صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی

اخبار اقتصادی

انتقاد شدید به پرداخت رقم عیدی آخر سال/ ارقام واریز شده عیدی نیست؛ چندر غاز است/رقم ناچیز پرداخت نشود بهتر است!
فعال صنفی بازنشستگان کشوری:
فعال صنفی بازنشستگان کشوری گفت: عیدی بایستی معادل یک ماه حقوق کامل باشد تا بتوان به آن عیدی گفت؛ یک ماه کامل نه فقط قبل از انقلاب که پس از انقلاب هم تا اوایل دهه ۷۰ خورشیدی به عنوان عیدی پرداخت می‌شد؛ در حالی که عیدی کنونی رقم بسیار ناچیزی است که اگر داده نشود، بهتر از پرداخت آن است؛ زیرا به قدری کم است که اصلا قدرت خرید و ارزش ندارد.
 
شرکت های دانش بنیان از اقتصاد کشور سهم ناچیزی دارند
با توجه به پیشرفت های قابل توجه
ایران در ابعاد خروجی های نوآوری در بین ۱۳۰ کشور جهان در رتبه ۴۷ قرار دارد اما سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص کشور تنها دو درصد است.
 
افزایش سرمایه برخی شرکت ها در بورس/عرضه سهام درخشان تهران با نماد پدرخش
در سازمان حسابرسی بررسی شد
شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران با نماد پدرخش اطلاعیه‌ای مبنی بر صدور مجوز افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر کرد. براساس این اطلاعیه تقاضای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران در سازمان حسابرسی مورد بررسی قرار گرفت.
 
زیردریایی های کلاس کیلوی ایران از آب خارج شدند؟
ایندیپندنت نوشت:
براساس ادعای برخی گزارش ها در نشریات خارجی، سه زیردریایی کلاس کیلوی ایران حدود یک ماه است که از آب خارج شده‌اند.
 
بازار ارز و موج نگرانی به علت نوسان های شدید
در پی افت و خیز قیمت دلار در هفته های اخیر مطرح شد
قیمت ارز در هفته‌های اخیر، نوسان شدیدی را تجربه کرد که این موضوع برخی کارشناسان را نسبت به ضعف بازار در مقابل جریان‌های روانی نگران کرده است؛ در حالی که به گفته برخی کارشناسان در چنین بزنگاه‌هایی، این بانک‌های مرکزی هستند که باید با مداخلات خود در بازار، از آثار سوء واکنش‌های هیجانی جلوگیری کرده و آن‌ها را تعدیل کنند.
 
آخرین جزییات عیدی کارکنان دولت چیست؟
بنا بر اعلام هیئت دولت
هیئت دولت، میزان و ضوابط پرداخت پاداش پایان سال ۱۳۹۹ (عیدی) کارکنان و بازنشستگان دولت را تعیین کرد.
 
افزایش تورم و فقر با دخالت دولت/ یارانه مشکلات مردم را حل نمی‌کند/سوبسید شرکت های دولتی سبب ضعیف شدن بخش خصوصی است
رییس اتاق ایران و سوییس:
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: از آنجا که مشکلات قانونی، اقتصادی و تجاری حل نشده است، یارانه نقدی هم مشکلی را حل نمی‌کند. فردی که یارانه نقدی می‌گیرد هم طی مدت کوتاهی آن را خرج می‌کند تا اینکه درصد تورم آن را پوشش دهد و یارانه دیگر اثری نداشته باشد، در واقع صرفا وقت خریده می‌شود.
 
سهام عدالتی ها کارت اعتباری می گیرند
هیات مدیره سازمان بورس اعلام کرد:
با تصویب هیات مدیره سازمان بورس، مقرر شد؛ اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت توسط بانک ها طی هفته پیش رو عملیاتی شود.
 
کارت‌های خرید بانکی حذف می شوند!
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی، به منظور ایجاد تسهیل در پرداخت‌های الکترونیکی، به زودی، از پروژه استفاده از موبایل برای انجام تراکنش‌های خرید در فروشگاه‌ها‌ و لذا حذف تدریجی استفاده از فیزیک کارت خرید را رونمایی می‌کند.
 
مزایا و معایب نبود دفترچه کاغذی درمانی/دفترچه درمانی تامین اجتماعی حذف شد
مدیرعامل تامین اجتماعی جزییات بخشنامه را تشریح کرد
از اول اسفندماه سال ۱۳۹۹ صدور دفترچه درمانی در تمامی شعب و کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی متوقف خواهد شد و تمامی افراد تحت پوشش این سازمان می‌توانند با ارایه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی در اختیار خود از خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان برخوردار شوند.
 
آیا مصوبات جدید سازمان بورس بازار سرمایه را نجات می دهد؟
در پی جلسه اخیر هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور روان سازی و تعدیل معاملات در بازار سرمایه، هشت بند را به تصویب رساند.
 
بورس سر تا پا قرمز و نتیجه وعده حمایت ها!
در آغاز معاملات امروز
در آغاز معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس تهران با افتی ۱٫۹ درصدی مواجه شده تا همچنان روند نزولی هفته گذشته خود را دنبال کند؛ در حالی که شب گذشته خبرهایی در خصوص حمایت از بازار سهام به گوش رسیده بود.
 
رئیس اتاق بازرگانی: فقط بخش خصوصی می تواند به اشتغال زایی کمک کند
در نشست فعالان و تشکل‌های اقتصادی خراسان‌رضوی:
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت بدون بخش خصوصی قادر به رفع مشکل اشتغال در کشور نبوده و نخواهد بود و بدون تعامل سازنده با بخش خصوصی اصلا امیدی به اصلاح روش‌های اشتغال وجود ندارد.
 
واریز یارانه نقدی بهمن‌ در هفته آینده/آیا یارانه های دیگری نیز در راهند؟
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد:
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای زمان واریز یارانه نقدی بهمن ماه سال جاری را اعلام کرد.
 
تشریح جزییات و مهلت وام 5 میلیونی به بازنشستگان
مهلت ثبت نام تا 25 بهمن
بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای بهمن تا ۲۵ بهمن ماه مهلت دارند برای دریافت وام ۵ میلیون تومانی اقدام کنند و بعد از این مهلت تعیین شده برای ثبت نام، دیگر تا پایان سال مهلتی برای ثبت نام وام مشخص نمی‌شود.
 
صندوق پالایش یکم از زیان خارج شد؟!
اظهارات عجیب وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی پروژه‌ گمرک هوشمند
وزیر اقتصاد در اظهاراتی عجیب مدعی شد صندوق پالایش یکم از زیان خارج شده است؛ این اظهارات وزیر اقتصاد در حالی صورت گرفته است که صندوق پالایش یکم با قیمت هر واحد 10 هزار تومان به خریداران فروخته شد و پس از بازگشایی به جز یک مقطع چند روزه، همواره زیر 10 هزار تومان معامله شده است.
 
تک نرخی کردن ارز ناممکن است
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران:
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه تک نرخی کردن ارز در شرایط فعلی امکانپذیر نیست، گفت: در صورت اعلام یک شبه ارز تک نرخی، دقیقا همان اتفاقی می‌افتد که با ارز ۴۲۰۰ تومانی رخ داد.
 
عیدی کارکنان دولت و بازنشستگان مشخص شد
براساس تصمیم هیئت وزیران
مبلیغ عیدی کارکنان دولت و بازنشستگان در سال جاری یک میلیون و پانصد هزار تومان تعیین شد.
 
اعمال سوابق بیمه‌ای در متناسب‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی از تصمیم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای اعمال کلیه سوابق بیمه‌ای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور در محاسبه مبلغ متناسب‌سازی خبر داد.
 
ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی زندگی مردم را نابود می کند/دستمزد کارگران را به دلار بپردازید!/از اصلاح طلب و اصولگرا سودی نبردیم
اعتراض فعالان صنفی کارگری به وضع معیشتی نابسامان این قشر
مجلس انقلابی تصمیم گرفته نرخ ارز را در سال ۱۴۰۰، به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برساند با این استدلال که بساطِ رانتِ ارز ۴۲۰۰ تومانی از جامعه برچیده شود و این در حالیست که همه کارشناسان اقتصادیِ دلسوز طبقه‌ی کارگر هشدار می‌دهند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تثبیت نرخ ارز رسمی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی فاجعه‌ی معیشتی دوسال و چندماهِ اخیر را به اوج می رساند و در مجموع همه فعالان کارگری تاکید دارند که افزایش ۱۰۰ درصدی دستمزد هم دیگر مکفی نیست!
 
چین و تحرک کامودیتی‌ها/آغاز دوره تازه رشد قیمت بازارهای کالایی
در ادامه صعود قیمت نفت خام
اگرچه تا هفته گذشته شواهد مهمی از احتمال رشد نرخ مخابره نشده بود ولی حرکت روز گذشته نفت خام و صعودی شدن آن و شکستن رکورد بالاترین قیمت یکسال اخیر و احتمال استمرار این روند صعودی نشان می‌دهد که پتانسیل رشد قیمت‌ها را باید جدی گرفت ولی این ادعا در نرخ‌های بالای فعلی بیش از حد خوش‌بینانه و شجاعانه است و تحقق آن به معنی آغاز یک دوره جدید از رشد قیمت‌ها در بازارهای کالایی خواهد بود. در این میان چین جایگاهی ویژه در تعیین روند بازارهای کالایی دنیا دارد.
 
تشریح آخرین وضعیت و نقدینگی عرضه اولیه «کزغال»
فردا ارایه می شود
چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه، تعداد ۲۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام “شرکت شرکت زغال سنگ پروده طبس” در نماد «کزغال» به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.
 
آیا خرید و فروش دلار موجب ضرر و زیان می شود؟
در ادامه نوسان بازار ارز
بسیاری از معامله‌گران به خصوص بازیگران قدیمی برای ورود به بازار ارز ریسک نمی‌کنند و از ترس زیان سنگین احتمالی، ترجیح می‌دهند سود‌های یکی دو روزه را به نوسان‌گیران ببخشند.
 
مجلس کلیات بودجه ۱۴۰۰ را رد کرد/دولت توان تامین منابع را ندارد
صبح امروز؛ با اظهارات نمایندگان نسبت به نواقص لایحه سال آینده
صبح روز سه شنبه 14 بهمن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات بودجه ۱۴۰۰، نمایندگان با کلیات بودجه ١۴٠٠ مخالفت کردند و عضو هیات رییسه مجلس در این جلسه گفت: لایحه بودجه دولت بیشتر جنبه سیاسی داشت تا جنبه رفع مشکلات مردم، به صف های خرید روغن نگاه کنید، در کجا برای فراهم کردن کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شد؟
 
زنده ماندن ناممکن شده است/با افزایش صددرصدی دستمزد هم زیر خط فقر هستیم/مزد ۱۴۰۰ باید با تبصره دو ماده ۴۱ و سبد معیشت تعیین شود
نماینده کارگران در شورایعالی کار:
نماینده کارگران در شورایعالی کار، محمدرضا تاجیک می‌گوید: در این شرایط که افزایش صد درصدی مزد نمی‌تواند دستمزد را به خط فقر برساند، متاسفانه در جلسات کمیته مزد، باب جدیدی توسط کارفرمایان گشوده شده است؛ نمایندگان کارفرما به خاطر اینکه حرفی ندارند در جلسه بزنند و هرجور قرار باشد سبد معیشت محاسبه شود، بازهم از دو برابر دستمزد فعلی بیشتر است، به بیراهه می‌روند و مباحث عجیب و غریب مطرح می‌کنند.
 
موز می آید؛ سیب می رود!/معاون گمرک وعده ارزان شدن داد
بنا بر گفته مقامات صادرات واردات ایران
معاون گمرک از ترخیص کامیون‌های حاوی موز از گمرکات مرزی خبر داد و گفت: در جلسه اخیر کارگروه تنظیم بازار هم موضوع دپوی کامیون‌های حاوی موز در گمرکات مرزی کشور و لزوم تعیین تکلیف این کامیون‌ها مطرح شد و نهایتا با مصوبه این کارگروه اجازه ترخیص موزهای وارد شده و دپو شده در گمرکات و محموله‌های آتی به شرط صادرات سیب و تایید منشا ارز حاصل از صادرات تصویب و ابلاغ شده است.
 
فقیر شدن مردم ایران با تصمیمات جدید مجلس/به حال کارمند و کارفرما باید گریست!
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی گفت:
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: امروز دولت علاوه بر مالیات مستقیم، در بخش عمده نیاز مردم نزدیک به 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت غیرمستقیم دریافت می‌کند. با تلفیق این دو دولت 12 تا 15 درصد از مایحتاج مردم به غیر از اقلام محدود مانند نان برداشت می‌کند؛ در حالی که در بسیاری از صنایع نرخ دستمزد عدد قابل توجهی در قیمت تمام شده است که باید هم به حال کارگر و هم به حال کارفرما گریست.
 
تشریح جزییات و نقدینگی برای عرضه اولیه "کزغال"
فردا؛ چهارشنبه ۱۵ بهمن عرضه می شود
عرضه اولیه سهام شرکت زغال‌سنگ پروده طبس با نماد "کزغال" چهارشنبه این هفته در بورس انجام می‌شود .
 
تعیین مستمری سال آینده روستاییان و عشایر
معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر:
معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر گفت: بالاترین سطح درآمدی برای بیمه‌شدگان این صندوق در سال آینده یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است. هزار نهضتی جا مانده از آزمون را فراهم کند.
 
آیا وام ۴۰ هزار میلياردی تومانی کرونا به کسب و کارها تعلق می گیرد؟
بنا بر اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع وام ۱۲ درصد به تمام واحدهایی که در دوران کرونا آسیب دیده بودند اختصاص پیدا کرد.
 
مجلس برای سوداگران مسکن چه در سر دارد؟
با یک کارشناس مسکن درباره وضعیت معاملات مسکن و اظهارات اخیر مجلس
طبق اخبار و آمار در ماه های اخیر تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی با ۶۷ درصد کاهش داشته، اما قیمت مسکن در دی ماه امسال در تهران نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است؛. این در حالی است که در روزهای اخیر افراد و شخصیت هایی مانند رییس مجلس شورای اسلامی نیز به تازگی اظهارات و انتقاداتی درباره فعالیت انبوه سازان و سوداگران بازار مسکن داشته اند ..در این باره با مرتضی چگونیان، کارشناس حوزه مسکن گفت و گویی انجام داده ایم.
 
نوبخت در لایو اینستاگرامی با بازنشستگان صحبت کرد/همسان‌سازی حقوق ۳ میلیون و ۶۰۰ بازنشسته تامین اجتماعی
اظهارات رییس سازمان برنامه و بودجه
رییس سازمان برنامه و بودجه با مستمری بگیران تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری در صفحه اینستاگرام گفت‌وگوی زنده داشت و گفت: برای بازنشستگان تأمین اجتماعی با ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده سرانه براساس تعداد ۳.۴ میلیون نفری آن ها حدود ۸.۸ میلیون تومان است و طی آخرین مذاکرات صورت گرفته سازمان برنامه و بودجه به سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد داد که مرحله دوم همسان سازی را نیز براساس منابع پیش بینی شده در دستور کار قرار دهد که در این رابطه برای سال آینده مصوباتی نیز داشته ایم.
 
تبعیض ظالمانه میان بازنشستگان تامین اجتماعی و کارمندان بازنشسته/حقوق گارگری ۴۰ درصد عقب ماند
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: بازنشسته کارگری ۴۰ سال در تولید جان کنده است و امروز باید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق بگیرد اما بازنشسته دولت، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان.
 
تصمیمات قالیباف جامعه را دو قطبی و استخوان مردم را می شکند/خواب ظالمانه مجلس برای کارگر و کارمند و پروار کردن 4 درصدی های جامعه
ابراز نگرانی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری از عملکرد مجلس
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، گفت: مجلس به گونه‌ای عمل می‌کند که یک بخش از جامعه اینقدر چاق شود که بترکد و یک بخش از جامعه اینقدر لاغر که استخوان از پوستش بیرون بزند.
 
تشریح مراحل و زمان پرداخت کارت اعتباری سهام عدالت
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی:
حسین فهیمی درباره نحوه پرداخت کارت‌های اعتباری سهام عدالت، اظهار داشت: اقدامات لازم برای پرداخت کارت اعتباری صورت گرفته است، اما به دلیل برخی ایرادات بین بانک و شرکت سپرده گذاری مرکزی، اعلام عمومی نشد با رفع این مشکل از ابتدای هفته آینده دارندگان سهام عدالت می‌توانند به واسطه سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت کنند.
 
آیا تبعیض میان بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری پایان می یابد؟
بنا بر اظهارات جدید مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: شکاف بین حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری با دستور رئیس جمهور به زودی ترمیم می‌شود و ما نیاز به انجام متناسب سازی دیگری داریم و درباره افزایش حقوق سالیانه بازنشستگان اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و حقوق فعلی بازنشستگان همراه با مبالغ مربوط به متناسب‌سازی مشمول افزایش سالیانه است.
 
احتمال توقیف دو میلیون بشکه نفت ایران
بلومبرگ نوشت:
منابع مطلع به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند، دولت ایالات متحده درصدد توقیف یک تانکر با محموله حدود دو میلیون بشکه‌ نفت است که احتمال می‌رود متعلق ایران باشد.
 
کیش و هتلداری در دوران کرونا/سفر مسافران زمینی به علت انتقال بیماری ممنوع است
با رییس جامعه هتلداران جزیره کیش؛ درباره وضعیت اخیر هتلداری
در پی تیتر چند روز گذشته روزنامه «آسیا» با عنوان «هتل های کیش پُر از پُر شد» درباره هتل و هتلداری در جزیره کیش در ایام اخیر و تاثیر روزگار کرونایی بر این موضوع، گفت و گویی با مسیح الله صفا، رییس جامعه هتلداران کیش انجام داده ایم.
 
تجمع سراسری دوباره بازنشستگان تامین اجتماعی/ادامه شعارها علیه بی تفاوتی به تبغیض و مستمری ناچیز بیمه شدگان کارگری
در ادامه اعتراضات ایام اخیر این دسته از هموطنان
در ادامه اعتراضات اخیر به وضعیت معیشتی در ایران، ده‌ها نفر از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله اصفهان و کرج دست به تجمع زدند.
 
معاون وزیر اقتصاد رییس سازمان بورس شد
عضو شورای عالی بورس خبر داد:
در جلسه امروز شورای عالی بورس محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد به عنوان رییس بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
 
واکسن «مدرنا» بر گونه‌ جدید کرونا موثر است
شرکت داروسازی مدرنا:
شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت این شرکت در برابر انواع جدید این ویروس که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شایع شده موثر است.
 
پیشنهاد افزایش بودجه 1400 حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مجلس/چه اهرمی دولت را به پرداخت 150 هزار میلیارد تومان بدهی وادار می کند؟
نابسامانی اوضاع همسان سازی و بدهی دولت به تامین اجتماعی
حیات و ممات سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بیمه‌ای و بازنشستگی کشور به رد دیون دولت بستگی دارد. فعالان کارگری معتقدند میزان بدهی دولت به سازمان از مرز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته است و علیرغم بحرانی شدن اوضاع، دولت اهتمامی برای پرداخت این بدهی انباشته ندارد.
 
بدهی عراق به ایران؛ پولی که امکان انتقالش نیست
وضعیت طلب ایران از کشور همسایه
طبق توضیحات رئیس شورای مشورتی عراق، مبلغ استقراض عراق بالغ بر 90 میلیارد دلار است و علاوه بر آن این کشور شش میلیارد دلار به ایران و سه میلیارد دلار به ترکیه مقروض است.
 
بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع گسترده اعتراضی برپا کردند/فریاد بازنشستگان از تبعیض و نابرابری مستمری شان در قیاس با کشوری ها
در ادامه وضعیت بد معیشتی و تبعیض میان اقشار مختلف بازنشسته
گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی بار دیگر امروز با تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، به شیوه‌ همسان‌سازی مستمری، ناچیز بودن مستمری خود و نابرابری مستمری بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی اعتراض کردند.
 
خلیج «گرگان» دریای خزر خشک شد
بزرگترین خلیج دریای شمال ایران
خلیج گرگان، بزرگترین خلیج دریای خزر و یکی از مجموعه‌های ارزشمند زیست‌محیطی در سطح جهانی، در اثر بی‌توجهی، در حال خشک شدن کامل است.
 
همسان‌سازی دور دوم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ آیا دولت به سازمان وفای عهد می کند؟
وضعیت نابسامان عدم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
پیشنهاد کمیسیون بودجه مجلس، تخصیص ۹۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای متناسب‌سازی است، اما اینکه چه درصدی از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بابت اجرای متناسب‌سازی به سازمان پرداخت شود، به جز نظر نمایندگان مجلس، نیاز به تصویب دولت هم دارد؛ دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری به پایه ۹۰ درصد رسید و این بازنشستگان از کف حقوق ۴ میلیون تومانی بهره‌مند شدند اما بازنشسته تامین اجتماعی به دنبال این تبعیض‌ها، مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر سازمان تامین اجتماعی در سال جاری، فقط ۲ میلیوفقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان گرفتند
 
قالیباف: تهمت نزنید!/مابه التفاوت ارز باید به جیب مردم برود
در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس:
محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توسط برخی گفته می‌شود که مجلس نرخ ارز تعیین کرده است؛ تهمت ناروا به مجلس نزنید؛ مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن قدر نادان و ناشی نسبت به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز تعیین کنیم.مابه التفاوت ارز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید به جیب مردم رفته و مشکلات آن را حل کند.
 
تضرر همه بازارهای مالی ایران در دی ماه/بورس زیان بارترین شد!
وضعیت بازارهای سرمایه در ایام اخیر
در دی ماه بازدهی همه بازارها منفی شد و در بازار ارز، قیمت دلار طی یک ماه ۱۶.۵ و یورو ۱۶.۸درصد کاهش یافت.
 
برای خروج از تحریم ها «اف‌ای‌تی‌اف» باید تصویب شود
رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات متحده عربی:
رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات متحده عربی گفت که عدم تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) باعث خواهد شد که ایران از فضای تحریم خارج نشود.
 
قشر کم درآمد و سالی یک کیلو گوشت!/۹۰ درصد سپرده‌های بانکی به 4 درصد ایرانی ها تعلق دارد
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن اشاره به این که ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی در کشور به ۴ درصد جامعه تعلق دارد، از فاصله طبقاتی در کشور و بودجه سال ۱۴۰۰ انتقاد کرد بین کمترین و بیشترین مصرف گوشت در سال به صورت میانگین برای هر نفر در خانواده‌های فقیر یک کیلو گوشت و برای خانواده‌های ثروتمند تا ۹۶ کیلو در سال مصرف وجود دارد.»
 
سهامداران سهام عدالت برای واریز سود در سجام ثبت نام کنند
مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی:
مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: برای ثبت‌نام در سامانه سجام مهلتی در نظر گرفته نشده است و سهامداران سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند باید در سجام ثبت نام کنند تا از مزایایی چون شرکت در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی استفاده کنند.
 
اعلام مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی برای پایان سال/دولت باید خواسته های بازنشستگان را اجرا کند
در ادامه بی توجهی دولت به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی
بازنشستگان کارگری خواسته‌های خود را در نُه گروه طبقه‌بندی کرده و معتقدند؛ باید دولت در روزهای پایانی سال به مطالبات بازنشستگان توجه کند؛ در شرایط فعلی بازنشستگان خواستار توجه دولتی‌ها و نمایندگان مجلس به این خواسته‌ها در روزهای پایانی سال هستند و می‌گویند در لایحه بودجه سال بعد و در مذاکرات مزدی بایستی مطالبات بازنشستگان مدنظر قرار بگیرد.
 
ادامه تجمع اعتراضی سهامداران بورسی/رییس سازمان بورس استعفا داد
واکنش ها به افت بازار بورس
مدیر روابط عمومی سازمان بورس در مصاحبه ای از استعفا حسن قالیباف اصل خبر داده است ؛ این در حالی است که اعتراض مالباختگان و سهامداران بازار سرمایه مقایل ساختمان بورس امروز نیز ادامه داشته است و معترضان علیه سیاست های دولت شعارهایی سر داده اند.
 
اولتیماتوم یک هفته‌ای قالیباف به وزیر اقتصاد درباره بورس/دولت در حال ریخت و پاش است/نرخ ارز با ساز و کار تعیین خواهد شد
رییس مجلس صبح امروزر:
رییس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز خود گفت:اعتبارات دستگاه‌های اجرایی دولت، رشد بی‌سابقه‌ای داشته چنانکه برخی دستگاه‌ها، بیش از صد درصد رشد داشته اند. پرسش مهم اینجاست چرا وقتی هزینه های زندگی مردم چند برابر شده و باید اتفاقا دستگاه های دولتی صرفه جویی کنند، اینقدر آسوده ریخت و پاش کردند؟
 
توزیع فایزر میان کشورهای فقیر/عدم وجود واکسن فایزر خلاء مهمی است
سازمان جهانی بهداشت به دنبال قرارداد برای توزیع
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر قرار دهد.
 
وضعیت قیمت خودرو تا شب عید چگونه است؟
بنا به اظهاراتی از رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان:
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو با رد احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار شب عید و رشد احتمالی و نسبی تقاضا، گفت: باید قبول کنیم افزایش قیمت خودرو ناشی از تقاضای کاذب و هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار بوده است و در چنین شرایطی حتی احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار شب عید نیز وجود ندارد.
 
تجمع مالباختگان مقابل ساختمان بورس/سهامداران خشمگین بورسی علیه دولت شعار دادند
در ادامه افت شدید شاخص سهام در بازار سرمایه
افت شدید شاخص بازار بورس تهران همچنان ادامه دارد و شاخص این بورس امروز؛ دوشنبه 29 دی حدود ۳۷ هزار واحد سقوط کرد؛در این حال همزمان گروهی از سهامداران متضرر در این بازار با تجمع مقابل ساختمان بورس شعارهایی از جمله «‌پول ما رو دزدیدن دارن باهاش پز میدن» و «‌مرگ بر مفسد اقتصادی» سر دادند.
 
مالیات خانه های خالی؛ منفعت دولت است و ازدیاد تورم
با یک کارشناس مسکن درباره قانون «اخذ مالیات از خانه های خالی»
قانون اخذ مالیات از خانه های خالی توسط رییس جمهور به دولت ابلاغ شد و بر این اساس حدود ۲ میلیارد تومان هم از محل اخذ مالیات از خانه های خالی برای بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.. در خصوص اینکه چنین اقدامی چه تاثیر یا تبعاتی بر بازار ملک خواهد داشت، با مرتضی چگونیان، کارشناس باسابقه مسکن و ملک گفت و گویی انجام داده ایم.
 
پرداخت یارانه نقدی سال۱۴۰۰ چه شرایطی دارد؟
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰
رحیم زارع گفت که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، یارانه نقدی در دو سقف پرداخت خواهد شد.
 
کانال اینستکس برجام را نجات نداد
ایران به انتقاد آلمان واکنش نشان داد
بانک مرکزی ایران به سخنان یک مقام ارشد وزارت خارجه آلمان درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در ناکارآمدی کانال مالی اینستکس واکنش نشان داد؛ این در حالی است که این مقام آلمانی در پاسخ به پرسش یک نماینده مجلس این کشور، ایران را مسئول عملکرد ناموفق کانال مالی اینس‌تکس دانسته است.
 
با ارز 17 هزار تومانی حقوق بازنشستگان باید 600 برابر شود/مجلس همه گروه ها را در نظر بگیرد!
تبعات تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومانی
حذف یا ادامه تخصیص و تامین ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی این روزها در صدر اخبار اقتصادی است؛ از یکسو کمیسیون تلفیق از تصمیم برای حذف این ارز و تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومان به عنوان تک نرخی شدن دلار خبر می‌دهد؛ در حالی که فعالان بازنشستگان تامین اجتماعی معتقدند تک نرخی شدن قیمت ارز سبب کوچک شدن سفره کارگران می‌شود و آثار جبران ناپذیری فراوانی به بار می‌آورد, و اگر قیمت ارز تک نرخ شود باید دستمزد بازنشستگان ۶۰۰ برابر شود.
 
اعطای وام مسکن با تخفیف ۵۰ درصدی تا 22 بهمن/تشریح جزییات
تسهیلات خرید مسکن متقاضیان
​بانک مسکن در بازه زمانی سالروز تاسیس بانک و دهه فجر از یک اهرم تسهیلاتی جدید برای شارژ مالی متقاضیان خرید مسکن کمک می گیرد و در این راستا با هدف کمک به خانه دارشدن اقشار مختلف جامعه و تقویت قدرت خرید متقاضیان مسکن، طرح اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده را از 25 دی ماه تا 22 بهمن ماه در دستور کار قرار داده است.
 
ایجاد نگرانی جدید برای بازنشستگان/زمزمه حذف خدمت بازنشستگان چه معنایی دارد؟!
پرداخت پاداش پایان خدمت
اخباری مبنی بر احتمال حذف پاداش پایان خدمت بازنشستگان نهادهای دولتی، به نگرانی بازنشستگانی که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته اند، دامن زده است و موجبات تشویش بیشتر دل مشغولی های این قشر درباره وضعیت درآمدی و آینده مالی و معیشتی ایشان را فراهم آورده است.
 
«عیدی کارگری» حق بازنشستگان و مستمری بگیران است!/ چرا به اندازه بازنشستگان کشوری، مستمری نمی‌گیریم؟!
وضعیت مطالبات کارگری در روزهای پایانی سال
بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار پرداخت عیدی کارگری در ماه های پایانی سال هستند؛ در حالی که این دسته از شهروندان و هموطنان می گویند هنگام پایان سال و پرداخت عیدی که می‌رسیم، ما را «کارمند دولت» به حساب می‌آورند و اندازه کارمندان (تقریباً نصف کارگران) به ما عیدی می‌دهند؛ اگر کارمند دولت هستیم چرا اندازه بازنشستگان کشوری، مستمری نمی‌گیریم؛ اگر کارگر هستیم، چرا اندازه کارگران شاغل، عیدی نمی‌گیریم؟!
 
ریزش بورس امروز و بی اعتمادی حاکم بر بازار سرمایه
در آغاز معاملات امروز
همانطور که پیش‌بینی می‌شد معاملات امروز با فشار عرضه همراه بود و شاخص کل بیش از ۳ درصد ریزش کرد، اما دلیل ریزش بورس چیست؟ بورس مثبت می‌شود؟ به عقیده برخی کارشناسان کاهش قیمت دلار و از طرفی جو منفی و بی‌اعتمادی حاکم بر بازار سرمایه از دلایل اصلی ریزش بورس محسوب می‌شوند
 
هوای آلوده جان شهرها را گرفت/مازوت می سوزد یا اعتماد اجتماعی؟!
یادداشت
آیا سوزانده شدن مازوت ضرر دارد یا خیر ؟ دلیل استفاده از مازوت چیست ؟ آیا استفاده از مازوت به تحریم ربط دارد یا خیر ؟ آیا در تهران مازوت سوزانده می شود یا خیر ؟ آیا بر مرگ و میر کرونا اثر دارید یا خیر ؟ کلکسیون اظهارات متعددی که در این خصوص از طرف مسئولین بیان شده است بررسی کردم تا پاسخ این سوالات را بیابم . مرور این اظهارات متناقضات نشان می دهد که مازوت نه فقط جان مردم را می گیرد بلکه اعتماد و امید را هم به آتش می کشاند.
 
فولادمردان ایرانی در برابر تروریسم اقتصادی استوار می مانند
در ادامه تحریم های آمریکا
در واپسین روزهای رئیس جمهوری ترامپ به عنوان رئیس جمهور قانون گریز ایالات متحده آمریکا، در شرایطی که استیضاح ترامپ از سوی سنای آمریکا در حال بررسی است، سیاست فشار حداکثری بر کشور جمهوری اسلامی ایران، همواره از سوی دولت بی تعهد و قانون گریز آمریکا در حال اجرا و تکرار است و در اقدامی تازه، وزارت خزانه‌داری آمریکا چند نفر از خدمتگزاران این مرز و بوم را در لیست تحریم های آمریکا اضافه نموده که عنوان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در میان آنها به چشم می خورد.
 
تازه ترین رنگ‌ کرونایی شهرهای ایران از شنبه/همه شهرهای مازندران قرمز هستند!
طبق آخرین بروز رسانی
طبق آخرین بروز رسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرستان‌ها در اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت، از شنبه ۲۷ دی ماه، ۱۰ شهرستان که همگی در مازندران قرار دارند، وضعیت قرمز کرونایی دارند، همچنین ۲۳ شهرستان نارنجی، ۱۶۳ شهرستان زرد و ۲۵۲ شهرستان آبی هستند.
 
درآمد نفت ایران یازده میلیارد دلار در 2020/ صادرات نفت ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا:
طبق گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰، درآمد خالص صادرات نفت ایران ۱۱ میلیارد دلار بوده است؛ در حالی که رییس کل بانک مرکزی ایران، مجموع درآمد صادرات نفت ایران طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که دسترسی بانک مرکزی به این منابع نیز «بسیار کمتر» از این مبلغ بوده است.
 
افق ناپیدای تورم فزاینده و کمک معیشتی ها با حذف ارز 4200 تومانی
تاکید عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید طرح‌های معیشتی برای حمایت از افرادی که نیازمند پشتیبانی هستند در نظر گرفته شود.در شرایط التهاب اقتصادی تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان توسط مجلس ما را به راهبرد معینی برای آینده بازارها و اقتصاد نمی‌رساند مگر آنکه مولفه‌های اثرگذار در اقتصاد مانند پارامترهای سیاسی که بسیار تعیین‌کننده است از شرایط التهابی به پایدار برسد.
 
وضعیت جاماندگان سهام عدالت و چگونگی واگذاری سهام شرکت ها
نگاهی به اخبار تخصیص سهام عدالت
تخصیص سهام عدالت به جاماندگان این سهام فعلا در کمیسیون تلفیق تصویب شده و چنانچه در صحن علنی مجلس هم تصویب شود، باید محل واگذاری آن مشخص شده و بعد به دولت فرستاده شود. در واقع پس از تصویب در مجلس باید مشخص شود که کدام شرکت ها باید برای جاماندگان واگذار شود و فعلا راه زیادی برای تحقق این اتفاق در پیش است.
 
حقوق مدیران دولتی و روستاییان چقدر است؟/جهش تورم و کاهش شدید سبد مصرفی مردم
طبق اعلام مراکز رسمی آماری:
با استناد به آنچه مراکز رسمی آماری از بودجه خانوارهای کشور منتشر کرده‌اند، میانگین درآمد خانوار شهری در سال ۹۸ بالغ بر ۵۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و به‌ طور میانگین نیز ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزار تومان هزینه داشته‌اند. در سال گذشته درآمد روستاییان نیز حدود 29 میلیون و 702 هزار تومان بوده؛ در حالی که کارشناسان معتقدند تضعیف قدرت خرید و جهش تورم به‌ خصوص پس از بازگشت تحریم‌ها آن‌قدر شدید بوده که افزایش دستمزدها تاثیر چندانی بر سبد مصرفی و معیشتی افراد نداشته باشند.
 
تعطیلی چند روزه تهران و ممنوعیت خروج از شهر؟
پیشنهاد فرمانده ستاد مقابله با کرونا:
فرمانده ستاد مقابله با کرونا خواستار تعطیلی چند روزه تهران شد و یادآور شد: باید مراقبت کرد تا این تعطیلی منجر به خروج از شهر نشود و مردم بدانند که خود خروج از شهر و سفر به دیگر نقاط که شرایطی مشابه دارند، خطر جدی را برایشان به دنبال دارد.
 
دستور دولت به برخورد با استخراج غیرمجاز بیت کوین/ محل استخراج ارز دیجیتال مشخص است!
رییس دفتر حسن روحانی خبر داد:
محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، گزارش‌ها درباره استخراج بیت کوین توسط دولت را رد کرد و از دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای برخورد «محکم» با استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال خبر داد؛ این در حالی است که مقامات دولت و نیروی انتظامی نیز پیش از این از کشف هزاران دستگاه استخراج ارز دیجیتال خبر داده‌اند.
 
پای بانک بر گلوی مردم!/بانک ها با درخواست سود مرکب، تولید را تملک و تعطیل کرده‌اند
معاون قضایی دادستان کل کشور
سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور، درباره اقدامات بانک‌ها در تملک و تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی، گفت: «در حوزه تولید بیش از دو هزار پرونده مربوط به بانک‌ها داریم. روزی ۱۵ تا ۲۰ تولیدکننده به ما مراجعه می‌کنند که بانک‌ها روی گلوی آن‌ها زانو گذاشته‌اند و می‌گویند نفس بکش.»
 
صف‌های خرید و فروش بورس امروز سنگین شد/ادامه ناامیدانه ریزش شاخص کل
در آغاز معاملات امروز
خالص سفارشات فروش سهام در بورس امروز از رقم دو هزار و ۵۷۰میلیارد تومان عبور کرد، برتری سمت عرضه در صنعت سرمایه‌گذاری‌ها بیش از سایرین بود و همچنین سهام وتوصا ۱۵۵میلیارد تومان سفارش فروش داشت.
 
توسعه شرکت فولاد هرمزگان/ واحد تولیدی-صنعتی «مادر» در منطقه و جنوب ایران
مدیرعامل فولاد هرمزگان مطرح کرد:
شیوع ویروس کرونا در کنار اعمال تحریم‌های صورت‌گرفته سال ۹۹ را به سالی پر چالش برای تمامی‌صنایع در کشور بدل کرد که در این میان صنعت فولاد نیز از این امر بی‌نصیب نماند، اما به‌رغم تمام این مشکلات، صنعت فولاد توانست شعار رونق تولید را محقق سازد. در این میان فولاد هرمزگان نیز به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های فولاد مبارکه اصفهان در شرایط کنونی کشور نه تنها شاهد رکوردهای پی‌درپی در زمینه تولید بود حتی برای تداوم این امر، طرح‌های توسعه و ظرفیت‌سازی‌های جدید را در برنامه آینده خود تبیین کرده است.
 
فولاد به جای نفت/ افق ۱۴۰۴ و تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد
بنا به اظهاراتی از مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:
صنعت فولاد صنعتی استراتژیک است، اما جایگاه این صنعت در برنامه‌های توسعه ‏ای مغفول مانده است. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تاکید می‌کند که باید از فناوری‌های نوین در این صنعت استفاده شود.وی معتقد است باید با توسعه این صنعت زیرساختی، نفت را کم‌کم از حوزه مرکزی خارج و صنایعی چون فولاد را جایگزین آن کرد و درباره صنعت فولاد و جایگاه آن در دنیا و همچنین مهم‌ترین آسیب‌های وارد شده به این صنعت طی ۴ دهه گذشته و راهبردهای فولاد مبارکه به‌عنوان تامین‌کننده ۵۰درصد فولاد خاورمیانه سخن گفته است.
 
فولاد سنگان به افزایش ۵ میلیون تن کنسانتره دست یافت/ تولید ۲۷ میلیون تن گندله سنگ‌آهن در سال جاری
مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان:
تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف سند چشم‌انداز نیازمند تولید و تامین مواد اولیه لازم برای تحقق این هدف‌گذاری است؛ از آنجا که در افق بلندمدت صنعت فولاد تولید مستمر و باکیفیت مواد اولیه شامل کنسانتره و گندله یکی از نقاط کلیدی و پاشنه آشیل توسعه صنعت در آینده خواهد بود، بنابراین گروه فولاد مبارکه، برای پوشش شکاف زنجیره ارزش شرکت فولاد سنگان خراسان اقدام به تدوین چشم‌انداز خویش در افق ۱۴۰۴ کرده است.
 
پیشنهاد تحقیرآمیز کره جنوبی به ایران/چند آمبولانس و دستگاه تست کرونا به جای میلیاردها دلار پول بلوکه شده
بنا به اظهاراتی از رئیس کل بانک مرکزی:
رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: کره جنوبی به‌دنبال تحویل آمبولانس و دستگاه تست کرونا به جای پول ایران بود.
 
واکسن کوبایی به جای فایزر!/آیا ایرانی ها ساخته کوبا را تزریق می کنند؟
بنا بر اظهارات تازه رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا
رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت که مرحله سوم آزمایش واکسن کوبا روی هزاران نفر در ایران انجام می‌شود
 
ابتدای قزمز بورس امروز و افت ۲۰هزار واحدی شاخص کل
در اولین معاملات امروز
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا کنون ۱.۵درصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن ۰.۴درصد نزول کرد.
 
نظام پزشکی هشدار داد مردم ایران هم باید مانند بقیه واکسن بزنند
اصرار پزشکان بر ضرورت خرید واکسن کووید 19
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، ضمن تاکید بر خریدن «هرچه سریع‌تر» واکسن کرونا گفت در صورت تاخیر واکسن اثر خود را از دست خواهد داد.
 
روزهای خوب بورسی کی فرا می رسند؟
ادامه نوسان و کاهش شاخص کل در ماه های اخیر
ادامه نوسان و کاهش بورس باعث شد شاخص کل روز شنبه برای بار دوم طی 6 ماه گذشته تا کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد کاهش یابد؛ در حالی که این شاخص روز گذشته مجددا به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد بازگشت و باعث شد نگاه ها دوباره به این بازار بازگردد. در این راستا یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بررسی وضعیت سیاسی و اقتصادی شروط صعود دوباره بورس را تشریح کرده است.
 
تجمع های سراسری بازنشستگان،‌ پزشکان، سهامداران بورس و کارمندان دانشگاه آزاد/مالباختگان بورس خود را فریب خورده دولت می دانند
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران، گزارش‌ها حاکی است تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان، اقشار صنفی و شاغلان بخش‌های مختلف دولتی دوباره در استان‌های مختلف کشور در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی شکل گرفته و در حال تکرار است؛ این د رحالی است که مالباختگان بورس به صراحت بیان کردند که فریب خورده دولت هستند.
 
پاپ فرانسیس واکسن کرونا را انتخابی اخلاقی دانست
تاکید رهبر کاتولیک‌های جهان بر تزریق واکسن کووید 19
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کاتولیک‌های جهان، ضمن تاکید بر تزریق واکسن کرونا این اقدام را یک «انتخاب اخلاقی» برای قمار نکردن با جان خود و دیگران خواند.
 
پرواز مرگ بر فراز تهران/ آلودگی هوای پایتخت بنفش شد
با افزایش ذرات معلق ناشی از بنزین و مازوت
شهرداری تهران روز یکشنبه ۲۱ دی از تشدید وضعیت آلودگی هوای تهران خبر داد و اعلام کرد که شاخص کیفیت هوا به حدود ۱۷۵ رسید و آلودگی هوا در شامگاه امروز در برخی از نقاط پایتخت از حالت قرمز به رنگ بنفش درآمده است.
 
اعتراض بازنشستگان باز هم به درهای مجلس رسید/همسان‌سازی باید اصلاح شود
در ادامه انتقاد به وضعیت معیشتی
امروز بار دیگر بازنشستگان کارگری در مقابل مجلس تجمع کردند و خواسته آنان رسیدگی به مطالبات قانونی برای افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر و اصلاح همسان‌سازی بر اساس قانون و همچنین ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان است.
 
کمک به صنعت فولاد و اجرای طرح دوم آزادراه اصفهان تا شیراز
بنا به اظهاراتی از سخنگوی کمیسیون جهش و رونق تولید
سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: صنعت فولاد یکی از صنایع راهبردی کشور به شمار می‌رود و حس رقابت در این بخش در حال افزایش است.
 
براندازی جمهوری اسلامی هدف FATF است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هدف از تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی را براندازی جمهوری اسلامی عنوان کرد.
 
مالباختگان به ساختمان بورس تخم مرغ پرتاب کردند/تجمع اعتراضی بورسی ها
ادامه واکنش ها و نگرانی ها به افت بازار بورس
گروهی از سهام‌داران بازار بورس تهران با تجمع مقابل سازمان بورس شعار «‌مرگ بر مفسد اقتصادی» سر دادند. همچنین عکس‌هایی نیز از پرتاب تخم مرغ به ساختمان بورس منتشر شده است.
 
کاهش قیمت سهام عدالت متوقف شود/وضعیت سهام عدالت در قیمت‌گذاری دستوری فولاد
نگاهی به عملکرد وزارت صمت و بورسی‌ها بر سر قیمت‌گذاری فولاد
روند کاهشی ارزش سهام عدالت در هفته گذشته ادامه داشت و با تصمیم جدید وزیر صمت، این روند شدت هم گرفت؛ به طوریکه ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲ هزار تومانی در روز شنبه (۱۳ دی ماه) ۱۱ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان بود که این رقم در روز چهارشنبه (۱۷ دی ماه) تا ۱۰ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان کاهش یافت. یکی از دلایل این کاهش، تاثیر تصمیم اخیر بر روند کاهشی سهم فولاد و تاثیر روند کاهشی سهم فولاد به عنوان سهم لیدر، بر دیگر سهم هاست.
 
کاهش صادرات غیرنفتی در سال 99/ایران آماده صادرات فعال خواهد شد؟
بنا به اظهاراتی از معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه
با وجود تشدید محدودیت‌های ناشی از شیوع جهانی ویروس کرونا، تحریم‌‎ها و فشارهای اقتصادی استکباری در ۹ماه امسال، وضعیت بازارهای صادرات کشور بهتر شده و اکنون بالای ۹۰درصد از دروازه‌های مرزی برای صادرات فعال هستند.
 
چرا دلار گران تر می شود؟
وضعیت قیمت ارز در روزهای آینده
اولین قیمت‌های دلار در بازار آزاد، صرافی‌ملی، سامانه سنا و بازار متشکل ارزی کاهشی بوده است با این حال نرخ خرید و فروش حواله این ارز در سامانه نیما کمی افزایش نشان می‌دهد.
 
آلودگی مرگبار هوای تهران و انکار مسوولان/به بنزین های آلوده و آزبست، مازوت هم اضافه شد!
گزارشی درباره ماهیت آلودگی تهران و مصرف مازوت
فصل سرما و زمستان در کلان‌شهرها و بخصوص تهران با وارونگی و آلودگی هوا ناشی از مصرف بنزین های بی کیفیت عجین شده و دلایل گوناگونی برای بروز این وضعیت عنوان می‌شود، اما امسال آنچه بیش از هر چیز نمود پیدا کرده انتشار اخباری مبنی بر مصرف مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع است، هرچند مصرف این فرآورده در تهران از سوی تمامی مسئولین امر تکذیب شده اما همانگونه که وزیر نفت اعلام کرده مصرف آن غیرعرف نیست.
 
بانک‌ها حق ندارند مستقل و خارج از نظام بانکی عمل کنند/وضعیت کوله‌بری قابل قبول نیست
بنا بر اظهارات جدید رئیس قوه‌قضاییه:
رئیس قوه‌قضاییه گفت: بانک‌ها حق ندارند به طور مستقل و خارج از نظام بانکی عمل و سود دریافت کنند و درباره بهبود وضعیت کولبران نیز ضروت دارد بازارچه های مرزی تشکیل شود.
 
ثبت نام جاماندگان سهام عدالت/تازه ترین اخبار برای جاماندگان سهام
براساس تازه ترین اظهارات نمایندگان مجلس
به گفته نمایندگان مجلس قرار است در ماه آینده لیست مشمولان جدید سهام عدالت مشخص شود و بسیاری از افرادی که قبلا سهام عدالت نگرفته‌اند ثبت نام کنند.
 
صادرات نفت ایران کمتر از ۲۰ میلیارد دلار در دو سال!
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:
رییس کل بانک مرکزی مجموع درآمد صادرات نفت ایران طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که دسترسی بانک مرکزی به این منابع نیز «بسیار کمتر» از این مبلغ بوده است.
 
بورس تهران و 270 درصد رشد
بررسی کارنامه بورس اوراق بهادار تهران در سال ۲۰۲۰ میلادی
بررسی عملکرد بورس تهران در سال 2020 میلادی نشان می‌دهد با وجود نوسانات شدید حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا از ابتدای سال گذشته میلادی و عملکرد پر افت و خیز بورس‌‌های جهان، شاخص اصلی بورس تهران در انتهای سال در نزدیکی یک میلیون و 400 هزار واحد به ایستگاه پایانی رسید و بیش از 270 درصد بازده به دست آورد.
 
زیر مجموعه «فولاژ» عرضه اولیه می شود
مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان:
مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در خصوص آخرین وضعیت عرضه اولیه این شرکت در فرابورس ایران گفت: شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در هیات پذیرش مورد پذیرش قرار گرفته و در حال انجام مقدمات عرضه اولیه است و به نظر می‌رسد تا بهمن ماه عرضه اولیه شود.
 
« قبلی ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ صفحه ۸ از ۱۵ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ بعدی »