صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۵:۴۳
کد خبر: 10185
گزارشگر: 213
۸۲۵
۱
۰
۲
از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی

آینده «اقتصاد ایران» از نگاه صندوق بین‌المللی پول/افت تولید ناخالصی و بیکاری

آینده «اقتصاد ایران» از نگاه صندوق بین‌المللی پول/افت تولید ناخالصی و بیکاری
براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول رشد تولید ناخالص داخلی حقیقی ایران در سال ۲۰۲۳ کم می‌شود و به دو درصد می‌رسد؛ این در حالی است که پیش‌بینی این سازمان از رشد سالانه تولید ناخالص حقیقی ایران تا سال ۲۰۲۷ هم همچنان دو درصد است.

به گزارش آسیانیوز، صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود آینده اقتصاد، تولید ناخالص، قیمت مصرف‌کننده و بیکاری را در کشورهای جهان از جمله ایران پیش‌بینی می‌کند.
--------------------------

بیشتر بخوانید

خاتمه همکاری بانک های چینی با ایران

---------------------------------------------
صندوق بین‌المللی پول، هر ساله گزارشی از پیش‌بینی خود از اقتصاد جهان در سال جاری ارائه می‌دهد. در این گزارش عوامل رکود و ضعف اقتصادها بررسی و تحلیل می‌شود. همچنین ارقام و اعداد مورد انتظار برای شاخص‌هایی همچون تولید ناخالص داخلی، قیمت‌های مصرف کننده و تورم در مورد هر کشور پیش‌بینی می‌شود. صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود در خصوص هم ایران هم مانند کشورهای دیگر پیش‌بینی‌هایی کرده است.

طبق این گزارش که در سایت صندوق بین‌المللی پول منتشر شده است، افزایش قیمت‌های مصرف کننده در سال ۲۰۲۲ به طور میانگین ۳۲٫۳ درصد است. در سال آینده میلادی افزایش قیمت‌های مصرف کننده ۲۷٫۵ درصد و در سال ۲۰۲۷، ۲۵ درصد پیش‌بینی شد.

 تولید ناخالص داخلی حقیقی ایران در سال ۲۰۲۲ به میزان سه درصد افزایش دارد و در سال ۲۰۲۳ سرعت رشد آن کم می‌شود و به دو درصد می‌رسد. پیش‌بینی این سازمان از رشد سالانه تولید ناخالص حقیقی ایران تا سال ۲۰۲۷ هم همچنان دو درصد است.

بر اساس این گزارش تولید ناخالص داخلی کشور در سال میلادی جاری ۳٫۵ درصد و در سال ۲۰۲۳ طی یک روند کاهشی دو درصد رشد می‌کند. صندوق بین‌المللی پول رشد تولید ناخالص را در سال ۲۰۲۷ تنها ۰٫۵ درصد پیش‌بینی می کند. رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ارزش تمام کالاهای تولیدی در یک سال معین است. تولید ناخالص داخلی اسمی ارزش تمام کالاها با در نظر گرفتن تغییرات قیمت است.

  تجارت نیوز نوشت در این گزارش منبع اصلی درآمد ایران از صادرات، سوخت اعلام شده است. نرخ بیکاری کشور در سال گذشته ۹٫۲ درصد بود اما پیش‌بینی از تغییرات نرخ بیکاری در سال جاری و سال آینده در گزارش صندوق بین‌المللی پول ذکر نشده است زیرا شروع و پایان سال مالی در ایران و چند کشور دیگر با سایر کشورها متفاوت است. نقطه آغاز و پایان سال مالی در ایران فروردین و اسفند است.

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از آینده کشورهای منطقه
در گزارش صندوق بین‌المللی پول نام دیگر کشورهای منطقه نیز آمده است. برای مثال در ترکیه افزایش قیمت مصرف کننده در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۰ درصد است.

این سازمان افزایش قیمت‌ها در ترکیه در سال آینده را ۳۷ درصد پیش‌بینی می‌کند. همچنین تولید ناخالص داخلی واقعی ترکیه افزایشی خواهد بود و از ۲٫۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۳ درصد در سال ۲۰۲۳ می‌رسد.

عربستان سعودی نیز به عنوان یکی از صادر کنندگان اصلی نفت در سال ۲۰۲۲، ۷٫۶ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی داشت اما این افزایش در سال آینده تنها ۳٫۶ درصد پیش‌بینی شده است./

https://www.asianews.ir/u/6x4
اخبار مرتبط
سازمان «متحد علیه ایران هسته‌ای»، از گروه‌های اصلی مخالف برجام مستقر در واشینگتن، از بانک های چینی که به دور زدن تحریم‌های آمریکا متهم هستند خواسته تا به همکاری‌های مالی خود با ایران پایان دهند.
شروع جنگ میان روسیه و اکراین و آغاز تحریم های غرب بر علیه این کشور در حوزه نفت و گاز در ماه های گذشته ، رقابتی خاموش ما بین روسیه و ایران به عنوان دو کشور تحریمی فعال در حوزه نفت و گاز شکل گرفته است.
نفتالی بنت روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد در واکنش به سخنان وزیر خارجه ایران ، اسناد محرمانه مربوط به فعالیت اتمی ایران را در گوگل درایو منتشر کرد.
براساس گزارش ها واضحا دیر یا زود افزایش قیمت شوینده‌ها اتفاق می‌افتد و کارخانجات چاره‌ای جز گران‌فروشی یا تعطیلی نخواهند داشت.
گفته شده در پی جنگ اوکراین و تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، این کشور خسارات ناشی از پیامدهای این جنگ‌ را بر بازار نیمه‌جان اقتصاد ایران آوار کرده است. ‌
کنترل تورم و حمایت از معیشت مردم بدون تصویب و اجرایی شدن بخش هایی از اصلاح ساختار بودجه امکانپذیر نیست.
اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی در کنفرانس مطبوعاتی هیات داوران جشنواره کن گفت: خوشحالی ام از داوری در جشنواره کن عمیق نیست و با توجه به تمام شدن طاقت مردم در اثر مشکلات اقتصادی، بسیاری از ایرانی‌ها اصلا نمی‌توانند واقعا خوشحال باشند.
آلنادوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ارایه برخی گزارش ها به ایران آمده است.
تقویت و توسعه فرصت های سرمایه گذاری خارجی در شرایط حساس اقتصادی کشور، ضرورت های مهم برون رفت از بحران اقتصادی و از مولفه های تاثیر گذار رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۱/۰۳/۲۰
0
0
0

والا صندوق بین المللی پول جای مردم زندگی نمی کنه که یک جوان نخبه دانشگاه صنعت شریف بخاطر پول سارق می شده


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید