یکشنبه / ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۷:۱۵
کد خبر: 1037
گزارشگر: 2
۳۴۲
۰
۱
۰
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا خبر داد:

سرمایه گذاری 30 میلیارد یورویی!

مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا اظهار داشت: خرید یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت ایران در واقع حداقل اقدام برای تامین نیازهای فوری ایران است و هر میزان کمتر از آن انگیزه ایران برای ماندن در توافقات را کاهش می‌دهد و هر کاهشی در این میزان را اروپا باید جبران کرد.

حمایت اتحادیه اروپا نباید تنها محدود به همدردی کردن و سر تکان دادن شود چون مردم ایران زیر فشارهای اقتصادی تورم و بیکاری هستند و زمان آن رسیده است که اروپا اقدام عملی از خود نشان دهد.
وی در مورد دلایل تلاش فرانسه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا و نیز ارائه مشوق‌های جدید اقتصادی برای ایران گفت: این موضوع سه دلیل اصلی می‌تواند داشته باشد؛ نخست آنکه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یک فرصت تاریخی برای فرانسه است چون پیش از این تصمیم‌های کلیدی اتحادیه توسط پاریس، لندن و برلین اتخاذ می‌شد که معمولا در مواضع اقتصادی هم لندن با برلین همسویی داشت. از همین روی غیبت لندن در این میان، این فرصت را فراهم می‌کند تا پاریس بتواند جایگاه خود را ارتقاء دهد. البته پیش از ناپلئون و از زمان لویی چهاردهم فرانسه در آرزوی این بود تا مجموعه اروپا را زیر نفوذ فرهنگی خود داشته باشد.
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما از جزئیات محتویات بسته جدید آگاهی دارید؟ گفت: البته این موضوع در حال ارزیابی است اما در چند مورد اصولی مانند میزان اعتبار و خط اعتباری که از چه کانال‌هایی گشایش، اعمال و در دسترس باشد و نیز تیم نظارت بر شفافیت این خط اعتباری توافق شده است. اگر این پروژه از نظر شفافیت و دادوستدها مشکلی نداشته باشد، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری سه کشور بعلاوه اتریش جهت بازگشت بنگاه‌های تجاری و صنعتی اروپا به ایران بین ۲۸ تا ۳۰ میلیارد یورو باشد. البته پیش از این نیز پیش‌بینی شده بود تا بین ۳۵ تا ۴۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری شود که اقدامات غیرسازنده از درون اتحادیه اروپا و سپس آمدن آقای ترامپ باعث عدم تحقق آن شد.
تقویت یورو با گسترش اینستکس در میان غیر اروپایی ها
وی در پاسخ به این پرسش که چقدر احتمال دارد که کشورهای دیگر به اینستکس اضافه شوند، گفت: پس از تایید نسخه نهایی اینستکس، پیش‌بینی بنده این است که در مرحله نخست اتریش و ایتالیا و سپس سایر کشور‌ها به آن بپیوندند و از آن استفاده کنند. البته این به نفع خود آمریکا نیز است چون اقدامات آمریکا علیه ایران در اروپا بسیار پرهزینه است و همسویی با اینستکس شفاف است، این هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و هم نیاز ایران به اقدامات پرسش‌برانگیز به زعم آمریکا را اندک می‌کند و این به نوعی بازی برد-برد خواهد بود. همچنین بزرگ شدن اینستکس مهم و مثبت است چون با کارکرد مناسب آن کشورهای غیراروپایی مثلا ترکیه، مالزی یا هند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند و باید توجه داشت که وقتی این توافق کارکرد مطلوبی داشته باشد، فساد را هم کاهش خواهد داد و تصور بنده این است که گسترش اینستکس در میان غیراروپایی‌ها باعث تقویت یورو به عنوان ارز موازی دلار شده که در راستای امنیت تجارت جهان است.
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که فشارهای اقتصادی که برای ایران اعمال می‌شود، باعث کاهش انگیزه این کشور در پایبندی به توافقات شده است، بنابراین بزرگتر شدن و نیز انعطاف‌پذیری اینستکس می‌تواند برای ایران بسیار مثبت باشد. اما این اقدام می‌تواند خزانه‌داری آمریکا را با چالش روبه‌رو کند چون خزانه‌داری تاکید دارد که اینستکس برای خریدهای نقدی است و به ورود نفت در آن اعتراض دارد و از این زاویه ماندگاری برخی تحریم‌ها را توجیه می‌کند. همچنین مشکلی که در هفته‌های آتی به نظر دیده خواهد شد این است که اگر اجازه ورود پول نفت به اینستکس داده شود، در واقع خود آمریکا تاثیر تحریم‌ها را کمرنگ کرده است.
عمادی در مورد امکان ورود یک نهاد مالی سوئیسی در گام بعدی اینستکس گفت: این پیشنهاد به این دلیل مطرح شده است که سوئیسی‌ها بخوبی توانسته‌اند با استقلال بانکی خود موجب افزایش اعتماد بانکی شدند و در مسئله اینستکس و مسائل مربوط به پولشویی یک بازوی اجرایی قابل اعتماد در کنار ابزارهای نظارتی باشد. اما اجازه دهید در این مورد به این میزان بسنده کنیم.

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید