صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۳:۳۲
کد خبر: 10438
گزارشگر: 213
۷۱
۰
۰
۲
نتیجه انتخابات پارلمانی فرانسه

ضربه‌ بزرگ به مکرون

ضربه‌ بزرگ به مکرون
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اکثریت پارلمان این کشور را از دست داد؛ این در حالی است که این رخداد ضربه‌ای بزرگ به برنامه‌های او برای دوره دوم ریاست جمهوری تلقی می‌شود.
به گزارش آسیانیوز، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اکثریت پارلمان این کشور را از دست داد، رخدادی که ضربه‌ای بزرگ به برنامه‌های او برای دوره دوم ریاست جمهوری تلقی می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از پیروزی‌های ائتلاف تازه شکل گرفته جناح چپ و جریان راست افراطی در این دوره انتخابات است. نتیجه این انتخابات عرصه سیاسی در فرانسه را دچار تلاطم و آشفتگی می‌کند و احتمال بن‌بست در پارلمان یا ائتلاف‌های اجباری مکرون با گروه‌های دیگر را قوت می‌بخشد.

مکرون که طی ماه‌های اخیر تلاش کرده نقشی برجسته برای پایان بخشیدن به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ایفا کند، اکنون باید تلاش بیشتری برای حل مشکلات داخلی فرانسه بکند.

ائتلاف «با هم‌دیگر» مکرون اگرچه همچنان بزرگ‌ترین فراکسیون در پارلمان فرانسه را تشکیل خواهد داد، اما با ۲۴۵ کرسی که به دست آورده، ۴۴ کرسی دیگر برای دستیابی به اکثریت پارلمان فاصله دارد. پارلمان فرانسه ۵۷۷ عضو دارد که برای دستیابی به اکثریت آن کسب دست‌کم ۲۸۹ کرسی لازم است.

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، در یک نطق تلویزیونی گفت: «با توجه به چالش‌هایی که مجبوریم با آنها روبه‌رو شویم، شرایط اکنون خطراتی را متوجه کشورمان می‌کند. از فردا تلاش می‌کنیم که بتوانیم اکثریت را تشکیل بدهیم.»

نتیجه این انتخابات بر پیروزی اخیر امانوئل مکرون بر رقیب راست افراطی خود در انتخابات ریاست جمهوری سایه افکنده است. او تنها رئیس جمهوری فرانسه طی دو دهه اخیر محسوب می‌شود که توانسته دو نوبت در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

روزنامه معروف لوموند تیتر وبسایت خود را چنین نوشت: «مکرون با خطر فلج سیاسی مواجه است».

نتایج انتخابات پارلمانی که وزارت کشور فرانسه منتشر کرده است نشان می‌دهد که ائتلاف جناح چپ تحت رهبری ژان لوک ملانشون ۷۰ ساله ۱۳۵ کرسی به دست آورده. آقای ملانشون نتیجه انتخابات یکشنبه را «فراتر از یک شکست انتخاباتی» برای مکرون توصیف کرده است.

از طرفی حزب ملی تحت رهبری مارین لوپن که راست افراطی شمرده می‌شود، ۸۹ کرسی پارلمان را پیروز شده که دستاوردی بزرگ برای آن محسوب می‌شود.

خانم لوپن از این نتیجه به شدت استقبال کرد و وعده داد که پارلمان بعدی فرانسه در اختیار حزب او خواهد بود.

مکرون امیدوار بود که دومین دوره ریاست جمهوری خود را با برنامه‌های بلندپروازانه‌ای از جمله کاهش مالیات‌ها، اصلاح برنامه‌های رفاهی و افزایش سن بازنشستگی آغاز کند، اما اکنون این چشم‌انداز به شدت تیره و تار شده است./
اخبار مرتبط
روز گذشته خبری در رسانه‌ها منتشر شد که عجیب ولی قابل تامل بود؛ مردی خود را به شکل پیرزنی در می‌آورد و روی ویلچر می‌نشیند و وارد موزه لوور می‌شود. او به یکباره به سمتِ تابلوی مونالیزا کیک پرتاب می‌کند. تابلو در محفظه‌ای شیشه‌ای نگه‌داری می‌شود و آسیبی نمی‌بیند.
تام کروز در حالی یکی از مهم‌ترین چهره‌های روز دوم جشنواره کن شد که در فیلم «تاپ گان ۲» با رویکرد مقابله آمریکا و اسراییل با جایی مانند ایران بازی کرده که برگ هایی از جزییات درباره شکست توافق هسته ای، گزینه نظامی و حمله به بخش هایی از ایران؛ از جمله نطنز و سایر سایت‌های هسته‌ای ایران در آن ورق می خورد.
ارزیابی‌ها از نتیجه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری جمهوری فرانسه حکایت از آن دارد که امانوئل ماکرون، مارین لوپن، نامزد راست افراطی، را شکست داده است.
همچنانکه حامیان محافظه‌کاران و برگزیت می‌خواهند در انتخابات آخر هفته جاری، مارین لوپن، نامزد راست افراطی، رئیس‌جمهوری فرانسه شود، در آستانه دور دوم و نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه مکرون و لوپن در یک مناظره تلویزیونی رو در رو قرار گرفتند.
سیاست های امانوئل ماکرون در فرانسه آنطور که ماری لوپن، رقیب سرسخت راستگرای او می‌گوید فاجعه‌بار بوده است.
امانوئل مکرون که به نظر می رسد این بار در انتخابات کار برایش سخت تر شده، برای جلب آرای هواداران ماری لوپن، به مراکز صنعتی شمال فرانسه سفر می‌کند که پایگاه اجتماعی رهبر حزب «تجمع ملی» به شمار می‌رود.
در حالی که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری میانه‌گرای فرانسه، در انتخابات روز یکشنبه اول شد، ولی معلوم نیست نتیجه دور دوم انتخابات او یا ماری لوپن کدامیک را به کاخ الیزه ببرد؟
براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از امانوئل ماکرون چپ گرا، پس از اوج گرفتن در زمان آغاز جنگ اوکراین کاهش یافته؛ این در حالی است که ۲۵ درصد هم در این انتخابات از کاندیداتوری مارین لوپن نامزد حزب راست گرای فرانسه، حمایت می‌کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید