صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۷ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۵:۲۳
کد خبر: 10015
گزارشگر: 213
۱۳۲۲
۰
۰
۲
بر اثر انفجار در ساختمان ۱۰ طبقه شهر جنوبی کشور

آخرین خبر از آبادان؛ تلفات متروپل از ۲۹ نفر گذشت/ادامه آوار برداری و سرنوشت نامشخص مدفون شدگان

آخرین خبر از آبادان؛ تلفات متروپل از ۲۹ نفر گذشت/ادامه آوار برداری و سرنوشت نامشخص مدفون شدگان
بر اثر انفجار در ساختمان ۱۰ طبقه متروپل که ظهر روز دوم خردادماه در آبادان، فرو ریخت؛ هنوز عملیات آواربرداری پایان نیافته و تاکنون جان باختن بیش از ۲۸ شهروند تایید شده است؛ این درحالی است که تاکنون وضعیت کاملی از مدفون شدگان نیز ارایه نشده است.

به گزارش آسیانیوز،همزمان با افزایش شمار جان‌باختگان ریزش ساختمان متروپل به ۲۸ نفر، خبرگزاری فارس، شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور به سمت معترضان در آبادان را تأیید کرد اما فرماندار این شهر گفت به سمت معترضان «تیراندازی» نشده است.

احسان عباسپور درباره تعداد جان‌باختگان ریزش ساختمان متروپل هم گفت که شمار قربانیان به ۲۸ نفر رسیده است.

او درباره شنیده شدن صدای تیراندازی در شهر آبادان در شامگاه روز جمعه و بامداد روز شنبه هم گفت: «به سمت معترضان تیراندازی نشده و فقط تجمع صورت گرفت و پایان یافت.»

این در حالی‌ست که بر اساس ویدیوهای شبکه های اجتماعی، نیروهای امنیتی شامگاه جمعه به مردم معترض حمله کرده و گاز اشک‌آور شلیک کردند. ویدیویی هم از شلیک مستقیم یک نیروی امنیتی به سمت مردم منتشر شده است. او پیش از شلیک به سمت معترضان فریاد می‌زند که «برو عقب! برو عقب! ...»

همچنین فیلم‌هایی منتشر شده که یک معترض خطاب به نیروهای امنیتی فریاد می‌زند «تیر نزن! تیر نزن!» در همین حال خبرگزاری فارس تأیید کرد که نیروهای امنیتی به سمت افرادی که قصد «ورود به محدوده برج تخریب شده متروپل» داشتند تیر هوایی و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

شامگاه جمعه همچنین هزاران نفر از مردم معترض در بوشهر، ماهشهر، شاهین‌شهر و امیدیه  تظاهرات کردند. این در حالی است که پس از گسترش اعتراضات مردم در پی ریزش ساختمان متروپل، ‌مسوولان اذعان کرده‌اند در صدور مجوز و ساخت متروپل فساد گسترده وجود داشته است.

در همین حال محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس، گفت که نظام مهندسی چندین بار از شهرداری خواسته اجرای این پروژه متوقف شود و تخلفات را به فرماندار و دادستان اطلاع داده است. او تأکید کرد که مقامات آبادان به هشدارهای نظام مهندسی توجه نکرده‌اند.

به گفته رضایی کوچی، ساختمان متروپل به صورت «مشارکت بین شهرداری و گروه عبدالباقی» در حال ساخت بوده و شهرداری خود در این پروژه «منافع» داشته است.

در همین حال علی دهقانی، رییس کل دادگستری خوزستان، گفت که تاکنون ۱۳ مقام و کارمند دولتی به دلیل تخلف در صدور مجوزهای مربوط به ساخت این ساختمان بازداشت شده‌اند.

همچنین به گفته صادق خلیلیان، استاندار خوزستان، سه شهردار آبادان، شهردار منطقه یک این شهر، تعدادی از کارکنان شهرداری و ناظر و سازنده پروژه دستگیر شده‌اند. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز گفت پنج نفر از شهرداران و تعدادی از نیروهای شهرداری در بازداشت هستند.

او همچنین گفت دادستانی نیز در این حادثه قصور داشته اما اعلام نکرد که چرا او بازداشت نشده است. پیش از این هم گزارش‌هایی درباره روابط حسین عبدالباقی با مقام‌های منطقه آزاد اروند و دیگر مقام‌های آبادان منتشر شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، مالک متروپل با «ارتباطات خاص» خود با برخی مقامات توانسته بود مجوز ساخت این ساختمان را دریافت کند و ضوابط فنی در ساخت آن رعایت نشده است.

در همین حال بر اساس یک مجموعه اسناد، موعود شمخانی، برادرزاده علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسین عبدالباقی را برای سرمایه‌گذاری به شهرداری آبادان معرفی کرده است.

مقصران متروپل به اشد مجازات خواهند رسید؟


همچنین امروز استاندار خوزستان گفت: مقصران حادثه ساختمان متروپل آبادان به اشد مجازات خواهند رسید. صادق خلیلیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دلیل تخلف در اعطای مجوز برای ساخت ساختمان متروپل و عدم رعایت ضوابط فنی با همکاری رئیس دادگستری خوزستان و دادستان، سه شهردار آبادان و شهردار منطقه یک، تعدادی از کارکنان شهرداری، ناظر و سازنده پروژه که در این تخلف دست داشتند، دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه مقصران این حادثه به اشد مجازات خواهند رسید، افزود: در ساعات اولیه در محل حادثه حضور یافتیم و نیروهای متخصص حاضر در محل حادثه از سراسر استان خوزستان و برخی نقاط کشور وارد صحنه شدند. 
مشاهده
استاندار خوزستان عنوان کرد: با توجه به ناپایداری پایه‌های ساختمان متروپل کار آواربرداری با دقت بالا انجام می‌شود زیرا بخشی از سازه فرو ریخته و بخش دیگر آن به شدت آسیب دیده است.

 وی خاطرنشان کرد: بیشتر مجروحان این حادثه به صورت سرپایی درمان شده‌اند. همچنین ساعت ۰۳:۴۳؛ وزیر کشور از افزایش تعداد جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان به ۲۸ نفر خبر داد.

احمد وحیدی در حاشیه بازدید از مخل حادثه متروپل در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در هیچ حادثه ای در کشور این میزان ماشین‌آلات متنوع و متعدد مهیا نشده است. تقریبا تمام تجهیزات لازم شامل انواع جرثقیل‌ها، بیل مکانیکی، برش پلاسمایی، کاتر و... به منظور آواربرداری به محل اعزام شده است و بیش از این تعداد، مکان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان گنجایش حضور ماشین‌آلات را ندارد.

 وی افزود: اکنون گروه‌های آتش‌نشانی و امدادی در حال جست‌وجو و شناسایی جانباختگان در محل حادثه هستند.

 وزیر کشور گفت: در حال حاضر دو پیکر دیگر از جانباختگان حادثه متروپل از زیر آوار خارج شد که برای تشخیص هویت به دانشگاه علوم پزشکی آبادان انتقال یافتند و براین اساس تعداد جانباختگان حادثه متروپل به ۲۸ نفر افزایش یافت.

توضیحی درباره منتفی شدن انفجار درجا در ساختمان متروپل

معاون ایمنی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: پس از بررسی شرایط سازه متروپل و موقعیت حساس منطقه، در نهایت با نظر مهندسین و متخصصین حوزه انفجارات، انفجار درجا در متروپل منتفی شده است و با توجه به شرایط منطقه امکان‌پذیر نیست.

عباس معظمی در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین اقدامات برای امدادرسانی و آواربرداری در محل حادثه متروپل اظهار کرد: پس از حادثه ساختمان متروپل به دستور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، تیمی متشکل از ۱۲ نفر از بهترین اساتید مهندسی ساختمان و سازه و مهندسی انفجار در کشور تشکیل و به آبادان اعزام شدند.

 به گزارش ایسنا، وی افزود: در ابتدا کارگاهی تشکیل شد و تمام تجهیزات سبک و سنگین شامل لودر، بیل مکانیکی، کامیون و نیروهای متخصص با همکاری انجمن مهندسین شهرداری، ستاد بحران استانداری و هماهنگی با وزیر کشور به کار گیری شد.

معاون ایمنی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: جلسات متعدد کارشناسی برگزار و پس از بررسی شرایط سازه متروپل و موقعیت حساس منطقه، در نهایت با نظر مهندسین و متخصصین حوزه انفجارات، انفجار درجا در متروپل منتفی شده است و با توجه به شرایط منطقه امکان‌پذیر نیست.

وی عنوان کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با همکاری قرارگاه کربلا، ارتش و سپاه خوزستان در منطقه مستقر است و تخریب چند منزل مسکونی را برای ایجاد راه دسترسی بهتر ماشین‌آلات به ساختمان متروپل آغاز کرده است.


 معظمی گفت: امید است با کار جهادی و دلسوزانه همکاران ما در سپاه خوزستان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بتوانیم هر چه سریعتر پیکر مطهر جانباختگان را از زیر آوار خارج کنیم تا شاید خانواده‌های داغدار و عزادار آبادان را بیشتر از این چشم انتظار نگذاریم.

وی افزود: ما تا آخرین لحظات در منطقه هستیم و بر حسب نیاز تجهیزات دیگری به این مجموعه اضافه می‌کنیم و طرح‌های مختلف مهندسی را برای آواربرداری ارزیابی و بررسی می‌کنیم./

https://www.asianews.ir/u/6sf
اخبار مرتبط
​ عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه شهرداری و دادستانی با تخلفات ساختمانی یزد برخورد قاطع کنند، از قوه قضائیه خواست برخورد با عاملان حادثه متروپل بسیار سنگین باشد تا جلوی اقدامات مشابه گرفته شود
همچنانکه شمار کشته شدگان قربانیان متروپل در آبادان با ادامه آوار بداری به «۱۴ نفر»؛ رسیده است برخی اخبار ضد و نقیض از جان باختن مالک ساختمان در حادثه حکایت دارند.
یک جوان کمک رسان در ساختمان متروپل ویدیویی تلخ در حین وداع با دیگران از خود منتشر کرده است.
همچنانکه گمانه زنی هایی درباره ریزش بخش‌هایی از یک ساختمان در حال احداث بزرگ به‌نام «متروپل» در آبادان گزارش شده است، اخبار از افزایش تلفات انسانی این حادثه حکایت دارند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید