صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۴ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۱۵:۴۹
کد خبر: 11416
گزارشگر: 213
۲۱۵
۰
۰
۲
بندر به حال خود رها شده غارت شد

هندی‌ها ثروت چابهار را بردند!

هندی‌ها ثروت چابهار را بردند!
هند بدون آنکه به تعهدات خود در بندر چابهار عمل کند، ۹۹ درصد از درآمد تخلیه و بارگیری کالا و کانتینرهای این بندر را صاحب شده؛ بندری که به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس، دولت آن را به حال خود رها کرده است.
به گزارش آسیانیوز، هند تاکنون به بسیاری از تعهدات خود دربندر چابهار عمل نکرده است.

ایران اعلام کرد در صورت تحقق سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری هند در چابهار، اداره بندر این منطقه را به مدت ۱۰ سال به هند واگذار می‌کند.

هند بدون آنکه به تعهدات خود در بندر چابهار عمل کند، ۹۹ درصد از درآمد تخلیه و بارگیری کالا و کانتینرهای این بندر را صاحب شده؛ بندری که به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس ایران، دولت آن را به حال خود رها کرده است.

خبرگزاری ایلنا با اعلام این مطلب، نوشت که بیش از ۴۳ ماه است بندر راهبردی «بهشتی» چابهار به شرکت هندی «آی‌پی‌جی‌ال» (IPGL) واگذار شده و برخلاف قرار‌ها، این بندر در حال حاضر به محلی برای کسب درآمد هند از تخلیه کالاهای اساسی و بارگیری مواد معدنی و ساختمانی تبدیل شده است.

براساس توافق ایران و هند، قرار بود بندر چابهار به قطبی جدید برای ترانزیت کالا و کانتینر بین هند، افغانستان و آسیای میانه و روسیه تبدیل شود؛ اما از قرار معلوم، هندی‌ها برای کسب درآمد از این بندر، راه بهتر و راحت‌تری پیدا کرده‌اند؛ این منبع درآمد برای هندی‌ها ناشی از تخلفی است که سازمان بنادر و دریانوردی در تایید پیمانکار ایرانی منتخب این شرکت هندی مرتکب شد و حالا قرار است تا سه سال آینده، سودی سرشار به جیب هندی‌ها سرازیر کند.

نام این پیمانکار شرکت سینا، وابسته به بنیاد مستضعفان، است که برنده مناقصه شرکت هندی معرفی شد اما از آنجا که نامش در فهرست تحریم‌ها بود، قرارداد با شرکت تازه‌تاسیسی به نام «کیهان شیران زرین» منعقد شد. آن‌طور که در گزارش ایلنا آمده، با آغاز همکاری این شرکت به عنوان پیمانکار ایرانی طرف قرارداد هندی‌ها، آمار عملکرد بندر شهید بهشتی چابهار در چرخه مبادلات تجاری بین‌المللی و ترانزیت کالا و کانتینر، تا ۸۰ درصد سقوط کرده است.

این خبرگزاری همچین فاش کرد که شرکت کیهان شیران زرین در پیشنهاد خود، از درآمد عملیات تخلیه و بارگیری بندر «شهید بهشتی» برای طرف هندی سهمی ۹۹ درصدی و برای خود درآمدی یک درصدی در نظر گرفته است. براساس این قرارداد، شرکت هندی قرار است ۹۹ درصد درآمد حاصل از عملیات تخلیه و بارگیری این بندر را به مدت سه سال دریافت کند.

این در حالی است که دو شرکت‌کننده دیگر در مناقصه از جمله شرکت «فن‌آوران» و «بتا» به ترتیب سهم ۱۵ و ۴۴ درصدی را پیشنهاد داده بودند و همین موضوع باعث شد تا طرف هندی شرکت کیهان شیران زرین را برای ادامه همکاری انتخاب کند.

ایلنا می‌افزاید که در حال حاضر، درآمدهای بندر چابهار «به نیاز بازار ایران متکی است و این فعالیت‌ها نباید محملی برای درآمد طرف هندی شود و آن‌ها را از اجرای تعهدات اصلی غافل کند».

 به نوشته این خبرگزاری، «هندی‌ها در همین مدت و به‌ویژه در پی بحران اوکراین، برای انتقال محموله‌های خود از مسیرهای دیگری جز ایران استفاده کرده‌اند.»

جولان هندی‌ها در این بندر را هم می‌توان ناشی از فساد و هم ناشی از ناکار‌آمدی دانست؛ دو عاملی که به نظر می‌رسد در بازداشت عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، بی‌تاثیر نبوده‌اند. به گزارش روزنامه شرق، از آن زمان تاکنون تکلیف مدیرعامل جدید این منطقه مشخص نشده است و سرمایه‌گذاران هم این منطقه را به مقصد عمان و امارات ترک می‌کنند.

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس یازدهم، هم با انتقاد از بی‌توجهی دولت به تعیین مدیرعامل جدید این منطقه، گفت: «برای پرداخت حقوق کارکنان سازمان منطقه آزاد مشکل ایجاد شده است و سرمایه‌گذاران زیادی در حال خروج از منطقه‌اند.»

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی، در جنوب شرق ایران و در سواحل دریای عمان واقع شده و هند سال‌ها است که به دنبال سرمایه‌گذاری در این بندر است. بحث حضور هندی‌ها در بندر چابهار از سال ۲۰۰۳ مطرح، در سال ۲۰۱۶، به عقد قرارداد منجر و در سال ۲۰۱۹ هم با سرمایه‌گذاری آن‌ها محقق شد.

این سرمایه‌گذاری در قالب قرارداد ساخت، تملک، بهره‌برداری و واگذاری است. طبق این قرارداد، هند برای چابهار به میزان ۸۵ میلیون دلار تجهیزات حمل و بارگیری خریداری و نصب می‌کند. علاوه بر مبلغ فوق، هند ۱۵۰ میلیون دلار برای توسعه پس‌کرانه‌های بندر خط اعتباری اختصاص داد. طبق این قرارداد، اداره بندر چابهار به مدت ۱۰ سال به هند واگذار خواهد شد که از قرار معلوم، طرف‌ ایرانی هنوز آن را امضا نکرده‌ است.

نتایج برخی بررسی‌ها هم نشان می‌دهد با وجود اینکه سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار عملیاتی و مسیر توسعه آن مشخص شده، روند سرمایه‌گذاری و پیشرفت بندر به‌کندی پیش می‌رود؛ به طوری که نمی‌توان انتظار داشت توسعه بندر در کوتاه‌مدت عملیاتی شود.

از تضاد اهداف ژئوپلیتیکی ایران و هند به عنوان یکی دیگر از عوامل کندی اجرای تعهدات دهلی‌ برای توسعه این بندر نام برده می‌شود. بر اساس برخی تحلیل‌ها، هند تمایل دارد از بندر چابهار برای مقابله با چین و پاکستان استفاده کند؛ در حالی که ایران می‌خواهد با توجه به روابط دوستانه‌ خود با این دو کشور، این دو بازیگر را در پروژه چابهار شریک کند.

از طرف دیگر، تداوم سیاست تقابلی ایران و آمریکا و تلاش ایران برای استفاده از بندر برای مقابله با انزوای مدنظر آمریکا باعث شده است که این مسئله با سیاست‌های هند همخوانی نداشته باشد و این تضاد در منافع ژئوپلیتیکی باعث می‌شود نتوان برای موفقیت این پروژه همکاری در سال‌های آینده چشم‌انداز روشنی تعریف کرد و دستاورد ملموسی برای آن انتظار داشت./
https://www.asianews.ir/u/7ue
اخبار مرتبط
فرماندار هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان گفت: امروز و از ساعاتی قبل بین نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و گروه طالبان در مرز شهرستان هیرمند درگیری ایجاد شده است.
برخی گزارش‌های اولیه حاکی است که در زلزله شدید در جنوب ایران پنج نفر جان‌باخته و ۴۴ نفر مجروح شدند.
مقام مسئول در امور حوادث استان سیستان و بلوچستان از مرگ دلخراش ۱۴ نفر در پی برخورد دو خودروی پژو با یکدیگر خبر داد.
روزنامه «ایزوستیا» چاپ روسیه با استناد به اظهارات مقامات دولتی این کشور می‌گوید که کرملین به ترکیه و اوکراین اجازه داده است تا از بندر اودسا غلات صادر کنند.
مقامات انتظامی سیستان و بلوچستان از قتل مسلحانه امام جماعت روستای "گوازدر" بخش کلات شهرستان سرباز، توسط افراد مسلح خبر دادند.
هم‌زمان با اعلام خبر کشته شدن یک مامور انتظامی در سیستان و بلوچستان در پی حمله مسلحانه، خبر زخمی شدن دو مامور دیگر در پی تیراندازی مقابل ساختمان بنیاد شهید تهران نیز تایید شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید