صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱ تیر ۱۴۰۱ / ۱۴:۵۵
کد خبر: 10469
گزارشگر: 213
۳۸۴
۰
۰
۳
تلفات تکان دهنده زلزله‌ای ۶ ریشتری در کشور همسایه

بیش از دو هزار کشته و زخمی و هزاران مفقودی در زلزله افغانستان/افزایش تعداد جانباختگان

بیش از دو هزار کشته و زخمی و هزاران مفقودی در زلزله افغانستان/افزایش تعداد جانباختگان
تلفات زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر جنوب‌شرق افغانستان به بیش از هزار کشته و هزاران مجروح رسیده است که با ادامه آوار برداری افزایش خواهد یافت.
به گزارش آسیانیوز،سه شنبه شب، ۳۱ خرداد، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹، قسمت‌هایی از جنوب‌شرق افغانستان و بخش‌هایی از پاکستان لرزاند و تلفات سنگینی به ساکنان پکتیکا و خوست وارد کرد.

مولوی شرف‌‎الدین مسلم، معاون وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در کابینه طالبان، در یک نشست خبری، ارقام کشته شدگان در اثر زلزله را در استان‌های خوست و پکتیکا، بیش از هزار تن و ارقام زخمی‌ها را ۶۱۰ تن اعلام کرد.

مقام‌های امور حوادث غیرمترقبه در افغانستان پیش‌بینی کرده‌اند که شمار کشته‌شدگان و مجروحان احتمالا افزایش خواهد یافت.

ملا محمد حسن آخوند، نخست‌وزیر طالبان، برای رسیدگی به قربانیان زلزله در خوست و پکتیکا، کمک نقدی به هزینه یک میلیارد افغانی را تصویب کرد. براساس تصمیم کابینه طالبان، به بازماندگان هر یک از کشته شده‌ها، ۱۰۰ هزار افغانی و به هر یک از زخمی‌ها، ۵۰ هزار افغانی کمک صورت می‌گیرد.

رئیس خبرگزاری باختر هم گفت که شماری از قربانیان هنوز زیر آوار مانده‌اند و باید سازمان‌های مدد رسان به کمک قربانیان بشتابند. شماری از اعضای طالبان، با اشتراک گذاری عکس و ویدیو در توییتر گفتند، نظامیان طالبان تلاش دارند زخمی‌ها را به بیمارستان‌ها منتقل کنند، اما به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی در شهرستان‌های پکتیکا، امکان حمایت از همه زخمی‌های حادثه وجود ندارد.

یک چرخبال طالبان نیز به محل حادثه اعزام شده تا شماری از زخمی‌ها را به بیمارستان‎‌هایی در مراکز شهرهای بزرگ انتقال دهند.

در همین حال خبرگزاری باختر نوشت که در ناحیه افغان دبی شهرستان سیپری استان خوست نیز ۲۵ تن در اثر ویران شدن خانه‌ها در اثر زلزله کشته شدند و حدود ۹۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. باختر افزود که احتمال افزایش در ارقام کشته‌ها و زخمی‌ها وجود دارد. ساکنان خوست و پکتیکا، خواهان دریافت کمک‌های فوری اند.

عکس‌ها و ویدیو هایی که از پکتیکا و خوست در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهند که شمار زیادی از خانه‌ها ویران شده‌اند. تاکنون هیچ از یک سازمان‌های کمک‌رسان مستقر در افغانستان، به این حادثه مرگبار واکنش نشان نداده است. برخی اعضای طالبان، عکس‌‎هایی را در توییتر همرسانی کرده‌اند که نشان می‌دهد یک محموله‌ از کمک‌های صلیب سرخ برای ارسال به آسیب دیدگان حادثه فرستاده می‌شود.

پس از سلطه طالبان بر افغانستان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱، چند سازمان‌ دولتی که در زمینه کمک‌رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی فعال بودند، در اثر نبود بودجه و کادر فنی، از کار افتادند. در ۱۰ ماه گذشته، طالبان نتوانستند این نهادها را در زمینه کمک‌رسانی فعال سازند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی از جمله نهادهایی بود که در ساختار دولت پیشین افغانستان، ضمن کمک و رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی، کمک‌های سازمان‌های مدد رسان را نیز در این زمینه جذب می‌کرد. هرچند طالبان ساختار این وزارت را حفظ کردند و فردی را به نام ملا محمد عباس آخوند، در راس این وزارت گماشتند، اما در ۱۰ ماه گذشته، این نهاد هر ازگاهی فقط آمار و ارقامی از قربانیان حوادث منتشر کرده است و هیچ فعالیت موثری در کمک رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی انجام نداده است./
https://www.asianews.ir/u/74o
اخبار مرتبط
خودرو حامل کارکنان فرودگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مزارشریف، بعدازظهر یکشنبه، ۲۲ خرداد، در ناحیه دهم این شهر، هدف حمله افراد مسلح قرار گرفت که طی آن، چهار کارمند فرودگاه کشته و چهار نفر هم زخمی شدند.
سهراب عضو جبهه ملی مقاومت پنجشیر، برای آسیب نرسیدن به خانواده‌اش تسلیم شد، اما طالبان او و خواهرش را به طرز فجیعی تیرباران کردند.
بیش از ۴۵ نفر از پناهجویان افغان که از افغانستان به کشورهای ثالث انتقال داده شده بودند، پس از آنکه پرونده‌هایشان در بازرسی‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا، برای تحقیق بیشتر علامت‌گذاری شد، به کشور کوزوو منتقل شدند و روند انتقالشان به آمریکا متوقف شد؛ این در حالی است که یکی از افغان‌هایی که در اقامتگاه «بونداستیل» با وضعیت نامعلوم زندگی می‌کند نیز عارف سروری، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان، است
در حالی که احمد مسعود که رهبری مهم ترین جبهه نظامی علیه طالبان را بر عهده دارد، تلاش می‌کند تا فعالیت‌های در حال گسترش جبهه مقاومت ملی؛ از طریق یک شورای عالی با احزاب تاثیرگذار سیاسی ادامه یابد، گفته است: اوضاع افغانستان به‌سرعت در حال تغییر است.
هم‌زمان با افزایش فعالیت جریان‌های ضد طالبان، این گروه تلاش می‌کنند با پیشنهاد امتیازهای مالی و مصونیت جانی، شماری از خلبان‌های دولت پیشین افغانستان و خلبان‌های بازنشسته را به کار دعوت کنند.
وقوع دو انفجار جداگانه در شهر مزار شریف افغانستان باعث کشته شدن ۹ نفر شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید