صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۹ تیر ۱۴۰۱ / ۱۳:۱۲
کد خبر: 10739
گزارشگر: 213
۳۹۲
۰
۰
۲
اظهارات رئیس کاخ سفید در یادداشت «چرا به عربستان سعودی می‌روم؟

اتحاد آمریکا با «همه شرکایش» در مقابل ایران!/افشای دلیل سفر مقام ایالات متحده به خاورمیانه

اتحاد آمریکا با «همه شرکایش» در مقابل ایران!/افشای دلیل سفر مقام ایالات متحده به خاورمیانه
بایدن در یادداشتی که شامگاه شنبه ۱۸ تیر تحت عنوان «چرا به عربستان سعودی می‌روم؟» در روزنامه واشینگتن‌پست منتشر شد، بیان کرد که برای مهار جاه‌طلبی‌های تهران، ایالات متحده با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شد.
به گزارش آسیانیوز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در اظهارنظری تازه قول ادامه افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر ایران را داد.

 بایدن در یادداشتی که شامگاه شنبه ۱۸ تیر تحت عنوان «چرا به عربستان سعودی می‌روم؟» در روزنامه واشینگتن‌پست منتشر شد، با اشاره به رویکرد دولتش در قبال ایران ادعا کرد که «برای مهار جاه‌طلبی‌های تهران»، ایالات متحده «با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شد.»

رئیس‌جمهوری ایالات متحده افزود: «اکنون این ایران است که منزوی شده است و تا زمانی که به توافق هسته‌ای … بازنگردد منزوی خواهد ماند.»

 بایدن همچنین گفت که «به افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی ادامه خواهیم داد تا زمانی که ایران آماده بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد، همان‌طور که من آماده انجام آن هستم.»

گزارش‌های مختلف حاکی از آن است که اختلاف‌های باقی‌مانده بین تهران و واشینگتن هنوز همچنان حل‌وفصل نشده؛ جمهوری اسلامی دو شرط به گفته مقام‌های آمریکایی «فرابرجامی» را مطرح کرده است که یکی حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا است و دیگری دریافت تضمین از واشینگتن مبنی‌بر عدم خروج دولت‌های بعدی ایالات متحده از توافق فعلی.

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه مدعی شده بود که برخلاف اظهارات مقام‌های غربی، تهران «هیچ‌گونه مطالبه فرابرجامی» ندارد و خواسته ایران برای دریافت «تضمین موثر اقتصادی» از سوی آمریکا «زیاده‌‌خواهی» محسوب نمی‌شود.

دولت جو بایدن اعلام کرده است که حاضر به حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی نیست و نمی‌تواند در مورد سیاست دولت‌های پس از خود در قبال برجام تضمینی به تهران بدهد.

آمریکا و سه عضو اروپایی برجام، رو جمعه نیز در حاشیه نشست گروه ۲۰ در اندونزی، بار دیگر از جمهوری اسلامی خواستند با کنار گذاشتن خواسته‌های فرابرجامی، پیش‌نویس احیای برجام را بی‌درنگ بپذیرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه یادداشت تازه خود در روزنامه واشینگتن‌پست از همراهی بیش از ۳۰ کشور در ماه گذشته برای محکوم کردن «عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش» به عنوان نمونه‌ای از اتحاد میان ایالات متحده و هم‌پیمانانش یاد کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از این یادداشت، خاورمیانه کنونی را «پایدارتر و ایمن‌تر» از خاورمیانه در زمان روی کار آمدن دولتش توصیف کرد.

او برای نمونه به کاهش شدید «شمار حملات تحت حمایت ایران در مقایسه با دو سال پیش» در عراق، برقراری آتش‌بس در یمن «پس از یک سال دیپلماسی مداوم» ایالات متحده، کمک به پایان یافتن جنگ غزه ظرف تنها ۱۱ روز، همکاری ایالات متحده با اسرائیل، مصر، قطر، و اردن برای حفظ صلح، بازسازی روابط ایالات متحده با فلسطینی‌ها، و اقدامات دولتش در قبال عربستان سعودی - از جمله انتشار گزارش جامعه اطلاعاتی دربارهٔ قتل جمال خاشقجی، وضع تحریم‌هایی علیه برخی اتباع سعودی، و ممنوعیت صدور روادید برای ۷۶ شهروند سعودی - اشاره کرد.

هدف «تقویت شراکت راهبردی» با عربستان است

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز شنبه گفت که هدفش از مسافرت به عربستان سعودی «تقویت شراکت استراتژیک» با ریاض است، اما در عین حال تاکید کرد که او «به ارزش‌های بنیادین آمریکا» وفادار خواهد ماند.

بایدن در یادداشتی که در روزنامه واشینگتن‌پست منتشر شد، نوشت: «می‌دانم که بسیاری موافق تصمیم من برای سفر به عربستان سعودی نیستند. نظرات من درباره حقوق بشر روشن و دیرپاست و در جریان هر سفر خارجی بحث آزادی‌های بنیادین همواره در دستور کار من بوده است، همان طور که در جریان این سفر نیز خواهد بود.»

اگرچه انتظار می‌رود بایدن در این سفر با هدف مهار قیمت سوخت و نرخ تورم در آمریکا به عربستان سعودی برای تولید نفت بیشتر فشار بیاورد، اما دیدار او با محمد بن سلمان به معنای توقف تلاش‌ها برای طرد کردن رهبر بالفعل عربستان سعودی به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف حکومت سعودی، خواهد بود.

جو بایدن در مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که قتل  خاشقجی این کشور را «منفور» ساخته است. یافته‌های نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده که دولت بایدن آن را منتشر کرده است، حاکی از آن است که محمد بن سلمان مغز متفکر عملیات قتل جمال خاشقجی در استانبول بوده است.

آقای بایدن در ادامه یادداشت خود در واشینگتن‌پست نوشته است: «وظیفه من به عنوان رئیس جمهور این است که قدرت و امنیت کشورمان را حفظ کنم.»

وی افزود: «ما مجبوریم که با تجاوز روسیه مقابله کنیم، برای برتر شدن از چین خود را در بهترین موقعیت ممکن قرار دهیم، و برای ثبات بیشتر در یک منطقه بسیار مهم جهان تلاش کنیم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا سپس اضافه کرد: «برای انجام این مسائل ناگزیر از همکاری مستقیم با کشورهایی هستیم که بتوانند بر نتایج آن تاثیر بگذارند. عربستان سعودی یکی از آنهاست و این جمعه که با رهبران سعودی دیدار کنم، هدفم تقویت شراکت راهبردی بر اساس منافع و مسئولیت‌های مشترک است.»

جو بایدن پیش از سفر خود به عربستان سعودی از اسرائیل و کرانه باختری نیز بازدید خواهد کرد./
https://www.asianews.ir/u/7bt
اخبار مرتبط
همچنانکه تیم ملی کاراته ایران به دلیل عدم دریافت روادید از سوی سفارت آمریکا و دولت بایدن، از شرکت در بازی‌های جهانی بازماند، براساس اخبار، تیم ملی بسکتبال سه‌نفره بانوان ایران نیز به دلیل مشکل ویزا نتوانسته‌است عازم کاپ آسیا شود.
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده برنامه‌ای برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات با ایران ندارد.
یک مقام نظامی اسرائیل و نامزد ستاد کل ارتش اسرائیل، در تحلیلی که برای مؤسسه واشینگتن نوشته است، مدعی شده که خواهان هدف قرار دادن فرماندهان سپاه پاسداران و انجام عملیات مخفیانه برای نابودن کردن پهپادها و موشک‌های سپاه پاسداران است!
وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با انتقاد از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران، آن را ناکافی توصیف کرد و گفت هیچ جایگزینی برای حذف توان هسته‌ای ایران وجود ندارد و بازگشت به آن خطرناک است؛ ضمن آنکه هیچ راهی برای برقراری صلح در خاورمیانه با وجود سلاح هسته‌ای ایران وجود ندارد.
یک خبرگزاری خارجی از قول یک مسئول جمهوری اسلامی ایران درباره موضع تهران در مذاکرات هسته‌ای مدعی شد تهران «با توافق یا بدون توافق»، جمهوری اسلامی زنده خواهد ماند؛ این در حالی است که از سوی دیگر آمریکا و اروپا هشدار داده‌اند که شانس احیای توافق برجام از هر زمانی کمتر شده است؛ ولی مقام‌های جمهوری اسلامی ادامه گفت‌و‌گوها پافشاری دارند.
به اعتقاد تحلیلگران بیانیه «گروه ۷» سبب افزایش قیمت دلار خواهد شد.
در حالی که به تازگی یک مقام ‌ارشد دولت جو بایدن، بدون ابراز خوش‌بینی درباره این دور از مذاکرات گفت توافق با جمهوری اسلامی در دوحه اصلا نزدیک‌ نیست، امروز تیم‌های مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی و آمریکا برای دور جدید مذاکرات احیای برجام وارد دوحه، پایتخت قطر شدند و رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران با وزیر امور خارجه قطر، دیدار کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید