صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین
نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۹:۱۲
کد خبر: 1021
گزارشگر: 49
۳۵۰
۰
۰
۰

توافق بی توافق

سوال این است آیا ‌گفتگو و توافق میان تهران و واشنگتن انجام می‌ شود یا خیر؟
سوال این است آیا ‌گفتگو و توافق میان تهران و واشنگتن انجام می‌ شود یا خیر؟
و با توجه به گفته دکتر روحانی مبنی بر اینکه دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد به معنای این است که توافق هسته‌ای موسوم به برجام در حال فروپاشی است؟
حال با گذشت بیش از یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا،و اینکه اروپا تاکنون نتوانسته است هیچ گونه نتیجه عملی  با گشایش سیستم مالی اینستکس ایجاد کند و قسمتی  از محدودیت‌های ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا را جبران کند، بنابراین تلاش اروپا و بخصوص رییس جمهور فرانسه در جهت انجام مذاکره ایران و واشنگتن به چه معناست!
آیا دولت ایران می تواند از اقدامات ترامپ که از یک سال پیش به صورت یکجانبه و علی‌رغم مخالفت‌های بین‌المللی و پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای، از برجام خارج شد و به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره توافق موردپسند آمریکا، فشارها به تهران را از طریق وضع تحریم‌های اقتصادی، لغو معافیت‌های نفتی و درج نام سپاه پاسداران در لیست سازمانهای تروریستی، افزایش داد چشم پوشی نماید!
آیا براستی افزایش رکود تورمی، نابرابری، فقر و کسری بودجه دولت و بدنبال آن نارضایتی و اعتراض عمومی افراد جامعه بدنبال ابزارهای تحریم و فشار آمریکا بر اقتصاد ایران براحتی فراموش می شود!
آیا غیر از این بوده است که دولت آمریکا در این مدت بدنبال این بوده است که با تداوم نرخ های بالای دلار از جهات مختلف، کاهش نرخ رشد و منفی شدن آن، افزایش بیکاری و فقر در جامعه، زمینه های بروز فضای اعتراضی را فراهم کند و با ایجاد فضای یاس و‌ناامیدی، فشار زیادی را در جهت افزایش تشنج در فضای داخلی و غیره ایجاد نماید!
آیا غیر از این است که بدلیل شیطنت‌هایی که آمریکا پس از خروج از برجام انجام داد بسیاری از بانک های بین المللی وارد مبادلات پولی و بانکی با ایران نشدند و سرمایه‌گذاران خارجی مردد ماندند و حتی مردم و سرمایه‌گذاران داخلی هم به دلیل فضایی که برای برجام ایجاد شده بود دست از خرید و سرمایه‌گذاری کشیدند و منتظر ماندند تا ببینند وضعیت در آینده چگونه خواهد شد. مردم در انتظار کاهش قیمت و سرمایه‌گذار در انتظار کاهش هزینه‌های تولید، فعالیت خود را به تعویق انداختند و همین تردید در مصرف‌کننده و سرمایه‌گذار سبب شد رکود اقتصادی عمیق‌تر شود.
بنابراین با توجه به مطالب گفته شده به نظر میرسد که دیداری بین رئیس جمهوری ایران و ترامپ قابل تصور نباشد و  تا زمانی که آمریکا به جمع پنج بعلاوه یک بپیوندد و برجام را اجرا کند شاید ملت ایران تروریسم اقتصادی ایجاد شده توسط ترامپ را فراموش نمایند و کفتگوی دو جانبه ای صورت گیرد.
 
شیرین نوری
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید