صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۰ تیر ۱۴۰۱ / ۱۲:۵۵
کد خبر: 10758
گزارشگر: 213
۲۸۰
۰
۰
۲
نامه مقام سازمان تامین اجتماعی در نامه به رئیس مجلس

مصوبه ۱۰ درصدی افزایش حقوق بازنشستگان باطل شود!

مصوبه ۱۰ درصدی افزایش حقوق بازنشستگان باطل شود!
رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان در نامه به رئیس مجلس نوشت: مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در بعد نظارتی می‌تواند نسبت به ابطال مصوبه ۱۰ درصدی افزایش حقوق بازنشستگان اقدام کند.

به گزارش آسیانیوز، رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان در نامه به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح میزان افزایش حقوق بازنشستگان شد.

در نامه عبدالحمید عبائی‌حسنی به قالیباف آمده است؛ تاکنون چهار ماه از تایید و تصویب افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به میزان ۵۷/۴ درصد برای حداقل بگیران و ۳۸ درصد بعلاوه مبلغ ۵۱۵ هزار تومان برای سایر سطوح توسط شورای عالی کار و هیات امنای تأمین اجتماعی می‌گذرد.

این افزایش حقوق در اردیبهشت‌ماه سال جاری برای حداقل بگیران به همان میزان افزایش اعمال شد، اما متأسفانه از سوی دولت افزایش حقوق سایر سطوح با کاهش ۳۸ درصدی به میزان ۱۰ درصد به تصویب هیات وزیران رسید و به سازمان تأمین اجتماعی جهت اجرا، ابلاغ و بلافاصله پس از اعلام از رسانه ملی با موج اعتراضات و تجمعات جامعه بازنشسته تأمین اجتماعی در سراسر کشور از جمله خوزستان مواجه شد.

۲۳۰ هزار بازنشسته تأمین اجتماعی خوزستان در ۲۲ کانون شهرستان‌های تابعه یکصدا فریاد اعتراض به این افزایش حقوق ۱۰ درصدی را به ما به‌عنوان نمایندگان قانونی خود انتقال دادند تا به گوش مجلس شورای اسلامی برسانیم.

باتوجه به اینکه در این چهار ماه دولت هیچ‌گونه تغییری در گفتمان خود نسبت به افزایش حقوق بیشتر از ۱۰ درصد نداده است معتقدیم آبی از ناحیه دولت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی گرم نخواهد شد و تنها چشم امید این قشر آسیب‌پذیر به رئیس و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی است.

اخیراً این افزایش حقوق ۱۰ درصدی از طرف کمیسیون تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس شورای اسلامی ابطال شده و جهت اصلاح و بازنگری به هیات دولت ارجاع شده اما پس از گذشت مهلت ۲ هفته‌ای مجلس به دولت بدون هیچ‌گونه تغییر و اصلاحی به کمیسیون تطبیق برگشت داده شد و در حال حاضر اخبار ضد و نقیضی دال بر تایید یا عدم تایید ۳۸ درصدی به گوش بازنشستگان می‌رسد که به نوبه خود جو بی‌اعتمادی، یاس و ناامیدی را در افکار عمومی بازنشستگان تأمین اجتماعی ایجاد کرده است و نمی‌دانند حرف چه مسئولی را باور کنند.

از آنجایی که مجلس شورای اسلامی مرکز قانون‌گذاری نظام جمهوری اسلامی است بر اساس اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در بعد نظارتی می‌تواند نسبت به ابطال مصوبه ۱۰ درصدی افزایش حقوق بازنشستگان اقدام کند.

در بخش دیگری آمده؛ همان گونه که استحضار دارید صندوق‌های بازنشستگی از نظر منابع مالی و بودجه با هم تفاوت‌های بسیاری دارند و افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از محل بیمه پردازی خودشان است اما سایر صندوق‌ها دارای ردیف بودجه دولتی هستند.

بازنشستگان حق قانونی خود را در کف خیابان جستجو می‌کنند

بازنشستگان تأمین اجتماعی همان جوانان دیروزی هستند که در سنگر کار و تولید سازندگی و دفاع مقدس عمرشان سپری شده و تمام تلاش خود را برای پایداری، نظام و صنعت کشور خصوصاً در خوزستان در شرایط بد آب و هوایی و گرمای بالای ۵۰ درجه در واحدهای صنعتی و تولیدی آلاینده با متوسط سابقه ۳۰ الی ۳۶ سال خدمت کرده‌اند و حالا نباید در این گرمای سوزان بالای ۵۰ درجه خوزستان مطالبات و افزایش حقوق مناسب خود که حق قانونی‌شان است را در کف خیابان جستجو کنند و این موضوع زیبنده خوزستان، جمهوری اسلامی، دولت و مجلس انقلابی و مردمی نیست.

لذا استدعا داریم از اهرم‌های نظارتی مجلس شورای اسلامی براساس اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی استفاده کرده و در اسرع وقت نسبت به ابطال مصوبه ۱۰ درصدی هیات دولت و تحقق مصوبه شورای عالی کار و هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی که همان میزان ۳۸ درصد به‌اضافه ۵۱۵ هزار تومان برای سایر سطوح مطابق با مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی است اقدام کرده و در نهایت جهت اجرا به دولت و سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ و اقدامات لازم صورت گیرد.

بازنشستگان تأمین اجتماعی خوزستان وفادارترین اقشار جامعه به انقلاب و نظام هستند نه براندازند و نه ضدانقلاب، فرزندان جبهه و جنگ و شهادت‌اند و اکثرا از رزمندگان، جانبازان و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران ۸ سال دفاع مقدس هستند؛ آن‌ها در تجمعات و اعتراضات فقط حق مسلم قانونی خود را مطالبه می‌کنند که امید است مجلس شورای اسلامی که به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) در رأس امور است این مطالبات و حق قانونی را با رأی قاطع به بازنشستگان تأمین اجتماعی بازگرداند./

 

 

 

 

 

 

 

 


https://www.asianews.ir/u/7cb
اخبار مرتبط
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان توضیحاتی درباره جبرانی و افزایش حقوق بازنشستگان توضیحاتی داد و گفت: به بازنشستگان اعلام کردم که ما اینجا هستیم که بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی حق بازنشستگان را ادا کنیم،
در حالی که تا چند روز دیگر تکلیف مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان مشخص خواهد شد، رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس گفت: افزایش حقوق کارکنان دولتی، سایر شاغلان و بازنشستگان باید با تورم هم خوانی داشته باشد.
در حالی که یک مقام سازمان تأمین‌ اجتماعی از آغاز فرایند پرداخت تسهیلات مالی ویژه بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان و افزایش ۷۰درصدی مبلغ وام نسبت به سال گذشته خبر داد، مطالبات اصلی این قشر که اجرای قانونی مصوبه و جلوگیری از تضییع حقوق اصلی آنان است، هنوز روی زمین مانده است.
بعد از آنکه مجلس به نحوه افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایراد گرفت، کارگران بازنشسته انتظار دارند که حقوق بازنشستگی تیرماه تغییر کند؛ این در حالی است که رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت با توجه به نظر هیات تطبیق مقررات مجلس، رئیس مجلس بین ۱۰ روز تا یک ماه مهلت دارد موضوع ابطال مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را به دولت ابلاغ کند.
در حالی که عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران از اصلاح مصوبه حقوق بازنشستگان تا تیرماه اصلاح سخن گفت، مصوبه هیات‌وزیران در مورد افزایش مستمری بازنشستگان و سایر گروه‌های مستمری‌بگیر از سازمان تأمین‌اجتماعی، افزایش سال‌جاری مستمری این گروه از بازنشستگان را در سه دسته جداگانه در نظر گرفته و به سازمان تأمین‌اجتماعی ابلاغ کرده است.
رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران گفت:وقتی رای ابطال هیات تطبیق به رئیس مجلس می‌رسد، دیگر برای دولت لازم‌الاجراست.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: انتظار داریم رئیس جمهور به هیات دولت دستور بدهد به رای مجلس تمکین کنند و مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان را براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی اصلاح کند.
هیات تطبق قوانین مجلس، مصوبه‌ی دولت در ارتباط با افزایش مستمری بازنشستگان کارگری را به دلیل مغایرت با قانون باطل کرد؛ و در این حال افزایش ده درصدی مستمری بازنشستگان سایر سطوح ملغی شده است و به گفته عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران گفت: رای هیات تطبیق قوانین مجلس لازم‌الاجراست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید