صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۰ تیر ۱۴۰۱ / ۲۲:۴۱
کد خبر: 10589
گزارشگر: 213
۳۴۴
۰
۰
۴
تخلف در کنکور ۱۴۰۱

درز سوالات کنکور در کدام استان ها بود؟

درز سوالات کنکور در کدام استان ها بود؟
سازمان سنجش دامنه فعالیت متخلفان را در چندین استان اعلام کرد.

به گزارش آسیانیوز، سازمان سنجش دامنه فعالیت متخلفان را از آذربایجان تا خراسان اعلام کرد.

در حالی که رسانه‌ها از درز سوالات عمومی و اختصاصی کنکور تجربی ۱۴۰۱ در یکی از کانال‌های تگرامی خبر داده‌اند و ‏شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز اعلام کرد سوالات کنکور به فروش رسیده، رئیس سازمان سنجش گفت دامنه فعالیت متخلفان «از آذربایجان تا خراسان» بود.

خبرگزاری تسنیم گزارش داد در فایل منتشر شده در ساعت ۹:۴۹ روز جمعه ۱۰ تیر، این سوالات چند دقیقه پس از توزیع دفترچه اختصاصی شماره دو، روی یکی از کانال‌های تلگرامی قرار داده شد.

بر اساس این گزارش، در این فایل همچنین دفترچه اختصاصی شماره سه که هنوز در آن زمان توزیع نشده بود نیز وجود داشت.

همزمان کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران روز جمعه در خبری با عنوان «لو رفتن سوالات کنکور آزمون سراسری در سال ۱۴۰۱» نوشت: «بنا بر اخبار رسیده، امسال نیز گروهی، مانند سال‌های گذشته اقدام به فروش سوالات کنکور کرده‌اند.»

بر اساس گزارش این شورا، قیمت پاسخ‌ سوالات از ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان متفاوت بوده و مشتریان ۳۰ درصد مبلغ را پیش از آزمون و مابقی را پس از اعلام نتایج پرداخت می‌کنند.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان تأکید کرد: «دستگاه بیمار آموزشی کشور در حالی بر شیوه‌‌های ناکارآمد ارزیابی [داوطلبان] و ورودشان به دانشگاه اصرار دارد که همه ساله با برگزاری آزمون کنکور، ضربه‌ بزرگی به دانش‌آموزان کشور وارد می‌آید.»

این شورا در ادامه، «کاسبی با آینده دانش‌آموزان» و «ایجاد استرس و بیماری‌های مزمن روحی و روانی» را تنها بخش کوچکی از پیامدهای شیوهای ناکارآمد در نظام آموزشی جمهوری اسلامی دانسته است.

پس از انتشار این گزارش‌ها، مقام‌های سازمان سنجش آموزش کشور از بازداشت افرادی در این زمینه خبر داده‌ و مدعی‌ شدند سوالات به فروش رسیده، «سوال‌های جعلی» بوده‌اند.

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش، روز جمعه گفت: «تاکنون ۷۰ مورد تخلف در کنکور سراسری شناسایی شده است و عوامل فروش وسایل الکترونیکی برای تقلب در کنکور که دامنه فعالیت آن‌ها از آذربایجان تا خراسان بود،‌ دستگیر شدند.»

پورعباس همچنین روز پنج‌شنبه در بازدید محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری از این سازمان گفت: «تاکنون ۱۰ گروه فعال در زمینه فروش سؤال‌های جعلی کنکور دستگیر شده‌اند.»

محمدحسین حاجیلو، رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری نیز روز جمعه تأیید کرد گروه‌هایی اقدام به فروش «سؤالات جعلی کنکور یا وسایل الکترونیکی ارتباطی برای تقلب» کرده بودند.

دستگیری یک باند در پاکدشت

کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی شرق استان تهران اما از دستگیری اعضای یک «باند چهار نفره فروش سوالات کنکور و مدارک جعلی در شهرستان پاکدشت» خبر داد.

اخبار مربوط به درز سوالات کنکور امسال و تقلب گسترده در زمان برگزاری این امتحان سراسری در حالی است که روابط عمومی همراه اول، اعلام کرد به درخواست سازمان سنجش، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در مناطقی که آزمون کنکور در آن‌ها برگزار می‌شد، قطع شده است.

تقلب‌های امسال در حالی اتفاق افتاده است که در سال‌های گذشته نیز بارها گزارش‌هایی درباره لو رفتن سوالات کنکور و فروش آن‌ها به برخی داوطلبان منتشر شد. روزنامه اعتماد روز پنج‌شنبه نهم تیر گزارشی را درباره فروش سوالات کنکور در آزمون ۱۴۰۰ و کشف برخی از این موارد منتشر کرد.

به نوشته این روزنامه، اطلاعات موثق و روایت چندین نماینده مجلس نشان می‌دهد «حتی افرادی که از نظر سازمان سنجش مشکوک به تقلب بودند، با پیگیری بعضی نمایندگان مجلس از کنکور مجدد رها شدند و حالا به تحصیل خود در رشته برتر علوم تجربی ادامه می‌دهند.»/

https://www.asianews.ir/u/77s
اخبار مرتبط
باید ها و نبایدهای کنکور دکتری ۱۴۰۲
یزد - معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در حاشیه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد بیان کرد: آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در دو نوبت صبح روزهای پنجشنبه و جمعه ( ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت‌ماه) در یک دانشکده تحصیلات تکمیلی دکتر سلطانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با نظم و آرامش خاصی صورت گرفت
دانش‌آموزان و دانشجویان طی روزهای گذشته با درخواست و ایجاد هشتگ خواستار تعویق زمان برگزاری کنکور و امتحانات خود شدند و سازمان‌های ذی‌ربط به این درخواست واکنش نشان دادند.
بر اساس اظهارات رئیس سازمان سنجش با حذف کنکور برای ورود به دانشگاه چند تغییر مهم انجام می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای بسیاری از رشته های دانشگاهی امکان حذف کنکور و پذیرش دانشجو با استفاده از سوابق تحصیلی وجود دارد.
حضوری شدن مدارس از روز ۱۴ فروردین و افزدوه شدن به سال تحصیلی برای جبران عقب ماندگی آموزش و زمان برپایی کنکور ۱۴۰۱ برنامه های جدیدی است که باید دید چطور عملیاتی خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید