صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۱ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۱۵:۴۵
کد خبر: 11190
گزارشگر: 213
۳۲۶
۰
۰
۲
اظهارات مقام کانون بازنشستگان و مجلس درباره مصوبه ۳۸ درصدی

تعلل دولت در ابلاغ مصوبه‌ «افزایش حقوق بازنشستگان» معنای خوبی ندارد/در صورت بی تفاوتی رئیس جمهور افزایش ۳۸ درصد اجرا خواهد شد!

تعلل دولت در ابلاغ مصوبه‌ «افزایش حقوق بازنشستگان» معنای خوبی ندارد/در صورت بی تفاوتی رئیس جمهور افزایش ۳۸ درصد اجرا خواهد شد!
در حالی که ولی اسماعیلی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد اگر اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان صورت نگیرد، پس از یک هفته آن مصوبه خود به خود ملغی می شود و باید افزایش ۳۸ درصد حقوق انجام شود، علیرضا حیدری، نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان گفت: پاسکاری و بلاتکلیف نگه داشتن بازنشستگان اصلاً صحیح نیست.

به گزارش آسیانیوز، قرار بود شنبه (هشتم مرداد) سرپرست وزارت کار، نظر نهایی دولت در مورد افزایش مستمری بازنشستگان کارگری را اعلام کند؛ این قولی بود که در نشست پنج‌شنبه‌ی قبل به کانون عالی و نمایندگان قانونی بازنشستگان داده شد. با این حال، بعد از گذشت سه روز، سخنگوی دولت، ظاهراً به پاسکاری مساله می‌پردازد و زمان دقیقی برای اعلام مصوبه‌ی جدید اعلان نمی‌کند و این در حالیست که در نامه‌ی بیست و نهم تیرماه قالیباف، دولت فقط یک هفته زمان داشت تا اصلاحات را براساس قانون انجام دهد.

امروز سه‌شنبه علی بهادری جهرمی در یک نشست خبری با اشاره به برگزاری جلسات نمایندگان بازنشستگان با معاون اول رئیس جمهور، گفت: گزارشات در جلسه اخیر هیئت دولت ارائه شد و دولت راهکارهای پیشنهادی جمع‌بندی شده از سوی معاون اول و وزارت کار را بررسی کرد و تصمیم بر آن شد هیئت وزیران اختیار خود مبنی بر تصمیم‌گیری در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان را به هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی تفویض کند.

علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگی) در رابطه با این اظهارات می‌گوید: در ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که مرجع اصلی افزایش حقوق بازنشستگان است و در نامه‌ی رئیس مجلس نیز به این ماده اشاره شده، نامی از هیات امنا و یا تفویض اختیار به هیات امنا نیست؛ حتی در زمان برقرار بودن شورایعالی تامین اجتماعی، اجرای ماده ۹۶ ارتباطی به این شورا نداشت؛ مرجع ماده ۹۶ هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی است که نظر خود را به دولت اعلام می‌کند و دولت نیز باید آن را ابلاغ نماید؛ چند روز پیش‌تر تامین اجتماعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد نسبت به اجرای قانون نظر مثبت دارد و موافق است؛ بنابراین هیات وزیران نمی‌تواند اختیار خود را تفویض کند مگر اینکه نامه‌ی رسمی باشد که دولت بگوید هرچه هیات امنا گفت همان حکم قانون است.

وی در ارتباط با قول سرپرست وزارت کار گفت: هفته قبل تفاهمی صورت گرفته بود و سرپرست وزارت کار به نمایندگان بازنشستگان گفته بود نظر دولت را شنبه در یک مصاحبه اعلام می‌کنم که این کار را نکرد؛ اما در هر حال تکلیف برعهده وزارتخانه نیست، تکلیف برعهده دولت است. شما به عنوان نهاد هیات دولت نمی‌توانید اختیارات خود را مدام پاسکاری کنید و مردم را معطل نگه دارید؛ قانون گفته هیات وزیران باید ابلاغیه‌ی ماده ۹۶ را صادر کند و از این الزام قانونی، راه فرار و گریز نیست؛ نباید فرافکنی و پاسکاری کنند و بازنشستگان را در هول و ولا نگه دارند.

به گفته‌ی حیدری، از سال ۵۴ تا امروز هیچ نهادی غیر دولت ماده ۹۶ را ابلاغ نکرده؛ امسال اولین بار است که جامعه‌ی هدف را با پاسکاری و تاخیر، در شک و شبهه انداخته‌اند.

این فعال صنفی بازنشستگان با تاکید بر اینکه «سردرگم شدن بازنشستگان درست نیست»؛ می‌گوید: امروز یک ذهنیت مخدوش و ابهام‌آمیز ایجاد شده که پیگیری‌ها نتیجه‌بخش نبوده، که اگر اراده‌ای بود بر اجرای مصوبه، خود نهاد دولت این کار را می‌کرد و نیاز به پاسکاری نبود.

حیدری در پایان می‌گوید: با توجه به این اظهارات ضد و نقیض و موضوع را به وقت‌کشی گذراندن، باید بگویم من خیلی خوشبین نیستم هرچند مطالبه اجتماعی پررنگی پشت این قضیه است؛ منتها اراده‌ای در دولت نیست؛ اما اگر دولت فکر می‌کند با تاخیر طولانی، این ظرفیت اجتماعی رو به افول می‌رود، کاملاً در اشتباه است؛ بازنشستگان همچنان با جدیت پیگیر حقوق قانونی خود هستند.

اسماعیلی با اشاره به نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور برای لغو مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان بیان کرد: اگر اصلاح صورت نگیرد پس از یک هفته آن مصوبه خود به خود ملغی می شود و باید افزایش ۳۸ درصد حقوق بازنشستگان انجام شود./

https://www.asianews.ir/u/7o6
اخبار مرتبط
عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: مقرر شده افزایش حقوق بازنشستگان و بحث چالشی اخیر مستمری بگیران سایر سطوح، عین قانون انجام شود؛ مصوبه هیئت امنای تامین اجتماعی به تبعیت از مصوبه شورای عالی کار و ضامن افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزارتومان حقوق مستمری بازنشستگان سایر سطوح یا همان متوسط بگیران است.
در پنج روز گذشته ابراهیم رئیسی دست کم دو نوبت در مورد بازنشستگان و افزایش حقوق مواضعی حمایتی اتخاذ کرده است.
سازمان تامین‌ اجتماعی با انتشار اطلاعیه‌ای در از افزایش حقوق کلیه حقوق بازنشستگان و متوسط بگیران صندوق خبر داد.
شامگاه سی و یک تیرماه، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، از اصلاح مصوبه‌ افزایش مستمری بازنشستگان خبر داد و موجی از خوشحالی میان بازنشستگان به وجود آورد! در حالی که باید دید این اصلاحیه چه زمانی اجرایی می شود.
ولی اسماعیلی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت‌: براساس مخالفت مجلس با مصوبه غیر قانونی دولت، بازنشستگان از مرداد ماه حقوقشان را بر مبنای مصوبه شورای‌عالی کار دریافت می‌کنند.
عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی گفـت: اقدام رئیس مجلس در ابطال مصوبه دولت درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیانگر حقانیت این جامعه شریف است.
با تمدید قانون برنامه ششم توسعه، یعنی متناسب‌سازی، یک بار دیگر باید برای جمعیت ۳٫۶ میلیون نفری بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی عملیاتی خواهد شد.
بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در شماری از شهرهای ایران در اعتراض به محقق نشدن خواسته های قانونی خود تجمع اعتراضی برگزار و در انتقاد به پاسخ نگرفتن مطالباتشان شعارهایی سر دادند.
تیرماه به روزهای آخر نزدیک می‌شود؛ در یکی دو روز آینده پرداخت حقوق بازنشستگان کارگری به ترتیب حروف الفبا و با واریز بخشی از مابه تفاوت آغاز خواهد شد اما هنوز مناقشه بر سر افزایش مستمری ۱۴۰۱ به پایان نرسیده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید