صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۱:۱۲
کد خبر: 10398
گزارشگر: 213
۸۸
۰
۰
۲
دارک وب و حریم شخصی کاربران

حضور خلافکاران در زندگی مردم

حضور خلافکاران در زندگی مردم
در دارک وب حریم شخصی کاربران کاملا رعایت می‌شود و اگر کاربری بخواهد به طور ناشناس در آن قدم بگذارد مانع بزرگی پیش‌رو نخواهد داشت؛ به همین دلیل، این شبکه محبوبیت ویژه‌ای در بین خلافکاران دارد.

به گزارش آسیانیوز، دارک وب بخشی از شبکه اینترنت محسوب‌ می‌شود که ردیابی افراد تقریبا در آن غیرممکن است و به همین دلیل به شدت در میان خلافکاران محبوبیت دارد.

آمارها بیانگر آن است که اینترنتی که بیشتر کاربران با آن آشنا هستند، تنها ۴ درصد فضای وب را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر ۹۶ درصد فضای وب در اختیار وب عمیق (deep web) و دارک‌ وب(Dark web) است. دسترسی به این شبکه، با اینترنت عادی (Surface Web) فرق دارد.

به طورعامیانه، هرآنچه که موتورهای جستجویی مثل گوگل نتوانند آن را پیدا کنند به عنوان دیپ‌وب شناخته می‌شود. بخش کوچکی از دیپ‌وب به عنوان دارک وب شناخته می‌شود که در آن شناسایی کاربران تقریبا غیرممکن است.

در دارک وب حریم شخصی کاربران کاملا رعایت می‌شود و اگر کاربری بخواهد به طور ناشناس در آن قدم بگذارد مانع بزرگی پیش‌رو نخواهد داشت.

 به همین دلیل، این شبکه محبوبیت ویژه‌ای در بین خلافکاران دارد. این محبوبیت در همه جای دنیا در حال افزایش است.

قسمت بزرگی از این بخش، شامل محتوای مجرمانه می‌شود. در آن از آموزش هک تا فروش اسلحه و مواد مخدر و هرآنچه که فکرش را کنید، در دسترس اسن. اما در دارک وب چه می‌گذرد و چگونه می‌توان به این محیط وارد شد؟

دارک وب کجاست؟
مهرشاد تبار، کارشناس شبکه درپاسخ به این پرسش به تجارت‌نیوز گفت: دارک وب محیط کاملا متفاوتی با اینترنتی که کاربران عادی می‌شناسند، دارد. اگر کاربران آشنایی با آن نداشته باشد، مورد سواستفاده قرار می‌گیرند.

او توضیح داد: هکرهای زیادی در این دنیا فعالیت دارند و ممکن است کاربران را به روش‌های مختلف و مبتکرانه فریب دهند. البته محتوای هراسناک‌تری هم در این بخش یافت می‌شود. اگر کاربران کم ‌سن‌وسال به آن وارد شوند بدون شک از نظر روحی دچار آشفتگی خواهند شد و این حداقل اتفاقی است که برای آن‌ها می‌افتد.

 او ادامه داد: البته ورود به محیط دارک وب و استفاده از آن چندان ساده نیست. در واقع، دسترسی به محتوای آن با اینترنتی که ما روزانه با آن سرو‌کار داریم کاملا متفاوت است.

تبار اضافه کرد: برای ورود به این فضا باید از یکسری مرورگرهای مخصوص استفاده کرد. همچنین برای جستجو به موتورهای جستجوی مخصوص نیاز است.

چرا دارک وب فیلتر نمی‌شود؟
این کارشناس شبکه گفت: این شبکه توسط دولت‌ها و غول‌های فناوری اداره نمی‌شود. به همین دلیل نمی‌توان آن را فیلتر یا دسترسی به آن را برای کاربران مسدود کرد.

وی ادامه داد: تا به حال در جهان هیچ دولتی نتوانسته دسترسی به دارک وب را مسدود یا حتی محدود کند. همانطور که گفتیم، فعالیت در این محیط کاملا به طور ناشناس اتفاق می‌افتد. اگر خرابکاران یا کاربران به طور عمد یا سهو هویت خود را فاش نکنند، ردیابی آن‌ها تقریبا غیرممکن است.

او اظهار کرد: با ابداع ارزهای دیجیتال، خرید و فروش در آن به راحتی اتفاق می‌افتد، بدون آنکه بانک و پلیس بتواند افراد را ردیابی کند.

فیلترینگ؛ مسبب افزایش استفاده از دارک‌وب در ایران
تبار درباره وضعیت استفاده از دارک‌ وب در ایران نیز گفت: مرورگرهای مخصوص دارک وب همگی به روش‌های دور زدن فیلترینگ مجهز هستند. به همین دلیل اگر کاربری قصد استفاده از دارک‌وب را نداشته باشد، می‌تواند با دانلود این مرورگرها از سد فیلترینگ بگذرد.

وی ادامه داد: بسیاری از کاربران جوان‌تر با دانلود این مرورگرها در ابتدا قصدی برای ورود به دارک وب ندارند. هدف آن‌ها تنها عبور از سایت‌های فیلتر شده است؛ اما کم کم با این محیط آشنا و به آن ورود پیدا می‌کنند.

این کارشناس گفت: بعد از این ماجرا و در صورت فریب خوردن کودکان و نوجوانان توسط کلاهبرداران و افراد سودجو دیگر کاری از دست هیچکس بر نمی‌آید./(تجارت نیوز)

اخبار مرتبط
یزد - مدیر دیتا مخابرات منطقه گفت : شبکه دیتای اینترنت استان یزد با نصب و راه اندازی بیش از هزار پورت ارتقا و توسعه یافت
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید