صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۶:۳۹
کد خبر: 10326
گزارشگر: 213
۲۳۹
۰
۱
۳
دلایل استعفای حجت‌الله عبدالملکی

چرا وزیر «پر وعده و وعید» دولت رئیسی برکنار شد؟

چرا وزیر «پر وعده و وعید» دولت رئیسی برکنار شد؟
حجت‌الله عبدالملکی، وزیر پرحاشیه تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، که وعده های بسیاری برای بهبود شرایط کار و معیشت داده بود، روز سه‌شنبه، ۲۴ خردادماه، از جایگاه خود استعفا کرد.

به گزارش آسیانیوز، گفته شده رئیسی با پذیرش استعفای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولتش را از خطر استیضاح نجات داد. حجت‌الله عبدالملکی اکنون با حکم تشریفاتی «مشاور دولت» به حاشیه رانده می‌شود.

---------------------------

بیشتر بخوانید

تجمع سراسری بازنشستگان تهران مقابل اداره برق تهرانپارس

------------------------------------------------

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر پرحاشیه تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه، ۲۴ خردادماه، از جایگاه خود استعفا کرد.

عبدالملکی در نامه‌ استعفای خود خطاب به ابراهیم رئیسی، تاکید کرد که همچنان «سرباز انقلاب و دولت» خواهد ماند.

اندکی پس از انتشار این خبر، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، از موافقت رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران با استعفای وزیر کار خبر داد و گفت محمدهادی زاهدی‌وفا به‌عنوان سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به کار می‌شود.

حجت‌الله عبدالملکی که اکنون با حکم تشریفاتی «مشاور دولت» به حاشیه رانده می‌شود، یکی از حاشیه‌سازترین وزرای دولت رئیسی بود. زمزمه‌های برکناری یا استیضاح او که از ماه‌ها پیش شروع شد، در روزهای گذشته به اوج رسیده بود. ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان، فروردین ۱۴۰۱ گفته بود که درخواست استیضاح وزرای کار، بهداشت و صمت به هیئت‌رئیسه مجلس تحویل داده شده است، اما اعلام وصول نمی‌شود.

استیضاح وزرا که نماینده بی‌چون‌وچرای هستند، می‌توانست دولت رئیسی و جمهوری اسلامی ایران را با چالشی جدید مواجه کند؛ بنابراین نهادهای امنیتی طرح استعفا و برکناری وزیر پرحاشیه را پیشنهاد کردند؛ موضوعی که وب‌سایت صراط‌‌نیوز، نیز تایید کرد و در گزارشی که روز یکشنبه، ۲۲ خرداد، منتشر شد، نوشت: «رئیس‌ جمهوری پس از مشورت با نهادهای امنیتی به این نتیجه رسید که اولین تغییر در کابینه نه با استیضاح بلکه با برکناری رقم بخورد.»

حجت‌الله عبدالملکی که از او به‌عنوان جوان‌ترین وزیر کابینه رئیسی نام می‌بردند، فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق و از شخصیت‌های نزدیک به جبهه پایداری است. او در سال ۱۳۹۹ با حکم رهبر انقلاب عضو هیئت‌امنای کمیته امداد امام خمینی شد و در شهریور ۱۴۰۰، مجلس شورای اسلامی با ۱۹۱ رای موافق، قرار گرفتن او در جایگاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تایید کرد.

عبدالملکی در نخستین روزهای شروع به کارش در این وزارتخانه، وعده داد که مدیرانش را با رویکرد «شایسته‌گزینی» انتخاب می‌کند؛ اما حدود هفت ماه پس از این وعده، سید ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان، در ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس، به‌شدت از عملکرد عبدالملکی انتقاد کرد و گفت: «در سازمان تامین اجتماعی، دو هزار و ۱۰۰ نفر از مدیران بالاجبار بازنشسته شدند تا جا برای رفقای وزیر باز شود.» او افزود: «وضعیت وزارت کار به‌حدی اورژانسی است که اگر تا فردا این روند متوقف نشود، به‌تنهایی برای زمین زدن دولت کافی است.» با این حال، حجت‌الله عبدالملکی که برای پاسخ به سوال این نماینده در مجلس حاضر شده بود، مدعی شد که وزارتخانه را از «افراد ناصالح و ناکارآمد» پاکسازی کرده است.

  عبدالملکی، صبح سه‌شنبه، هفتم دی‌ماه، نیز وقتی به مجلس رفت تا به سوال سید سلمان ذاکر، نماینده ارومیه، درباره «بی‌عدالتی در توزیع اشتغال در استان‌های برخوردار و کم‌برخوردار» توضیح دهد، به صراحت گفت: «وزارت رفاه مخاطب اصلی اشتغال در کشور نیست؛ بلکه وزارتخانه‌های دیگری مانند صمت، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، محیط‌ زیست و گردشگری هم مخاطب این موضوع‌اند.» او همچنین مدعی شد که وزارت کار مسئولیت اشتغال‌زایی در جمهوری اسلامی ایران را بر عهده ندارد و مسئولیتش ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های دیگر است.

از وعده یک میلیون شغل تا بی‌اعتنایی به وضعیت بازنشستگان

حجت‌الله عبدالملکی به وزیر وعده‌هایی که بیشتر به رویا شباهت دارند، معروف بود. سخنان او بارها با انتقاد شدید کارشناسان اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو شد و بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی وعده‌های او را دستمایه طنز کردند. او در نخستین روزهای شروع به کار، وعده ایجاد یک میلیون شغل پایدار را در سال را مطرح کرد و در اردیبهشت ۱۴۰۱ نیز گفت: «تا آخر امسال، فقر را با تعاریف جهانی به طور کامل حذف خواهیم کرد.»

افزایش دستمزدها و مهار تورم نیز از جمله وعده‌های او در ماه‌های نخست شروع به کارش بود؛ وعده‌هایی که با شروع سال ۱۴۰۱، کاملا فراموش شدند و عبدالملکی در پاسخ به اعتراض‌های معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی، آب پاکی را روی دست آنان ریخت و گفت: «وقت نداشتیم افزایش حقوق بازنشستگان را بررسی کنیم.»

اخراج کارکنان معترض وزارت کار

عملکرد وزیر منتخب رئیسی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتراض شدید کارکنان این وزارتخانه را نیز در پی داشت؛ روز ۳۰ فروردین، شماری از کارکنان این وزارتخانه با برگزاری تجمعی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند اما بنا به گزارش سایت‌ خبری رویداد ۲۴، اداره حراست این وزارتخانه برای برخی از افرادی که در تجمع حضور داشتند، پرونده تشکیل داد و برخی دیگر را نیز اخراج کرد.

وعده دلار چهار هزار تومانی

در روزهای اخیر، هم‌زمان با افزایش بی‌سابقه قیمت دلار، ویدیوهایی از سخنان حجت‌الله عبدالملکی مربوط به سال‌های ۱۳۹۷ و قبل از آن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. وزیر منتخب رئیسی در این سخنان ادعا می‌کند که اقتصاد ایران را نمی‌توان «با چهار تا تحریم نفتی و بانکی» به چالش کشید. او همچنین مدعی می‌شود افزایش قیمت دلار به تحریم‌ها ربطی ندارد و هیچ کشوری با سرمایه خارجی توسعه پیدا نکرده است.

برکناری شبیه به استعفا

این وزیر پرحاشیه اکنون با تصمیم رئیس‌جمهوری و نهادهای امنیتی از سمت خود استعفا کرد تا خطر استیضاح دولت رئیسی را تهدید نکند. موافقت رئیسی با استعفای او و انتخاب سرپرست جدید وزارتخانه در کمتر از چند ساعت این موضوع را اثبات می‌کند که در واقع برکناری وزیر کار به نام استعفا رقم خورد. حالا برخی رسانه‌های داخلی ایران از افرادی مثل حمیدرضا حاجی‌بابایی و مهرداد پذرپاش به عنوان گزینه‌های جایگزین نام می‌برند.

حمیدرضا حاجی بابایی نماینده کنونی مجلس و وزیر آموزش‌وپرورش در دولت محمود احمدی‌نژاد بود. مهرداد بذرپاش هم رئیس کنونی دیوان محاسبات کشور است که مدیرعاملی ساپیا و ریاست سازمان ملی جوانان را در کارنامه مدیریتی خود دارد؛ اما او نیز از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد بود./

اخبار مرتبط
هم‌زمان با تجمع بازنشستگان در شهرهای ایران، جمعی از شهروندان تهرانی مقابل اداره برق تهرانپارس تجمع کرده و شعارهایی از جمله «آب، برق، زندگی، حق مسلم ماست» سر دادند.
حقوق معوقه بازنشستگان تا چند روز دیگر واریز می شود؛ این در حالی است که 24 میلیون بازنشسته، بازمانده و از کار افتاده تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی و اعضای خانواده آنها منتظر عملی شدن وعده‌ای بودند که سررسید آن اردیبهشت ماه بود و در نهایت فریاد اعتراض سراسری آنان در همه شهرهای کشور طنین انداز شد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از آغاز واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان از ۲۵ و ۲۶ خرداد خبر داد و گفت: معوقات فروردین و اردیبهشت هم طی دو ماه بعدی تسویه خواهد شد؛ این در حالی است که امروز و روز گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی با برگزاری تجمع‌های سراسری در کشور به مصوبه هیات وزیران درباره مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر اعتراض کردند.
بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف کشور با برگزاری تجمع‌های گسترده هم‌زمان به مصوبه هیات وزیران درباره افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر اعتراض کردند و شعار سر دادند.
سخنگوی دولت گفت: مردم بابت ثبت نام جدید یارانه‌ها نگران نباشند؛ چرا که به زودی آغاز می‌شود و دولت می داند چه کسانی یارانه دریافت نکرده اند.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که طبق توضیح رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها، سایت سازمان هدفمندی یارانه ها تا آخر هفته جاری یا اویل هفته آینده برای ثبت نام افراد جامانده از دریافت یارانه راه اندازی شده است.
حجت اله عبدالملکی،وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی خبر داد: معیار دهک‌بندی خانواده‌ها برای یارانه کمک‌معیشتی مجموعه‌ای از متغیرهای اقتصادی و مالی همچون خودرو، گردش مالی و سودهای بانکی است.
وزیر امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به‌ زودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها کار خود را دوباره شروع می‌کند و همه به‌هر دلیلی که یارانه نمی‌گیرند، می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید