صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۷ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۴:۵۵
کد خبر: 10012
گزارشگر: 213
۲۵۰
۰
۰
۲
افزایش قیمت مواد بهداشتی در بازار

مواد شوینده نایاب می شود/کارخانه ها گران‌فروش می شوند یا تعطیل می کنند!

مواد شوینده نایاب می شود/کارخانه ها گران‌فروش می شوند یا تعطیل می کنند!
براساس گزارش ها واضحا دیر یا زود افزایش قیمت شوینده‌ها اتفاق می‌افتد و کارخانجات چاره‌ای جز گران‌فروشی یا تعطیلی نخواهند داشت.
به گزارش آسیانیوز، در حالی که فعالان صنفی صنایع شوینده از توافق برای افزایش قیمت این محصولات از ابتدای خرداد خبر می‌دادند، اما وزارت صمت مجوزی برای قیمت‌های جدید ارائه نداده است. از این رو گویا تولیدکنندگان به کم‌فروشی روی آورده‌اند.


 ۲۸ اردیبهشت بود که نامه‌ای با سربرگ انجمن صنایع شوینده در شبکه‌های اجتماعی دست به دست‌ شد که از توافق برای افزایش قیمت شوینده‌ها حکایت داشت.

با شروع خرداد بعضی از تولیدکننده‌ها اقدام به بالابردن قیمت شوینده‌ها کردند. برخی از شوینده‌ها نیز در بازار کمیاب شد. اقدامی که واکنش وزارت صمت را به همراه داشت. طوری‌که همان روز این وزارتخانه قیمت‌های جدید را غیرقانونی دانست و از تولیدکنندگان خواست قیمت‌ها را به حالت قبل بازگردانند.

تجارت نیوز نوشت گرچه بیشتر تولیدکنندگان ناچار به بازگرداندن قیمت‌ها شدند، اما به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها به ترفندهای جدیدی برای گران‌فروشی روی آورده‌اند.

طبق گزارش تسنیم، رسانه نزدیک به دولت، گویا پس از مخالفت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت شوینده‌ها واحدهای تولیدی به کم‌فروشی روی آورده‌اند تا از این طریق به خواسته خود که همان بالابردن قیمت‌هاست برسند.

بررسی‌های میدانی نیز نشان از کمیابی مواد شوینده در سطح خرده‌فروشی‌ها دارد. گویا تولیدکنندگان شوینده نیز راه کارخانجات ماکارونی را در پیش گرفته‌اند تا با گروکشی درنهایت موفق به افزایش قیمت شوند.

قیمت شوینده‌ها افزایش می‌یابد؟
در حالی که در همان ابتدای خرداد وزیر صمت بالابردن قیمت شوینده‌ها را اشتباه خواند، بختیار علم‌بیگی، رئیس انجمن صنایع شوینده، همچنان بر افزایش قیمت این محصولات تاکید دارد.

 او می‌گوید که پیش از این سازمان حمایت با افزایش ۲۵ تا ۴۰ درصدی قیمت مواد شوینده و آرایشی بهداشتی موافقت کرد. به نظر می‌رسد این بار نیز به روال سنوات قبل دولت قصد دارد با سیاست‌های دستوری و برخورد پلیسی با بازار برخورد کند. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که بارها این سیاست‌ها با شکست مواجه شده‌اند.

دولت در حالی با افزایش قیمت شوینده‌ها مخالف است که پیش از این قیمت مواد اولیه تولید افزایش یافت. بنابراین مشخص نیست که با افزایش هزینه‌های تولید، کارخانجات چطور باید قیمت نهایی محصول را ثابت نگه دارد؟

درنهایت دیر یا زود افزایش قیمت شوینده‌ها اتفاق می‌افتد و یا کارخانجات چاره‌ای جز گران‌فروشی یا تعطیلی نخواهند داشت. اما به نظر می‌رسد آنها فعلا برای بقا، کم‌فروشی را انتخاب کرده‌اند. شاید بهتر بود از ابتدا دولت چاره‌ای می‌اندیشید تا قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تولید افزایش نیابد./
https://www.asianews.ir/u/6sd
اخبار مرتبط
در حالی که قیمت گوشت و مرغ در بعضی فروشگاه‌های تهران به کیلویی ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان رسیده است؛ قیمت بسیار بالای میوه و صیفی برای بسیاری از خانواده‌ها سبب شده که مردم میو را دانه ای بخرند.
تاثیر گرانی بر ازدواج جوانان و علل کاهش ازدواج جوانان و به تاخیر افتادن آن چقدر به دولت و گرانی ربط دارد..؟! که در ادامه این مطلب در این رابطه بحث خواهیم کرد.
ایران به عنوان همسایه روسیه و وابسته به برخی محصولات کشاورزی تعیین‌کننده از سوی هر دو کشور روسیه و اوکراین، می‌تواند با معضل به خطر افتادن امنیت غذایی روبه‌رو شود؛ در حالی که موضوع قاچاق و خروج کالاهای اساسی از کشور نیز علاوه بر بحث خشکسالی و بحران جنگ منجر به افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور شده است.
کنترل تورم و حمایت از معیشت مردم بدون تصویب و اجرایی شدن بخش هایی از اصلاح ساختار بودجه امکانپذیر نیست.
اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی در کنفرانس مطبوعاتی هیات داوران جشنواره کن گفت: خوشحالی ام از داوری در جشنواره کن عمیق نیست و با توجه به تمام شدن طاقت مردم در اثر مشکلات اقتصادی، بسیاری از ایرانی‌ها اصلا نمی‌توانند واقعا خوشحال باشند.
تقویت و توسعه فرصت های سرمایه گذاری خارجی در شرایط حساس اقتصادی کشور، ضرورت های مهم برون رفت از بحران اقتصادی و از مولفه های تاثیر گذار رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید