صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۷ تیر ۱۴۰۱ / ۲۲:۱۲
کد خبر: 10900
گزارشگر: 213
۲۲۹
۰
۰
۲
در ادامه بحران در حوزه انرژی

تنش‌ میان دولت عراق و کردستان

تنش‌ میان دولت عراق و کردستان
کارشناسان حوزه انرژی می‌گویند تنش بغداد و اربیل صنعت انرژی عراق را متزلزل و سرمایه‌گذران خارجی را فراری داده است.

به گزارش آسیانیوز، در میانه بحران بن بست سیاسی عراق، مناقشه دولت مرکزی با اقلیم کردستان بر سر درآمدهای نفتی دردسرساز شده است. کارشناسان حوزه انرژی می‌گویند تنش بغداد و اربیل صنعت انرژی عراق را متزلزل و سرمایه‌گذران خارجی را فراری داده است.

کارشناسان حوزه انرژی عراق از آغاز دوره جدید تنش‌ها میان دولت مرکزی عراق و مقام‌های اقلیم کردستان بر سر درآمدهای نفتی خبر داده‌اند و آن را تهدیدی برای سرمایه‌گذاری خارجی در این حوزه قلمداد کرده‌اند.

-----------------------

بیشتر بخوانید

کسینجر گفت از ابتدا به «توافق با ایران» بدبین بودم/برجام برای جهان خطرناک است!

---------------------------------------------------

تنش‌ها میان دو طرف در پی اعلام حکم دادگاه عالی عراق در بهمن ۱۴۰۰ اوج گرفت. در این حکم بی‌سابقه، دادگاه عالی عراق دولت اقلیم کردستان را ملزم کرد تولید نفت خام خود را به دولت مرکزی تحویل دهد.
 
جزئیات حکم دادگاه

دادگاه با این حکم، قوانین تصویب شده در سال ۲۰۰۷ مربوط به نفت و گاز دولت اقلیم کردستان را مغایر با قانون اساسی عراق اعلام کرد. طبق دستور دادگاه عالی تمام قراردادهای اکتشاف، استخراج، صادرات و فروش نفت اقلیم کردستان با شرکای خارجی نامعتبر اعلام شد. همچنین طبق این حکم، وزارت نفت عراق باید اجازه بررسی تمام قراردادهایی که دولت اقلیم کردستان در این حوزه بسته است را داشته باشد.

دادگاه عالی عراق دولت اقلیم کردستان را ملزم کرد تولید نفت خام خود را به دولت مرکزی تحویل دهددادگاه عالی عراق دولت اقلیم کردستان را ملزم کرد تولید نفت خام خود را به دولت مرکزی تحویل دهد.

دادگاه عالی عراق دولت اقلیم کردستان را ملزم کرد تولید نفت خام خود را به دولت مرکزی تحویل دهد.
در پی طرح شکایت رسمی اقلیم کردستان از وزیر نفت، مناقشه بغداد و اربیل در خرداد ماه ۱۴۰۱ وارد مرحله حقوقی شد. در همین حال یک دادگاه تجاری در بغداد قراردادهای منعقد بین شرکت‌های نفتی خارجی و اقلیم خودمختار کردستان را ملغی اعلام کرد.

مقامات اربیل به اقدام‌های دولت مرکزی اعتراض کردند و آنها را "فشارهای ناروا" بر خود خواندند. مقام‌های اقلیم کردستان گفتند "اقدام‌های غیر قانونی بغداد شرکت‌های خارجی که در اقلیم کردستان در حوزه نفتی کار می‌کنند را می‌ترساند و آنها را فراری می‌دهد."

ذخایر عظیم نفتی عراق به عنوان دومین صادرکننده بزرگ عضو اوپک، ۹۰ درصد بودجه دولت مرکزی این کشور را تامین می‌کنند.

عراق روزانه ۳.۳ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند و در این میان صادرات نفت کردستان عراق ۴۵۰ هزار بشکه در روز است.

خروج شرکت‌های نفتی خارجی از اقلیم کردستان

وزارت نفت عراق تیرماه ۱۴۰۱ از پیروزی در این مناقشه خبر داد و اعلام کرد سه شرکت نفتی آمریکایی "شلومبرگر، بیکر هیوز و هالیبرتون" متعهد شده‌اند که از حکم دادگاه عالی عراق پیروی کنند و پروژه جدیدی در اقلیم کردستان آغاز نکنند.

وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای افزود این شرکت‌ها در حال پایان دادن به قراردادهای نفتی خود با اقلیم کردستان هستند.

همچنین ملغی اعلام شدن قردادهای اقلیم کردستان و چهار شرکت نفتی بین‌المللی کانادایی، نروژی و آمریکایی در تیرماه به بغرنج‌شدن تنش انجامید.

بن بست سیاسی، بحران انرژی و مناقشه اربیل و بغداد

در پی حکم دادگاه عالی عراق در خصوص تحویل درآمد فروش نفت اقلیم کردستان به دولت مرکزی، روابط دچار تنش شددر پی حکم دادگاه عالی عراق در خصوص تحویل درآمد فروش نفت اقلیم کردستان به دولت مرکزی، روابط دچار تنش شد. در پی حکم دادگاه عالی عراق در خصوص تحویل درآمد فروش نفت اقلیم کردستان به دولت مرکزی، روابط دچار تنش شد.

مناقشه نفتی بین بغداد و اربیل بین دو طرف در حالی برجسته شده است که ادامه بن بست سیاسی در عراق به افزایش نگرانی‌ها در مورد شروع ناآرامی‌ها و همچنین درگیری‌های مسلحانه بین طرفداران رقبای سیاسی دامن زده است.

بلال وهاب، تحلیل‌گر موسسه سیاست خاورمیانه در واشنگتن به خبرگزاری فرانسه در این باره گفت: «وقتی دعوا به نفت کشیده می‌شود، هر طرفی متناسب به وضعیت سیاسی روز از اهرم‌های قدرتش به عنوان هویج و چماق استفاده می‌کند.»

او اضافه کرد: «وقتی در عراق اهالی سیاست به توافق رسیده باشند، دادگاه‌ها خاموش هستند ولی زمانی که ناهماهنگی و درگیری وجود داشته باشد، صدای دادگاه‌ها بلند است.»

عراق در میانه بحران انرژی و اعتراض‌های مردمی به اوضاع معیشتی به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است. در این میان ناظران بر این نظرند که مناقشه نفتی بغداد و اربیل "به وجهه صنعت انرژی عراق لطمه زده است و سرمایه‌گذاران خارجی را که اکنون بیش از همیشه به آنها نیاز است، رانده است."

در این میان علی‌رغم اقدامات حقوقی، دولت اقلیم کردستان اعلام کرده است برای رسیدن به یک راه حل آماده گفت‌وگو با دولت بغداد است.

مقام‌های این اقلیم خودمختار علاوه‌ بر این از راه‌اندازی دو شرکت تخصصی در زمینه‌های اکتشاف و بازاریابی نفت در هماهنگی با دولت مرکزی در بغداد خبر داده‌اند./

https://www.asianews.ir/u/7g5
اخبار مرتبط
متاسفانه یکی از شیوه های اقتصاد بیمار فعلی کشور، کمیاب و گاها نایاب شدن برخی محصولات در بازار است؛ به اینصورت که کالای اساسی مورد نیاز مردم برای مدتی بسیار کم و نایاب می شود و پس از مدتی با یک افزایش قیمت جدید و حتی نجومی به بازار عرضه می شود.
پس از به فرود هواپیمای جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مقام‌های اسرائیلی همراه با نطق‌های خوشامدگویی به او، به خطر تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند.
در حالی که به اعتقاد برخی برخی از کارشناسان معتقدند که قیمت نفت به هر حال افزایش خواهد یافت؛ G7 دقیقاً چه کاری قرار است انجام دهد؟ آیا باید در حالی که پوتین سیاست توسعه‌طلبانه‌اش را دنبال می‌کند، بیکار بمانند و تصور کنند که این اوایل دهه 1700 است و او پطر است؟ و آیا باید منتظر بمانیم تا او کاملاً دیوانه شود و از سلاح هسته‌ای استفاده کند؟
امروز بعداز ظهر و در ادامه آتش سوزی های اخیر مراکز نفتی و هسته ای، مجتمع پتروشیمی گلپایگان دچار آتش سوزی مهیب شد.
وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با انتقاد از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران، آن را ناکافی توصیف کرد و گفت هیچ جایگزینی برای حذف توان هسته‌ای ایران وجود ندارد و بازگشت به آن خطرناک است؛ ضمن آنکه هیچ راهی برای برقراری صلح در خاورمیانه با وجود سلاح هسته‌ای ایران وجود ندارد.
هرچند روز یکبار دوباره موضوع بنزین در شبکه‌های اجتماعی مطرح می شود و خبر تعطیلی پمپ‌های بنزین در تهران در شب گذشته و ایجاد بازار سیاه بنزین دست به دست شد.
یک خبرگزاری خارجی از قول یک مسئول جمهوری اسلامی ایران درباره موضع تهران در مذاکرات هسته‌ای مدعی شد تهران «با توافق یا بدون توافق»، جمهوری اسلامی زنده خواهد ماند؛ این در حالی است که از سوی دیگر آمریکا و اروپا هشدار داده‌اند که شانس احیای توافق برجام از هر زمانی کمتر شده است؛ ولی مقام‌های جمهوری اسلامی ادامه گفت‌و‌گوها پافشاری دارند.
«منابع آگاه» در رسانه سپاه پاسداران از پایان بی‌نتیجه مذاکرات دو روزه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر خبر دادند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید