صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ / ۲۳:۰۳
کد خبر: 10260
گزارشگر: 213
۱۲۹
۰
۰
۳
بنا بر اعلام مدیرعامل آب و فاضلاب

آب شرب سهمیه بندی و قطع می شود

آب شرب سهمیه بندی و قطع می شود
مدیرعامل آب و فاضلاب اعلام کرد که آب شرب خانوارهای بدمصرف و پرمصرف در فصل تابستان، قطع خواهد شد.

به گزارش آسیانیوز، آب شرب مشترکان خانگی پرمصرف و بدمصرف قطع می‌شود؛ این خبری است که مدیرعامل آب و فاضلاب کشور رسانه‌ای کرد. بنا بر اعلام محمدرضا بختیاری همچنین ممکن است که برخی مناطق در روزهای گرم سال به صورت ساعتی و سهمیه‌بندی آب دریافت کنند.

----------------------

بیشتر بخوانید

نام استان های «ناامن» ایران فاش شد

------------------------------------------------

 مدیرعامل آب و فاضلاب اعلام کرد که آب شرب خانوارهای بدمصرف و پرمصرف در فصل تابستان، قطع می‌شود. گویا این اولین و آخرین راهکار برای اصلاح الگوی مصرف آب در ایران است.

طبق اعلام وزیر نیرو حدود ۲۰ درصد آب در کشور هدر می‌رود که این عدد در برخی از مناطق به ۵۰ درصد نیز می‌رسد. این امر باعث شد تا امروز شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره افزایش شدید مصرف آب در پایتخت هشدار دهد.

بر اساس این اعلام، در چند روز گذشته مصرف آب، روزانه بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار مترمکعب افزایش داشت. به نحوی که میزان مصرف آب از حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب در روز یکشنبه ۱۵ خرداد، به حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب رسید.

 این در حالی است که سال گذشته در اوج گرما مصرف آب تهران به سه میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب رسید.

حال بنابر اعلام محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آب و فاضلاب کشور در تابستان سال جاری، آب شرب مشترکان پرمصرف و یا بدمصرف، بدون پیامک اخطار قطع خواهد شد. این احتمال نیز وجود دارد که شاهد قطعی آب در برخی از مناطق در ساعاتی به خصوص باشیم.

استفاده ۹۰ درصد از آب در حوزه کشاورزی
این نخستین سالی نیست که مردم در تابستان با قطع آب و یا کمبود آب مواجه می‌شوند. با توجه به اینکه طبق آمارهای رسمی بیشتر از ۹۰ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، همچنان تاکید بر این است که با افزایش مصرف آب شرب در فصل های گرم، برای رفع کمبودها، آب مصرفی خانوارها قطع بشود.

اینکه رعایت الگوی صحیح مصرف آب در خانواده‌ها امری واجب است بر کسی پوشیده نیست. اما این سوال نیز در کنار این موضوع مطرح می‌شود که آیا قطع آب شرب خانوارهایی که الگوی صحیح مصرف را رعایت نمی‌کنند، می‌تواند جریمه خوب و راه حل مناسبی برای جبران کمبود آب باشد؟

قطع آب شرب در فصول گرم
شاید بهتر باشد در ابتدا نقش دولت و وزارت نیرو در کنترل و حفظ منابع آبی و جلوگیری از ایجاد کمبود آب به درستی روشن شود. آیا تنها راه حل، قطع آب در فصول گرم است که به ناچار مصرف آب در آن ها بالا می رود؟

تجارت نیوز نوشت تجربه کشورهای پیشرفته در این زمینه ثابت کرد که در صورت بهینه سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی و مدرن کردن روش های آبیاری، تا حدود زیادی می‌توان از بحران کم آبی جلوگیری کند.

با توجه به اینکه طبق هشدار بنیاد توسعه پایدار سازمان ملل متحد، طی سی سال آینده، بحران کم آبی در جهان به صورت معضل جدی خواهد شد، قطعا ایران نیز برای مقابله با این مشکل نمی‌تواند تنها به صرفه‌جویی آب مصرفی منازل شهری اکتفا کند.

به‌کارگیری راه‌حل آسان به جای رفع معضل اصلی
برخی از کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که صرفه جویی در آب شهری یکی از ساده ترین راه حل‌ها است اما نمی‌توان با تهدید به قطع آب مشترکان، به مقابله با بحران آب پرداخت. با قطع چند ساعته آب شرب، تنها می‌توان بخش کوچکی از هدر رفت آب را تحت کنترل درآوردو باید مدیریت مصرف آب در همه زمینه‌ها اعمال شود تا معضل کمبود آب در کشور رفع گردد. البته که مشکل زیرساختی نیز در کشور داریم.

میزان مصرف آب در حوزه کشاورزی در جهان چیزی حدود ۷۰ درصد است که این رقم در کشورهای کم آبی مانند مصر و سوریه ۵۳ و ۴۵ درصد می رسد./

اخبار مرتبط
طبق تعریف کمیته امنیت غذایی جهانی سازمان ملل، امنیت غذایی به این معنا تعریف می‌شود که همه مردم در همه زمان‌ها دسترسی فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی به غذای کافی، ایمن و مغذی داشته باشند که ترجیحات غذایی و نیازهای غذایی آن­ها را برای یک زندگی فعال و سالم برآورده کند.
یزد - مدیر امور آبفا شهرستان تفت ازاولویت قرارگرفتن تامین آب روستای نصر آباد خبرداد
هر چند که آب در هاون کوبیدن است، ولی باید بگوییم که این روزها شوربختانه خبرها نشان از ویرانی تکه‌ای دیگر از پیکرِ این کهن‌بوم دارد؛ مثلا باید بگوییم که به داد اصفهان برسید؛ فرونشست تاریخِ اصفهان را می‌بلعد؛ کاش به داد برسید، به داد وطن، به داد مردمی که نان ندارند و میراثی که جان ندارد!
گرد و غبار و ریزگردها که در هفته‌های اخیر از غرب وارد کشور شده شماری از مردم را راهی بیمارستان‌ها کرد؛ این در حالی است که طوفان‌های شن و گرد و غبار نه تنها تأثیری مخرب بر سلامتی انسان دارند که محیط زیست، بخش کشاورزی و به طور کلی زیرساخت‌ها را با مشکلی شدید مواجه می‌کنند.
در حالی که برخی مسوولان و از جمله مشاور رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس علت اصلی پیدایش پدیده گرد و خاک را منشا داخلی و یا وزارت نیرو دانسته است، برخی کارشناسان این گونه گفته ها را به دلایلی اغراق‌آمیز تلقی می‌کنند.
در حالی که به اعتقاد کارشناسان حوزه بحران‌های طبیعی، رانش زمینی که در جاده چالوس رخ داده است و تردد در آن احتمال تلفات انسانی دارد، هشدارهای آن از سال ۹۶ داده شد و بار ترافیکی ایجاد شده آن را رقم زده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید