صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۸:۳۳
کد خبر: 10024
گزارشگر: 213
۳۳۵
۰
۰
۴
شناسایی موارد ابتلا توسط تعدادی از پزشکان

شدت یافتن توهم ابتلا به آبله میمون/شیوع بیماری مسری در ایران+تصویر

شدت یافتن توهم ابتلا به آبله میمون/شیوع بیماری مسری در ایران+تصویر
در حالی که برخی از اخبار رسمی و غیر رسمی حکایت از آغاز شیوع بیماری آبله میمون در ایران دارند،بسیاری از افراد دچار توهم مبتلا شدن به این بیماری شده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، با بالا گرفتن تب اخبارآبله میمونی، برخی افراد هر نوع نشانه جوش و التهاب پوستی را به این بیماری مرتبط می کنند، با اطلاع از تفاوت ها ، بی دلیل نگران نخواهید شد.

این روزها که خبر آبله میمونی در سراسر جهان به یکی از ترندهای فضای مجازی تبدیل شده است،بسیاری از افراد دچار توهم مبتلا شدن به این بیماری شده‌اند. در ادامه به بررسی چند بیماری مشابه آبله میمونی می‌پردازیم که ممکن است با گرفتن یکی از این‌ها فکر کنید مبتلا به آبله میمونی هستید.

آبله مرغان
معمولا همه ما در کودکی آبله‌مرغان را تجربه کرده‌ایم اما ممکن است بیش از یک بار در زندگی خود به آبله مرغان مبتلا شوید،
بزرگ سالان می‌توانند دوباره به آن مبتلا شوند، حتی اگر در کودکی درگیر آن شده باشند. این بیماری در بزرگ سالی،به زونا معروف است( فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ) زونا می‌تواند به صورت جوش‌های چرکی ظاهر شود که معمولاً دردناک هستند. این التهاب‌ها معمولاً خارش بسیاری دارند و مراحل مشابه با آبله میمونی را پشت سر می‌گذارند که با زخم خاتمه می‌یابد.

گال
گال توسط کنه‌هایی ایجاد می‌شود که در پوست تخم می‌گذارند و باعث خارش زیاد و قرمز شدن پوست می‌شوند. جوش‌ها و التهاب‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما اغلب از بین انگشتان دست شروع می‌شود. ممکن است متوجه خطوط، ردها و همچنین نقطه‌هایی روی پوست شوید. اگرچه این بیماری جدی نیست، اما بسیار مسری است و باید درمان شود.

نیش حشرات یا ساس
اگر رختخواب یا تشکی که روی آن می‌خوابید آلوده به ساس باشد، ممکن است توسط ساس گزیده شوید. خود این حشرات کوچک هستند، بنابراین ممکن است متوجه آن‌ها نشوید.
سیفلیس یا تبخال تناسلی
سیفلیس یک عفونت باکتریایی است که معمولاً از طریق رابطه جنسی با فردی که مبتلاست، منتقل می‌شود.تبخال تناسلی ویروسی است که می تواند از طریق رابطه جنسی انتقال یابد. هر دو بیماری، می‌توانند باعث ایجاد تاول شوند. اگر فکر می‌کنید ممکن است به عفونت مقاربتی مبتلا باشید، مهم است که در سریع ترین زمان ممکن آزمایش دهید و درمان شوید.

این بیماری ها را با آبله میمونی اشتباه نگیرید!

کهیر
کهیر،واکنش پوستی به چیزی است که بدن تصور می‌کند تهدید است و به آن واکنش نشان می‌دهد. این التهاب‌های قرمز همراه با خارش و سوزش است. گاهی اوقات هیچ محرکی پیدا نمی‌شود، اما موارد محرک‌ رایج شامل خوردن برخی غذاها یا تماس با برخی گیاهان، مواد شیمیایی یا داروهاست.

زرد زخم
زرد زخم یک عفونت پوستی شایع و بسیار مسری است که به طور عمده روی نوزادان و کودکان دو تا پنج ساله تاثیر می‌گذارد اما با وجود این می‌تواند در هر سنی دیده شود. اولین علامت زرد زخم لکه‌های قرمز پوستی و خارش  پوست است. زرد زخم معمولا به صورت زخم‌های قرمز روی صورت، به ویژه در اطراف بینی و دهان کودک و در دست و پا ظاهر می‌شود.

بیماری دست، پا و دهان
بیماری دست، پا و دهان می‌تواند توسط ویروس‌های مختلف و بیشتر از همه، توسط ویروس کوکساکی ایجاد شود. این بیماری بیشتر در کودکان زیر پنج سال بروز می‌کند، اما بزرگ سالان هم به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری می‌تواند علایمی شبیه آنفلوانزا و همچنین زخم در دهان و التهاب‌های پوستی قرمز روی کف دست و کف پا ایجاد کند.

 

مولوسکوم یا زگیل آبکی

  زگیل آبکی یک عفونت پوستی با منشأ ویروسی است. ویروس ایجاد کننده‌ این بیماری مولوسکوم نامیده می‌شود و دانه‌ها و ضایعات خوش‌خیمی را روی لایه رویی پوست ایجاد می‌کند.این عفونت ویروسی رایج اغلب در کودکان دیده می‌شود و بی‌خطر است، اما می‌تواند در سراسر بدن پخش شود و باعث ایجاد لکه‌های خارش‌دار، سفت و برجسته‌ای شود که گودی کوچکی در وسط دارند. مولوسکوم از طریق تماس پوست به پوست یا با دست زدن به اشیای آلوده مانند حوله منتقل می‌شود.(خراسان)

این در حالی است که چند روز گذشته براساس اخبار رسمی و غیررسمی گفته شده است که بیماری مهلک آبله میمون وارد ایران شده است.

سمیرا پورصالح؛ پزشک در صفحه توییترش با انتشار این تصویر نوشت: «اولین نمونه مشکوک کشور که pcr ش دیروز رفته انستیتو پاستور...»

شدت یافتن توهم ابتلا به آبله میمون asianews

به نقل از همشهری آنلاین، این در حالی است که وزیر بهداشت با بیان اینکه نگرانی از بابت بیماری آبله میمون نداریم، گفت: هنوز موردی از ابتلای قطعی در ایران تشخیص داده نشده است.

بهرام عین اللهی، در حاشیه هفتاد و پنجمین مجمع بهداشت جهانی، افزود: مجمع بهداشت جهانی هنوز وارد مسئله بیماری آبله میمون نشده است اما چیزی که مسلم است؛ به خاطر ارتباط کشورها با هم و رفت و آمد مسافران، به همکارانمان آماده باش داده ایم.

وی با بیان اینکه در حال مطالعه و بررسی بیماری آبله میمون در کشور هستیم، گفت: فعلاً خیلی در کشور نگرانی از این بابت نداریم و هنوز موردی از ابتلای قطعی در ایران تشخیص داده نشده است./

 

 

 

https://www.asianews.ir/u/6sn
اخبار مرتبط
در حالی که احتمال شیوع آبله میمون در ایران دور از انتظار نیست مقام ارشد جهانی بهداشت گفت: شیوع آبله میمون ناشی از تماس جنسی است و این بیماری مانند عفونت‌های مقاربتی در حال گسترش است.
«آبله میمون» یک بیماری خود محدود شونده است که علائم آن بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد و اخیرا به خارج از آفریقا شیوع پیدا کرده است؛ این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی در صورت بروز مجدد آن از طریق مکانیسم‌های طبیعی، آزمایشگاهی یا انتشار عمدی، در حالت آماده‌باش قرار دارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید