یکشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۸ / ۱۹:۵۸
کد خبر: 1119
گزارشگر: 2
۸۴۴
۰
۰
۴
زنوتراپی؛ ترکیبی از هشت طب گوناگون

بیش از ۹۰ درصد بیماری‌ها، ناشی از ذهن و روان ما است

اسدالله جعفری، متخصص زنوتراپی، در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه آسیا از مشکلاتی که وزارت بهداشت سر راهش ایجاد کرده سخن گفت.

«یو می هو» به عنوان یک درمان در علم پزشکی شناخته می‌شود که با ترکیب چندین روش مختلف، دست به درمانگری می‌زند. این روش در ژاپن و بسیاری از کشورهای جهان، مرسوم است. اسدالله جعفری، سال‌ها پیش، ضمن گذراندن این دوره درمانی و کسب مدارک معتبر بین‌المللی از ژاپن و همچنین تاییداتی از سوی سازمان بهداشت جهانی، با مراجعه به ایران، این روش را به عنوان متدی درمانگر ادامه داد. او حین کسب تجاربی، به نواقص «یو می هو» پی برد. به همین دلیل ضمن رفع این نواقص، روشی نوین، جهت درمانگری بیماری‌های عصبی، دیسک کمر، نواقص عضلانی و ... پایه‌گذاری می‌کند. هر چند که با این روش افرادی که سابقه خودکشی، جراحی‌های بدون نتیجه، اعتیاد و ... داشته‌اند، درمان می‌شوند، با این وصف سازمان‌‌ها و نهادهای وطنی، او را به ۲ سال حبس تعلیقی و پرداخت جرایم متعدد ملزم نموده‌اند.
جعفری در گفت‌وگو با آسیا از مشکلاتی که وزارت بهداشت سر راهش ایجاد کرده سخن گفت. به گفته او، معاونت درمان او را تهدید کرده است که «کاری خواهند کرد تا از کشور بیرون برود.» برخورد با این متخصص در حالی صورت می‌گیرد که نهادهای مربوطه، بدون هیچ مدرکی، او را مقصر قلمداد می‌کنند. با این اوصاف، مدارک علمی جعفری مورد تایید سازمان‌های بین‌المللی، از جمله سازمان بهداشت جهانی است. این پزشک، نام روش خود را «زنوتراپی» انتخاب کرده و قصد دارد این روش را در ایران به ثبت برساند که با مخالفت‌های شدیدی روبرو شده است. در حال حاضر، حدودا 9 کشور جهان خواهان همکاری با اسدالله جعفری و ثبت روش نوین او هستند. این پزشک در آستانه خروج از کشور قرار دارد. متن کامل گفت‌وگو با اسدالله جعفری را در ادامه می‌خوانید.

 
زنوتراپی روش جدیدی در شیوه درمان بیمارها محسوب می‌شود. این روش کاملا ناشناخته است. به عنوان متخصصی که از این شیوه درمانی استفاده می‌کنید، در خصوص آن توضیحی بدهید.

 پایه و اساس کار ما، مربوط به آموزش‌های کشور ژاپن است؛ نه ایران. این روش با عنوان «یو می هو» در جهان شناخته می‌شود. ۱۳ سال با این روش آشنایی داشتم. به همین جهت به مشکلاتی در روش ژاپنی جهت درمان پی بردم. نهایتا دست به رفع نواقص این روش زدیم و برای این روش جدید یک نام ایرانی هم انتخاب شد. «زنوتراپی» عنوانی است که بخش اول آن، یعنی زِن، یک ریشه ایرانی دارد. همین لفظ زِن با یک تغییر ظاهری به لفظ ذهن تبدیل شده است. زنوتراپی در واقع ترکیبی از حدودا هشت طب گوناگون می‎باشد. بیماری‌های اسکلتی و داخلی و اعصاب از این طریق معالجه می‌شوند. درمان نیز به صورت سرپایی است. خبری از بستری شدن و جراحی در این نوع از معالجه نیست.

اشاره داشتید که ۱۳ سال مشغول به فعالیت در این زمینه هستید. بازخورد این روش درمانی را در بین مردم چگونه دیدید؟

البته در رابطه با این شیوه درمانی تبلیغات آنچنانی نداشتیم؛ چرا که این روش هنوز از سوی وزارت بهداشت مجوزهای لازم را کسب نکرده است. عدم مجوزهای لازم مانع از تبلیغات رسمی می‌شد. تبلیغات ما صرفاً از طریق معرفی‌های دهان به دهان صورت می‌گیرد. کسانی که معالجه می‌شوند، ضمن درمان خود این شیوه درمانی را به سایرین معرفی می کنند. ۱۳ سال است که تبلیغات ما برای این روش درمانی، از کانال مردم صورت می‌گیرد.

تخصص شما پزشکی است؟

بله؛ من پزشک هستم و در این زمینه تخصص دارم. دوره‌های آموزشی خود را همان‌طور که گفتم در کشور ژاپن پشت سر گذاشته‌ام. اما در نهایت در روش درمان ژاپنی، تغییرات را اعمال نمودیم و و نواقص روش ژاپنی را رفع کردیم. لذا در حال حاضر با یک روش نوین سر و کار داریم. البته روش ما روش انحصاری است و با روش پزشکان فرق می‌کند.

از وسایل خاص پزشکی استفاده می‌کنید؟

ما یک سری تجهیزات معمولی داریم. ولی کار اساسی خود را با دست انجام می‌دهیم. ما مراجعه‌کنندگانی داریم که پزشکان جهت درمان آن توصیه به جراحی داشته‌اند. ولی حین مراجعه به ما، با استفاده از این وسایل معمولی و توان دستی خودمان، آنها را درمان نموده‌ایم. این درمان یک درمان همیشگی است و بعد از چند مدتی، بیماری مجدداً باز نمی‌گردد. ضمن درمان از این طریق فرد به زندگی عادی خود باز خواهد گشت. برخلاف افرادی که غالبا بعد از جراحی نمی‌توانند زندگی پیشین خود را تکرار کنند و محدودیت‌هایی حرکتی در زندگی آنها برای همیشه اعمال خواهد شد. می‌توان گفت که این روش نسبت به روش‌های پزشکی امروزی، به مثابه یک معجزه عمل می‌کند.

به این موضوع اشاره داشتید که با یک سری وسایل معمولی و همچنین توان دستی خودتان دست به درمان می‌زنید. روش شما با انرژی درمانی تفاوت دارد؟

مشخصات متفاوت است. کار ما، انرژی درمانی به معنای آنچه که می‌شناسیم، نیست. ببینید؛ چارچوب بدن آدمی کاملاً مشخص است. بدن آدم یک اسکلت دارد که عضلات بدن، این اسکلت را سرپا نگه می‌دارد. از طرفی شاهد سیستم‌های داخلی هم چون اعصاب، گردش خون و غیره هستیم. کسی که دچار دیسک کمر می‌شود در همین سیستم داخلی و عضلات، با مشکل مواجه است. در این روش نوین، تمام عضلات بدن از این درگیری نجات پیدا می‌کنند. از طرفی اسکلت بدن اصلاح می‌شود. این برخلاف روشی است که پزشکی امروزی از آن استفاده می‌کند تا شخص بیمار را نجات دهد. ما برای اینکه مشکل یک بیمار دیسکی، مجدداً ایجاد درد و مشکلات ننماید، کوتاهی و بلندی پاها، مشکلات لگن و مسائل دیگری که علم پزشکی امروزی به آن توجه ندارد را حل می‌کنیم. به همین جهت ادعا داریم ضمن درمان، بیماری فرد مجدداً باز نمی‌گردد. ما مطمئن هستیم که این شخص بیمار حین مراجعه و درمان از سوی ما، برای آن بیماری خاص دیگر نیازی به پزشک نخواهد داشت.

شما گفتید که دوره اولیه خود را جهت این درمان در ژاپن پشت سر گذاشته اید و تا نواقص این روش را رفع نموده‌اید. روش شما در حال حاضر چه تفاوتی با آنچه که با عنوان «یو می هو» می‌شناسیم دارد؟

ما شاهد هستیم که بیماران مختلف، ضمن یک بیماری مشابه، با مراجعه به پزشک، بعضا درمان می‌شود. از طرفی، برخی دیگر با همان بیماری و همان داروها، درمان نمی‌شوند. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که مسائل دیگری در بیماری افراد دخیل است. همین مشکل را «یو می هو» برای علاج بیماران خود دارد. طی بررسی‌هایی که برای رفع این نواقص انجام دادیم، موفق شدیم، ایرادات روش ژاپنی را حل کنیم.
بیش از ۹۰ درصد بیماری‌ها، ناشی از ذهن و روان ما است. مشکلات روحی و روانی، جسم مارا تحت‌تاثیر قرا می‌دهد و همینطور مشکلات جسمانی نیز مسائل روحی و روانی ایجاد می‌کند. تا زمانی که این تنش درونی رفع نشود، مشکل درونی ما نیز رفع نخواهد شد. بنابراین ما در کنار درمان خود، برخی از مشاوره‌های خاص را به بیمار خود ارائه می‌دهیم که البته با صحبت‌های مشاوران و روانشناسان متفاوت است. ما راهکار رفتاری و روانی به شخص می‌دهیم، تا زمان انجام آنها، این فرد درمان شود. فردی که پیشتر توسط «یو می هو» طی 20 تا 30 جلسه درمانی می‌شد، اکنون ضمن روش نوین ما، این تعداد جلسات به ۲ الی ۳ جلسه کاهش یافته است. بیمار ضمن این تعداد جلسات محدود درمان می‌شود.

آیا نواقص مورد اشاره در روش «یو می هو» را به دانشگاه ژاپنی منعکس کرده‌اید؟

در حقیت این روش ژاپنی، از روش‌های مختلفی جمع آوری شده تا فرد را درمان کند. این روش در نهایت ترکیبی از روش‌های غربی و شرقی است. اما چون که یک متخصص ژاپنی، این روش ترکیبی را ابداع کرده، در نهایت به اسم ژاپن به ثبت رسید. تلاش ما این است که روش ما که نواقص روش ژاپنی را ندارد در ایران به ثبت برسد؛ نه اینکه آن را در ژاپن به ثبت برسانیم. ما علاقه داریم این روش ایرانی باشد و به اسم ایران به ثبت برسد. به همین جهت است که به لفظ تراپی، واژه زِن را اضافه کردیم که واژه‌ای ایرانی محسوب می‌شود. در لغت‌نامه پهلوی، این لفظ به عنوان ذهن معنا شده است.زِن، ضمن تغییراتی در زبان عربی، به «ذهن» تغییر شکل می‌دهد. در کشورهای آسیایی مثل ژاپن حرف «ه»، از واژه ذهن، مجدداً حذف شده و شاید رواج زِن، به معنای مدیتیشن و تمرکز هستیم. ما این روش نوین را به عنوان زنوتراپی معرفی کرده‌ایم. به بیماران خود می‌گوییم که درمان‌های پیشین خود را باید کنار بگذارند و صرفا از روش نوین ما بهره ببرند. درمان از طریق زنو، باید صورت بگیرد و همین امر موجب درمان آنها نیز می‌شود. هدف ما این است که این روش در ایران به ثبت برسد. لذا این روش را در ژاپن عرضه نکرده‌ایم.

شما از داروی خاصی استفاده می کنید؟

خیر از داروی خاصی استفاده نمی‌کنیم. تمام انقباضات و دردهایی که داریم، به خاطر اسپاسم عضلانی و کمبود اکسیژن در بدن است. اما به محض اینکه شروع به کار می‌کنیم، این دردها کمتر می‌شود.. برخی از نرمش‌های خاص را نیز به فرد بیمار می‌دهیم. شخص باید نرمش‌ها را شروع کند. هدف ما این است که بیمار به زندگی عادی خود بازگردد. سازگاری با درد و مدار کردن، در دستور کار ما نیست. نهایتاً شخص ممکن است درد بسیار زیادی داشته باشد که در این صورت از مسکن‌های شل کننده استفاده می‌کنیم.

 

هزینه‌های این شیوه درمان نسبت به هزینه های معمول درمانی چگونه است؟

یک بیمار ضمن مراجعه به پزشک، ممکن است هزینه نوار عصب و عضله، هزینه رفت و آمد، هزینه ام آر آی، دارو، فیزیوتراپی و نهایتا عمل جراحی و سایر هزینه‌ها را داشته باشد که بدون تردید هزینه کلانی محسوب می‌شود. ما پرونده‌های بسیاری را داریم که افراد ضمن درمان معمول در کشور، علاوه بر هزینه کلان، درمان هم نشده‌اند. اما خوشبختانه ما هزینه‌های مذکور را نداریم. معاینه‌هایی که از سوی ما صورت می‌گیرد، نسبت به بسیاری از پزشکان، دقیق‌تر و درمانگرتر است.
ما کل بدن را بررسی می‌کنیم و اینگونه نیست که فقط با نگاهی محدود، بیماری را معاینه کنیم. از این جهت، نسبت به هزینه‌ای که پزشکان دریافت می‌کنند، هزینه این درمان اندک است. بعضی از پزشکان حتی حاضر نیستند که از پشت میز خود بلند شوند تا فرد را معاینه کنند. در یک ساعت ممکن است 10 بیمار را این‌گونه ویزیت کنند. ولی ما برای هر بیمار ممکن است ۴۵ دقیقه تا یک ساعت وقت بگذاریم.

وزارت بهداشت و تامین اجتماعی از این روش شما حمایت کرده‌اند؟

متاسفانه با وصف اینکه مدارک ما بین‌المللی است و توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده، از سوی نهادهای مربوط داخلی مورد تایید نیست.

یعنی با وصف اینکه شما دارای مدارک بین المللی و معتبر هستید، ولی وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی و سایر سازمان‌های مربوطه، مدارک شما را تایید نمی‌کنند؟ دلیل این موضوع چیست؟

بله؛ آنها تایید نمی‌کنند. چه کار می‌توانیم بکنیم. اگر بگوییم که مافیای پزشکی پشت این کار است، رو در روی هم قرار می‌گیریم. ما برای این شیوه درمان، از بیمارستان، عکس، دارو و بسیاری موارد دیگر بهره نمی‌بریم. بنابراین پزشکان و بیمارستان‌ها با ما کار نمی‌کنند و به این صورت پولی از سوی بیمار، روانه جیب بیمارستان‌ها، جراح، فیزیوتراپ و ... نخواهد شد. ما حتی می‌خواهیم این نوع درمان را آموزش بدهیم.

تصمیمی برای دانشگاهی کردن این رشته دارید؟

البته ما در این خصوص به معاونت درمان پیشنهادهایی را ارائه نموده‌ایم. رزومه خود را نشان داده‌ایم. پرونده‌های خود را علنی نموده‌ایم. سخنان بیماران را به آنها ابلاغ کردیم که از این طریق به درمان رسیده‌اند. رزومه ما کاملا مشخص است و همچنین مدارک ما که معتبر می‌باشند قابل کتمان نخواهند بود. حتی حاضر هستیم به پزشکانی که آنها تایید می‌کنند، درمان خود را نشان بدهیم. حاضریم شیوه کاری ما را چک کنند. ما نمی‌دانیم چگونه حرف خود را بزنیم. فقط خواهان طبابت هستیم.

حرف مشخص و دلایلی که برای عدم تایید این شیوه مطرح می‌کنند، چیست؟

در حال حاضر به ما می‎گویند که باید کمیسیون پزشکی در این خصوص تصمیم بگیرد. اما چهار سال است که تشکیل جلسه این کمیسیون پزشکی، امروز و فردا می‌شود. آنها واقعا نمی‌خواهند که این اتفاقات در کشور رواج پیدا کند. اکنون فدراسیون پزشکی ورزشی، ماساژ سوئدی با روغن را به عنوان ماساژ درمانی تایید کرده است. در صورتیکه این ماساژ، حتی 10 درصد هم خاصیت درمانی ندارد. ولی ماساژ ما که از قضا ایرانی هم است نمی‌تواند در این حد ظاهر شود. چرا؟! وزارت ورزش و وزارت بهداشت چرا کار ما را تایید نمی‌کند؟ بیایید از ما تست بگیرید.

مدارک شما را هم بررسی نموده‌اند و ایا تاکنون تستی از شما به عمل آمده است؟

خیر. به ما گفتند که شما حق ندارید وظیفه ما را به خودمان گوشزد کنید. مدعی‌اند که می‌دانیم چه کارهایی را باید انجام داد و نیازی به سخن ما ندارند. آنها مدارک و اسناد را تحویل نگرفتند. به ما می‌گویند این کار غیرقانونی است و در امور پزشکی در حال دخالت هستیم. ولی برای هر عمل غیر قانونی مجازات در نظر گرفته شده. جرم کلاهبرداری، دزدی و هر کار غیر قانونی دیگری تعریف شده است. مجازات آن نیز توسط قانونگذار تعیین گردیده. اگر کار ما غیر قانونی باشد، شما بر اساس کدام مستند و کدام قرارداد قانونی ما را محکوم می‌کنید. به ما بگویید که طبق کدام آیین‌نامه کار ما غیرمجاز است، تا بر اساس آن قانون، کار خود را کنار بگذاریم. نگاه جاری یک نگاه سلیقه‌ای است. وقتی به آنجا مراجعه می‌کنم من را تهدید می‌کنند. حتی جریمه شده‌ام و چند بار متوالی مطب‌مان را پلمپ کرده‌اند.

مگر کسی از شما شکایت داشته است؟ تا حالا شاکی خصوصی داشته‌اید؟

خیر. آنها می‌گویند بر اساس گزارش‌های مردمی با ما برخورد می‌کنند. اما ضمن بررسی پرونده، هیچ شکایت خصوصی در این مورد اتفاق نیفتاده است. هیچ گزارش مردمی وجود ندارد. اسم هیچ شخصی در آنجا نیست. کسی از کار ما لطمه ندیده تا از ما شکایت کند.

یکی اهداف جامعه پزشکی خدمت به انسانیت است. آیا بهتر نیست که روش خود را ضمن مراجعه به کشوری دیگر ارائه کنید؟ تصمیم ندارید ضمن مهاجرت به جایی دیگر روش خود را جهت خدمت به انسانیت ارائه و عرضه نمایید؟

پس تکلیف مردم کشورمان چه می‌شود؟ مردم کشورمان یعنی لیاقت خدمات ما را ندارند؟ هدف ما فقط درمان است؛ کمااینکه این درمان را برای تعداد زیادی از مردم به کار برده‌ایم و نتیجه مطلوب هم داشته‌ایم. من در حال حاضر از ۹ کشور خارجی پیشنهاد کار دارم. می‌توانم مدارکم را برای این کشورها ارسال کنم تا بتوانم در آنجا فعالیت خود را عرضه نمایم. مدرک من یک مدرک بین المللی است. درمان ژاپنی «یو می هو» یک درمان جهانی محسوب می‌شود. متخصصان این درمان، در بیمارستان هم کار می‌کنند. ما این شیوه درمان را تکمیل کردیم. من نمی‌توانم این شیوه درمان را در کشورهای دیگر عرضه کنم. دوست دارم در کشور خود خدمت و به مردم خود کمک کنم. کشورهای دیگر خواهان این هستند که من روش خود را در کشورشان به ثبت برسانم. ولی من به جهت علاقه‌ای که به کشورم دارم، می‌خواهم این روش جدید را در ایران به ثبت برسانم.

عرق شما به کشور ستودنی است. اما متاسفانه اجازه فعالیت در کشورتان را ندارید.

این مشکلی است که در حال حاضر برای من ایجاد شده است. علم پزشکی امروزی با مسائلی همچون شکستگی و اقسام دردها و مسائل اینچنینی مواجه است. اما در مورد دردهای قدیمی و کهنه، دیسک کمر و بسیاری از بیماری‌های دیگر عاجز می‌باشد. شیوه ما سراغ درمان این بیماری‌ها رفته است. ما بر علیه پزشکان جدید به هیچ عنوان موضعی نداریم. ما می‌توانیم همراه با آنها برای درمان افراد تلاش کنیم. آنها را قبول داریم. ما نمی‌خواهیم بیمار را از چنگ آنها در آوریم. هدف ما نجات انسان‌هاست. هدف این است که انسان وقتی به یک مطلب مراجعه می‌کند، درمان شود. همکاری ما و سایر پزشکان می‌تواند با هزینه کمتری انسانها را درمان کند. اما متاسفانه پزشکان ما را نمی‌پذیرند؛ چراکه روش ما با روش آنها مقداری متفاوت است. فیزیوتراپی، جراحی، درمان‌های شیمیایی، عکس برداری و غیره باعث می‌شود که هزینه‌ای برای افراد تراشیده شود. ما این هزینه‌ها را حذف کردیم و به همین خاطر دشمنانی برای ما ایجاد شد.
من به خودم قول دادم که اگر تا سال بعد این مشکلات حل نشود، از ایران خواهم رفت. خیلی متاسفم که افرادی که می‌توانند در ایران دست به خدمت‌رسانی بزنند، جایی برای خدمات ندارند. سالهاست درگیری دارم. معاونت درمان که به مکان‌های مختلفی بازرس می‌فرستد، به من گفت، «کاری می‌کنم که از ایران بروی و همان جاهایی که تو را قبول دارند، فعالیت کنید.» او به من می‌گوید، «اجازه نمی‌دهم که تو کار کنی.» آقای دکتر کامران‌منش این سخن را به من گفت. او از بس برای من پرونده پزشکی تشکیل داده و آنقدر مرا بالا و پایین کرده است که حتی فرصت درمان مردم را از دست داده‌ام.

چرا به شکل حقوقی و از طریق مراجع قضایی پیگیری نمی‌کنید؟

پیگیر این جریان هم بوده‌ام، ولی قانون با آنها همراه است. به من حکم ۲ سال زندان تعلیقی دادند همین مردادماه تمام شد. دو بار هم جریمه نقدی شدم. سه بار هم پرونده دادسرای جرایم پزشکی برای من تشکیل شد. مگر من از دیوار مردم بالا می روم؟ من مدرک دارم و با این مدرک در حال فعالیت هستم. به من می‌گویند، اگر شما خلبان جت هم باشید، روی زمین اگر گواهینامه نداشته باشید، نمی توانید راننده پراید شوید. واقعا این مثال در حد یک پزشک و بازرس است؟ من تابع قانون هستم. آنها به من بگویند که طبق فلان قانون حق انجام این کار را ندارم. اما کدام قانون؟ چرا قانونی به من نشان نمی‌دهند؟ این سلیقه شخصی است نه برخورد قانونی. در زمان آقای هاشمی، وزیر بهداشت سابق، در آبادان سلامتکده‌ای افتتاح شد. بخش درمانی آن سلامتکده را ما بر عهده گرفتیم. وزیر بهداشت از این شیوه درمانی تعجب کرد و می‌گفت که اگر چنین چیزی وجود دارد، پس چرا در تهران راه‌اندازی نمی‌کنید؟ ما گفتیم در تهران مشکل برایمان ایجاد می‌کنند و اجازه فعالیت به ما نمی‌دهند. لذا درخواستی برای ایشان نوشتیم و پیگیر ماجرا شدیم. نامه ما به آقای وزیر، ماه‌ها در حال طی روال اداری خود بود؛ تا اینکه ایشان استعفا داد و نامه ما نیز بی‌سرانجام ماند!

با وزیر جدید بهداشت ارتباطی نگرفته‌اید؟

ما نتوانستیم با ایشان صحبت کنیم. اجازه صحبت به ما نمی‌دهند. نظر مستقیم وزیر بهداشت جدید را نشنیده‌ایم. اصلا صحبت و کلام ما به ایشان منتقل نشده است. برخی از افراد اصلا اجازه نمی‌دهند که با وزیر صحبت کنیم. اصلاً نظر وزیر جدید را نمی‌دانیم که در قبال این نوع درمان چیست. در حال حاضر برخی از تجهیزات پزشکی را طراحی کرده‌ایم که در دنیا نمونه آن وجود ندارد. ما می‌خواهیم این تجهیزات را ثبت جهانی کنیم. تجهیزات پزشکی که وجود ندارد و کسی تاکنون آنها را طراحی نکرده است. دو سال است که مشغول نهایی نمودم طرح هستم. اما به من می‌گویند که این کار را انجام ندهم. چین و ترکیه از این طرح من استقبال کردند و آلمانی‌ها نیز خواهان تولید این طرح در کشورشان هستند. اما من دوست دارم این طرح را در ایران به ثبت برساندم.
امسال، حین تحویل سال، دعا کردم که خداوند مشکل مردم را حل کند و آدم‌های خوبی سر راهم قرار بگیرند تا بتوانم به مردم بیشتر کمک کنم. امیدوارم این گفتگو نقطه عطفی ‌شود تا به هدفم برسم. هدف من فقط کمک به مردم است نه چیز دیگر. اگر امسال به نتیجه نرسم، به خود قول داده‌ام که ایران را ترک خواهم کرد.


مسعود آریادوست
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید