صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۳ تیر ۱۴۰۱ / ۱۸:۱۲
کد خبر: 10820
گزارشگر: 213
۱۳۴
۰
۰
۴
هم پیمانی اسرائیل و ایالات متحده

«بیانیه اورشلیم» امضا شد/توافقی بر سر ایران

«بیانیه اورشلیم» امضا شد/توافقی بر سر ایران
در پی سفر جو بایدن به خاورمیانه «بیانیه اورشلیم» در چهار صفحه‌ بر تعهد رهبران دو کشور آمریکا و اسرائیل در خصوص ایران امضا شد.

به گزارش آسیانیوز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، روز پنجشنبه ۲۳ تیرماه در یک نشست مشترک «بیانیه اورشلیم» را در برابر خبرنگاران رسانه‌ها امضا کردند.

با این حال، نشست خبری دو رهبر که در هتل «والدورف آستوریا» اورشلیم برگزار شد نشان داد که آن‌ها در مورد راهبرد مقابله با ایران اختلاف‌نظر دارند.

«بیانیه اورشلیم» در چهار صفحه‌ بر تعهد رهبران دو کشور بر جلوگیری از دستیابی به ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای تاکید دارد و در آن آمده که ایران «هرگز» به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

این بیانیه که سایر مقامات آمریکایی و اسرائیلی آن را «تاریخی» خوانده‌اند، «مناسبات ویژه» میان دو کشور و گسترش تعهد واشینگتن به تامین امنیت اسرائیل را مورد تاکید قرار می‌دهد.

یائیر لاپید پس از امضای این بیانیه مدعی شد: «دشمنی ایران، اسرائیل را که تنها کشور یهودیان است، تهدید می‌کند». او افزود: «دیپلماسی و کلمات به تنهایی ایران را متوقف نخواهد کرد و بهای سنگینی خواهد داشت».

جو بایدن می‌گوید ایالات متحده از «زور» به عنوان آخرین حربه برای دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

به گفته لاپید، زندگی مردم اسرائیل در این کشور یک امر عادی نیست و هر روز با نیایش و تقلا برای بقا همراه است. او یادآوری کرد که پدرش از گتوی یهودیان ورشو نجات یافته بود و در حالی که دشمنان ملت یهود در آن دوره درصدد نابودی یهودیان بودند، اکنون نیز کشور یهودی اسرائیل در خطر حفظ بقای خود از ناحیه ایران و حزب‌الله و دیگر متحدین این محور است.

جو بایدن اما گفت که «دیپلماسی هنوز بهترین راهکار است» و آمریکا به همکاری با اسرائیل در برابر «تهدیدات ناشی از ایران» ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد که كشورش نسبت به حفظ امنیت اسرائیل تعهد عمیق دارد و همچنین اطمینان خواهد یافت که اسرائیل بتواند از خود دفاع کند.

بایدن این را نیز گفت که دولت او برای گسترش پیمان‌های صلح ابراهیم و ادغام هر چه بیشتر اسرائیل در منطقه تلاش می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، مبتکر این پیمان‌ها بودند.

موضوع ایران همچنین در صدر مذاکرات کاری جو بایدن و یائیر لاپید در روز پنج‌شنبه بود.

نخست‌وزیر اسرائیل در پایان آن ملاقات نیز به خبرنگاران گفت که تلاش داریم تا ائتلافی از نیروهای میانه‌رو را در منطقه در برابر ایران تشکیل دهیم.

یائیر لاپید افزود: موضوع روابط با عربستان و جایگاه منطقه‌ای آن در مذاکرات نیز مطرح شده و اسرائیل برای آن اهمیت زیادی قائل است.

جو بایدن و یائیر لاپید همچنین روز پنج‌شنبه پس از گفت‌وگوی کاری خود، در یک نشست ویدئویی مشترک با ناراندا مودی، نخست‌وزیر هند و محمد بن‌زاید آل نهیان، حاکم امارات متحده عربی، شرکت کردند.

این نشست یک‌ساعته با نام «مجمع آی‌تو‌یو‌تو» (برگرفته از حرف اول نام هند، اسرائیل، ایالات متحده آمریکا و امارات متحده عربی) برگزار شد.لاپید گفت که اندیشه مجمع چهارجانبه چند ماه پیش در جریان سفر او به واشینگتن مطرح شد و بلافاصله کار برای راه‌اندازی این اتحاد وارد مسیر عملی شد.

او تمرکز این مجمع را امور بازرگانی و پیشبرد همکاری در فن‌آوری‌های نوین که پیشاپیش نیز در جریان است، عنوان کرد تا زندگی مردم این چهار کشورِ «مبتکر در علم و فن‌آوری» هر چه بیشتر شکوفا شود.

جو بایدن در این مجمع مجازی گفت که نیازهای قرن بیست‌ویکم، بعد از دوران همه‌گیری کرونا و نظر به تحولاتی مانند جنگ روسیه در اوکراین، کشورهای متحد را ملزم می‌کند که برای مردم خود همکاری‌های نوینی را دنبال کنند. آقای بایدن بر اهمیت امنیت غذایی مردم و نقش برجسته هند در این امر تاکید کرد.

ناراندا مودی نیز گفت این یک دیدار «متحدین راهبردی» است و اعضای مجمع نقشه راه در هفت عرصه آب، انرژی، حمل‌ونقل، فضا، بهداشت و امنیت غذایی را ترسیم کرده‌اند.

پس از پخش سخنرانی‌های رهبران چهار کشور که با پوشش رسانه‌ای همراه بود، آنان مذاکرات مجازی خود را به طور خصوصی ادامه دادند.

استقبال یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل (راست) و ییتصخاک هرتزوگ، ر‌ئیس‌جمهوری، از جو بایدن (وسط)

جو بایدن روز ۲۳ تیر با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری و بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون که مترصد بازگشت به قدرت است، در اورشلیم دیدارهای جداگانه دارد.

او دومین روز اقامت خود در اسرائیل را با شرکت در مراسم افتتاحیه «مسابقات المپیک یهودیان جهان» به نام «مکابیا» در استادیوم «تدی» در اورشلیم به پایان خواهد برد.

جو بایدن که برای نخستین بار در ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری خود به خاورمیانه سفر کرده، قرار است روز جمعه ۲۴ تیرماه با محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی، در رام‌الله گفت‌وگو کند و سپس از کلیسای زادگاه عیسای مسیح در بیت‌اللحم و یک بیمارستان فلسطینی در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم بازدید خواهد کرد.

سران ارشد فلسطینی و عامه فلسطینیان عمیقا ابراز ناخشنودی کرده‌اند که مسائل مرتبط به سرنوشت و وضعیت آنان در سفر  بایدن به منطقه به حاشیه رانده شده است.

محمود عباس روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه سعودی، خواهان آن شد که عربستان به جمع کشورهای عربی دیگری که با اسرائیل عادی‌سازی رابطه کرده‌اند، نپیوندد. محمود عباس قبلا گفته بود که امارات و بحرین «از پشت به فلسطینیان خنجر زدند».

جو بایدن شامگاه ۲۴ تیر سفر به عربستان را با انجام نخستین پرواز علنی مستقیم از تل‌آویو به جده، آغاز خواهد کرد. بایدن خود پرواز در این مسیر هوایی را حائز اهمیت زیاد و سرآغاز تحولاتی دیگر نامید.

یک روز پیش از ورود بایدن به عربستان، فایننشال تایمز گزارش داد که محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، به این روزنامه گفته است که «یهودیان حق دارند کشوری برای خود داشته باشند».

با این حال، به نوشته فایننشال تایمز، با وجود نزدیکی بیشتر سعودی و اسرائیل، عربستان هنوز حاضر نیست با اسرائیل پیمان رسمی ببندد./

اخبار مرتبط
در پی سفر روز گذشته بایدن به خاورمیانه، اتفاقی تاریخی در ارتباطات عربستان سعودی با اسرائیل رخ داده است.
پس از به فرود هواپیمای جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مقام‌های اسرائیلی همراه با نطق‌های خوشامدگویی به او، به خطر تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند.
به نوشته خبرگزاری های خارجی، لحظاتی پس از اینکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وارد تل‌آویو شود، ارتش اسرائیل قصد دارد سخت‌افزار جدیدی را به او نشان می‌دهد که می‌گوید برای مقابله با ایران ضروری است!
نخستین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب در حالی با حضور جو بایدن منتشر شد که اولین عکس آن با عنوان «نخستین میدان عمیق وب» نام برده می‌شود و عمیق‌ترین و با کیفیت‌ترین تصویری است که تاکنون از کیهان اولیه ثبت شده است.
بایدن در یادداشتی که شامگاه شنبه ۱۸ تیر تحت عنوان «چرا به عربستان سعودی می‌روم؟» در روزنامه واشینگتن‌پست منتشر شد، بیان کرد که برای مهار جاه‌طلبی‌های تهران، ایالات متحده با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شد.
در آستانه سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به منطقه و تنها چند روز بعد از انجام سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به اردن هم مانند شماری از مقام های منطقه خواهان شکل‌گیری یک ائتلاف نظامی مشابه «ناتو» در خاورمیانه شد.
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل گفت: سفر بایدن حاوی پیامدهایی برای وضعیت منطقه و مقابله با ایران است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید