صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۷ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۰۵:۵۲
کد خبر: 11108
گزارشگر: 213
۵۷۸
۰
۰
۲
براساس اظهارات مقام مسئول درباره جاری شدن سیلاب در کشور

احتمال وقوع سیل ویرانگر در مترو/آماده‌باش کامل مدیریت بحران تهران

احتمال وقوع سیل ویرانگر در مترو/آماده‌باش کامل مدیریت بحران تهران
مصوبات جلسه اضطراری مدیریت بحران شهر تهران از آماده‌باش کامل دستگاه‌های امدادی درپی پیش‌بینی بارش شدید باران و احتمال جاری شدن سیل تا سه روز آینده خبر دادند.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تشریح برخی از مصوبات جلسه اضطراری مدیریت بحران شهر تهران از آماده‌باش کامل دستگاه‌های امدادی درپی پیش‌بینی بارش شدید باران و احتمال جاری شدن سیل تا سه روز آینده خبر داد.

علی نصیری با اشاره به برگزاری جلسه ستاد اضطراری مدیریت بحران شهر تهران گفت: این جلسه حوالی ساعت ۲۱ پنجشنبه شب با حضور نمایندگان دستگاه‌هایی مانند آتش‌نشانی، اورژانس، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، شرکت مترو، سازمان منابع طبیعی، شرکت آبفا، سازمان هواشناسی، نمایندگان ستاد بحران ۱۵ منطقه شهرداری تهران و ... برگزار شد و در آن ضمن بررسی آخرین وضعیت بارندگی‌ها در پایتخت تصمیماتی در مورد آمادگی بیشتر در برابر سیل اتخاذ شد. می‌توانم بگویم که این جزو معدود جلسات ستاد اضطراری مدیریت بحران شهر تهران بود که در آن برای اقدامات پیشگیرانه و موارد کاهش خطر در آینده نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه که تا حوالی ساعت ۲۴ طول کشید، حوادث رخ داده در پایتخت در پی بارش شدید باران در پنجشنبه شب نیز مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: این بارش گرچه به طور ناگهانی و با شدت زیادی رخ داد و همراه با آن شاهد وزش شدید باد نیز بودیم، اما خوشبختانه حادثه جدی در پی آن رخ نداد. طبق گزارش‌های واصله تنها چند مورد معدود آبگرفتگی، دو مورد شکستگی درختان گزارش شد. حتی ویدیویی درباره آبگرفتگی در محدوده میدان رازی نیز منتشر شد که بلافاصله آن را مورد رسیدگی قرار دادیم و مشخص شد که آبگرفتگی برطرف شده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی درباره احتمال بارش شدید باران در تهران طی سه روز آینده، گفت: هواشناسی برای جمعه، شنبه و یکشنبه در تهران بارش شدید باران را گزارش کرده است. البته طبق پیش‌بینی‌ها احتمالا این بارش‌ها در مدت زمانی کوتاه و در هنگام عصر و ساعات آغازین شب رخ خواهد داد و چون بارش‌ها در زمانی کوتاه و با حجم زیاد پیش‌بینی شده است، احتمال جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی وجود دارد، به همین دلیل نیز سازمان مدیریت بحران شهر تهران تا سه روز آینده دستگاه‌های امدادی، خدماتی و انتظامی شهر تهران را به حالت آماده باش درآورده است.

سیل در مترو
نصیری با اشاره به حضور نماینده شرکت مترو در این نشست به ایسنا گفت: در این جلسه تمهیداتی برای پیشگیری از سیل در برخی از ایستگاه‌های مترو و همچنین کارگاه‌های مترو پیش‌بینی شد. نگرانی‌هایی در مورد احتمال آبگرفتگی در پنج ایستگاه مترو شامل ایستگاه‌های تجریش، قائم، نوبنیاد و ... وجود داشت که بنا شد طی دو سه روز آینده از کیسه‌های شن در اطراف ورودی این ایستگاه‌ها استفاده شود. همچنین بنا شد تا پمپ‌های آب نیز در این ایستگاه‌ها و همچنین برخی دیگر از کارگاه‌های در حال ساخت پیش‌بینی شود. البته خوشبختانه تاکنون مشکلی در این زمینه نداشتیم.

وی افزود: همچنین تصمیم بر آن شد تا به زودی تمهیداتی در مورد مقابله با سیل و ورود جریان آن به داخل کارگاه‌های مترو نیز اتخاذ شود که این اقدامات نیز به زودی انجام خواهد شد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه در این جلسه درباره مسدود شدن بزرگراه امام علی (ع) و تعطیلی بازارچه تجریش نیز بحث و تبادل نظر شد، گفت: جمع بندی نظرات مطرح شده در این جلسه بر این بود که نیازی به اجرای این تصمیمات با توجه به پیش‌بینی‌ها و این سطح از بارندگی‌ها نیست. یکی دیگر از موارد بحث شده در این جلسه بحث درباره رودخانه قوریچای و برخی احداثات غیراصولی روی آن بود که اختلافاتی با یکی از ارگان‌ها در این خصوص وجود دارد و بنا شد که اگر به اخطارها توجه نکنند پرونده آن به قوه قضاییه ارجاع شود.

نصیری با بیان اینکه حادثه تلخ امام‌زاده داوود (ع) هوشیاری دستگاه‌های امدادی و همینطور مردم را افزایش داد، اظهارکرد: خوشبختانه آمادگی و هماهنگی خوبی میان دستگاه‌های مختلف وجود دارد و در برابر بارش‌های امروز نیز دستگاه‌های مختلف آمادگی کامل داشتند. ۱۳۳ ایستگاه آتش‌نشانی در آماده باش کامل بودند. خودروهای گشت ۱۳۷ شهرداری نیز در نقاط مختلف شهر حضور داشتند.

تعطیلی سفره‌خانه‌ها و اماکن تفریحی و صنفی حاشیه روددره‌ها در هنگام ریسک
وی درباره فعالیت برخی از اماکن تفریحی و واحدهای صنفی در حاشیه روددره‌های پایتخت مانند دربند، درکه، فرحزاد و ... نیز اظهارکرد: در هماهنگی انجام شده با پلیس مقرر شد که در شرایط ریسک و احتمال جاری شدن سیلاب مسیرهای رفت به این مناطق مسدود شود. همچنین سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌های اطراف این مناطق نیز تعطیل شود. در تهران هفت روددره اصلی داریم که اگر بخواهیم موارد فرعی را نیز اضافه کنیم تعداد روددره‌های ما به ۱۱ مورد می‌رسد که تمهیدات لازم در مورد آنها نیز اجرا شده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تعریض کانال مقصود بیک را نیز یکی دیگر از مصوبات این جلسه برشمرد و گفت: البته این موضوع باید در آینده انجام شود، اما جزو مواردی بود که این جلسه بر آن تاکید شد. در مورد لایروبی مسیل‌ها و رودها نیز مسئولیت این موضوع در محدوده داخلی شهر تهران با شهرداری تهران است و در خارج از این محدوده مسئولیت با استانداری و ... است. البته این‌ها موارد زمانبری است. با این وجود اعلام کردیم که شهرداری تهران آمادگی کمک به دستگاه‌های دیگر در خارج از حوزه استحفاظی را دارد. به عنوان مثال لایروبی رود کن در محدوده امامزاده داوود برعهده شهرداری تهران نیست.

نصیری درباره تعطیلی مراکزی مانند شهرهای بازی، دریاچه چیتگر و ... نیز اظهارکرد: در این خصوص پروتکل‌های مربوطه وجود داشت و در صورتی که شرایط جوی و بارش‌های در هر یک سطوح درج شده در این پروتکل‌ها باشد، تصمیمات متناسب با آن اجرا خواهد شد. این پروتکل‌ها به شهرداران مناطق و بخش‌های مربوطه ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه امروز عوامل مدیریت بحران به وسیله ماشین و بلندگو به مناطق مستعد سیل رفته و نسبت به جاری شدن سیل هشدار دادند، خاطرنشان کرد: جان افراد کارتن خواب و حتی معتادان متجاهر نیز برای ما مهم است و امروز این تیم‌های هشدار دهنده به مناطق مختلف رفتند تا با اعلام هشدار این افراد را نیز از وقوع سیل مطلع کنند.

آماده‌باش مدیریت بحران تهران تا ۳ روز آینده
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه با توجه به هشدار و پیش‌بینی هواشناسی سازمان مدیریت بحران دستگاه‌های امدادی را تا سه روز آینده به حالت آماده باش درآورده است، گفت: مرکز eoc مدیریت بحران نیز فعال بود و این سازمان در آماده باش کامل برای پاسخگویی به هر نوع مخاطره‌ای قرار دارد.

آماده‌باش هلال احمر  
نصیری همچنین با تاکید بر اینکه مدیریت بحران، جای بازی سیاسی نیست، گفت: متاسفانه برخی صحبت‌های سیاسی درمورد مدیریت بحران مطرح شد. در حالی که این اظهارات اصلا درست نیست. مدیریت بحران چپ و راست ندارد و جای سیاسی کاری نیست اگر انتقادی وجود دارد ما حتما آن را می‌شنویم اما انتقاد باید درست باشد نه اینکه یک سیل، آن هم سیلی که در خارج از حوزه شهرداری تهران رخ داده را دستمایه حملات سیاسی و انتقام‌گیری کنیم.

وی در پایان از مردم خواست که به هشدارها و توصیه‌های مدیریت بحران درمورد سیل توجه کنند، از حضور در روددره‌ها و صعود ارتفاعات پرهیز کنند و اخبار مربوط به سیل و حتی پیش‌بینی‌ها را نیز از منابع رسمی و معتبر پیگیری کرده و به شایعات و اخبار غیرموثق در این زمینه توجه نکنند.

معاون سازمان هلال احمر، تا ظهر روز پنج‌شنبه، شمار قربانیان سیل کَن (امامزاده‌ داوود) را هفت نفر، تعداد مفقودین این واقعه را ۱۴ نفر و آمار مصدومان را ۹ نفر اعلام کرد.

همزمان جست‌وجو برای یافتن قربانیان بیشتر در جریان است و و بنا بر اعلام مسئولان احتمال افزایش این آمار در ساعت‌های آینده وجود دارد.

قدرت‌الله محمدی، سرپرست سازمان آتش‌نشانی تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با بیان این که برآورد دقیقی از مفقودی‌ها و خسارت‌های مالی سیل اخیر وجود ندارد، گفت که مغازه‌ها، کسبه و واحدهای تجاری منطقه خسارات سنگین دیده‌اند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرده بود که در پی بارش شدید باران در شامگاه چهارشنبه، سیلاب از ساعت دو بامداد وارد منطقه امامزاده داوود در غرب تهران و موجب رانش زمین شده است.

همزمان با گمانه‌زنی درباره احتمال افزایش قربانیان سیل امامزاده داوود به بیش از هشت نفر ، نیروهای امدادی ضمن هشدار به ساکنان منطقه درباره احتمال افزایش بارش در عصر روز پنج‌شنبه، از ساکنان این محل خواسته بود تا خانه‌های خود را فورا تخلیه کنند.

در همین حال رئیس جمعیت هلال احمر از انتقال هزار نفر از اهالی منطقه کَن به مناطق امن خبر داده است. خبرگزاری مهر نوشته است که این افراد در «سوله‌های بحران» اسکان داده شده‌اند.

پیشتر احمد وحیدی، وزیر کشور، که صبح روز پنج‌شنبه از مناطق سیل‌زده بازدید کرده بود، عمق گل و لای در برخی مناطق را سه تا چهار متر اعلام کرده است.

با توجه به تداوم و افزایش بارندگی در تهران برخی بوستان‌ها در مناطق غرب تهران روز پنج‌شنبه تعطیل شد. از جمله شهردار منطقه پنج اعلام کرده است که دو بوستان «جوانمردان» و «کوهسار» از ساعت ۱۶ تا اطلاع‌ ثانوی تعطیل خواهد بود.

عادل مصدقی، معاون اداره کل راهداری استان تهران، نیز ضمن اعلام هشدار «نارنجی» هواشناسی، مبنی بر بارش شدید باران و احتمال آب‌گرفتگی و وقوع سیلاب در استان تهران از شهروندان خواسته است که به رودخانه‌ها نزدیک نشوند.

در همین حال اعلام شده است که برخی از محورهای منتهی به تهران از جمله هراز، کرج-چالوس و امامزاده داوود تا اطلاع ثانونی مسدود خواهد بود.

علاوه بر مناطق غربی تهران، مناطق شرق پایتخت هم از پیامدهای سیل شامگاه چهارشنبه در امان نمانده و بر اساس گزارش‌ها به دنبال بارش شدید باران طی دو شب گذشته در شهرستان دماوند، طغیان رودخانه «سیاه‌رود» در رودهن موجب سیلاب، آب‌گرفتگی و خسارت‌های مالی گسترده در منطقه شده است./

https://www.asianews.ir/u/7lx
اخبار مرتبط
یزد- مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گفت: از شب گذشته نیروهای امدادگر هلال احمر به مناطق مختلف استان اعزام شده اند و بیشترین عملیات آنها مربوط به تخلیه آب از منازل بوده است
در حالی که تلفات مالی و جانی سیل منطقه کن تهران و امامزاده داوود بسیار سنگین گزارش شده است، رئیس جمعیت هلال احمر در حاشیه بازدید از منطقه سیل زده تهران گفت: طبق پیش بینی هواشناسی و گزارش های ارسالی از سراسر کشور، ۱۸ استان درگیر سیلاب های خطرناک هستند.
هلال احمر تهران همزمان با پیدا شدن جسد هفتمین قربانی سیل کَن در تهران که بامداد روز پنج‌شنبه، ششم مردادماه، رخ داد از احتمال افزایش شمار قربانیان و مفقودین خبر داد.
مهدی ولیپور، رئیس سازمان امداد و نجات روز دوشنبه، سوم مرداد از پیدا شدن سی و دومین و آخرین پیکر مفقودی در سیل استهبان خبر داد؛ این در حالی است که یوسف کارگر، فرماندار استهبان از این که سازمان هواشناسی درباره وقوع سیل هشدار نداد، انتقاد کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید