صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲ تیر ۱۴۰۱ / ۰۲:۴۲
کد خبر: 10473
گزارشگر: 213
۵۷۳
۰
۰
۶
یادداشت/حسین اولیایی محمودآبادی

زنان و مردان می‌توانند فقط با هم «دوست معمولی» باشند؟

زنان و مردان می‌توانند فقط با هم «دوست معمولی» باشند؟
گرچه شاید زنان اعتقاد داشته باشند که دو جنس مخالف می‌توانند دوستیِ معمولی با یکدیگر داشته باشند، اما ممکن است مردان نظر دیگری داشته باشند.

به گزارش آسیانیوز، گرچه شاید زنان اعتقاد داشته باشند که دو جنس مخالف می‌توانند دوستیِ معمولی با یکدیگر داشته باشند، اما ممکن است مردان نظر دیگری داشته باشند.

----------------------

بیشتر بخوانید

چگونه «اضطراب» با بغل کردن رفع می شود؟

----------------------------------------------------------

آپریل بلسکی-ریچک استاد رشتة روان‌شناسیِ دانشگاه ویسکانسین آمریکا دست به تحقیقی زد دربارة آنکه آیا زنان به دوستانِ مردِ خود کشش پیدا می کنند یا نه. این تحقیق در قالب یک نظرسنجی انجام شد که نتایج بسیار جالبی داشت.

پاسخ‌های نظرسنجی بر اساس یک مقیاس ۱۰ نمره‌ای بود و نتایج آن نشان داد که معمولاً مردان بیشتر به «دوستان» زن خود کشش پیدا می‌کنند، درحالی‌که زنان کشش کمتری به «دوستان» مرد خود دارند.

این البته به خاطر سرد بودن زنان نیست؛ آن ها فقط به دوستان مردشان کشش پیدا نمی‌کنند. معمولاً این مردان هستند که نمی‌توانند رابطة خود را در حد یک دوستی معمولی نگه دارند و به دوستان زن خود بعد از مدتی احساس پیدا می‌کنند.

تحقیقات دیگری هم در این زمینه صورت گرفته. در تحقیقی از نزدیک به ۲۰۰ شرکت‌کننده خواسته شد یک نفر از دوستان جنس مخالف خود که رابطة عاطفی با او نداشتند را در نظر بگیرند و رابطه و احساسی که میانشان وجود دارد را توصیف کنند.

----------------------

بیشتر بخوانید

جزییات تولد یک شوگرددی ایرانی در خارج+فیلم و عکس

----------------------------------------------------------

شرکت‌کنندگان باید یکی از دو گزینة «باهم دوست معمولی هستیم» و «کشش فیزیکی به او دارم» یا هر دو گزینه را انتخاب می‌کردند. درحالی‌که ۴۲ درصدِ مردان گفته بودند به دوستان جنس مخالف خود کشش دارند، تنها ۲۹ درصد از زنان به این موضوع اذعان کرده بودند. ۱۷ درصد از مردان و ۵ درصد از زنان هر دو گزینه را انتخاب کرده بودند. نتیجة تحقیق آن بود که تعداد کمی از زنان به دوستان مرد خود کشش پیدا می‌کنند اما بسیاری از مردان نسبت به دوستان زن خود کشش دارند.

این‌طور که گفته می‌شود در واقع بسیاری از حرکات و رفتارهای زنان برای دوستان مردشان باعث سوءتفاهم می‌شود. بنابراین اگر زنی با دوست مرد خود مهربان و صمیمی باشد، طبق این تحقیقات بعید نیست خیلی زود با اعترافات عاشقانة او مواجه شود. امکان‌پذیر نبودنِ دوستی معمولی میان زنان و مردان کمابیش به اثبات رسیده و تحقیقات نشان می‌دهد چنین رابطه‌ای سنخیتی با گرایشات طبیعی انسان ندارد.
 
بارها در کار مشاوره شاهد این موضوع بوده‌ام که در داستان دوست معمولی معمولاً خانم‌ها احساس قربانی بودن دارند و مردها را متهم به دروغ‌گویی و فریب‌کاری می‌کنند. آیا براستی در داستان دوست معمولی یا همان social friend، مردها دروغگو و فریبکارند یا ساختار تکاملی‌شان باعث بروز چنین رفتاری می‌شود؟

جنس نر طی تاریخ چند میلیون سالة تکامل، همیشه دنبال انتقال ژن‌ها به نسل بعد با کمترین زمان و هزینة ممکن و بیشترین تعداد افراد بوده است. اما جنس ماده برای انتقال ژن‌هایش به نسل بعدی، به دلیل طولانی بودن دوران بارداری و طولانی بودن دوران کودکی فرزندش حتی نسبت به سایر گونه‌ها (مقایسه کنید با سایر پستانداران که چند دقیقه بعد از تولد شروع به حرکت کردن می‌کنند)، همیشه نیاز به مرد حامی، متعهد و وفادار داشته است و به همین دلیل وفاداری و تعهد شوهرش، برای انتقال ژن‌هایش به نسل بعدی از اهمیت زیادی برخوردار است. در مردان دقیقاً برعکسِ این موضوع صادق است، رابطه داشتن با تعداد زن‌های بیشتر در زمان کمتر، شانس انتقال ژن‌های مرد را به نسل آینده بیشتر می‌کند.

از منظر قانون انتخاب طبیعی و تکاملی هر دو به صورت غریزی بهترین کار را طبق برنامه‌ریزی و سرشت طبیعی‌شان انجام می‌دهند.

اما نکتة مهم اینجاست: مقصد هردو یکی است اما راه متفاوت است!

  هدف هر دو انتقال ژن است اما مرد و زن هر کدام از دو راه متفاوت این کار را می‌کنند و این تفاوت باعث سوءتفاهم‌ها و احساس فریب خوردگی در زنان می‌شود. به همین دلیل زنان در یک رابطة دوستیِ معمولی همیشه به دنبال حمایت و همدلی هستند و مردان به دنبال رابطة جنسی!

اما این به معنای تأیید یا رد روابط دوستی معمولی نیست، بلکه مسئله فقط در تفاوت سرشتی مردان و زنان است و آگاهی زنان از این موضوع باعث می‌شود دیگر احساس قربانی شدن نداشته باشند و مردان مسئولیت بیشتری نسبت به کاری که می‌کنند داشته باشند یا حداقل نسبت به ناخودآگاه بودنِ کشش خودشان آگاهی داشته باشند و با طرف مقابل صادق باشند./

آسیانیوز
https://www.asianews.ir/u/74s
اخبار مرتبط
مهدی کریمی تفرشی، رئیس مجتمع صنایع غذایی گلها در دومین همایش بانوان کارآفرین صنعت غذا و گردشگری گفت: سؤالی که همواره ذهن مرا به خود مشغول داشته این‌ است که چرا بانوان نمی‌خواهند در عرصه های مهم اجتماعی دیده شوند.
در گذشته پزشکان و مراکز درمانی به دلیل حساسیت در حوزه پزشکی و سلامت به خدمات آنلاین اعتماد نداشته و با روش سنتی فعالیت می‌کردند. اما امروزه دکترتو با کیفیت مناسب و جلب اعتماد پزشکان توسعه پیدا کرده و در بسیاری از شهرهای ایران از جمله مشهد خدمات آنلاین شامل نوبت دکتر و مشاوره آنلاین با بهترین پزشکان مشهد را ارائه می‌دهد.
بهنوش بختیاری، بازیگر زن درباره «فساد» در سینمای ایران و تجربه خودش از آزار جنسی در محل کار گفت: درخواست کندگان روابط جنسی در سینما، زنان را به عدم پرداخت دستمزدشان و قطع همکاری در صورت تن ندادن به رابطه جنسی تهدید می کردند.
برخی محققان می‌گویند اغلب به دختران از ابتدا آموزش داده می‌شود که به جای گرفتن کمک یا مشاوره دردهای زنانه را تحمل کنند.
رعایت جزییات در سیاست داشتن، اولویت دادن به همسر، عدم مقایسه،رابطه جنسی و موارد دیگر؛ چگونه می تواند زن و شوهر موفق بسازد؟
محمد آقامیری، عضو شورای شهر تهران، در واکنش به انتشار بنری از سردر یک پارک در منطقه ۱۴ شهرداری تهران مربوط به ممنوعیت ورود مردان به پارک، برنامه حصارکشی جنسیتی در صدها پارک پایتخت ایران را تأیید کرد؛ این در حالی است که جدا کردن زنان و شوهران و نیز نیمی از جامعه از نیمی دیگر؛ به زعم کارشناسان اقدام نامتعارفی است که از تبعات آن محرومیت و نگرانی در جامعه است.
مراسم جوایز گرمی یکی از بزرگ‌ترین مراسم اهدای جوایز موسیقی در جهان است و از سال ۱۹۵۹ تاکنون هرساله با شکوه ویژه‌ای برگزار می‌شود و معمولا جایی نیست که ستاره‌ها با لباس‌های متعارف ظاهر شوند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید