صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۵ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۱۴:۱۴
کد خبر: 11253
گزارشگر: 306
۴۶
۰
۰
۱

بندخاکی بوروئیه هرات پس از 19 سال آبگیری و سرریز شد

بندخاکی بوروئیه هرات پس از 19 سال آبگیری و سرریز شد
یزد - مدیر اداره منابع آب شهرستان های خاتم و مروست از آبگیری کامل و سرریز شدن بند خاکی بوروئیه هرات پس از 19 سال از احداث آن، آبگیری 100 درصدی بند خاکی شماره 1 هرات و آبگیری 93 درصدی بند خاکی مروست خبر داد

آسیانیوز / یزد ؛ "مهدی حیدری" با اعلام این خبر گفت:بند خاکی بوروئیه هرات که از سال 1382 ساخته شده تاکنون آبگیری نشده بود که امسال به واسطه سیلاب های حاصل از سامانه مونسون برای اولین بار به طور کامل آبگیری و سیلاب سرریز نمود.

به گفته وی این بندخاکی در 6 کیلومتری جنوب غرب هرات با حجم کلی حدود یک میلیون متر مکعب توانست از ورود این حجم سیلاب به شهر هرات و بروز خسارت های جبران ناپذیر به لحاظ جانی و مالی جلوگیری نماید.

حیدری ادامه داد:با شروع بارش های سیل آسا در بامداد پنجم مردادماه حجم زیادی سیلاب از سمت کرخنگان و چنار ناز روانه این بند گردید بطوریکه در مدت زمان کوتاه 50 دقیقه ای، 80 درصد این بند به میزان حدود هشتصد هزار متر مکعب پر شد و به دلیل اینکه این بند تا کنون آبگیری نشده بود و حتی امکان شکست بند وجود داشت، لذا خطر بالقوه سیلاب شهر هرات را تهدید می نمود که با اعلام خطر آنی و با همکاری فرمانداری خاتم و مردم شهر هرات، چندین دستگاه لودر و بیل مکانیکی به پایین دست رودخانه عبوری از بند مذکور اعزام و یکی از شاخه های فرعی رودخانه که امکان هدایت سیلاب آن به سمت شهرهرات وجود داشت، مسدود گردید.

 وی ادامه داد:به دلیل اینکه امکان عبور این حجم سیلاب به واسطه عدم ظرفیت عبور ایمن پل ها وجود نداشت، جاده آسفالت توسط نیروی انتظامی و پلیس راه و به دستور فرماندار بسته شد.

این مسئول اظهار داشت:دو سیلاب شدید (9و10 مرداد) نیز روانه این بند شد که با باز نمودن دریچه خروجی این بند و هدایت سیلاب به سمت بند خاکی شماره 1 و شماره 2 هرات و مقداری هم به سمت رودخانه شور، کنترل سیلاب به خوبی انجام و به غیر از خسارت مالی وارده به سرریز بند بوروئیه و تأسیسات زیر بنایی اداره راه و بخشی از سیل بند هرات، خوشبختانه خسارت جانی بوجود نیامده است.

به گفته وی بند خاکی شماره 1 هرات در حدود 2 کیلومتری جنوب شرق شهر هرات واقع گردیده و دارای حجم ذخیره سیلاب به میزان نیم میلیون متر مکعب است که در سیلاب های اخیر به طور 100 درصد آبگیری شد و به دلیل نزدیکی به شهر هرات نقش مهمی در دفع خطر و ذخیره سیلاب و تغذیه سفره آب زیر زمینی داشته است.

حیدری اضافه کرد:بند خاکی شماره 2 هرات در حدود 4 کیلومتری جنوب شرق شهر هرات واقع گردیده و دارای حجم ذخیره سیلاب به میزان نیم میلیون متر مکعب است که در سیلاب های اخیر به دلیل حجم بالای سیلاب و تخریب بخشی از سیل بند در نزدیکی دریچه ورودی این بند، به مقدار کم و حدود 10 درصد آبگیری گردید.

حیدری با بیان اینکه بند شماره 1 و شماره 2 مروست در حدود 5.5 کیلومتری جنوب غرب شهر مروست واقع شده و دارای حجم ذخیره سیلاب به میزان 3 میلیون متر مکعب است اظهار داشت:این بند طی سه روز سیلاب از تاریخ 9 الی 11 مردادماه با دبی متوسط 8 متر مکعب در ثاینه به میزان 93 درصد حجم خود یعنی به میزان دو میلیون و هشتصد هزار متر مکعب آبگیری شد.

وی افزود: حداکثر دبی ورود سیلاب به این بند 40 متر مکعب در ثانیه اندازه گیری شده است و سیلاب ذخیره شده در این بند از منطقه بوانات استان فارس به محل این بند منتقل می گردد. این بند حجم عظیمی از سیلاب را که می توانست تهدید جدی برای شهر مروست و توابع باشد را کنترل نموده است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان های خاتم و مروست ضمن تشکر از همه همکاران، فرمانداری شهرستان خاتم و مروست، بخشداری مرکزی و ایثار شهرستان مروست و بخشداری مرکزی و چاهک شهرستان خاتم، دهیاری و شورای  تمامی روستاهای شهرستان خاتم و مروست،  گروه های مردمی و نیروی انتظامی و سایر ارگان های همکار خاطرنشان کرد:بندهای خاکی در این سیل مهیب بسیار موثر عمل کرده و توانستند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری نمایند.

سید محمد جواد عرفانفر

 

 

 

بندخاکی بوروئیه هرات پس از 19 سال آبگیری و سرریز شد,  "مهدی حیدری" مدیر اداره منابع آب شهرستان های خاتم و مروست

اخبار مرتبط
یزد - مدیرعامل برق منطقه‌ای به عنوان رئیس کارگروه آموزش‌های کابردی توانیر منصوب شد
یزد - سرپرست شرکت آبفای یزد از خسارت 4000 میلیاردی به تاسیسات شرکت آبفای یزد در سیل اخیر تا این لحظه خبرداد
یزد - مدیرعامل شرکت برق منطقه‌‌ای با اشاره به پدیده جوی مونسون و بروز سیل بی‌سابقه در طول 60 سال اخیر در استان یزد، از حفظ پایداری شبکه فوق‌توزیع و انتقال این استان با اجرای اقدامات پیشگیرانه خبر داد
یزد - مدیر کل نظارت برطرح های عمرانی شرکت مهندسی آبفای کشور از تصفیه خانه روستای اسلامیه ومراحل انجام کار آن بازدید کرد
یزد - ​تولید نزدیک به یک میلیون و 500 هزار مگاوات ساعت انرژی الکتریکی در نیروگاه سیکل ترکیبی یزد
یزد - جلال علمدار گفت:در این بازدید اتابک جعفری مدیر عامل شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور و مدیرکل روابط شرکت مهندسی به همراه اکیپی از مدیریت بحران استان اصفهان با تجهیزات جهت تخلیه سیلاب از معابر عازم مناطق آبگرفته شدند
​یزد - مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در سفر به استان یزد از امدادرسانی تیم‌های عملیاتی آب و فاضلاب با تمامی ظریفت‌ها و ارسال گسترده تجهیزات به مناطق سیل‌زده کشور خبر داد
​یزد - رئیس شورای انسجام بخشی صنعت آب و برق استان ، اقدامات انجام شده برای کاهش خسارات ناشی از وقوع سیل در استان را تشریح کرد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید