صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۲:۴۱
کد خبر: 10153
گزارشگر: 213
۲۰۱۱
۰
۰
۲
سلول‌ها دارای سنی هستند که کمتر یا بیشتر از سن معمولی است

سن واقعی افراد «سن بیولوژیک» است؛ نه تقویمی!

سن واقعی افراد «سن بیولوژیک» است؛ نه تقویمی!
معیاری از سلامتی می‌تواند بیش‌تر یا کمتر از سن تقویمی افراد باشد؛ ایده پزشکی سن بیولوژیکی این است که سلول‌ها و اندام‌ها دارای سنی هستند که متفاوت از سن معمولی‌ است.

به گزارش آسیانیوز، برخی از دانشمندان می‌گویند سن بیولوژیکی امتیاز اعتباری برای بدن شما» ممکن است طول عمرتان را افزایش دهد.

 به نقل از وال استریت ژورنال، دانشمندان می‌گویند معیاری از سلامتی که می‌تواند بیش‌تر یا کمتر از سن تقویمی شما باشد ممکن است به تعیین کیفیت زندگی شما با افزایش سن کمک کند.

------------------------

بیشتر بخوانید

«پایداری جوانی» در زنان و افزایش سن بارداری/ زنان ۴۰ و ۵۰ ساله همانند ۲۰ ساله ها هستند!/سن شناسنامه ای بی اهمیت شد

-------------------------------------------------
ایده پشت سن بیولوژیکی این است که سلول‌ها و اندام‌های شما دارای سنی هستند که متفاوت از سن معمولی‌تان است.

بسیاری از دانشمندان تحقیقات پیری معتقدند که دانستن سن بیولوژیکی می‌تواند به شما کمک کند آلزایمر، سرطان، بیماری قلبی عروقی یا سایر بیماری‌های مرتبط با سن را به تعویق بیاندازید یا از آن جلوگیری کنید. برخی هم چنین بر این باورند که سن بیولوژیکی بهتر می‌تواند طول عمر فرد را پیش بینی کند.

دانشمندان موافق هستند که سن بیولوژیکی مهم است، اما نمی توانند که می‌تواند زندگی شما را پیش بینی کند. آنان می‌گویند هیچ روش استانداردی برای اندازه گیری سن بیولوژیکی وجود ندارد و بسیاری از ابزار‌های در حال توسعه هنوز اثبات نشده اند. در مرکز بحث این امید وجود دارد که افراد بتوانند با تغییر رفتارشان عمر خود را طولانی کنند. مجموعه‌ای از شرکت‌ها روی این موضوع شرط‌بندی می‌کنند.

«دیوید سینکلر» استاد ژنتیک و یکی از مدیران مرکز تحقیقات زیست‌شناسی پیری «پل اف گلن» در دانشکده پزشکی هاروارد از جمله پژوهشگران و کارآفرینانی است که مفهوم عصر بیولوژیکی را ترویج می‌کند. او آن را به عنوان «شبیه یک امتیاز اعتباری برای بدن شما» توصیف می‌کند.

سن بیولوژیک چگونه محاسبه می شود؟
دکتر سینکلر از نظر زمانی ۵۲ساله است، اما می‌گوید که از نظر بیولوژیکی بیش‌تر شبیه ۴۲ساله‌ها است. دکتر «سینکلر» یکی از بنیانگذاران شرکت جدیدی بوده که در حال توسعه آزمایش سن بیولوژیکی است. برخی از دانشمندان با تجزیه و تحلیل نشانگر‌های زیستی در خون یا بزاق محاسبه سن بیولوژیک را انجام می‌دهند. دانشمندان دیگر این کار را با مقایسه افراد با الگو‌های پیری گسترده‌تر انجام می‌دهند.

فعالیت‌هایی که بر سن بیولوژیکی تاثیر می‌گذارند مانند خواب، ورزش و رژیم غذایی اساسا عادات خوبی هستند که پیش‌تر درباره آن می‌دانستیم. با این وجود، از آنجایی که ژن‌های هر فرد متفاوت هستند ردیابی سن بیولوژیکی شما می‌تواند به تعیین این که کدام عادات مفیدتر هستند کمک کند.

برای یک فرد ۱۰۰۰۰ قدم در روز می‌تواند بهینه باشد در حالی که برای شخص دیگری ۶۰۰۰ قدم مفید و بهینه است. افراد هم چنین می‌توانند از طریق مدیتیشن، یوگا یا سایر روش‌های مدیریت موثر استرس، سن بیولوژیکی خود را کاهش دهند. برخی از جمله دکتر سینکلر از مکمل‌ها برای جوان‌تر کردن خود استفاده می‌کنند.

دانشمندانی که پیری را مطالعه می‌کنند امیدوارند که در نهایت افراد بتوانند به طور دقیق سن بیولوژیکی خود را اندازه گیری کنند و مراحلی را که بر آن تاثیر می‌گذارد به منظور جلوگیری از بیماری‌های مزمن و احتمالا عمر طولانی‌تری کشف کنند.

حتی در آن صورت برخی از دانشمندان نسبت به این فرایند تردید دارند. برخی گمان می‌کنند که حتی اگر سن بیولوژیکی خود را بدانید باور به این که می‌توانید از این مفهوم برای کمک به عمر طولانی‌تر استفاده کنید دشوار است.

سن بیولوژیکی یک مفهوم مفید برای توسعه دارو است
«الکس ژاوورونکوف» مدیر اجرایی Insilico Medicine که از هوش مصنوعی برای تولید دارو‌هایی که بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را هدف قرار می‌دهند استفاده می‌کند می‌گوید سن بیولوژیکی یک مفهوم مفید برای توسعه دارو است. با این وجود، او می‌گوید که بر اساس مطالعات انجام شده در مورد طول عمر در کشور‌های مختلف در سراسر جهان تردید دارد که مردم بتوانند از رفتار‌هایی برای زندگی طولانی‌تر استفاده کنند.

 او می‌گوید: «بهینه‌سازی شدید خواب، ورزش و رژیم غذایی بعید است که منجر به افزایش چشمگیر طول عمر شود». علاقه فزاینده به سن بیولوژیکی با پیشرفت در زمینه اپی ژنتیک، مطالعه نحوه تاثیر بیان ژن توسط رفتار‌ها و محیط افزایش یافته است.

دکتر «سینکلر» از سوی دانشمندان دیگر به دلیل هیاهوی ایجاد شده پیرامون نتایج برخی از یافته‌هایش مانند اثرات ضد پیری یافت شده در ترکیب «رسوراترول» مورد انتقاد قرار گرفته است انتقاداتی که او رد می‌کند. او می‌گوید که یافته‌های تحقیقاتی خود را اغراق نمی‌کند و نتایج تحقیقات در مورد رسوراترول در مجلات علمی برجسته منتشر شده‌اند.

شرکت Segterra Inc. ‘s InsideTracker یک شرکت تغذیه شخصی که توسط دانشمندانی از هاروارد، دانشگاه تافتس و موسسه فناوری ماساچوست تاسیس شده است سن بیولوژیکی را با انجام آزمایش خون و تجزیه و تحلیل نمونه‌ها برای نشانگر‌های شرایطی مانند التهاب، سلامت قلب و تجزیه و تحلیل نمونه‌ها محاسبه می‌کند. این شرکت برای افرادی که اختلال کبد یا کلیه دارند توصیه‌هایی را برای تنظیم رژیم غذایی، ورزش و مکمل‌ها ارائه می‌کند.

به نقل از وقت صبح، بسیاری از استارت آپ‌های بهداشتی دیگر آزمایش‌هایی را ارائه می‌کنند که مدعی محاسبه سن بیولوژیکی هستند که گاهی اوقات با پشتوانه علمی کمی هستند و مدعی شده‌اند که مکمل‌هایی را با هدف تقویت جوانی ساخته اند.

 پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ورزش کردن ژنی را فعال می‌کند که یک واکنش زنجیره‌ای را آغاز کرده و باعث افزایش ترشح پروتئینی می‌شود که حافظه را بهبود می‌بخشد.

دکتر رویزن می‌گوید روش‌های مدیریت استرس شما می‌تواند عملکرد بیش از ۲۵۰ ژن را خاموش یا غیر فعال سازد. دکتر رویزن می‌افزاید: «انتخاب‌های شما تاثیر بسیار عمیقی بر تند یا آهسته شدن ضربان قلب‌تان دارند»./

https://www.asianews.ir/u/6w7
اخبار مرتبط
کیم کارداشیان گفت قادر است مدفوع بخورد تا همیشه جوان بماند!
یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه مصاحبه بی‌بی‌سی با کاترین شکدم راه نقشه شیطانی را مسدود کرد، در این باره توضیحاتی را بیان کرد.
همچنانکه تماشای ویدیوی نگهبان جوان باغ وحش برای بسیاری دلخراش شده است و شیرهایی که در تابستان ۹۶ به دنیا آمدند و در آغوش این فرد جوان باغ وحش اراک جان گرفتند، در یک حادثه تلخ سبب مرگ او شدند؛ بررسی علت چنین حوداثی بیش از پیش ضروری و مهم است.
در حالی که به گفته تحقیقات پزشکی «پایداری جوانی» و «سن بارداری زنان» افزایش یافته، طبق آمار سازمان ثبت احوال نیز، میانگین سن ازدواج در کشور به نسبت ۵۰ سال گذشته حدود ۱۰ سال افزایش پیدا کرده است و این موضوع در اغلب کشورهای جهان مشاهده می شود؛ همچنانکه استاد دانشگاه تهران معتقد است در ازدواج و فرزندآوری سن زیستی و روانی مهم‌تر از سن شناسنامه‌ای است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید