صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۳:۱۴
کد خبر: 10389
گزارشگر: 213
۸۹۶
۰
۰
۲
ادعای روزنامه نیویورک تایمز

سایت نطنز و تونل‌های زیرزمینی جدید!

سایت نطنز و تونل‌های زیرزمینی جدید!
روزنامه نیویورک تایمز روز از ساخت تونل‌های جدیدِ وسیع و زیرزمینی در سایت هسته‌ای نطنز خبر داده، اما نوشت که مقامات آمریکا و اسرائیل در مورد اهداف ایران از این اقدام اختلاف نظر دارند.

به گزارش آسیانیوز، در سال ۲۰۰۷ هم عکس‌هایی ماهواره‌ای از ساخت تونل زیرزمینی در نطنز منتشر شده بود.

-------------------

بیشتر بخوانید

قطعنامه شورای حکام علیه ایران تصویب شد+جزییات

---------------------------------------------------------------

روزنامه نیویورک تایمز روز پنج‌شنبه، ۲۶ خرداد، از ساخت تونل‌های جدیدِ وسیع و زیرزمینی در سایت هسته‌ای نطنز خبر داده، اما نوشت که مقامات آمریکا و اسرائیل در مورد اهداف ایران از این اقدام اختلاف نظر دارند.

بر اساس این گزارش، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در یک ‌سال اخیر برنامه‌های ایران در حفاری شبکه‌ای از تونل‌های بزرگ در بخش جنوبی سایت نطنز را رصد کرده‌اند.

به نوشته نیویورک تایمز ارزیابی می‌شود که با تکمیل این رشته تونل‌ها، ایران سایت اصلی غنی‌سازی اورانیوم خود را به دل زمین در اعماق کوه منتقل کند تا از اصابت احتمالی بمب‌های سنگرشکن و حملات سایبری در امان باشد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، ماه گذشته در یک سخنرانی مدعی وجود این تونل‌ها شد.

به گفته گانتز در این سخنرانی، ایران به کار ساخت و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در اعماق زمین ادامه داده و «در حال حاضر در تلاش برای تکمیل تولید و نصب یک‌هزار سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر ۶ از جمله در تاسیسات زیرزمینی در نزدیکی نطنز است».

 سایت نطنز در سال‌های اخیر هدف یک رشته انفجار و خرابکاری‌های منتسب به اسرائیل بوده است. سالن‌های سانتریفیوژهای سایت نطنز ابتدا در تیر سال ۱۳۹۹ منفجر شد. یک سال بعد، انفجار دیگری در این سایت رخ داد.

یوسی کوهن، رئیس وقت موساد، به طور تلویحی مسئولیت اسرائیل در انفجار تیر ۹۹ را تایید و جزئیاتی نیز درباره شکل انجام این خرابکاری و سال‌ها رصد آن از سوی اسرائیل ارائه کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، که خود در انفجار دوم سایت زخمی شد، گفته بود که این رویداد ممکن است روند غنی‌سازی اورانیوم را مدتی آهسته کند.

اما اقدامات ایران در چارچوب کاهش تعهدات هسته‌ای، به عنوان مقابله به مثل در پی خروج آمریکا از برجام و در واکنش به «ناکارآمدی کشورهای اروپایی در برقراری سازوکار مالی اینستکس»، تهران را در مسیر سریع احیای توانمندی غنی‌سازی اورانیوم قرار داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اسرائیل ادعا کرده اند که ایران دیگر به مقطعی ارتقا یافته که تمامی مواد لازم برای داشتن بمب هسته‌ای، در صورت اراده سیاسی برای ساخت آن، را در اختیار دارد.

تصاویر ماهواره‌ای که آذر ۹۹ از سایت نطنز منتشر شد، این احتمال را عنوان کرد که ایران حفر تونل‌هایی در اطراف سایت را برای زیرزمینی کردن پروژه خود آغاز کرده است. برخی مقامات ایران به صراحت نیز به چنین هدفی اشاره کرده‌اند.

مقامات اسرائیل به نیویورک‌ تایمز گفتند که ساخت سایت جدید نطنز همزمان با مرگ محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد هسته‌ای و معاون وزیر دفاع ایران، آغاز شده است.

حال مقامات اسرائیلی، که نام‌شان برده نشده، به نیویورک تایمز گفته‌اند که سالن جدید در نطنز، بسیار وسیع و با مقاومت بالا ساخته شده است.

با این حال، مقامات آمریکا به نیویورک تایمز گفتند که حرف اسرائیل را در مورد تجهیزات جدید نطنز رد نمی‌کنند اما قطعیتی در مورد آن وجود ندارد. مقامات آمریکایی که این روزنامه با آن‌ها گفت‌وگو کرده، تصریح کرده‌اند که در هر حال، تصمیم ایران در زیرزمینی کردن سایت نطنز، واشینگتن را نگران نمی‌کند به‌ویژه آن‌که هنوز به سال‌ها وقت تا تکمیل این تونل‌ها نیاز هست.

این منابع افزودند که تقابل با این هدف ایران نیز هنوز سال‌های زیادی به کار نیاز دارد؛ چه از راه مذاکرات و چه از راه زور، و در صورت احیای برجام، چنین تقابلی تا سال ۲۰۳۰ به تعویق خواهد افتاد.

مقامات آمریکایی استدلال کرده‌اند که زیرزمینی شدن پروژه غنی‌سازی اورانیوم ایران نقشی در سرعت برنامه هسته‌ای تهران ندارد و جمهوری اسلامی ایران پیشاپیش به توانمندی زیادی دست یافته است.

 در این میان، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۶ خرداد، گفت که ایران کماکان به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «ادامه داده» اما افزود که آژانس با توسل به «مدارک ادعایی اسرائیل، به ایران اتهام زده است».

ایران از سفر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به اسرائیل، که بنا به دعوت نفتالی بنت، نخست ‌وزیر اسرائیل، انجام شده بود، ابراز ناخرسندی عمیق کرده و گفته است که  گروسی خود را در معرض «بازی سیاسی» اسرائیل علیه ایران قرار داده است. بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، مدعی شد که نفتالی بنت «اسنادی» را درباره ایران به  گروسی داد.

چند روز پس از سفر رافائل گروسی به اسرائیل، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با تصویب قطعنامه‌ای از عدم همکاری ایران در پاسخ‌گویی به پرسش‌های آژانس در مورد یافتن ذرات اورانیوم در سه مکان در ایران، ابراز ناخشنودی کرد.

ایران به تازگی گفته که شاید انتقال این ذرات به سه مکان مورد مناقشه ایران با آژانس، کار اسرائیل بوده است.

نیویورک تایمز در روزهای گذشته نوشته بود که ایران اسرائیل را عامل مسموم کردن و کشتن کامران آقامولایی و ایوب انتظاری می‌داند. این ‌دو جوان نخبه علمی ایرانی، به فاصله چند روز از یکدیگر، در اثر «مسمومیت» جان باختند.

در چارچوب رشته اقدامات منتسب به اسرائیل در برنامه‌ای که نخست وزیر اسرائیل آن را «زدن سر اختاپوس» با «هزار دشنه» ادعا کرده، و در آستانه سفر ماه آینده جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به اسرائیل، دولت اسرائیل کماکان برنامه اتمی ایران و راهکارهای مقابله با آن را در صدر دستور روز خود در ارتباط با آمریکا و کشورهای متحد در منطقه قرار داده است./

https://www.asianews.ir/u/72l
اخبار مرتبط
در حالی که تد کروز، سناتور جمهوری خواه دولت بایدن را متهم کرد که طرحی در قبال این مذاکرات ندارد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است ماه آینده به عربستان سعودی و اسرائیل سفر کند تا در مورد موضوعات ایران و قیمت جهانی انرژی گفت‌وگو کند.
کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه قطعنامه شورای حکام می تواند زمینه ای برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت باشد گفت: همین موضوع می تواند بهانه برای مکانیسم ماشه باشد و روسیه و چین کاری نمی توانند بکنند.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، ادعا کرد که ایران به‌طرز «خطرناکی» به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شده است و اگر غرب مقابلش نایستد، به‌زودی به بمب اتم می‌رسد؛ این در حالی است که منابعی آگاه در دولت بریتانیا مدعی شده اند که غرب دارد به جایی می‌رسد که دیگر به ادعای صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای‌ ایران باور ندارد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک کنفرانس خبری قطع دوربین‌های نظارتی این آژانس را تایید کرد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی عصر چهارشنبه ۱۸ خرداد با اکثریت آراء قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رساند که در آن از عدم همکاری تهران با این نهاد انتقاد شده است.
رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۶ ژوئن در کنفرانسی مطبوعاتی در وین گفت ایران تنها چند هفته تا دسترسی به مواد لازم برای ساخت سلاح اتمی فاصله دارد.
برخی رسانه‌ از مرگ یک «کارشناس هسته‌ای شاغل در سایت نطنز» خبر دادند و بنا بر ادعای برخی گزارش ها دکتر کامران ملاپور، دانشمند جوانی که در سایت هسته‌ای نطنز کار می‌کرد، به طرز مشکوک جان باخته است.
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در گفت و گو با یک رسانه مدعی شد: ما به دنیا گفته‌ایم که دیگر تحمل‌مان درباره ایران به‌سر رسیده است.
مقام نظامی سابق ایالات متحده روایتی از کشمکش‌ها برای جنگ با ایران بعد از سرنگونی پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید