صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی

اخبار اقتصادی

تشریح جزییات و نقدینگی برای خرید عرضه اولیه سپیدار
روز چهارشنبه (17 دی ماه) ارایه خواهد شد
روز چهارشنبه؛ 17 دی ماه، سهام شرکت «سپیدار سیستم آسیا» با نماد سپیدار عرضه اولیه می شود و به هر کد بورسی حداکثر 5 تا 7 سهم خواهد رسید.
 
قیمت دقیق سهام عدالت 490 هزار تومانی/امروز 15 دی 99
پس از پایان معاملات بازار سرمایه
امروز؛ 15 دی ماه 99 ارزش سبد دارندگان سهام عدالت 490 هزار تومانی به 10 میلیون و صد و شصت هزار تومان رسید.
 
عقده حقارت «نوکیسه گی» و ترس احساس تعلق به طبقه پیشین
یادداشت
«نو کیسه» به قشری از جامعه اطلاق می شود که از طریق ثروت بادآورده به طبقه بالای جامعه و از نظر فرهنگی به طبقه پایین آن و گاه لمپن ها نزدیک هستند؛ ثروت اغلب این نوکیسه ها، بر خلاف سرمایه داران واقعی و قشر ثروتمند ( تولید و کار آفرینی) صرف زدوبندهای اقتصادی می شود، که نه تنها سودی برای جامعه و اقشار دیگر ندارند، بلکه صدمه ی جدی به اقتصاد یک کشور وارد می سازد.
 
بیانیه بازنشستگان تامین اجتماعی/افزایش ۵۰ درصدی مستمری ها/ پرداخت عیدی کارگری به بازنشستگان/دولت بدهی هنگفتش را به تامین اجتماعی بازگرداند
در تجمعات اخیر بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گرفت:
بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه اعتراضات و اجتماعات اخیر مقابل سازمان و ادارات تامین اجتماعی سراسر کشور در بیانیه‌ای خواسته‌های خود را در ۱۰ بند مطرح کردند.
 
بورس به استیضاح وزیر اقتصاد واکنش نشان می دهد؟
رشد شاخص کل در بازار سهام
با شروع معاملات امروز بازار سهام تقاضا به نمادهای شاخص‌ساز بازگشت و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی معاملات حدود ۱۰ هزار واحد رشد کرد.
 
رکورد جدید قیمت بیت کوین با ۳۴ هزار و ۸۰۰ دلار
رویترز:
قیمت بیت کوین رکورد جدیدی ثبت کرد و به ۳۴ هزار و ۸۰۰ دلار رسید. آخرین افزایش ناگهانی بیت‌کوین کمتر از سه هفته پیش، در ۱۶ دسامبر اتفاق افتاد که قیمت آن تا ۲۰ هزار دلار بالا رفته بود.
 
تجمع سراسری بازنشستگان در 11 شهر ایران/اعتراض به وضعیت معیشتی، عملکرد دولت و رییس سازمان تامین اجتماعی
امروز؛ 14 دی
بازنشستگان تامین اجتماعی امروز در 11 شهر ایران تجمع کردند و ضمن اعتراض به بدهی دولت به این سازمان و مشکلات معیشتی، گروهی از آنان نیز خواستار استعفای رییس سازمان تامین اجتماعی شدند.
 
افزایش قدرت خرید و حقوق کارگری با اجرای درست قانون 41/ مسکن و خوراک؛ بیشترین هزینه سبد معیشت کارگران
اظهارات یک فعال کارگری:
یک فعال کارگری معتقد است اگر چارچوب ماده ۴۱ قانون کار به درستی اجرا و متناسب با شرایط اقتصادی کشور برای کارگران مزد تعریف شود، در افزایش قدرت خرید و کاهش هزینه های زندگی آنها اثرگذار است؛ در حالی است که بیشترین هزینه سبد معیشت کارگران را مسکن و اجاره بها به خود اختصاص داده است.
 
بیت کوین از ۳۰ هزار دلار فراتر رفت
رویترز:
ارزش ارز دیجیتال بیت کوین روز شنبه با افزایش خرید و فروش سرمایه گذاران به بیش از ۳۰ هزار دلار رسید. این در حالی است که برخی منابع افزایش قیمت بیت کوین را در روز شنبه تا ۳۳ هزار و ۹۹ دلار عنوان کرده‌اند.
 
کارگران؛ ناتوان از خرید گوشت یا برنج! افزایش 100 درصدی حقوق هم دردی از کارگر دوا نمی کند
نماینده کارگران در شورای‌ عالی کار مطرح کرد:
محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای‌ عالی کار، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست در زمینه میزان افزایش حقوق کارگران دخالت نکنند و از نمایندگان کارگری شورا حمایت کنند تا تلاش‌های آن‌ها به نتیجه برسد؛ چرا که در حال ‌حاضر کارگران عادی نمی‌توانند حتی گوشت یا برنج خریداری کنند.
 
لغو مالیات محصولات بهداشتی پریود در انگلستان
با اقدام وزیر دارایی بریتانیا صورت گرفت
وزیر دارایی بریتانیا محصولات بهداشتی دوران قاعدگی (پریود) را جزو کالاهای ضروری شناخت و مالیات آنها را حذف کرد.
 
افزایش هر شش ماه یک بار دستمزد کارگران/ادامه تلاش نمایندگان مجلس برای حقوق کارگری و بازنشستگان
در پی کارزار حقوق و مزایای کارگری صورت می گیرد
طرح افزایش هر شش ماه یکبار مزد کارگران، توسط نمایندگان مجلس به جریان افتاده است؛ در حالی که در قانون کار امکان افزایش چندباره دستمزد در طول یک سال وجود دارد و برای این منظور، نیازی به طرح جدید نمایندگان مجلس نیست؛ نمایندگان به جای اعلام وصول این طرح، به دولت فشار بیاورند تا الزامات ماده 41 قانون کار اجرایی شود.
 
افت شاخص کل در بورس امروز
در آغاز معاملات امروز
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران صبح امروز دو درصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن ۱.۱درصد نزول کرد.
 
سرنوشت کارزار بازار سهام در بودجه ۱۴۰۰/سهم بورس با بالاترین بازدهی در بازارهای موازی
بازده سالیانه ۵۱ درصدی به بازار سرمایه تعلق گرفت
بین سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ در بین چهار بازار بورس، مسکن، سکه و ارز، بالاترین بازدهی سالیانه به میزان ۵۱ درصد به بازار سرمایه تعلق داشته است.
 
سبد معیشت ۱۰ میلیون تومان است/چرایی فاصله ۲۹۳ درصدی سبد معیشت با دستمزد کارگران
نماینده کارگران در شورای عالی کار:
محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای عالی کار، سبد معیشت سال آینده را ۱۰ میلیون تومان ذکر کرد و افزود که نمایندگان کارگران به دنبال واقعی‌تر کردن میزان دستمزدند؛ در حالی که فرامرز توفیقی نماینده دیگر شورای عالی کار گفته است از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است و چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟
 
چگونه با حقوق زیر ۳ میلیون می توان زنده ماند؟!
بنا بر اظهاراتی از رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار
فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار می گوید که از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است و چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟!در حالی که با وجود اعتراضات بسیار کارگران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نسبت به افزایش و همسان سازی حقوق هنوز تصمیم روشنی در این باره گرفته نشده و این تبعیض تا حدی است که طرح همسان سازی برای بازنشستگان کشوری و لشگری در سال 99 به اجرا درآمده و پرداخت ها در این خصوص افزایش چشمگیر داشته است.
 
ساخت بندر فاو را شرکت کره‌ای «دوو» بر عهده گرفت/عراق و میزبانی بزرگ‌ترین کشتی‌های کانتینری
خبرگزاری رویترز:
دولت عراق با امضای قراردادی با ارزش دو میلیارد و ۶۲۵ میلیون دلار ساخت نخستین فاز از بندر بارگذاری کالاهای فاو در جنوب کشور را به شرکت مهندسی و ساخت‌وساز دوو داده است
 
واریز یارانه بنزینی دی ماه از امشب
سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد:
چهاردهمین مرحله یارانه حمایت معیشتی ساعت ۲۴ امشب به حساب سرپرستان خانواده‌های مشمول واریز می‌شود.
 
کارگران و نمایندگان کارگری با تعیین منطقه‌ای دستمزد مخالف هستند/ تطابق دستمزد با سبد معیشت حداقلی؛ الزام اصلی ماده 41
جلسه کمیته مزد ۱۴۰۰ برگزار شد
جلسه روز گذشته کمیته مزد کارگران برگزار و مقرر شد شرکای اجتماعی برای بررسی هزینه‌های سبد معیشت کارگران به آمار رسمی اکتفا کنند و در این نشست نمایندگان کارگری از اصرار کارفرمایان بر اجرای مزد منطقه‌ای و مزد صنوف خبر می‌دهند؛ ظاهراً کارفرمایان خواستار اجرای مزد منطقه‌ای با استناد به یک عبارت کوتاه در ماده 41 قانون کار هستند؛ و همین عبارت دستاویزی برای کارفرمایان شده است که بر اجرای مزد منطقه‌ای و صنوف پافشاری کنند.
 
صادرات گاز به عراق از سر گرفته می شود
رویتزر:
سخنگوی وزارت برق عراق می‌گوید٬ ایران پذیرفته است تا در قبال دریافت بخشی از طلب شش میلیارد دلاری خود از دولت عراق، روند عادی صادرات گاز به این کشور را از روز چهارشنبه از سر گیرد.
 
۱۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشت
براساس گزارش دیوان محاسبات
براساس گزارش دیوان محاسبات طی سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص یافته است تا قیمت‌ها در کشور کنترل شود و خلاصه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ نشان می‌دهد که ۱۴.۸ میلیارد یورو ارز صادراتی از ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۳۰ آبان امسال به کشور بازنگشته است.
 
یارانه معیشتی 100 هزار تومنی کرونا دردی را دوا می کند؟
وضعیت واریز کمک های حمایتی کرونایی
حدود ده روز از واریز اولین مرحله یارانه معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰هزار تومانی کرونا می‌گذرد؛ یارانه‌ای که به نظر می‌رسد بازهم دردی دوا نکرد و نیازمندان واقعی آن نادیده گرفته شدند.
 
کسری  ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی بودجه 1400 و تردید در میزان فروش نفت
نگاهی به راهکارهای احتمالی مسوولان در بودجه سال آینده
بودجه سال آینده بدون در نظر گرفتن میزان فروش نفت و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول دولتی، حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد.
 
تقابل سنگین عرضه و تقاضا در بورس امروز/ سرخی شاخص ها و ریزش ۵۸۰۰ واحدی
وضعیت آغازین امروز بازار سرمایه
شاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش ۵۸۰۰ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۳۱واحد قرار گرفت.
 
واریز یارانه معیشتی در روز چهارشنبه
سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد:
سازمان هدفمندی یارانه های اعلام کرد: چهاردهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴:۰۰ روز چهارشنبه دهم دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.
 
واریز عیدی کارگران و بازنشستگان با حقوق دی ماه باشد
به دلیل شرایط نابسامان فعلی اقتصادی
انتظار کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی در شرایط نابسامان فعلی اقتصادی این است که عیدی زودتر و با حقوق دی ماه پرداخت شود.
 
صعود بورس و سبزپوشی شاخص سازان بازار سرمایه
در آغاز معاملات امروز
شاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با رشد 11700 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 430واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن اما سرخپوش شد و با ریزش 756 واحدی 471هزار و 379واحد را ثبت کرد.
 
افزایش چهار و نیم برابری ۲۰ کالا در آبان 99
براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران
آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران نشان می‌دهد در آبان‌ماه امسال قیمت ۲۰ قلم کالا نسبت به سال گذشته دو تا چهار و نیم برابر بیشتر شده است.
 
در اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باید رفع تبعیض شود
در جلسه رابطان خانه کارگر مازندران تاکید شد؛
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران گفت: آسایش، آرامش معیشتی و صنفی جامعه کارگری و بازنشستگی در گرو حمایت از کسانی در انتخابات ۱۴۰۰ است که از جنس طبقات ضعیف و کارگر باشد،
 
ریزش شاخص های بورس و نقش شستا در بازار سرمایه
وضعیت امروز بازار سهام
در معاملات امروز شستا، تاپیکو و نوری نمادهای سبزرنگ تاثیرگذار بر شاخص بودند و وپارس، خودرو و رمپنا بزرگان قرمزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.
 
سفرهای یک روزه قاچاقچیان و واردات گوشی آیفون
اظهاراتی از معاون فنی گمرک
معاون فنی گمرک گفت افرادی هستند که با عنوان سفر، تنها برای چند ساعت از مرز خارج شده و دوباره به کشور بازمی‌گردند و هر یک از آنها گوشی‌های مدل‌بالا مانند آیفون ۱۲ را همراه دارند.
 
واریز کدام یارانه‌ها در این هفته صورت می گیرد؟
به حساب سرپرستان خانوار
یارانه دی ماه، چهارشنبه این هفته به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
 
آغاز منفی بورس امروز در همه نماد‌ها
ریزش 11هزار واحدی
شاخص کل بورس تهران در ابتدای معاملات بازار سرمایه قرمزپوش شد و با ریزش 11هزار واحدی در سطح یک میلیون و 436 هزار واحد قرار گرفت.
 
آیا عرضه اولیه هفته آینده نماد «واحصا۴» است؟/احتمال ارایه «ستاره خلیج فارس» در سال جاری
نگاهی به وضعیت ارایه عرضه اولیه در هفته پیش رو
هرچند اعلام شده دوشنبه آینده عرضه اولیه «واحصا۴» خواهد بود و هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده است، ولی غیر از این نماد، ممکن است عرضه اولیه دیگری هم در راه باشد؟
 
افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در بودجه 1400
مجلس موافقت کرد
مجلس با افزایش بیست و پنج درصدی حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته موافقت کرد.
 
وام ۱۰ میلیونی بازنشستگان کشوری امروز پرداخت می شود
معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق خبر داد:
معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری از نوبت نخست وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی برای بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق که مشمول این وام شده بودند تا عصر امروز (چهارشنبه) خبر داد.
 
متناقض گویی مسوولان درباره «نوع جهش یافته کرونا» و «خرید واکسن» تا کی ادامه دارد؟
نگاهی به اظهارات برخی مسوولان درباره وضعیت کرونا
وزیر بهداشت گفت که تاکنون هیچ موردی از ویروس جهش‌یافته کرونا که در بریتانیا ثبت شده، در ایران مشاهده نشده است؛ در حالی که عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته بود: «از آنجایی که در پیک اخیر کرونا در کشورمان قدرت سرایت بسیار بالا بود، این احتمال وجود دارد که همین ویروس جهش‌یافته از قبل وارد کشور شده باشد.»
 
صعود ۸ هزار واحدی بازار سرمایه و چراغ سبز شاخص ها
در آغاز معاملات امروز
در شروع معاملات بازار سرمایه هر سه شاخص بورس سبزپوش شدند و شاخص کل بورس تهران با صعود 8500 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 453 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با صعود4400 واحدی 464 هزار و 866 واحد را ثبت کرد.
 
سهم های سودده در بورس سه شنبه
در معاملات امروز بازار سرمایه
در بورس شرکت فیبر ایران (با نماد معاملاتی چفیبر) بیشترین افزایش قیمت را داشت و در فرابورس نیز شرکت‌ کی بی سی (KBC) بیشترین افزایش قیمت را داشت.
 
تشریح بسته های حمایتی دولت آمریکا به مردم در دوران کرونا
آماده سازی 16 مدل کمک در ایالات متحده
کنگره آمریکا پس از ماه‌ها مذاکره درباره بسته های کمکی در برابر آسیب‌های ناشی از ویروس COVID-19 به توافق رسید و احتمالا در روز دوشنبه به رأی گذاشته می‌شود.
 
وام سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟
در ادامه وعده ها برای واریز وام
هفت ماهی می‌شود که قرار است به سهامداران سهام عدالت به پشتوانه سهامشان وام پرداخت شود، با این که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام آمادگی کرده اما بانک مرکزی ابلاغیه اجرای این طرح را برای بانک‌ها صادر نکرده است.
 
امیدها به افزایش حقوق 40 درصدی کارگران در مجلس
براساس اظهارات نماینده مجلس
رییس فراکسیون کارگری مجلس گفت: قرار است جلسه افزایش حقوق 40 درصدی کارگران در مجلس برگزار شود و در این رابطه تصمیماتی بگیرند.
 
خبر خوش برای بورسی ها/مخالفت مجلس با پیش فروش نفت
براساس نظر برخی کارشناسان
درحالی که دولت در لایحه بودجه برای پیش‌فروش نفت برنامه‌ریزی کرده، خیلی از سهامداران نگران اتفاق مشابه امسال در سال بعد برای بازار سهام بودند. اما به نظر می‌رسد این پیشنهاد مورد موافقت مجلس نیست.
 
سفره کارگر در آستانه برچیده شدن! /گرانی نان و افزایش روزافزون قیمت ها
وضعیت دستمزد کارگری و تورم
اگرچه افزایش دستمزد کارگران خباز وابسته به افزایش قیمت نان است ولی گرانی نان راه چاره نیست و گران شدن نان نه تنها هزینه‌های روزمره زندگی را افزایش می‌دهد بلکه زنگ خطر افزایش قیمت کالاهای اساسی دیگر را نیز به صدا درمی‌آورد.
 
شیوع گونه خطرناک تر کرونا در اروپا/پروارهای ایران به بریتانیا لغو شد
اظهارات معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ایران:
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: پروازهای بین تهران و مقاصد کشور بریتانیا به مدت دو هفته تعلیق می‌شود و با توجه به شرایط پیش آمده جدید در ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بریتانیا و به تشخیص وزارت بهداشت صورت گرفته است.
 
آیا بورس امروز سبز می شود؟تقابل عرضه و تقاضا در بازار سرمایه
با شروع معاملات امروز
با شروع معاملات امروز بازار سهام عرضه باعث روند نزولی شاخص کل شد اما تقاضا در کلیت بازار در حال افزایش است، بورس در ادامه مثبت می‌شود؟
 
رشد۶۵۰۰ واحدی بازار سهام /فلزات سبز شدند
در آغاز معاملات امروز
بورس امروز متعادل و در اکثر نمادها در محدوده های مثبت آغاز به کار کرد.
 
اجرای همسان‌سازی برای بازنشستگان ۹۹/وضعیت نامعلوم بازنشستگان تامین اجتماعی در طرح همسان سازی نگران کننده است
فعال صنفی بازنشستگان خبر داد:
یک فعال صنفی بازنشستگان فرهنگی از اجرای همسان‌سازی برای همه بازنشستگان کشوری حتی آنها که در سال جاری بازنشست شده‌اند، خبر داد؛ این در حالی است که نسبت به وضعیت قطعی طرح همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با وجود مراجعه به مجلس و نامه به نمایندگان هنوز اقدامات جدی صورت نگرفته است.
 
تحریم شرکت های بزرگ چینی از سوی ایالات متحده/بزرگترین سازنده پهپاد جهان در لیست سیاه تجارت جهانی
در ادامه محدودیت ها برای اقتصاد چین صورت گرفت
آمریکا چندین شرکت بزرگ چینی، از جمله «اس ز دی‌جی‌آی» بزرگترین سازنده پهپاد در جهان و «شرکت بین‌المللی ساخت نیمه‌رسانا» تولید کننده عظیم چیپ برای محصولات الکترونیک و نانوتکنولوژی را به لیست سیاه خود اضافه کرد.
 
رشد ۲۴ هزار واحدی شاخص کل و سبزپوشی بورس
در آغاز معاملات امروز
بورس امروز متعادل و در اکثر نمادها در محدوده های مثبت آغاز به کار کرد.
 
آخرین قیمت سهام عدالت؛ سهامی که مردم قادر به فروش آن نیستند!
طبق محاسبات اخیر
طبق آخرین عملکرد نمادهای در سبد سهام عدالت، ارزش سبد سهام عدالت 500 هزار تومانی به 13.1 میلیون تومان رسیده است ولی فروش سهام عدالت مدتی است که متوقف شده است.
 
ضرورت افزایش حقوق بیمه شدگان تامین اجتماعی/آیا معیشت بازنشستگان با همسان‌سازی بهبود می‌یابد؟
اظهارات یک فعال صنفی بازنشسته
یک فعال صنفی بازنشستگان نسبت به اجرای همسان‌سازی و اصلاحات آن انتقاد کرد و گفت: معیشت ۳.۵ میلیون نفر بازنشسته تامین اجتماعی با طرح همسان‌سازی بهبود نیافته است؛ به همین دلیل، خواستار افزایش مستمری‌ها براساس ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی هستیم.
 
یارانه معیشتی کرونا از امشب واریز می شود
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور:
اولین مرحله این حمایت معیشتی ساعت 24 روز 27 آذر به حساب افراد مشمول واریز می‌شود.
 
ارزش سهام عدالت تا هفته گذشته چقدر بود؟/ رشد بازار سهام در ماه‌های آینده
پیش بینی ها از وضعیت بازار سرمایه
در پایان هفته آخر آذر ماه ارزش سهام عدالت بیش از یک میلیون تومان نسبت به هفته قبل ریزش گرد و به کانال ۱۳ میلیون تومان بازگشت.
 
شرکت های اماراتی و هنگ‌کنگی به دلیل ارتباط با پتروشیمی ایران تحریم شدند
از سوی وزارت خزانه داری آمریکا:
وزارت خزانه داری آمریکا چهار شرکت اماراتی و هنگ‌کنگی، و همچنین یک شرکت ویتنامی را در ارتباط با ایران و کمک به جمهوری اسلامی برای فروش محصولات پتروشیمی تحریم کرد.‎
 
مشکلی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد/ سازمان هواپیمایی اظهارات عضو ستاد کرونا در عدم خرید واکسن را رد کرد
رییس سازمان هواپیمایی ایران درباره خرید «فایزر» اظهار نظر کرد
تورج دهقان زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی ایران گفت: این سازمان، «هیچ مشکلی» برای واردات هر نوع واکسنی از جمله واکسن شرکت فایزر برای مقابله با ویروس کرونا ندارد؛ این در حالی است که مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به تازگی گفته است که ایران بدلیل نداشتن امکانات و شرایط لازم، هواپیماها و سیستم حمل و نقل، نمی‌تواند واکسن فایزر کرونا را وارد کند.
 
زمان صعود بورس بعد از ریزش های متوالی
در پی نزولی شدن بورس در چند روز اخیر
با شروع معاملات امروز بازار سهام شاخص کل به دلیل عرضه زیاد حدود ۱/۵ درصد ریزش کرد اما در جریان معاملات تقاضا افزایش یافت، اما روند بورس چه می‌شود؟
 
قانون بیمه کارگران ساختمانی اصلاح شد/بررسی بازنشستگی پیش از موعد
در نشست هفته اخیر کمیسیون اجتماعی مجلس، بودجه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی اعم از صندوق‌های بیمه، سازمان تامین اجتماعی و تبصره ۱۴ که به هدفمندی یارانه‌ها می‌پردازد مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان مجلس نیز با کلیات بازنشستگی پیش از موعد موافقت کردند.
 
علت اصلی افت بورس چیست؟
در چند روز اخیر
از روز گذشته تا یک ساعت نخست فعالیت کاری امروز بازار سهام، شاخص بورس بیش از پنج درصد افت کرده است. علت اصلی چیست؟ آخرین اخبار رسمی کدام دلایل را می‌تواند عاملی برای این کاهش شدید ارزش معرفی کند؟
 
عرضه اولیه «اپال» لغو شد
در هفته جاری
ناظر بازار با انتشار پیامی از لغو عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس که قرار بود فردا انجام شود، خبر داد.
 
انفجار نفتکش در جده عربستان
روز دوشنبه
یک شرکت حمل‌ونقل اعلام کرد که نفتکشی در بندر جده عربستان سعودی یکشنبه شب با یک شئ که «منشاء خارجی» داشته مورد اصابت قرار گرفت و دچار آتش‌سوزی شذ.
 
بازنشستگان از رسانه ملی انتقاد کردند/صدا و سیما صدای ما را نمی‌شنود!
اعتراض به اصلاحات ناچیز همسان‌سازی
در روزهای گذشته، بازنشستگان سخت و زیان‌آور در اعتراض به اصلاحات ناچیز همسان‌سازی اعتراضاتی صورت دادند و نمایندگان این بازنشستگان می‌گویند: صدای ما شنیده نمی‌شود.
 
شرایط عرضه اولیه «اوپال» چیست؟
چهارشنبه ارایه می شود
روز چهارشنبه عرضه اولیه اپال انجام می‌شود و هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۷۰۰ سهم در بازه قیمتی ۱۴۰۰ تا ۱۴۸۰ تومانی ثبت سفارش انجام دهد.
 
بازنشستگان خواسته های اصلی شان را به قالیباف گفتند
با ارسال نامه‌ای مطرح شد:
بازنشستگان تامین اجتماعی با ارسال نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، خواسته‌های خود را در ۱۰ بند بیان کردند.
 
بازنشستگان سال ۹۹ به نحوه اجرای همسان سازی اعتراض کردند
در نامه‌ به مدیرعامل تامین اجتماعی مطرح شد:
بازنشستگان سال ۹۹ تامین اجتماعی که مشمول اجرای متناسب‌سازی نشده‌اند، با ارسال نامه‌ای به مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خواستار اجرای قانون از ابتدای سال شدند.
 
افزایش تقاضا و روند نزولی؛ آیا بازار سهام مثبت می‌شود؟
در معاملات امروز
با شروع معاملات امروز بازار سهام عرضه در کلیت بازار سهام باعث روند نزولی شاخص کل شد اما آیا امروز معاملات بورس مثبت می‌شود؟
 
ارایه چک‌های جدید از اواخر دی
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی خبر داد:
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه چک‌های جدید از ۲۰ دی در اختیار مشتریان بانک‌ها قرار می گیرد،: یکی از دغدغه‌های بانک مرکزی این است که اجرای قانون جدید چک را به شکلی پیش ببرد که کمترین چالش را در اجتماع داشته باشیم.
 
صعود بورس و رشد شاخص کل در روزهای آینده
وضعیت بازار سهام در ایام اخیر
با شروع معاملات امروز بازار سهام شاخص کل حدود دو درصد رشد کرد و به یک میلیون و ۵۳۵ هزار واحد رسید، اما بورس در ادامه با چه وضعیتی پیش خواهد رفت؟
 
حذف روادید گردشگری و افزایش مناسبات تجاری
در کمیسیون گردشگری اتاق ایران و رونمایی کتاب «نگین ولگا» مطرح شد
شهرام خاصی پور، نماینده معاونت بین‌الملل اتاق ایران در نشست کمیسیون گردشگری اتاق ایران و رونمایی از کتاب «نگین ولگا» ضمن تأکید بر اهمیت توسعه روابط گردشگری بین ایران و روسیه، این اقدام را در راستای تقویت مناسبات تجاری بین دو کشور ارزیابی کرد و گفت: حذف روادید گردشگری یکی از موضوعاتی است که می‌تواند زمینه رشد روابط گردشگری را فراهم کند و بستری باشد برای افزایش مناسبات تجاری و سرمایه‌گذاری در مناطقی از دو کشور که کمتر شناخته شده است.
 
رشد بازارهای مالی در سومین هفته آذر
افزایش قیمت سکه در روزهای آینده
ظاهرا هفته سوم آذرماه دومین هفته رشد متوالی و دسته‌جمعی چهار بازار سکه، بورس، دلار و طلا بوده است و در میان این چهار بازار سکه پیشتاز است و بورس و دلار شانه‌ به شانه هم حرکت کرده‌اند.
 
تقاوت فاحش تورم در ایران با سایر کشورها
طبق گزارش تورم ایران در سال ۲۰۲۰:
در سال ۱۳۹۸ به علت افزایش نرخ ارز و در نتیجه افزایش قیمت کالاها، تورم کشور به بالای ۳۹ درصد رسید و سازمان برنامه در گزارش مبانی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و برنامه سالانه دستگاه‌های اجرایی بودجه سال ۱۴۰۰ به تحلیل نرخ تورم پرداخت.
 
هفت عرضه اولیه در راه است
مدیر پذیرش بورس و اوراق بهادار تهران:
مدیر پذیرش بورس و اوراق بهادار تهران گفت: برنامه‌ای که تا پایان سال داریم این است که هر هفته یک شرکت را بنا به شرایط بازار عرضه اولیه کنیم و در حال ‌حاضر ۷ شرکت درج نماد شده‌اند و آماده عرضه اولیه هستند.
 
پیش‌بینی اکونومیست درباره ایران در ۱۴۰۰/از ضربه کرونا و تحریم به اقتصاد تا انتخابات آینده
بنا بر اظهارات کارشناسان سالنامه ۲۰۲۱
به عقیده کارشناسان اکونومیست، تورم ایران در سال آینده ۲۱٫۳ درصد خواهد بود و تراز بودجه نیز به ۶٫۷- درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید و تولید ناخالص داخلی سرانه ایران ۶۱۵۰ دلار تخمین زده شده است؛ این در حالی است که همه‌گیری کرونا ضربه دیگری به اقتصاد ایران بود و از سویی تمام این موارد ممکن است موجب شود در انتخابات بعدی ایران یک اصولگرا به پیروزی برسد.
 
مجلس حقوق از دست رفته کارگر و بازنشسته را بازگرداند
دبیر خانه کارگر قزوین:
دبیر خانه کارگر قزوین گفت: مهمترین مطالبه حال حاضر جامعه کارگری، امنیت شغلی، معیشت و درمان است با این حال جامعه کارگری انتظار دارد دولت و مجلس به فکر رونق اقتصادی باشد تا مطالبات از دست رفته کارگران و بازنشستگان به آنان بازگردد.
 
ابزار جدید سرمایه‌گذاری و ساختار تعهدی
آغاز پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری سپیدار از دی ماه امسال
رئیس هیئت مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج و مدیر صندوق سپیدار با اشاره به فعالیت هفت ساله صندوق و اینکه این صندوق در موضوع صنایع غذایی، دارویی، کشاورزی، شوینده، آرایشی و بهداشتی و سایر صنایع حوزه FMCG فعالیت می‌کند، گفت: سرمایه صندوق ۳۵۰ میلیارد تومان است که 30 درصد آن توسط موسسان صندوق تعهد شده و عملا ۷۰ درصد آن در انتظار پذیره‌نویسی است. لازم به ذکر است مجموعه های ویتانا و شهدین گام از موسسان عمده صندوق هستند.
 
آیا بازار منفی امروز مثبت می‌شود؟
در معاملات بازار سرمایه
در نیمه دوم معاملات دیروز عرضه در بازار سهام بیشتر شد و امروز نیز شاخص کل تحت تاثیر عرضه زیاد در نمادهای بنیادین نزولی شد، اما بازگشایی فملی تاثیر مثبت زیادی بر بورس امروز داشت.
 
افزایش ۳۱۴ درصدی ۸۴ قلم کالای اساسی نسبت به سال گذشته/گرانی بی سابقه گوشت و لبنیات
براساس گزارش تازه وزارت صنعت، معدن و تجارت:
تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در مهر ماه سال‌جاری از بین ۸۹ قلم کالای اساسی مورد بررسی قیمت ۸۴ کالا تا ۳۱۴ درصد نسبت به مهر ماه سال گذشته افزایش داشته است و قیمت اقلام مصرفی روزمره نیز بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.
 
نماینده مجلس به افزایش ۴۰ درصدی مزد کارگران تاکید کرد
در لایحه بودجه 1400
رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد افزایش حقوق ۴۰درصدی کارگران از سوی مجلس به دولت خبر داد.
 
عرضه اولیه جدید/ پیام کارگزاری‌ها درباره عرضه اولیه «وکبهمن»
در هفته جاری
در این هفته قرار است دو عرضه اولیه مربوط به شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن و شرکت پتروشیمی بوعلی سینا به در بازار سرمایه عرضه شود و صبح امروز کارگزاری‌ها اولین اطلاعیه خود درباره عرضه اولیه «وکبهمن» را منتشر کردند.
 
آغاز بورس با خبرهای خوب
در معاملات امروز
با شروع معاملات امروز بازار سهام شاخص کل روندی نزولی پیدا کرد اما تحرکات مثبت در نمادهای بنیادین دیده می‌شود و احتمالا روند بازار صعودی خواهد شد.
 
نقدینگی برای خرید نماد «بوعلی»/عرضه اولیه 19 آذرماه انجام می شود
هر کد بورسی 105 سهم
سهام شرکت پتروشیمی بوعلی با نماد «بوعلی» عرضه اولیه خواهد شد و به هر کد بورسی حداکثر 105 سهم خواهد رسید.
 
ضرورت افزایش حقوق کارگران به دلیل تورم
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد:
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: حقوق کارگران فقط به میزان حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد در ابتدای سال و فقط یک بار افزایش یافته است، اما نرخ تورم و قیمت کالاهای اساسی روز به روز افزایش یافته است.
 
شاخص کل در صعود
در آغاز معاملات امروز
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار ۱.۹درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز ۱.۷درصد صعود کرد.
 
اعتراض و تجمع مردم سیل‌زده خوزستان و تعلیق شهردار بندر امام خمینی
براساس برخی گزارش های مردمی مطرح شد
جمعی از سیل‌زدگان خوزستان مقابل دادگستری و شهرداری بندر امام خمینی در اعتراض به وضعیت نابسامان زندگی شان بعد از سیل اخیر تجمع کردند.
 
اعلام عرضه اولیه «بوعلی» در روزهای آینده
مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس خبر داد:
مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از عرضه بوعلی طی روزهای آینده خبر داد و گفت: سه شرکت بوعلی، اروند و بندر امام آماده ورود به بورس هستند.
 
علیرضا محرابی: دوران خاک خوردن برای ثروتمند شدن تمام شده است.
سخنرانی جردن بلفورت معروف به گرگ وال استریت در یک کنار یک ایرانی
این کارآفرین بزرگ ایرانی می‌گوید: برای به دست آوردن ثروت نیازی نیست مثل گذشته ۲۰ سال خاک کاری را بخورید تا ثروتمند شوید در صورتی که عصر حاضر این امکان را به افراد می‌دهد که در یک بازه زمانی کوتاه‌تر بتوان ثروتمند شد.
 
تشریح جزییات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی
به نقل از سایت مشاوره تامین اجتماعی اعلام شد
جزییات استفاده بازنشستگان تامین اجتماعی از خدمات بیمه تکمیلی تشریح شد.
 
راهنمایان گردشگری دچار بیکاری مطلق و نبود بیمه بیکاری!
رییس کانون راهنمایان گردشگری خبر داد:
رییس کانون راهنمایان گردشگری گفت: راهنمایان گردشگری پس از شیوع کرونا در بیکاری مطلق قرار دارند.
 
اطلاعیه سازمان بورس درباره ویرایش در بورس و فرابورس
تغییر نحوه دریافت سفارش
نحوه دریافت سفارش در مرحله پیش گشایش معاملات بورس و فرابورس تغییر کرد.
 
افزایش 3 برابری حقوق سربازان
یک مقام ستاد کل نیروهای مسلح ایران خبر داد
یک مقام ستاد کل نیروهای مسلح ایران از افزایش سه ‌برابری حقوق سربازان در کشور از ابتدای سال ۱۴۰۰ خبر داد.
 
افزایش 40 درصدی حقوق کارگران در سال آینده/پی گیری نماینده مجلس درباره لایحه بودجه
اظهارات رئیس فراکسیون کارگری مجلس درباره بودجه 1400
دومین بار است که نمایندگان مجلس، عدد و رقم برای دستمزد سال آینده کارگران مشخص می‌کنند؛ هفته قبل، یک نماینده دیگر از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مزد خبر داد و حالا رئیس فراکسیون کارگری می‌گوید: سال بعد باید مزد کارگران ۴۰ درصد افزایش یابد.
 
سهم زعفران‌کاران «هیچ» شده است/ سرنوشت تلخ محصول کشاورزان در پی بی توجهی دولت
دولت در پرداخت مطالبات پرورش‌دهندگان زعفران تاخیر دارد
در پی تاخیر دولت ایران در پرداخت مطالبات پرورش‌دهندگان زعفران و همچنین تشدید مشکلات اقتصادی در بحران کرونا، کارگران و کشاورزان این حوزه بیش از پیش با تنگناهای معیشتی روبه‌رو شده‌اند.
 
افزایش نرخ ارز بازار خودرو را تکان داد/ پژو ۲۰۷ دنده ای ۲۷۷ میلیون
از روز گذشته
نوسانات نرخ ارز از نیمه روز گذشته تاکنون سبب شده تا بر قیمت بسیاری از خودروهای تولید داخل افزوده شود.
 
بورس امروز هم مثبت شد/ادامه جنب و جوش در بازار سهام
با شروع معاملات
با شروع معاملات امروز بازار سهام عرضه در بازار سهام زیاد شد و شاخص کل نزولی شد اما در ادامه روند معاملات تقاضا به کلیت بورس بازگشت و روند بازار صعودی شد.
 
لایحه افزایش ۲۵ درصدی حقوق به مجلس رفت/چشم امید کارگران به نمایندگان است
امروز صبح
امروز دولت لایحه بودجه سال بعد را به مجلس ارائه داد و افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان و همچنین پیشنهادِ افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارگران جزو این لایحه بود.
 
افزایش ۴۰ درصدی حقوق کارگران/نتیجه تدبیر مسوولانی با حساب های میلیاردی ظلم به کارگر است
اظهارات بازرس مجمع نمایندگان کارگران و نماینده کارگری مجلس
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره مشکلات جامعه کارگری گفت: فشارهای اقتصادی از سنوات قبل و بنا به دلایلی مختلف تاکنون بر دهک‌های پایین جامعه تحمیل شده است و دستمزد نیاز به بازنگری دارد.
 
سفارش‌گیری عرضه اولیه «چخزر» چطور انجام می‌شود؟/امروز از ساعت 13 الی 17
اعلام دوره ثبت سفارش نماد
دوره ثبت سفارش نماد چخزر ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و امکان اصلاح و یا حذف سفارش نیز در این زمان اعلام شده است.
 
ناگفته های شهرک اکباتان و سازندگان آن/ راز «سازه هایی محصور در میان درختان»
با مهران فیروز بخت؛ درباره ساخت فیلم مستند با موضوع شهرک اکباتان
شهرک اکباتان نامی است که در دهه ۵۰ میان اهالی تهران مشهور شده بود. در این مکان، بلند مرتبه هایی به طور وسیع ساخته شد؛ تا جایی که ۱۵ هزار آپارتمان در این شهرک گرد هم آمدند اکباتان از نام قدیم شهر همدان که «هگمتانه» بود، گرفته شد و در پارسی کهن به معنای گردهمایی است و هم اکنون هم مکان بزرگی برای زندگی خانوارهای ایرانی شده است و داستان های مفصلی در دل خود دارد. در این باره با مهران فیروز بخت، مستندساز نام آشنا که در حال تولید فیلم مستندی درباره شهرک اکباتان است گفت و گوی کوتاهی انجام داده ایم.
 
ادامه رشد شاخص کل تا امروز
در روند معاملات بازار سرمایه صورت گرفت
شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز ۳۸۶۵۶ واحد رشد کرد.
 
کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی، همسان‌سازی و تامین مسکن می خواهند
در لایحه بودجه 1400
​ مهمترین ضعف در لوایح بودجه این دوسال البته از منظر کارگران و بازنشستگان، عدم تعهد برای پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان بین ا‌لنسلی تامین اجتماعی، دیده نشدن اعتبار برای اجرای الزامات قانون اساسی از جمله اصل ۲۹ و ۳۱ (تامین مسکن و ارائه درمان رایگان)، دیده نشدن اعتبار علیحده برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری و عدم الزام به رعایت کف حقوق بازنشستگان برای بازنشستگان کارگری و البته کم بودن بودجه اعتبارات عمرانی است.
 
« قبلی ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ صفحه ۹ از ۱۵ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ بعدی »