صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۹:۰۲
کد خبر: 10418
گزارشگر: 213
۹۲۷
۱
۰
۳
راهپیمایی های معترضان؛ امروز ۲۸ خرداد

ادامه اعتصابات سراسری بازاریان تهران و شهرهای مختلف/تجمع هر روزه بازنشستگان در چند استان کشور/تعطیلی «پاساژ بزرگ کاشانی»

ادامه اعتصابات سراسری بازاریان تهران و شهرهای مختلف/تجمع هر روزه بازنشستگان در چند استان کشور/تعطیلی «پاساژ بزرگ کاشانی»
اعتصابات سراسری بازاریان و فعالان برخی صنف‌ها در شهرهای مختلف و تهران ادامه دارد؛ این در حالی است که تجمع و راهپیمایی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی نیز در برخی از استان های کشور هر روز برگزار می شود.

به گزارش آسیانیوز، اعتصاب سراسری بازاریان و فعالین صنف‌های مختلف در کشور هنوز ادامه دارد و به نظر می رسد هر روز به جمع اعتصاب‌کنندگان اضافه می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این اعتصاب‌ها امروز شنبه، در ۱۳ شهر ادامه داشت. از سوی دیگر تجمع و راهپیمایی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی نیز کماکان ادامه دارد و دست کم در پنج شهر این تجمع برگزار شده است.

اعتصاب‌های سراسری در تهران کماکان از صنفی به صنف دیگر سرایت پیدا می‌کند. کاسبان خیابان چراغ‌برق تهران، که محل حضور فروشندگان صنف لوازم یدکی‌ است، از صبح شنبه به اعتصاب‌های سراسری پیوستند. معترضان با تعطیل کردن مغازه‌هایشان در خیابان ملت تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران پلیس عده‌ای را به باز کردن مغازه‌هایشان دعوت یا مجبور کردند. به گزارش تصویر ۱۵۰۰ بخشی از مغازه‌داران که به اعتصاب نپیوسته بودند نیز پس از این برخورد نیروهای پلیس اقدام به تعطیلی مغازه‌هایشان کردند.

معترضین در ادامه اقدام به راهپیمایی در خیابان‌های اطراف این بازار کردند و با شعار «بازاری باغیرت، حمایت حمایت» خواستار اضافه شدن دیگر بازاریان به این اعتصاب شدند. پس از این اتفاق کسبه «پاساژ بزرگ کاشانی» تهران نیز با تعطیلی این پاساژ به اعتصاب‌های سراسری پیوستند. این در حالی است که نیروهای ضدشورش با حضور در محل تجمع اقدام به برخورد با برخی معترضین کردند.

اصفهان و شهرهای اطرافش نیز در اعتصاب سراسری روز شنبه حضوری فعال داشت. شنیده‌ها حاکی از آن است که بازار لباف‌ها نیز با پیوستن کسبه این بازار به اعتصاب‌های سراسری به حالت تعطیل درآمد. کانال تلگرامی اعتراض مدنی بازار نیز گزارش داد که بنک داران عمده فروش اصفهان و پاروچه فروشان این شهر نیز از صبح شنبه مغازه‌های‌شان را تعطیل کردند.

شهرک صنعتی محمودآباد در شمال شهر اصفهان نیز به طور کامل تعطیل شد. در این شهرک صنعتی بیش از ۲۰۰۰ کارخانه سنگ‌بری وجود دارد. به گزارش کانال «اعتراض مدنی بازار» حداقل پنجاه هزار کارگر به صورت مستقیم در این مجموعه مشغول به کارند. برخی کارخانه‌داران این منطقه اعلام کرده‌اند که قبض گاز ۶ میلیون تومانی این مجتمع‌ها در ماه جدید ۵۵ میلیون تومان صادر شده است و این یکی از دلایلی‌ست که کارخانه‌های شهرک تعطیل و بارگیری در آنجا متوقف شده است.

 سنگبری‌های نجف‌آباد، رضوانشهر، دولت‌آباد، خمینی شهر نیز همراه با شهرک صنعتی محمودآباد به اعتصاب‌های سراسری پیوستند.

بازار طلافروشان یزد و چند بازار و صنف دیگر در این شهر نیز مغازه‌هایشان را برای پیوستن به ‎اعتصاب سراسری تعطیل کردند. بخشی از کسبه شهر یزد برای اعتراض مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

نورآباد ممسنی در استان فارس، شهرستان کوهچنار بیست و پنج کیلومتری کازرون، اسلام‌آباد غرب در کرمانشاه و لجان از توابع استان اصفهان و خرم‌آباد نیز شهرهایی هستند که روز شنبه به اعتصاب‌های سراسری پیوستند.

افزایش مالیات، افزایش هزینه‌های جانبی، نوسان نرخ ارز و برخی مشکلات صنفی از دلایل مشترک این اعتصاب‌های سراسری در شهرهای مختلف است.

تداوم تجمع بازنشستگان

با تجمع روز شنبه بازنشستگان تامین اجتماعی دوازده روز از اولین روزی که این افراد دست به تجمع اعتراضی زدند گذشت. بازنشستگان کماکان در شهرهای مختلف اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی می‌کنند. افزایش حقوق ده درصدی چیزی‌ست که دولت برای آن‌ها در نظر گرفته است واز سوی دیگر بازنشتگان آن را در مقایسه با میزان تورم بسیار ناچیز می‌دانند.

شورای عالی کار نیز افزایش حقوق ۳۸ درصدی را برای بازنشستگان در نظر گرفته بود که دولت رئیسی در یک ساختارشکنی بی سابقه تصمیم گرفت تنها ده درصد افزایش حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر بگیرد. همین اتفاق کار را به خیابان کشاند تا بازنشستگان برای احقاق حقوق‌شان به فریاد در خیابان متوسل شوند.

بازنشستگان در شوشتر با شعارهای «تاکی سرافکندگی، یا مرگ یا زندگی» اعتراض‌‌شان را به دولت ابراهیم رئیسی اعلام کردند.

در اهواز و آبادان نیز بازنشتگان تامین اجتماعی اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی کردند. آن‌ها با درخواست افزایش حقوق خود طبق مصوبه شورای عالی کار شعارمی‌دادند: «نه مجلس، نه دولت، نیستن به فکرملت»، «گرانی، تورم بلای جان مردم»، 

بازنشستگان در شهر بندرعباس نیز با تجمع مقابل سازمان تامین اجتماعی هرمزگان شعار دادند: «وعده وعید کافیه؛ سفره ما خالیه». بازنشستگان تامین اجتماعی در شهر زنجان نیز با تجمع مقابل اداره تامین اجتماعی این شهر و شعار «تامین اجتماعی، چه نام اشتباهی» اعتراضشان را به عملکرد دولت و این سازمان نشان دادند./

https://www.asianews.ir/u/73e
اخبار مرتبط
پرداخت ما‌به‌التفاوت افزایش حقوق خردادماه بازنشستگان تأمین‌اجتماعی از دیروز به صورت استانی آغاز شد.
بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: طرح جامعی برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی ارائه کرده‌ایم تا بار مالیشان از بودجه عمومی کشور برداشته شود؛ یکی از آنها مربوط به تغییر سن بازنشستگی است.
علاوه بر اعتراضات بازنشستگان، بازاریان در تهران، ایلام و فسا نیز در اعتراض به افزایش نرخ مالیات‌ بخش خصوصی، با بستن مغازه‌های خود و تجمع، دست به اعتراض زدند.
گزارش‌های منتشر شده در برخی شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد گروهی از بازاریان در کازرون در استان فارس با بستن مغازه‌های خود دست به اعتصاب زدند.
غیر از تجمع ادامه دار بازنشستگان در تهران و شهرستان ها، همزمان جمعی از کسبه منطقه سه‌راه امین حضور و چهارراه جمهوری در تهران و اراک در اعتراض به افزایش بی‌ضابطه مالیات بخش خصوصی، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
براساس برخی گزارش های تایید نشده گروهی از قبایل عرب خوزستان با در دست داشتن پرچم‌های خود وارد این شهر شده و نسبت به ادامه تیراندازی برخی نیروهای نظامی به سوی مردم هشدار دادند؛ این در حالی است که شمار اجساد پیدا شده از زیر آوار ساختمان متروپل نیز به ۳۱ نفر رسیده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
داریوش
۱۴۰۱/۰۳/۲۸
0
0
1

کارخانه داران محمودآباد همشون خمینی شهری اند


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید