت صعودی بود و حدود ۶۰۰ هزار تومان رشد کرد.
 
«تسلا» و جهش 10 درصدی بیت‌کوین/ارز دیجیتال ۴۵ هزار دلار شد
در ادامه نوسان ارز مجازی در ماه های اخیر
پس از چند سال تلاطم، بهای بیت‌کوین در ماه‌های اخیر در حد چشمگیری افزایش یافته و از حمایت موسسات مالی مهم و معتبر برخوردار شده است؛ در حالی که شرکت تسلا اعلام کرد حدود ۱.۵ میلیارد دلار در ارز مجازی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است.
 
خریدار موز قرمز افراد عادی نیستند/موز قرمز چرا به بازار ایران آمد؟
بنا به اظهارتی از رئیس اتحادیه بارفروشان
قیمت موز قرمز کیلویی 180 هزار تومان است، اما این موز با دیگر موزهای بازار متفاوت است. گفته می شود برای موز قرمز تقاضایی وجود ندارد و جز کالاهای لوکس به شمار می آید و دراین باره رییس اتحادیه بار فروشان اظهاراتی را بیان کرده است.
 
اتحادیه خانه امن همه فعالان خرد و کلان طلا جواهر است/ضرورت ارز آوری و نگاه کارشناسانه تر به صادرات جواهرات و سنگ های قیمتی
با نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان طلا جواهر و سنگ های قیمتی
انگیزه ابتدایی شکل گیری اتحادیه تولیدکنندگان طلا جواهر و سنگ های قیمتی ایران بر آن قرار گرفته تا با شناساندن این عرصه به مسوولان و مردم، این مجموعه خانه امن و رجعتگاهی باشد برای همه دست اندرکاران این صنف تا مشکلاتشان را برای چاره جویی به میان بیاورند و در عین حال در قالب تخصصی و مسوولانه، به ارتقای آن بپردازند..درباره برنامه های بیشتر این اتحادیه و در آستانه برپایی سیزدهمین دوره نمایشگاه این مجموعه در گروه نمایشگاه های بین المللی تهران، با سینا محمدی، نایب رییس اتحاگفت و گویی انجام داده ایم.
 
انتقاد شدید به پرداخت رقم عیدی آخر سال/ ارقام واریز شده عیدی نیست؛ چندر غاز است/رقم ناچیز پرداخت نشود بهتر است!
فعال صنفی بازنشستگان کشوری:
فعال صنفی بازنشستگان کشوری گفت: عیدی بایستی معادل یک ماه حقوق کامل باشد تا بتوان به آن عیدی گفت؛ یک ماه کامل نه فقط قبل از انقلاب که پس از انقلاب هم تا اوایل دهه ۷۰ خورشیدی به عنوان عیدی پرداخت می‌شد؛ در حالی که عیدی کنونی رقم بسیار ناچیزی است که اگر داده نشود، بهتر از پرداخت آن است؛ زیرا به قدری کم است که اصلا قدرت خرید و ارزش ندارد.
 
شرکت های دانش بنیان از اقتصاد کشور سهم ناچیزی دارند
با توجه به پیشرفت های قابل توجه
ایران در ابعاد خروجی های نوآوری در بین ۱۳۰ کشور جهان در رتبه ۴۷ قرار دارد اما سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص کشور تنها دو درصد است.
 
افزایش سرمایه برخی شرکت ها در بورس/عرضه سهام درخشان تهران با نماد پدرخش
در سازمان حسابرسی بررسی شد
شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران با نماد پدرخش اطلاعیه‌ای مبنی بر صدور مجوز افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر کرد. براساس این اطلاعیه تقاضای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران در سازمان حسابرسی مورد بررسی قرار گرفت.
 
زیردریایی های کلاس کیلوی ایران از آب خارج شدند؟
ایندیپندنت نوشت:
براساس ادعای برخی گزارش ها در نشریات خارجی، سه زیردریایی کلاس کیلوی ایران حدود یک ماه است که از آب خارج شده‌اند.
 
بازار ارز و موج نگرانی به علت نوسان های شدید
در پی افت و خیز قیمت دلار در هفته های اخیر مطرح شد
قیمت ارز در هفته‌های اخیر، نوسان شدیدی را تجربه کرد که این موضوع برخی کارشناسان را نسبت به ضعف بازار در مقابل جریان‌های روانی نگران کرده است؛ در حالی که به گفته برخی کارشناسان در چنین بزنگاه‌هایی، این بانک‌های مرکزی هستند که باید با مداخلات خود در بازار، از آثار سوء واکنش‌های هیجانی جلوگیری کرده و آن‌ها را تعدیل کنند.
 
آخرین جزییات عیدی کارکنان دولت چیست؟
بنا بر اعلام هیئت دولت
هیئت دولت، میزان و ضوابط پرداخت پاداش پایان سال ۱۳۹۹ (عیدی) کارکنان و بازنشستگان دولت را تعیین کرد.
 
افزایش تورم و فقر با دخالت دولت/ یارانه مشکلات مردم را حل نمی‌کند/سوبسید شرکت های دولتی سبب ضعیف شدن بخش خصوصی است
رییس اتاق ایران و سوییس:
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: از آنجا که مشکلات قانونی، اقتصادی و تجاری حل نشده است، یارانه نقدی هم مشکلی را حل نمی‌کند. فردی که یارانه نقدی می‌گیرد هم طی مدت کوتاهی آن را خرج می‌کند تا اینکه درصد تورم آن را پوشش دهد و یارانه دیگر اثری نداشته باشد، در واقع صرفا وقت خریده می‌شود.
 
سهام عدالتی ها کارت اعتباری می گیرند
هیات مدیره سازمان بورس اعلام کرد:
با تصویب هیات مدیره سازمان بورس، مقرر شد؛ اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت توسط بانک ها طی هفته پیش رو عملیاتی شود.
 
کارت‌های خرید بانکی حذف می شوند!
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی، به منظور ایجاد تسهیل در پرداخت‌های الکترونیکی، به زودی، از پروژه استفاده از موبایل برای انجام تراکنش‌های خرید در فروشگاه‌ها‌ و لذا حذف تدریجی استفاده از فیزیک کارت خرید را رونمایی می‌کند.
 
مزایا و معایب نبود دفترچه کاغذی درمانی/دفترچه درمانی تامین اجتماعی حذف شد
مدیرعامل تامین اجتماعی جزییات بخشنامه را تشریح کرد
از اول اسفندماه سال ۱۳۹۹ صدور دفترچه درمانی در تمامی شعب و کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی متوقف خواهد شد و تمامی افراد تحت پوشش این سازمان می‌توانند با ارایه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی در اختیار خود از خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان برخوردار شوند.
 
آیا مصوبات جدید سازمان بورس بازار سرمایه را نجات می دهد؟
در پی جلسه اخیر هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور روان سازی و تعدیل معاملات در بازار سرمایه، هشت بند را به تصویب رساند.
 
بورس سر تا پا قرمز و نتیجه وعده حمایت ها!
در آغاز معاملات امروز
در آغاز معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس تهران با افتی ۱٫۹ درصدی مواجه شده تا همچنان روند نزولی هفته گذشته خود را دنبال کند؛ در حالی که شب گذشته خبرهایی در خصوص حمایت از بازار سهام به گوش رسیده بود.
 
رئیس اتاق بازرگانی: فقط بخش خصوصی می تواند به اشتغال زایی کمک کند
در نشست فعالان و تشکل‌های اقتصادی خراسان‌رضوی:
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت بدون بخش خصوصی قادر به رفع مشکل اشتغال در کشور نبوده و نخواهد بود و بدون تعامل سازنده با بخش خصوصی اصلا امیدی به اصلاح روش‌های اشتغال وجود ندارد.
 
واریز یارانه نقدی بهمن‌ در هفته آینده/آیا یارانه های دیگری نیز در راهند؟
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد:
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای زمان واریز یارانه نقدی بهمن ماه سال جاری را اعلام کرد.
 
تشریح جزییات و مهلت وام 5 میلیونی به بازنشستگان
مهلت ثبت نام تا 25 بهمن
بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای بهمن تا ۲۵ بهمن ماه مهلت دارند برای دریافت وام ۵ میلیون تومانی اقدام کنند و بعد از این مهلت تعیین شده برای ثبت نام، دیگر تا پایان سال مهلتی برای ثبت نام وام مشخص نمی‌شود.
 
صندوق پالایش یکم از زیان خارج شد؟!
اظهارات عجیب وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی پروژه‌ گمرک هوشمند
وزیر اقتصاد در اظهاراتی عجیب مدعی شد صندوق پالایش یکم از زیان خارج شده است؛ این اظهارات وزیر اقتصاد در حالی صورت گرفته است که صندوق پالایش یکم با قیمت هر واحد 10 هزار تومان به خریداران فروخته شد و پس از بازگشایی به جز یک مقطع چند روزه، همواره زیر 10 هزار تومان معامله شده است.
 
تک نرخی کردن ارز ناممکن است
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران:
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه تک نرخی کردن ارز در شرایط فعلی امکانپذیر نیست، گفت: در صورت اعلام یک شبه ارز تک نرخی، دقیقا همان اتفاقی می‌افتد که با ارز ۴۲۰۰ تومانی رخ داد.
 
عیدی کارکنان دولت و بازنشستگان مشخص شد
براساس تصمیم هیئت وزیران
مبلیغ عیدی کارکنان دولت و بازنشستگان در سال جاری یک میلیون و پانصد هزار تومان تعیین شد.
 
اعمال سوابق بیمه‌ای در متناسب‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی از تصمیم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای اعمال کلیه سوابق بیمه‌ای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور در محاسبه مبلغ متناسب‌سازی خبر داد.
 
ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی زندگی مردم را نابود می کند/دستمزد کارگران را به دلار بپردازید!/از اصلاح طلب و اصولگرا سودی نبردیم
اعتراض فعالان صنفی کارگری به وضع معیشتی نابسامان این قشر
مجلس انقلابی تصمیم گرفته نرخ ارز را در سال ۱۴۰۰، به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برساند با این استدلال که بساطِ رانتِ ارز ۴۲۰۰ تومانی از جامعه برچیده شود و این در حالیست که همه کارشناسان اقتصادیِ دلسوز طبقه‌ی کارگر هشدار می‌دهند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تثبیت نرخ ارز رسمی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی فاجعه‌ی معیشتی دوسال و چندماهِ اخیر را به اوج می رساند و در مجموع همه فعالان کارگری تاکید دارند که افزایش ۱۰۰ درصدی دستمزد هم دیگر مکفی نیست!
 
چین و تحرک کامودیتی‌ها/آغاز دوره تازه رشد قیمت بازارهای کالایی
در ادامه صعود قیمت نفت خام
اگرچه تا هفته گذشته شواهد مهمی از احتمال رشد نرخ مخابره نشده بود ولی حرکت روز گذشته نفت خام و صعودی شدن آن و شکستن رکورد بالاترین قیمت یکسال اخیر و احتمال استمرار این روند صعودی نشان می‌دهد که پتانسیل رشد قیمت‌ها را باید جدی گرفت ولی این ادعا در نرخ‌های بالای فعلی بیش از حد خوش‌بینانه و شجاعانه است و تحقق آن به معنی آغاز یک دوره جدید از رشد قیمت‌ها در بازارهای کالایی خواهد بود. در این میان چین جایگاهی ویژه در تعیین روند بازارهای کالایی دنیا دارد.
 
تشریح آخرین وضعیت و نقدینگی عرضه اولیه «کزغال»
فردا ارایه می شود
چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه، تعداد ۲۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام “شرکت شرکت زغال سنگ پروده طبس” در نماد «کزغال» به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.
 
آیا خرید و فروش دلار موجب ضرر و زیان می شود؟
در ادامه نوسان بازار ارز
بسیاری از معامله‌گران به خصوص بازیگران قدیمی برای ورود به بازار ارز ریسک نمی‌کنند و از ترس زیان سنگین احتمالی، ترجیح می‌دهند سود‌های یکی دو روزه را به نوسان‌گیران ببخشند.
 
مجلس کلیات بودجه ۱۴۰۰ را رد کرد/دولت توان تامین منابع را ندارد
صبح امروز؛ با اظهارات نمایندگان نسبت به نواقص لایحه سال آینده
صبح روز سه شنبه 14 بهمن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات بودجه ۱۴۰۰، نمایندگان با کلیات بودجه ١۴٠٠ مخالفت کردند و عضو هیات رییسه مجلس در این جلسه گفت: لایحه بودجه دولت بیشتر جنبه سیاسی داشت تا جنبه رفع مشکلات مردم، به صف های خرید روغن نگاه کنید، در کجا برای فراهم کردن کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شد؟
 
زنده ماندن ناممکن شده است/با افزایش صددرصدی دستمزد هم زیر خط فقر هستیم/مزد ۱۴۰۰ باید با تبصره دو ماده ۴۱ و سبد معیشت تعیین شود
نماینده کارگران در شورایعالی کار:
نماینده کارگران در شورایعالی کار، محمدرضا تاجیک می‌گوید: در این شرایط که افزایش صد درصدی مزد نمی‌تواند دستمزد را به خط فقر برساند، متاسفانه در جلسات کمیته مزد، باب جدیدی توسط کارفرمایان گشوده شده است؛ نمایندگان کارفرما به خاطر اینکه حرفی ندارند در جلسه بزنند و هرجور قرار باشد سبد معیشت محاسبه شود، بازهم از دو برابر دستمزد فعلی بیشتر است، به بیراهه می‌روند و مباحث عجیب و غریب مطرح می‌کنند.
 
موز می آید؛ سیب می رود!/معاون گمرک وعده ارزان شدن داد
بنا بر گفته مقامات صادرات واردات ایران
معاون گمرک از ترخیص کامیون‌های حاوی موز از گمرکات مرزی خبر داد و گفت: در جلسه اخیر کارگروه تنظیم بازار هم موضوع دپوی کامیون‌های حاوی موز در گمرکات مرزی کشور و لزوم تعیین تکلیف این کامیون‌ها مطرح شد و نهایتا با مصوبه این کارگروه اجازه ترخیص موزهای وارد شده و دپو شده در گمرکات و محموله‌های آتی به شرط صادرات سیب و تایید منشا ارز حاصل از صادرات تصویب و ابلاغ شده است.
 
فقیر شدن مردم ایران با تصمیمات جدید مجلس/به حال کارمند و کارفرما باید گریست!
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی گفت:
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: امروز دولت علاوه بر مالیات مستقیم، در بخش عمده نیاز مردم نزدیک به 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت غیرمستقیم دریافت می‌کند. با تلفیق این دو دولت 12 تا 15 درصد از مایحتاج مردم به غیر از اقلام محدود مانند نان برداشت می‌کند؛ در حالی که در بسیاری از صنایع نرخ دستمزد عدد قابل توجهی در قیمت تمام شده است که باید هم به حال کارگر و هم به حال کارفرما گریست.
 
تشریح جزییات و نقدینگی برای عرضه اولیه "کزغال"
فردا؛ چهارشنبه ۱۵ بهمن عرضه می شود
عرضه اولیه سهام شرکت زغال‌سنگ پروده طبس با نماد "کزغال" چهارشنبه این هفته در بورس انجام می‌شود .
 
تعیین مستمری سال آینده روستاییان و عشایر
معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر:
معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر گفت: بالاترین سطح درآمدی برای بیمه‌شدگان این صندوق در سال آینده یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است. هزار نهضتی جا مانده از آزمون را فراهم کند.
 
آیا وام ۴۰ هزار میلیاردی تومانی کرونا به کسب و کارها تعلق می گیرد؟
بنا بر اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع وام ۱۲ درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا آسیب دیده بودند اختصاص پیدا کرد.
 
مجلس برای سوداگران مسکن چه در سر دارد؟
با یک کارشناس مسکن درباره وضعیت معاملات مسکن و اظهارات اخیر مجلس
طبق اخبار و آمار در ماه های اخیر تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی با ۶۷ درصد کاهش داشته، اما قیمت مسکن در دی ماه امسال در تهران نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است؛. این در حالی است که در روزهای اخیر افراد و شخصیت هایی مانند رییس مجلس شورای اسلامی نیز به تازگی اظهارات و انتقاداتی درباره فعالیت انبوه سازان و سوداگران بازار مسکن داشته اند ..در این باره با مرتضی چگونیان، کارشناس حوزه مسکن گفت و گویی انجام داده ایم.
 
نوبخت در لایو اینستاگرامی با بازنشستگان صحبت کرد/همسان‌سازی حقوق ۳ میلیون و ۶۰۰ بازنشسته تامین اجتماعی
اظهارات رییس سازمان برنامه و بودجه
رییس سازمان برنامه و بودجه با مستمری بگیران تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری در صفحه اینستاگرام گفت‌وگوی زنده داشت و گفت: برای بازنشستگان تأمین اجتماعی با ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده سرانه براساس تعداد ۳.۴ میلیون نفری آن ها حدود ۸.۸ میلیون تومان است و طی آخرین مذاکرات صورت گرفته سازمان برنامه و بودجه به سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد داد که مرحله دوم همسان سازی را نیز براساس منابع پیش بینی شده در دستور کار قرار دهد که در این رابطه برای سال آینده مصوباتی نیز داشته ایم.
 
تبعیض ظالمانه میان بازنشستگان تامین اجتماعی و کارمندان بازنشسته/حقوق گارگری ۴۰ درصد عقب ماند
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: بازنشسته کارگری ۴۰ سال در تولید جان کنده است و امروز باید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق بگیرد اما بازنشسته دولت، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان.
 
تصمیمات قالیباف جامعه را دو قطبی و استخوان مردم را می شکند/خواب ظالمانه مجلس برای کارگر و کارمند و پروار کردن 4 درصدی های جامعه
ابراز نگرانی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری از عملکرد مجلس
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، گفت: مجلس به گونه‌ای عمل می‌کند که یک بخش از جامعه اینقدر چاق شود که بترکد و یک بخش از جامعه اینقدر لاغر که استخوان از پوستش بیرون بزند.
 
تشریح مراحل و زمان پرداخت کارت اعتباری سهام عدالت
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی:
حسین فهیمی درباره نحوه پرداخت کارت‌های اعتباری سهام عدالت، اظهار داشت: اقدامات لازم برای پرداخت کارت اعتباری صورت گرفته است، اما به دلیل برخی ایرادات بین بانک و شرکت سپرده گذاری مرکزی، اعلام عمومی نشد با رفع این مشکل از ابتدای هفته آینده دارندگان سهام عدالت می‌توانند به واسطه سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت کنند.
 
آیا تبعیض میان بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری پایان می یابد؟
بنا بر اظهارات جدید مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: شکاف بین حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری با دستور رئیس جمهور به زودی ترمیم می‌شود و ما نیاز به انجام متناسب سازی دیگری داریم و درباره افزایش حقوق سالیانه بازنشستگان اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و حقوق فعلی بازنشستگان همراه با مبالغ مربوط به متناسب‌سازی مشمول افزایش سالیانه است.
 
احتمال توقیف دو میلیون بشکه نفت ایران
بلومبرگ نوشت:
منابع مطلع به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند، دولت ایالات متحده درصدد توقیف یک تانکر با محموله حدود دو میلیون بشکه‌ نفت است که احتمال می‌رود متعلق ایران باشد.
 
کیش و هتلداری در دوران کرونا/سفر مسافران زمینی به علت انتقال بیماری ممنوع است
با رییس جامعه هتلداران جزیره کیش؛ درباره وضعیت اخیر هتلداری
در پی تیتر چند روز گذشته روزنامه «آسیا» با عنوان «هتل های کیش پُر از پُر شد» درباره هتل و هتلداری در جزیره کیش در ایام اخیر و تاثیر روزگار کرونایی بر این موضوع، گفت و گویی با مسیح الله صفا، رییس جامعه هتلداران کیش انجام داده ایم.
 
تجمع سراسری دوباره بازنشستگان تامین اجتماعی/ادامه شعارها علیه بی تفاوتی به تبغیض و مستمری ناچیز بیمه شدگان کارگری
در ادامه اعتراضات ایام اخیر این دسته از هموطنان
در ادامه اعتراضات اخیر به وضعیت معیشتی در ایران، ده‌ها نفر از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله اصفهان و کرج دست به تجمع زدند.
 
معاون وزیر اقتصاد رییس سازمان بورس شد
عضو شورای عالی بورس خبر داد:
در جلسه امروز شورای عالی بورس محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد به عنوان رییس بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
 
واکسن «مدرنا» بر گونه‌ جدید کرونا موثر است
شرکت داروسازی مدرنا:
شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت این شرکت در برابر انواع جدید این ویروس که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شایع شده موثر است.
 
پیشنهاد افزایش بودجه 1400 حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مجلس/چه اهرمی دولت را به پرداخت 150 هزار میلیارد تومان بدهی وادار می کند؟
نابسامانی اوضاع همسان سازی و بدهی دولت به تامین اجتماعی
حیات و ممات سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بیمه‌ای و بازنشستگی کشور به رد دیون دولت بستگی دارد. فعالان کارگری معتقدند میزان بدهی دولت به سازمان از مرز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته است و علیرغم بحرانی شدن اوضاع، دولت اهتمامی برای پرداخت این بدهی انباشته ندارد.
 
بدهی عراق به ایران؛ پولی که امکان انتقالش نیست
وضعیت طلب ایران از کشور همسایه
طبق توضیحات رئیس شورای مشورتی عراق، مبلغ استقراض عراق بالغ بر 90 میلیارد دلار است و علاوه بر آن این کشور شش میلیارد دلار به ایران و سه میلیارد دلار به ترکیه مقروض است.
 
بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع گسترده اعتراضی برپا کردند/فریاد بازنشستگان از تبعیض و نابرابری مستمری شان در قیاس با کشوری ها
در ادامه وضعیت بد معیشتی و تبعیض میان اقشار مختلف بازنشسته
گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی بار دیگر امروز با تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، به شیوه‌ همسان‌سازی مستمری، ناچیز بودن مستمری خود و نابرابری مستمری بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی اعتراض کردند.
 
خلیج «گرگان» دریای خزر خشک شد
بزرگترین خلیج دریای شمال ایران
خلیج گرگان، بزرگترین خلیج دریای خزر و یکی از مجموعه‌های ارزشمند زیست‌محیطی در سطح جهانی، در اثر بی‌توجهی، در حال خشک شدن کامل است.
 
همسان‌سازی دور دوم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ آیا دولت به سازمان وفای عهد می کند؟
وضعیت نابسامان عدم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
پیشنهاد کمیسیون بودجه مجلس، تخصیص ۹۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای متناسب‌سازی است، اما اینکه چه درصدی از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بابت اجرای متناسب‌سازی به سازمان پرداخت شود، به جز نظر نمایندگان مجلس، نیاز به تصویب دولت هم دارد؛ دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری به پایه ۹۰ درصد رسید و این بازنشستگان از کف حقوق ۴ میلیون تومانی بهره‌مند شدند اما بازنشسته تامین اجتماعی به دنبال این تبعیض‌ها، مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر سازمان تامین اجتماعی در سال جاری، فقط ۲ میلیوفقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان گرفتند
 
قالیباف: تهمت نزنید!/مابه التفاوت ارز باید به جیب مردم برود
در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس:
محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توسط برخی گفته می‌شود که مجلس نرخ ارز تعیین کرده است؛ تهمت ناروا به مجلس نزنید؛ مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن قدر نادان و ناشی نسبت به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز تعیین کنیم.مابه التفاوت ارز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید به جیب مردم رفته و مشکلات آن را حل کند.
 
تضرر همه بازارهای مالی ایران در دی ماه/بورس زیان بارترین شد!
وضعیت بازارهای سرمایه در ایام اخیر
در دی ماه بازدهی همه بازارها منفی شد و در بازار ارز، قیمت دلار طی یک ماه ۱۶.۵ و یورو ۱۶.۸درصد کاهش یافت.
 
برای خروج از تحریم ها «اف‌ای‌تی‌اف» باید تصویب شود
رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات متحده عربی:
رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات متحده عربی گفت که عدم تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) باعث خواهد شد که ایران از فضای تحریم خارج نشود.
 
قشر کم درآمد و سالی یک کیلو گوشت!/۹۰ درصد سپرده‌های بانکی به 4 درصد ایرانی ها تعلق دارد
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن اشاره به این که ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی در کشور به ۴ درصد جامعه تعلق دارد، از فاصله طبقاتی در کشور و بودجه سال ۱۴۰۰ انتقاد کرد بین کمترین و بیشترین مصرف گوشت در سال به صورت میانگین برای هر نفر در خانواده‌های فقیر یک کیلو گوشت و برای خانواده‌های ثروتمند تا ۹۶ کیلو در سال مصرف وجود دارد.»
 
سهامداران سهام عدالت برای واریز سود در سجام ثبت نام کنند
مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی:
مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: برای ثبت‌نام در سامانه سجام مهلتی در نظر گرفته نشده است و سهامداران سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند باید در سجام ثبت نام کنند تا از مزایایی چون شرکت در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی استفاده کنند.
 
اعلام مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی برای پایان سال/دولت باید خواسته های بازنشستگان را اجرا کند
در ادامه بی توجهی دولت به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی
بازنشستگان کارگری خواسته‌های خود را در نُه گروه طبقه‌بندی کرده و معتقدند؛ باید دولت در روزهای پایانی سال به مطالبات بازنشستگان توجه کند؛ در شرایط فعلی بازنشستگان خواستار توجه دولتی‌ها و نمایندگان مجلس به این خواسته‌ها در روزهای پایانی سال هستند و می‌گویند در لایحه بودجه سال بعد و در مذاکرات مزدی بایستی مطالبات بازنشستگان مدنظر قرار بگیرد.
 
ادامه تجمع اعتراضی سهامداران بورسی/رییس سازمان بورس استعفا داد
واکنش ها به افت بازار بورس
مدیر روابط عمومی سازمان بورس در مصاحبه ای از استعفا حسن قالیباف اصل خبر داده است ؛ این در حالی است که اعتراض مالباختگان و سهامداران بازار سرمایه مقایل ساختمان بورس امروز نیز ادامه داشته است و معترضان علیه سیاست های دولت شعارهایی سر داده اند.
 
اولتیماتوم یک هفته‌ای قالیباف به وزیر اقتصاد درباره بورس/دولت در حال ریخت و پاش است/نرخ ارز با ساز و کار تعیین خواهد شد
رییس مجلس صبح امروزر:
رییس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز خود گفت:اعتبارات دستگاه‌های اجرایی دولت، رشد بی‌سابقه‌ای داشته چنانکه برخی دستگاه‌ها، بیش از صد درصد رشد داشته اند. پرسش مهم اینجاست چرا وقتی هزینه های زندگی مردم چند برابر شده و باید اتفاقا دستگاه های دولتی صرفه جویی کنند، اینقدر آسوده ریخت و پاش کردند؟
 
توزیع فایزر میان کشورهای فقیر/عدم وجود واکسن فایزر خلاء مهمی است
سازمان جهانی بهداشت به دنبال قرارداد برای توزیع
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر قرار دهد.
 
وضعیت قیمت خودرو تا شب عید چگونه است؟
بنا به اظهاراتی از رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان:
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو با رد احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار شب عید و رشد احتمالی و نسبی تقاضا، گفت: باید قبول کنیم افزایش قیمت خودرو ناشی از تقاضای کاذب و هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار بوده است و در چنین شرایطی حتی احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار شب عید نیز وجود ندارد.
 
تجمع مالباختگان مقابل ساختمان بورس/سهامداران خشمگین بورسی علیه دولت شعار دادند
در ادامه افت شدید شاخص سهام در بازار سرمایه
افت شدید شاخص بازار بورس تهران همچنان ادامه دارد و شاخص این بورس امروز؛ دوشنبه 29 دی حدود ۳۷ هزار واحد سقوط کرد؛در این حال همزمان گروهی از سهامداران متضرر در این بازار با تجمع مقابل ساختمان بورس شعارهایی از جمله «‌پول ما رو دزدیدن دارن باهاش پز میدن» و «‌مرگ بر مفسد اقتصادی» سر دادند.
 
مالیات خانه های خالی؛ منفعت دولت است و ازدیاد تورم
با یک کارشناس مسکن درباره قانون «اخذ مالیات از خانه های خالی»
قانون اخذ مالیات از خانه های خالی توسط رییس جمهور به دولت ابلاغ شد و بر این اساس حدود ۲ میلیارد تومان هم از محل اخذ مالیات از خانه های خالی برای بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.. در خصوص اینکه چنین اقدامی چه تاثیر یا تبعاتی بر بازار ملک خواهد داشت، با مرتضی چگونیان، کارشناس باسابقه مسکن و ملک گفت و گویی انجام داده ایم.
 
پرداخت یارانه نقدی سال۱۴۰۰ چه شرایطی دارد؟
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰
رحیم زارع گفت که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، یارانه نقدی در دو سقف پرداخت خواهد شد.
 
کانال اینستکس برجام را نجات نداد
ایران به انتقاد آلمان واکنش نشان داد
بانک مرکزی ایران به سخنان یک مقام ارشد وزارت خارجه آلمان درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در ناکارآمدی کانال مالی اینستکس واکنش نشان داد؛ این در حالی است که این مقام آلمانی در پاسخ به پرسش یک نماینده مجلس این کشور، ایران را مسئول عملکرد ناموفق کانال مالی اینس‌تکس دانسته است.
 
با ارز 17 هزار تومانی حقوق بازنشستگان باید 600 برابر شود/مجلس همه گروه ها را در نظر بگیرد!
تبعات تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومانی
حذف یا ادامه تخصیص و تامین ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی این روزها در صدر اخبار اقتصادی است؛ از یکسو کمیسیون تلفیق از تصمیم برای حذف این ارز و تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومان به عنوان تک نرخی شدن دلار خبر می‌دهد؛ در حالی که فعالان بازنشستگان تامین اجتماعی معتقدند تک نرخی شدن قیمت ارز سبب کوچک شدن سفره کارگران می‌شود و آثار جبران ناپذیری فراوانی به بار می‌آورد, و اگر قیمت ارز تک نرخ شود باید دستمزد بازنشستگان ۶۰۰ برابر شود.
 
اعطای وام مسکن با تخفیف ۵۰ درصدی تا 22 بهمن/تشریح جزییات
تسهیلات خرید مسکن متقاضیان
​بانک مسکن در بازه زمانی سالروز تاسیس بانک و دهه فجر از یک اهرم تسهیلاتی جدید برای شارژ مالی متقاضیان خرید مسکن کمک می گیرد و در این راستا با هدف کمک به خانه دارشدن اقشار مختلف جامعه و تقویت قدرت خرید متقاضیان مسکن، طرح اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده را از 25 دی ماه تا 22 بهمن ماه در دستور کار قرار داده است.
 
ایجاد نگرانی جدید برای بازنشستگان/زمزمه حذف خدمت بازنشستگان چه معنایی دارد؟!
پرداخت پاداش پایان خدمت
اخباری مبنی بر احتمال حذف پاداش پایان خدمت بازنشستگان نهادهای دولتی، به نگرانی بازنشستگانی که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته اند، دامن زده است و موجبات تشویش بیشتر دل مشغولی های این قشر درباره وضعیت درآمدی و آینده مالی و معیشتی ایشان را فراهم آورده است.
 
«عیدی کارگری» حق بازنشستگان و مستمری بگیران است!/ چرا به اندازه بازنشستگان کشوری، مستمری نمی‌گیریم؟!
وضعیت مطالبات کارگری در روزهای پایانی سال
بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار پرداخت عیدی کارگری در ماه های پایانی سال هستند؛ در حالی که این دسته از شهروندان و هموطنان می گویند هنگام پایان سال و پرداخت عیدی که می‌رسیم، ما را «کارمند دولت» به حساب می‌آورند و اندازه کارمندان (تقریباً نصف کارگران) به ما عیدی می‌دهند؛ اگر کارمند دولت هستیم چرا اندازه بازنشستگان کشوری، مستمری نمی‌گیریم؛ اگر کارگر هستیم، چرا اندازه کارگران شاغل، عیدی نمی‌گیریم؟!
 
ریزش بورس امروز و بی اعتمادی حاکم بر بازار سرمایه
در آغاز معاملات امروز
همانطور که پیش‌بینی می‌شد معاملات امروز با فشار عرضه همراه بود و شاخص کل بیش از ۳ درصد ریزش کرد، اما دلیل ریزش بورس چیست؟ بورس مثبت می‌شود؟ به عقیده برخی کارشناسان کاهش قیمت دلار و از طرفی جو منفی و بی‌اعتمادی حاکم بر بازار سرمایه از دلایل اصلی ریزش بورس محسوب می‌شوند
 
هوای آلوده جان شهرها را گرفت/مازوت می سوزد یا اعتماد اجتماعی؟!
یادداشت
آیا سوزانده شدن مازوت ضرر دارد یا خیر ؟ دلیل استفاده از مازوت چیست ؟ آیا استفاده از مازوت به تحریم ربط دارد یا خیر ؟ آیا در تهران مازوت سوزانده می شود یا خیر ؟ آیا بر مرگ و میر کرونا اثر دارید یا خیر ؟ کلکسیون اظهارات متعددی که در این خصوص از طرف مسئولین بیان شده است بررسی کردم تا پاسخ این سوالات را بیابم . مرور این اظهارات متناقضات نشان می دهد که مازوت نه فقط جان مردم را می گیرد بلکه اعتماد و امید را هم به آتش می کشاند.
 
فولادمردان ایرانی در برابر تروریسم اقتصادی استوار می مانند
در ادامه تحریم های آمریکا
در واپسین روزهای رئیس جمهوری ترامپ به عنوان رئیس جمهور قانون گریز ایالات متحده آمریکا، در شرایطی که استیضاح ترامپ از سوی سنای آمریکا در حال بررسی است، سیاست فشار حداکثری بر کشور جمهوری اسلامی ایران، همواره از سوی دولت بی تعهد و قانون گریز آمریکا در حال اجرا و تکرار است و در اقدامی تازه، وزارت خزانه‌داری آمریکا چند نفر از خدمتگزاران این مرز و بوم را در لیست تحریم های آمریکا اضافه نموده که عنوان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در میان آنها به چشم می خورد.
 
تازه ترین رنگ‌ کرونایی شهرهای ایران از شنبه/همه شهرهای مازندران قرمز هستند!
طبق آخرین بروز رسانی
طبق آخرین بروز رسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرستان‌ها در اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت، از شنبه ۲۷ دی ماه، ۱۰ شهرستان که همگی در مازندران قرار دارند، وضعیت قرمز کرونایی دارند، همچنین ۲۳ شهرستان نارنجی، ۱۶۳ شهرستان زرد و ۲۵۲ شهرستان آبی هستند.
 
درآمد نفت ایران یازده میلیارد دلار در 2020/ صادرات نفت ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا:
طبق گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰، درآمد خالص صادرات نفت ایران ۱۱ میلیارد دلار بوده است؛ در حالی که رییس کل بانک مرکزی ایران، مجموع درآمد صادرات نفت ایران طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که دسترسی بانک مرکزی به این منابع نیز «بسیار کمتر» از این مبلغ بوده است.
 
افق ناپیدای تورم فزاینده و کمک معيشتی ها با حذف ارز 4200 تومانی
تاکید عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید طرح‌های معیشتی برای حمایت از افرادی که نیازمند پشتیبانی هستند در نظر گرفته شود.در شرایط التهاب اقتصادی تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان توسط مجلس ما را به راهبرد معینی برای آینده بازارها و اقتصاد نمی‌رساند مگر آنکه مولفه‌های اثرگذار در اقتصاد مانند پارامترهای سیاسی که بسیار تعیین‌کننده است از شرایط التهابی به پایدار برسد.
 
صفحه ۱ از ۸ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸