صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۱:۰۶
کد خبر: 10435
گزارشگر: 213
۵۷۲
۰
۰
۳
در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی

جامعه جراحان خواستار «لغو» حکم قطع انگشتان زندانیان شد!/تاکید به «جلوگیری از موج بیزاری» جهان نسبت به ایران!

جامعه جراحان خواستار «لغو» حکم قطع انگشتان زندانیان شد!/تاکید به «جلوگیری از موج بیزاری» جهان نسبت به ایران!
ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان ایران، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی خواستار جلوگیری از اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی شد و تاکید کرد چنین احکام «موجی از بیزاری و نفرت در دنیا» را نسبت به ایران برخواهد انگیخت.

به گزارش آسیانیوز، رییس جامعه جراحان در نامه‌ به رئیسی خواستار جلوگیری از اجرای قطع انگشتان دست چند زندانی شد

ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان ایران، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی خواستار جلوگیری از اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع انگشتان دست چند زندانی شد و اجرای چنین احکامی را موجب «وهن اسلام» خواند.

او نگرانی خود را خطاب به ابراهیم رئیسی و مسئولین قوه قضاییه اعلام کرد و خواستار آن شد که «هرچه سریع‌تر دستور لازم برای لغو چنین تصمیم‌هایی صادر شود.»
فاضل تاکید کرد که اجرای این احکام«موجی از بیزاری و نفرت در دنیا» را نسبت به ایران برخواهد انگیخت.

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه، ۲۶ خرداد، بار دیگر در مورد خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم قطع انگشتان دست هشت زندانی در تهران هشدار داد.

پیش از این آرش صادقی، فعال مدنی خبر داده بود اجرای حکم قطع انگشتان دست هفت زندانی در روز ۲۲ خرداد در زندان اوین به دلیل درگیری زندانیان با ماموران یگان زندان به تعویق افتاده است.

سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری بارها خواهان توقف صدور و اجرای احکام قطع عضو در ایران شده‌اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین از همگان خواسته است که با ارسال نامه‌ به رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار توقف اجرای این حکم و محاکمه دوباره و عادلانه آنها شوند.

در نسخه‌ای از این نامه خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای که ضمیمه بیانیه است تاکید شده که محاکمه این زندانیان باید پس از بررسی ادعای شکنجه آنها و بدون توسل به مجازات‌های بدنی صورت گیرد.

در نامه عفو بین‌الملل همچنین از مسوولان و دولت ایران خواسته شده است که انواع تنبیه بدنی را در قانون و عمل لغو کرده و با زندانیان مطابق کرامت انسانی رفتار کنند.

منابع حقوق بشری پیشتر از انتقال یک دستگاه شبیه گیوتین به زندان اوین با هدف اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی متهم به سرقت خبر داده بودند.

آرش صادقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، اخیرا در توئیتی اعلام کرده بود که این حکم قرار بود بامداد ۲۲ خرداد اجرا شود، ولی به دلیل درگیری شماری از زندانیان با مأموران یگان زندان به تعویق افتاد.

صادقی هویت هفت زندانی محکوم به قطع انگشتان دست را هادی رستمی، مهدی شاهیوند، مهدی شرفیان، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، یعقوب فاضلی کوشکی و ابراهیم رفیعی اعلام کرده بود، اما عفو بین‌الملل می‌گوید این حکم قرار است در مورد هشت نفر اجرا شود.

صدور حکم قطع انگشتان دست این شهروندان در حالی صادر شده است که هادی رستمی پیشتر با انتشار نامه‌ای از زندان گفته بود که تحت شکنجه مجبور به اعتراف اجباری به سرقت شده و در زمان وقوع برخی از سرقت‌های اعلام‌شده از سوی دادگاه در حال تحمل محکومیت پیشین خود بوده است.

عفو بین‌الملل روز ۲۰ خرداد هم در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواسته بود تا از تمام ابزارهای دیپلماتیک موجود برای توقف احکام صادرشده توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی علیه هشت شهروند متهم به سرقت استفاده کند.

دایانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در عفو بین‌الملل، قطع انگشتان زندانیان در ایران را «شکلی از شکنجه» و قساوت توصیف کرده بود./

https://www.asianews.ir/u/73u
اخبار مرتبط
سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته، بار دیگر در مورد خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم قطع انگشتان دست هشت زندانی در تهران هشدار داد.
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست تا از تمام ابزارهای دیپلماتیک موجود برای توقف احکام صادر شده در خصوص قطع انگشتان هشت زندانی در ایران استفاده کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید