صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۶ تیر ۱۴۰۱ / ۱۳:۱۲
کد خبر: 10524
گزارشگر: 213
۱۷۰
۰
۰
۲
براساس تصویب مجلس

تشریح جزییات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

تشریح جزییات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت
یک بار دیگر مجلس به تنظیم روابط دولت با کارکنانش ورود کرد و روز گذشته نمایندگان مجلس کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را تصویب کردند که در صورت تبدیل شدن به قانون می‌تواند به بهبود موقعیت شغلی برخی از کارکنان شاغل در دستگاه‌های دولتی منجر شود.

به گزارش آسیانیوز، روز گذشته نمایندگان مجلس کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را تصویب کردند، طرحی که در صورت تبدیل شدن به قانون می‌تواند به بهبود موقعیت شغلی برخی از کارکنان شاغل در دستگاه‌های دولتی منجر شود.

 یک بار دیگر مجلس به تنظیم روابط دولت با کارکنانش ورود کرد، روز گذشته نمایندگان مجلس کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را تصویب کردند، طرحی که در صورت تبدیل شدن به قانون می‌تواند به بهبود موقعیت شغلی برخی از کارکنان شاغل در دستگاه‌های دولتی منجر شود.

در ایران دولت‌ها به دلیل داشتن حضور پررنگ در مناسبات اقتصادی خود به خود بزرگترین کارفرمای بازارکار نیز محسوب می‌شوند. این ویژگی دولت باعث شده است تا همیشه گروه‌های شغلی مانند معلمان، پرستاران و کارکنان بخش نفت و انرژی برای تغییر وضعیت استخدامی خود با دولت‌های مختلف دچار چالش شوند.

به همین دلیل در سالهای گذشته مقررات متعددی درباره تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان شاغل در دستگاه‌های دولتی به تصویب مجلس و دولت رسید. اما با وجود این حجم از قوانین مصوب به نظر می‌رسد مشکل به قوت خود باقیست.

از همین رو یکبار دیگر، نمایندگان مجلس کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را تصویب کردند. مخاطبان این طرح افرادی با شغل غیر حجمی هستند که در حال حاضر در یکی از سازمان‌های دولتی به صورت شرکتی، حجمی، طرح‌های عمرانی، تأمین نیروی انسانی و عناوین مشابه مشغول به کارند.

جزیات طرح جدید
تجارت نیوز نوشت در جریان تصویب کلیات مربوط به ماده واحده و ۹ تبصره این طرح، حسن لطفی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده رزن گفت: امروز بیش از ۲۷ نوع قرارداد در بین کارکنان دولت وجود دارد و در یک سازمان افرادی با کار مشخص حقوق‌های متفاوتی دریافت می‌کنند که این عامل، انگیزه کارکنان را کاهش می‌دهد.

نماینده رزن تاکید کرد: با توجه به متنوع بودن قراردادها آمار دقیقی از کارکنان دولت وجود ندارد و این یک مطالبه جدی برای جامعه است که قرارداد کارکنان دولت ساماندهی شود.

ساماندهی استخدام کارکنان دولت، واپسین روزهای سال گذشته مطرح شد. روز بیستم اسفند ماه سال ۱۴۰۰، علی اصغر خانی نماینده شاهرود در گفتگویی با تسنیم گفت: در حال حاضر چندین نوع قرارداد درباره وضعیت به کارگیری کارکنان دولت وجود دارد که لازم است این قراردادها ساماندهی شوند.

در صورت تصویب نهایی این طرح و تبدیل آن به قانون به نظر می‌رسد که گروه‌های متنوعی از شاغلان در دستگاه دولتی بتوانند از مزایای این قانون جدید برای تبدیل وضعیت استخدامی خود استفاده کنند.

از جمله این گروه‌های شغلی پرستارانی هستند که در جریان پاندمی کرونا به صورت پیمانی و طرحی در مراکز بیمارستانی دولتی مشغول به کار شدند و در حال حاضر با فروکش کردن پاندمی کرونا وضعیت استخدامی نامعلومی دارند./

https://www.asianews.ir/u/762
اخبار مرتبط
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت سازمان های دولتی باید هر چه سریع تر نسبت به ثبت حقوق و مزایا کارکنان در سامانه پاکنا اقدام کرده و آن را در قالب گزارشی به مجلس ارائه دهند.
در جلسه هیئت وزیران میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ تعیین شد.
طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولتی و حذف پیمانکاران از دغدغه های اصلی کارگران پالایشگاهی است که به گفته کارشناسان در صورت عدم تحقق این موضوعات، نیروهای تخصصی به کشورهای همسایه مهاجرت می کنند.
نماینده کارگران شرکتی و قراردادی کشور گفت: رئیس مجلس از طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت حمایت قاطع کردند؛ نمایندگان مجلس هم تاکید دارند که شرکت‌های واسطه باید به کلی حذف شوند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت حقوق کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ با افزایش قابل توجهی مواجه می‌شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه در طرح ساماندهی کارکنان دولت وجود دارد در کمیسیون اجتماعی بررسی شده و به تصویب نهایی رسیده است.
کمیسیون تلفیق مصوب کرد که سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت در سال آینده ۴۷۲ میلیون تومان شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید