اخبار اقتصادی

سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
آلمان به شرکت هواپیمایی لوفت هانزا ۹میلیارد یورو کمک می کند
دولت آلمان اعلام کرد که با کمک مالی ۹ میلیارد یورویی به شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا موافقت کرده است.به گزارش رویترز، دولت آلمان ۲۰ درصد از سهام لوفت هانزا را در پی این کمک مالی بدست آورده است. این بسته حمایتی بزرگترین کمک مالی برای شرکت‌های آلمانی از زمان شروع بحران کرونا تا به امروز محسوب می شود.
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
کسری بودجه جبران می شود
عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی اظهار کرد: روز سهشنبه بیانیه رسمی «چارچوب هدف گذاری تورم» از سوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد. در این رویکرد پیشنگرانه و فعال سیاستگذاری پولی، قطب نمای سیاست گذاری پولی، کاهش انحرافات نرخ تورم از نرخ تورم هدفگذاری شده است و برای رفع انحراف ایجاد شده، بانک مرکزی، نرخ سود سیاستی و یا دالان نرخ سود را تعدیل کرده و با استفاده از عملیات بازار باز، نرخ جاری ومؤثردربازار پول را تنظیم میکند.
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
صادرات ایران به افغانستان به شرایط عادی برگشت
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان با بیان این که شرایط صادرات به کشور افغانستان عادی شده است.
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
بازگشت 5میلیون دلاری
لاری کینگ
گفت وگو با سلبریتی ها
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹
باند جدید فرودگاه رامسر افتتاح شد
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: شرکت فرودگاه‌ها در سال ۹۹‌ بیست و یک پروژه فرودگاهی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال تا پایان سال در این حوزه برنامه‌ریزی کرده است.
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
یازده به یک
 نسبت واردات به صادرات در انزلی!
در بحث آمار واردات و صادرات اولاً به استناد قانون مناطق آزاد، این مناطق به منظور سرمایه گذاری، تولید صنایع مولد و صادرات شکل میگیرد و نکته قابل توجه آنجاست که واردات در این هدف شکل گیری این شرکت نیست اما در منطقه آزاد انزلی حجم واردات یازده برابر صادرات است این آمار در سایت اتاق بازرگانی موجود است.
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
یک میلیارد یورو اعتبار 
برای صادرکنندگان
مدیرکل دفتر توسعه خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: یک میلیارد یورو در قالب این بسته برای اعتبار خریدار و اعتبار فروشنده در نظر گرفته شده است.
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹
عرضه اوراق خزانه در بورس!
قرار است اوراق خزانه به زودی در بورس تهران عرضه شود.
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
شرکت های کره ای رفتند، شرکت های داخلی فورا جایشان را گرفتند
بعد از خروج شرکتهای کرهای، بلافاصله شرکتهای داخلی فعال در این صنعت جایگزین آنها شدند و خلاء بازار را پوشش دادند.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برنامهریزی برای صادرات لوازم خانگی در سال جاری خبر داد و گفت که برای تحریک تقاضای داخل هم 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات با بازپرداخت دو ساله در نظر گرفته شده که 60 درصد قیمت کالا با استفاده از آن پرداخت میشود.
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
پول آب و برق و گاز را حالا باید پرداخت کنید
وزیر نیرو - اعلام کرد: پس از شیوع ویروس کرونا جزو دستگاههایی بودیم که قبل از اینکه از ما خواسته شود، اعلام کردیم مشترکانی که برای پرداخت قبوض مشکل دارند تا پایان اردیبهشت ۹۹ برای پرداخت آن مهلت دارند، اما درخواست ما این است کسانی که مشکل ندارند، قبوض را پرداخت کنند، زیرا در غیر این صورت این صنعت، چون متکی به این منابع است تحت فشار قرار میگیرد.
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
«رولز رویس» هم ناچار به تعدیل نیرو  شد
گروه صنعتی انگلیسی «رولز-رویس» در نظر دارد به علت افت شدید ترافیک هوایی، تا 8000 فرصت شغلی را حذف کند.
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
خیالتان راحت باشد
حقوق ها و یارانه ها به موقع پرداخت میشود
محمدباقر نوبخت: امکان پرداخت منظم حقوق، یارانه ها و اتمام طرح های عمرانی مثل گذشته فراهم شده است.
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
دادگاه های پر سر و صدا
در یک پرونده که بیش از 50 متهم داشت کیفرخواست برای 43 نفر صادر شد و در دادگاه 34 نفر از اخلال کنندگان محکوم شدند.
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷
بازار ورق از کنترل وزارت صمت خارج شد
رانت ایجاد شده در بازار محصولات فولادی که بر مبنای اختلاف قیمت میان بازار آزاد و عرضه‌های بورس کالا ایجاد شده از سوی فعالان این بازار رانت شیرین خوانده می‌شود. رانت شیرینی که معادل و حتی بیش از قیمتی است که در کل زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی را در برمی‌گیرد با این تفاوت که درصدی از این سود کلان به ابتدا تا انتهای زنجیره فولاد نمی‌رسد و تماما در اختیار دلالان و سوداگرانی است که با نوسانات ارزی و اقتصادی قیمت‌های محصولات فولادی را به خوشایند خود تغییر می‌دهند
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
نمایندگان ایران خودرو حق «دپو» ندارند
سرپرست مدیریت تحویل و لجستیک ایران خودرو گفت: تحویل خودرو از طریق نمایندگی به مشتریان بدون پلاک تخلف تلقی شده و در صورت مشاهده به کمیسیون اعطاء و لغو معرفی میشوند.
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
رشد جهشی اقتصاد  دیجیتال
آذری جهرمی: اقتصاد دیجیتال در سه سال اخیر، به اندازهی معادل هر چه این اقتصاد در طول تاریخ سهم کسب کرده بود، رشد کرد. صداوسیما این دستاوردها را سانسور میکند. بزودی اقتصاد دیجیتال جایگزین اقتصاد نفتی خواهد شد.
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
سکه تا کجا سر بالا رفتن دارد !
سکه بهار آزادی طرح جدید که سال 89 با قیمت 325 هزار تومان معامله می شد در اردیبهشت امسال به قیمت 7 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۸
ثبت قرارداد پیش فروش در دفاتر املاک غیرقانونی است
اخیراً دوباره طرح ملی مسکن که بزرگترین طرح ساخت و ساز دولت‌های یازدهم و دوازدهم و به عنوان بدلی برای طرح مسکن مهر دولت‌های نهم و دهم از آن یاد می‌شود، توانست موضوع پیش فروش مسکن را زنده کند.
یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
بزرگ ترین خریداران ملک در ترکیه ایرانی ها هستند
در ماه مارس نیز اتباع ایرانی بیشترین خرید ملک در ترکیه را در مقایسه با دیگر اتباع خارجی داشته اند.به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، به دنبال شیوع کرونا در ترکیه، تمایل اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه کاهش داشته است؛ به گونه ای که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، در ماه مارس، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی با هدف اخذ اقامت و شهروندی ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۸.۸درصد کاهش داشته و به ۷۹۰ مورد رسیده است.
یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
پشت پرده واگذاری سهام در قالب ETF
یکی از دلایل عمده اقبال دولت به استفاده از سازوکار صندوق‌های ETF برای واگذاری سهام تحت تملک دولت و شرکت‌های دولتی، مشکلات ایجاد شده ناشی از اهلیت خریداران در تجربیات قبلی واگذاری بنگاه‌های دولتی بوده است.
یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۳
نوسانات بازار بورس جای نگرانی ندارد
– یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در وضعیت کنونی بازار با هیچ‌ نگرانی همراه نیست، اظهار داشت: سهامداران باید از این فرصت استفاده و اقدام به خرید سهم‌هایی کنند که تا چند روز گذشته در صف‌های خرید سنگین قرار داشتند و فرصت خرید به سهامداران را نمی‌دادند.«عرفان هودی» به افت این روزهای شاخص بورس اشاره کرد و گفت: شاخص بورس نیاز به اصلاح داشت، بازار باید تا چند روز در مسیر افت و اصلاح قرار می گرفت تا بتواند خود را برای رشد بیشتر آماده کند.
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹
مستأجران تا پایان خرداد واحد مسکونی را تخلیه نکنند
معاون وزیر راه با بیان این‌که مطابق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مستاجران می‌توانند تا پایان خرداد واحد مسکونی را تخلیه نکنند، گفت:‌قوه قضاییه نیز حکم تخلیه را صادر نخواهد کرد.
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷
منطقه آزاد انزلی گسترده تر شد
لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی در جلسه دیروز مجلس تصویب شد
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۴
اصلاح قیمت‌ها چاره‌ساز نیست، مشکل ساختار خودروسازیست
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، با توجه به وضعیت تورمی کشور، مشکلات ناشی از تحریم و نقل و انتقالات مالی و مهمتر از همه، افزایش قیمت تمامی نهاده‌های تولید، اصلاح قیمت‌ها نیز مشکل را از ریشه حل نخواهد کرد؛ چراکه قیمت گذاری دستوری به هر شکل، رانت خواهد داشت.
سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
چند توصیه برای سرمایه گذاری در "بازار بورس" از زبان چهارمین ثروتمند جهان
وارن بافت، با ثروتی 62 میلیارد دلاری، یکی از پولدارترین مردان جهان است. او رازهای پولدار شدن بسیاری دارد که در مجلات و کتاب‌های مختلف به آن‌ها اشاره کرده است.
سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
همدلی و ریسک پذیری رمز موفقیت کارآفرینان جوان
ساختار اقتصادی کشور ما به گونه ای است که به جای حمایت از تولید به فکر حمایت از بنگاه های غیرمولد می باشند.از این رو خواسته یا ناخواسته در ادامه تجویز فرهنگ وارداتی و ترویج روحیات مصرف گرایی قرار گرفته ایم.جهت بررسی بیشتر مساله و جهت تنویر ذهن بیشتر مخاطبان گرامی در این زمینه گفتگویی ترتیب داده شده با یکی از کارآفرینان موفق کشور آقای پیمان آذری مدیریت مجموعه آرکا سقف که در ادامه آن را می خوانیم.
سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
اقتصاد ایران به روند سابق خود بازمی‌گردد؟
یک تحلیل گر اقتصادی گفت: اینکه تمام صنایع به شرایط قبل بازگردند به دو دلیل دشوار است، از یک سو درآمدها آسیب دیده و بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده‌اند، بنابراین مردم ناچار به صرفه جویی هستند و نمی‌توانند همانند گذشته به سفر یا رستوران بروند در این شرایط تقاضا در برخی صنوف کاهش می‌یابد.
سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
دلیل گرانی سکه
در پی اختلاف به طور متوسط نیم میلیون تومانی قیمت سکه در بازار آزاد و بورس کالا و همچنین باز شدن پای برخی بانک‌ها به این میدان، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرد که تا پیش از این، بورس بود که از قیمت‌های رسمی بازار طلا اثر می‌گرفت اما اکنون این بازار است که چشم به تابلوی بورس دوخته است.
دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
حسین مدرس خیابانی وزیر صمت شد
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با صدور حکمی رضا رحمانی را از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت این کشور برکنار کرد و حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت منصوب کرده است.
دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
طرح افزایش دسترسی به صندوق‌های سرمایه گذاری
مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران از آماده‌سازی طرحی در این شرکت خبر داد که در صورت عملیاتی شدن، صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها را از طریق سامانه معاملاتی بورس امکان پذیر می‌کند
دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در 4 ماه آینده بورسی می‌شوند
مدیر کانون سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران ضمن برشمردن مزایای روش مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت اعلام کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت ظرف 4 ماه آینده وارد بورس می‌شوند.
دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
ارائه‌ی خدمات مالی و بانکی در قالب وب‏ سرویس‌ در بانک‌پاسارگاد
بانک‌پاسارگاد در راستای ایجاد امکانات نوین بانکداری و با توجه به نیازهای ویژه‌ی گروهی از مشتریان حقوقی و حقیقی، اقدام به ارائه‌ی بخشی از خدمات مالی و بانکی در قالب وب‏ سرویس، بر بستر اینترنت به این گروه از مشتریان کرده‌‌است.
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
نیازمندی شدید بازار درافزایش کارگزاری‌های بورس
مدیرعامل فرابورس علت افزایش نیافتن کارگزاری‌های بورس در این روز‌های پرازدحام مردم برای حضور در بازار سرمایه را توضیح داد.
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
تداوم مدیریت دولتی با واگذاری‌ سهام در قالب ETF حذف می‌شود
یک کارشناس اقتصادی گفت: واگذاری‌ها در قالب صندوق ETF یعنی تداوم مدیریت دولتی بدون شناسایی ردپای دولت. این کار باعث نظارت کمتر و پاسخگویی کمتر مدیران دولتی می شود اما قدرت و اختیار آنها در این شرکت‌ها به شکل قبلی ادامه پیدا خواهد کرد.
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۷
استراتژی برتر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه
مدیر عملیات بازار فرابورس ایران با حضور در برنامه صبحگاهی تلویزیونی «یه روز تازه» ضمن تشریح علل رشد اخیر بازار سرمایه و توجه مردم به حضور در این بازار، توضیحاتی درباره نحوه ورود تازه‌واردان به بازار سهام ارائه کرد.
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۶
بخشنامه جدید وزارت صمت قابلیت اجرایی ندارد
بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد و نماینده رسته نورد در هیئت مدیره این انجمن، در مورد بخشنامه جدید وزارت صمت که تولیدکنندگان میلگرد و تیرآهن را ملزم به صادرات تنها 25 درصد از تولیدات آن‌ها کرده، اظهار داشت: این بخشنامه به حدی عجیب بود و از مباحث کارشناسی و نیاز روز صنعت فولاد فاصله داشت که در ابتدا تعدادی از تولیدکنندگان فکر کردند در صدور آن اشتباهی صورت گرفته یا اینکه بخشنامه اشتباه تایپی دارد!
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
واگذاری های دولتی و ضرورت نگاه بلند مدت
در حالی این روزها شاهد آغاز عرضه باقی مانده سهام دولتی در بازار سرمایه هستیم که دبیرکل جامعه‌ حسابداران رسمی ایران معتقد است در این واگذاری ها باید به دونکته مهم و اساسی توجه شود. اولین الزام، حاکمیت نگاه بلندمدت در سیاست واگذاری ها و دومین اصل، اهمیت قیمت‌گذاری مناسب سهام مشمول واگذاری است
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰
دستور عجیب وزارت صمت به فولادی‌ها: صادرات را کم کنید
داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت طی نامه‌ای بسیار عجیب، واحدهای تولیدکننده میلگرد و تیرآهن را «ملزم» به این کرده است که تنها ۲۵ درصد تولید خود را صادر کنند.
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰
چشــــمانداز بازار طلا
بـه دنبـال تصویـب کلیـات طـرح حـذف ۴صفـر از پـول ملـی یـک کارشـناس اقتصـادی بـه بررسـی معایــب و مزایــای ایــن طــرح را بررســی کــرد
صفحه ۱ از ۳ ۲ ۳